Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Δευ Μάιος 20, 2019 10:21 am

Συναδελφοι καλημερα.Ζητησα ραντεβου σε νοσοκομειο για γνωματευσεις κ ειχαν απο Ιουλιο κ μετα.Οποτε παμε σε ιδιωτες.Συνεπως 50 ψυχιατρος+50 Παθολογος+30 lower+30 ecdl απο δικηγορο=210 συνολο.Ετσι για να μαστε κ σε δουλεια οπως προανεφερε καποιος συναδελφος..

kav30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kav30 » Δευ Μάιος 20, 2019 4:22 pm

Ξεκίνησαν σήμερα οι κλήσεις από τις κατά τόπους ΔΟΥ και τελωνεια

kat16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2018 10:53 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kat16 » Δευ Μάιος 20, 2019 5:45 pm

lasos έγραψε:Συναδελφοι καλημερα.Ζητησα ραντεβου σε νοσοκομειο για γνωματευσεις κ ειχαν απο Ιουλιο κ μετα.Οποτε παμε σε ιδιωτες.Συνεπως 50 ψυχιατρος+50 Παθολογος+30 lower+30 ecdl απο δικηγορο=210 συνολο.Ετσι για να μαστε κ σε δουλεια οπως προανεφερε καποιος συναδελφος..


Οντως στα δημόσια νοσοκομεία υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής για τα ραντεβού και δεν έχουμε τέτοιο περιθώριο.. Όμως υπάρχουν και τα κατα τόπους ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) που ειναι δημοσιες πρωτοβάθμιες μονάδες υγειας. Δοκιμάστε κι εκει: εγω πήρα την Παρασκευη κι έκλεισα ραντεβού στο ΠΕΔΥ της περιοχής μου στις 31/5 και για τις 2 ειδικότητες με διαφορα 40' το ενα ραντεβού απο το αλλο! Ραντεβού κλείνετε στο 14900. Ελπιζω να βρείτε εγκαίρως και να εξυπηρετηθείτε!

IVIRON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 8:44 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό IVIRON » Τρί Μάιος 21, 2019 9:06 am

Καλημέρα σε όλους

Από την εμπειρία που είχαμε πρίν 2,5 χρόνια , σας γράφω τα εξής :

-Δεν υπάρχει ειδικό έντυπο για τις ιατρικές γνωματεύσεις

-Οι γιατροί γράφουν " ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΗΤΑ ΠΕ ....""

-Υπάρχει ειδικό τμήμα για έκδοση γνωματεύσεων για διορισμούς στο ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ (ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ )

-Αν δεν προλάβετε στο 20μερο , θα προσκομίσετε Υ/Δ που θα γράφει ότι τις επόμενες ημέρες θα τις προσκομίσετε (σε συννενόηση με το γραφ.προσωπικού της ΑΑΔΕ.

frini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 7:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frini » Τρί Μάιος 21, 2019 1:24 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Γνωρίζει κανείς σας αν σε περίπτωση πρόσφατης ή σε σύντομο χρονικό διάστημα απόκτησης τέκνου πρέπει να προβούμε σε οποιαδήποτε επιπρόσθετη ενέργεια για την άδεια ανατροφής πριν την ορκωμοσία μας?

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Τετ Μάιος 22, 2019 8:00 am

καλημέρα συνάδελφοι,
Η ερώτηση μου αφορά τους Οικονομολόγους που περάσαμε στο διαγωνισμό. Είμαι μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου (όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι) και κατέχω ταυτότητα λογιστή- φοροτεχνικού Β' τάξης. Θα πρέπει να διαγραφώ από το Οικονομικό Επιμελητήριο και να την παραδώσω;

el2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 3:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό el2018 » Τετ Μάιος 22, 2019 9:12 am

kav30 έγραψε:Ξεκίνησαν σήμερα οι κλήσεις από τις κατά τόπους ΔΟΥ και τελωνεια


Καλημέρα! Εμένα δεν με έχουν καλέσει ακόμα από την τοπική ΔΟΥ. Να ενοχλήσω εγώ ή να περιμένω ακόμα?

alexis13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2017 9:22 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό alexis13 » Τετ Μάιος 22, 2019 12:06 pm

lasos έγραψε:Συναδελφοι καλημερα.Ζητησα ραντεβου σε νοσοκομειο για γνωματευσεις κ ειχαν απο Ιουλιο κ μετα.Οποτε παμε σε ιδιωτες.Συνεπως 50 ψυχιατρος+50 Παθολογος+30 lower+30 ecdl απο δικηγορο=210 συνολο.Ετσι για να μαστε κ σε δουλεια οπως προανεφερε καποιος συναδελφος..

Καλημέρα! Να σε ρωτήσω για ποιο λόγο θα πας πάλι σε δικηγόρο για ecdl και lower; Ευκρινή φωτοαντίγραφα χρειάζονται αυτών που είχες υποβάλει και στον ΑΣΕΠ. Εκτός και αν τότε έστειλες τα πρωτότυπα.
Επίσης να ρωτήσω τους συναδέλφους από επαρχία, σας έχουν ειδοποιήσει από τις ΔΟΥ ή τα τελωνεία; Εμένα με πήραν τηλέφωνο από ΑΑΔΕ για διασταύρωση στοιχείων την προηγούμενη Τρίτη και μέχρι σήμερα δεν με έχουν ειδοποιήσει από τη ΔΟΥ της πόλης μου για παραλαβή της επιστολής.

el2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 3:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό el2018 » Τετ Μάιος 22, 2019 12:08 pm

grv έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι,
Η ερώτηση μου αφορά τους Οικονομολόγους που περάσαμε στο διαγωνισμό. Είμαι μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου (όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι) και κατέχω ταυτότητα λογιστή- φοροτεχνικού Β' τάξης. Θα πρέπει να διαγραφώ από το Οικονομικό Επιμελητήριο και να την παραδώσω;


Έχω μιλήσει με το ΟΕΕ σχετικά με αυτό, βασικά αφορούσε την Α τάξη αλλά λογικά ισχύει και για τη Β, και ναι πρέπει τουλάχιστον να ανασταλεί η άδεια γιατί θεωρείται ασυμβίβαστο το να είσαι και εφοριακός και λογιστής.

yiannisvag84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μάιος 14, 2019 5:26 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό yiannisvag84 » Τετ Μάιος 22, 2019 12:31 pm

grv έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι,
Η ερώτηση μου αφορά τους Οικονομολόγους που περάσαμε στο διαγωνισμό. Είμαι μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου (όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι) και κατέχω ταυτότητα λογιστή- φοροτεχνικού Β' τάξης. Θα πρέπει να διαγραφώ από το Οικονομικό Επιμελητήριο και να την παραδώσω;

Πήρα τηλέφωνο στη δ/νση προσωπικού της ΑΑΔΕ και μου είπαν ότι εφόσον δεν έχει γίνει έναρξη επαγγέλματος λογιστή/φοροτεχνικού, δεν υπάρχει λόγος διαγραφής. Προσωπικά, παρόλο που κατέχω ταυτότητα λογιστή, δεν έχω ασκήσει ποτέ το επάγγελμα, ούτε τη χρησιμοποίησα πουθενά επαγγελματικά. Κάλεσα το 2103375096, για όποιον θέλει να επικοινωνήσει.

kav30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kav30 » Τετ Μάιος 22, 2019 12:49 pm

el2018 έγραψε:
kav30 έγραψε:Ξεκίνησαν σήμερα οι κλήσεις από τις κατά τόπους ΔΟΥ και τελωνεια


Καλημέρα! Εμένα δεν με έχουν καλέσει ακόμα από την τοπική ΔΟΥ. Να ενοχλήσω εγώ ή να περιμένω ακόμα?



εμένα με πήραν τηλέφωνο Δευτέρα μεσημέρι.
είχαν πει ότι εντός αυτής της εβδομάδας θα γίνουν οι κλήσεις...καλό είναι να περάσεις μια βόλτα από την ΔΟΥ εκεί μέχρι την Παρασκευή

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Τετ Μάιος 22, 2019 2:44 pm

el2018 έγραψε:
kav30 έγραψε:Ξεκίνησαν σήμερα οι κλήσεις από τις κατά τόπους ΔΟΥ και τελωνεια


Καλημέρα! Εμένα δεν με έχουν καλέσει ακόμα από την τοπική ΔΟΥ. Να ενοχλήσω εγώ ή να περιμένω ακόμα?



Στη θέση σου θα ενοχλούσα εγώ τη ΔΟΥ...Η ΑΑΔΕ τους έστειλα τα έγγραφα Παρασκευή 17/5 με την ένδειξη "ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ"....Η δική μου ΔΟΥ (από μικρή επαρχιακή πόλη) με πήρε Δευτέρα πρωί πρωί. Αν πέρασες Αθήνα ίσως είναι πολλά τα άτομα που έχουν να ενημερώσουν και δεν έφτασε ακόμα η σειρά σου...αλλά δεν πειράζει να πάρεις εσύ να ρωτήσεις

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Τετ Μάιος 22, 2019 2:49 pm

frini έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι.
Γνωρίζει κανείς σας αν σε περίπτωση πρόσφατης ή σε σύντομο χρονικό διάστημα απόκτησης τέκνου πρέπει να προβούμε σε οποιαδήποτε επιπρόσθετη ενέργεια για την άδεια ανατροφής πριν την ορκωμοσία μας?



Δε νομίζω να γνωρίζει κάποιος....θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στη Δ/νση Ανθρωπινου Δυναμικού της ΑΑΔΕ και να ρωτήσεις...εγώ πήρα για δική μου απορία και ήταν αρκετά φιλική και εξυπηρετική η κυρία που το σήκωσε...

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Πέμ Μάιος 23, 2019 1:14 am

lasos έγραψε:Συναδελφοι καλημερα.Ζητησα ραντεβου σε νοσοκομειο για γνωματευσεις κ ειχαν απο Ιουλιο κ μετα.Οποτε παμε σε ιδιωτες.Συνεπως 50 ψυχιατρος+50 Παθολογος+30 lower+30 ecdl απο δικηγορο=210 συνολο.Ετσι για να μαστε κ σε δουλεια οπως προανεφερε καποιος συναδελφος..


Συνάδελφε, μην το βάζεις κάτω. Εμένα στο κέντρο ψυχικής υγείας μου έδωσαν ραντεβού για 11 Ιουνίου και στα εξωτερικά ιατρεία για 12 Ιουνίου, δηλαδή μία και δύο μέρες μετά την προθεσμία. Έπειτα πήγα σε έναν ιδιώτη και μου είπε 50 ευρώ. Μάλιστα ήθελε να με "εξετάσει" και επί τόπου πριν μου πει το ποσό. Καλά λεώ, τώρα δεν έχω λεφτά. Κατεβάζω μετά λίστα με ψυχίατρους(μένω σε νησί όπου όλα είναι τσιμπημένα), παίρνω τον δεύτερο(ο πρώτος ειναι ο 50αρης, μάλλον πλερώνει πολλά σε διαφήμιση) και του λέω το και το, πόσα; Ένα δεκαρικάκι παίρνω για τέτοια πράγματα. Είπατε 10 ευρώ; Ναι. Ωραία, έρχομαι αύριο.

Ίδια φάση με πτυχίο αγγλικών πριν χρόνια. Είχα πάρει πάνω από 10 δικηγόρους για μετάφραση και έλεγαν όλοι 50€ και μάλιστα για 1 ή 2 αντίτυπα. Τελικά βρήκα έναν με 20€ για 2 αντίτυπα. Βέβαια τώρα που πλέον η σειρά μου(οι συμμαθήτες μου) δικηγορούν, πληρώνω μόνο τα παράβολα.

Τώρα μου μένει να βρω και παθολόγο. Εγώ δεν το έχω με παζάρια και διαπραγματεύσεις, αλλά παρ' τε τηλέφωνα, τζάμπα είναι. Δεν είναι σοβαρή δουλειά να πληρώσεις 50€. Κάποιος λογικός θα βρεθεί να σπάσει το καρτέλ. Αλλιώς θα πλερώσουμε, δε βαριέσαι...

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Παρ Μάιος 24, 2019 11:54 am

Καλημέρα σε όλους!
Χθες παρέλαβα τα έγγραφα από την κεντρική υπηρεσία στην Αθηνα. Μαζί μου ήταν κ ένα ακόμα παλικάρι για τον ίδιο λόγο, ο οποίος ενημέρωσε τους υπαλλήλους για συγγενή του, ομοίως διορισθεντα, που επιθυμεί να κανει αποποίηση του διορισμού του.
Φαντάζομαι δεν θα είναι το μοναδικό περιστατικό. Συνεπώς, για κάποιους ακόμα τίποτα δεν τελείωσε, ίσως να είναι οι επόμενοι που θα τους καλέσουν στη σειρά!
Ήθελα απλά να ενημερώσω γιατί ξέρω ποσο σημαντικό είναι όλο αυτό. Καλή τύχη λοιπόν!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες