Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Πέμ Μαρ 14, 2019 4:27 pm

kav30 έγραψε:
dancer έγραψε:Καλημέρα!

Δεν ξέρω πώς θα διοριστούμε πριν τις εκλογές , όταν καιρό τώρα συζητάμε ότι θα πληρωνόμαστε αφού μπούμε στην Ακαδημία...


στο θέμα με την ακαδημία μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, γιατί κανείς δεν έχει σχετική εμπειρία....το μόνο σίγουρο είναι ότι στην ακαδημία θα πάμε σίγουρα μετά τον διορισμό μας και με κανονικό μισθό (τώρα αν τους πρώτους 2-3 μήνες θα τους πληρωθούμε αναδρομικά, αυτό είναι άλλο θέμα)…


Δυστυχώς, αυτή ήταν η ενημέρωση του υπεύθυνου για μας στην Ακαδημία την περασμένη βδομάδα. Κι εγώ ηλπιζα ότι θα μας έπαιρναν Ιούλιο. Όμως, μου είπε ότι δε γίνεται να μας έχουν διορίσει και να μην κάνουμε τίποτα - η ορκομωσία μας θα γίνει στην Ακαδημία. Μακάρι να αλλάξουν γνώμη, γιατί κι εγώ φοβάμαι όπως όλοι...

Spinelli
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2019 8:22 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Spinelli » Πέμ Μαρ 14, 2019 10:18 pm

Καλησπέρα και θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους! Εύχομαι να βγουν σύντομα τα οριστικά για να τελειώσει η αγωνία σας!
Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γίνω μέλος ως τώρα. Λοιπόν , ανήκω στην κατηγορία των επιτυχόντων αλλά μη διοριστέων καθώς συμπλήρωσα μόνο την πρώτη προτίμησή μου και μετά τσέκαρα το περίφημο κουτάκι για τις υπόλοιπες θέσεις με αποτέλεσμα να μείνω εκτός. [διορίζονται (προσωρινά) περίπου στα 25 άτομα με μικρότερη βαθμολογία από τη δική μου αν θυμάμαι καλά.] Να πω στο σημείο αυτό- και χωρίς να αυτό να μειώνει την προσπάθεια όλων σας! - ότι έκανα την αίτηση μαζί με μια συνάδελφο μου «για την εμπειρία» και μάλιστα όταν ανακοινώθηκε το εξεταστικό κέντρο (3 ώρες μακριά από τον τόπο διαμονής μας) αποφασίσαμε τελευταία στιγμή να πάμε μόνο και μόνο για την εκδρομή! Καταλαβαίνετε ότι με μηδενικό διάβασμα (καθώς εκείνη την περίοδο είχα εξεταστική στο μεταπτυχιακό) και μέσα σε χιλιάδες αιτήσεις πίστευα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Παρ όλα αυτά, με τις γνώσεις από σπουδές και δουλειά και εννοείται με τη βοήθεια της τύχης κατάφερα να πιάσω τη βάση στα τρελά θέματα που έπεσαν! Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια όσων κόπιασαν απλά θέλω να τονίσω πόσο απρόσμενη ήταν η επιτυχία για εμένα όταν είδα την τόσο μικρή λίστα επιτυχόντων.
Στο προκείμενο τώρα: διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχουν και άλλα άτομα της δικής μου κατηγορίας και θα με ενδιέφερε να μάθω αν έχουμε ελπίδες να απορροφηθούμε μελλοντικά σε κενές θέσεις στην ίδια ή και σε άλλες Υπηρεσίες. Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αν κάναμε μια οργανωμένη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση; Πχ οι περίπου 85 επιτυχόντες που μείναμε εκτός να στέλναμε κάποια επιστολή κλπ ώστε να μην γίνει πχ άλλος διαγωνισμός (με μοριοδότηση ή γραπτός) αλλά να αντλήσουν άτομα από τον συγκεκριμένο πίνακα για συναφείς θέσεις;
Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Παρ Μαρ 15, 2019 9:20 am

Spinelli έγραψε:Καλησπέρα και θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους! Εύχομαι να βγουν σύντομα τα οριστικά για να τελειώσει η αγωνία σας!
Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γίνω μέλος ως τώρα. Λοιπόν , ανήκω στην κατηγορία των επιτυχόντων αλλά μη διοριστέων καθώς συμπλήρωσα μόνο την πρώτη προτίμησή μου και μετά τσέκαρα το περίφημο κουτάκι για τις υπόλοιπες θέσεις με αποτέλεσμα να μείνω εκτός. [διορίζονται (προσωρινά) περίπου στα 25 άτομα με μικρότερη βαθμολογία από τη δική μου αν θυμάμαι καλά.] Να πω στο σημείο αυτό- και χωρίς να αυτό να μειώνει την προσπάθεια όλων σας! - ότι έκανα την αίτηση μαζί με μια συνάδελφο μου «για την εμπειρία» και μάλιστα όταν ανακοινώθηκε το εξεταστικό κέντρο (3 ώρες μακριά από τον τόπο διαμονής μας) αποφασίσαμε τελευταία στιγμή να πάμε μόνο και μόνο για την εκδρομή! Καταλαβαίνετε ότι με μηδενικό διάβασμα (καθώς εκείνη την περίοδο είχα εξεταστική στο μεταπτυχιακό) και μέσα σε χιλιάδες αιτήσεις πίστευα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Παρ όλα αυτά, με τις γνώσεις από σπουδές και δουλειά και εννοείται με τη βοήθεια της τύχης κατάφερα να πιάσω τη βάση στα τρελά θέματα που έπεσαν! Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια όσων κόπιασαν απλά θέλω να τονίσω πόσο απρόσμενη ήταν η επιτυχία για εμένα όταν είδα την τόσο μικρή λίστα επιτυχόντων.
Στο προκείμενο τώρα: διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχουν και άλλα άτομα της δικής μου κατηγορίας και θα με ενδιέφερε να μάθω αν έχουμε ελπίδες να απορροφηθούμε μελλοντικά σε κενές θέσεις στην ίδια ή και σε άλλες Υπηρεσίες. Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αν κάναμε μια οργανωμένη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση; Πχ οι περίπου 85 επιτυχόντες που μείναμε εκτός να στέλναμε κάποια επιστολή κλπ ώστε να μην γίνει πχ άλλος διαγωνισμός (με μοριοδότηση ή γραπτός) αλλά να αντλήσουν άτομα από τον συγκεκριμένο πίνακα για συναφείς θέσεις;
Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!


Καλημέρα!

Εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που τσακιστηκαν στο διάβασμα, καθώς ουτε λογιστική ήξεραν ουτε ήθελαν να φύγουν απ το σπίτι τους...

Με τόσους λίγους επιτυχόντες, ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας τραβήξουν.

Όσον αφορά τις κινήσεις σας, ειναι μάλλον αστείο να στείλετε επιστολή πριν μπει και τοποθετηθεί στις θέσεις της η πρώτη σειρά...

ioulial
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 12:20 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ioulial » Παρ Μαρ 15, 2019 10:46 am

Τους τελευταίους 2-3 μήνες έχουν ανακοινωθεί από το ΑΣΕΠ επιπλέον θέσεις πληροφορικής και χημικών στην ΑΑΔΕ που θα καλυφθούν από επιλαχόντες προηγούμενων διαγωνισμών. Οπότε θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να συμβεί το ίδιο και με εμάς τους επιλαχόντες αυτού του διαγωνισμού. Είναι πιο σύντομο και λιγότερο κοστοβόρο από την διενέργεια νέου διαγωνισμού.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό titig » Παρ Μαρ 15, 2019 2:43 pm

Spinelli έγραψε:Καλησπέρα και θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους! Εύχομαι να βγουν σύντομα τα οριστικά για να τελειώσει η αγωνία σας!
Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γίνω μέλος ως τώρα. Λοιπόν , ανήκω στην κατηγορία των επιτυχόντων αλλά μη διοριστέων καθώς συμπλήρωσα μόνο την πρώτη προτίμησή μου και μετά τσέκαρα το περίφημο κουτάκι για τις υπόλοιπες θέσεις με αποτέλεσμα να μείνω εκτός. [διορίζονται (προσωρινά) περίπου στα 25 άτομα με μικρότερη βαθμολογία από τη δική μου αν θυμάμαι καλά.] Να πω στο σημείο αυτό- και χωρίς να αυτό να μειώνει την προσπάθεια όλων σας! - ότι έκανα την αίτηση μαζί με μια συνάδελφο μου «για την εμπειρία» και μάλιστα όταν ανακοινώθηκε το εξεταστικό κέντρο (3 ώρες μακριά από τον τόπο διαμονής μας) αποφασίσαμε τελευταία στιγμή να πάμε μόνο και μόνο για την εκδρομή! Καταλαβαίνετε ότι με μηδενικό διάβασμα (καθώς εκείνη την περίοδο είχα εξεταστική στο μεταπτυχιακό) και μέσα σε χιλιάδες αιτήσεις πίστευα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Παρ όλα αυτά, με τις γνώσεις από σπουδές και δουλειά και εννοείται με τη βοήθεια της τύχης κατάφερα να πιάσω τη βάση στα τρελά θέματα που έπεσαν! Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια όσων κόπιασαν απλά θέλω να τονίσω πόσο απρόσμενη ήταν η επιτυχία για εμένα όταν είδα την τόσο μικρή λίστα επιτυχόντων.
Στο προκείμενο τώρα: διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχουν και άλλα άτομα της δικής μου κατηγορίας και θα με ενδιέφερε να μάθω αν έχουμε ελπίδες να απορροφηθούμε μελλοντικά σε κενές θέσεις στην ίδια ή και σε άλλες Υπηρεσίες. Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αν κάναμε μια οργανωμένη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση; Πχ οι περίπου 85 επιτυχόντες που μείναμε εκτός να στέλναμε κάποια επιστολή κλπ ώστε να μην γίνει πχ άλλος διαγωνισμός (με μοριοδότηση ή γραπτός) αλλά να αντλήσουν άτομα από τον συγκεκριμένο πίνακα για συναφείς θέσεις;
Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!



Στην ίδια θέση βρίσκομαι και εγώ, αλλά δεν γνωρίζω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι ή προς ποια κατεύθυνση θα πρέπει να είναι η προσπάθεια μας :( (θα πουν οι διοριστέοι...περιμένετε να διοριστούμε για αρχή εμείς...φυσικά εννοούμε σε επόμενο χρόνο). Σήμερα διάβασα δημοσίευμα σύμφωνα με το οποίο η ΑΑΔΕ θα προσλάβει 36 επιλαχόντες ΠΕ πληροφορικής από τον διαγωνισμό 10Κ/2017, οπότε ίσως έχουμε και εμείς κάποια ελπίδα στο μέλλον, γιατί για την ώρα δεν πιστεύω να προκύψει υψηλός αριθμός μη αποδοχών.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό titig » Παρ Μαρ 15, 2019 3:02 pm

Συγνώμη επιλαχόντες ΠΕ Πληροφορικής από την 13κ/2017 ήθελα να γράψω

markip
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2018 8:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό markip » Παρ Μαρ 15, 2019 3:04 pm

Καλησπέρα ..είμαι ακριβώς στην ίδια θέση και εγώ όπως έχω ήδη πεί.Δήλωσα μία μόνο επαρχιακή πόλη..το κουτάκι το οποίο τσέκαρα και εγώ γιατί δεν έπρεπε να το τσεκάρουμε????δεν ξέρω αν και πότε θα μας απορροφήσουν...Φυσικά θα ήθελα να ενεργοποιηθούμε όλοι οι επιτυχόντες-μη διοριστέοι αν είναι δυνατό και να κάνουμε ό,τι περνάει απ το χέρι μας!Βέβαια το θεωρώ δύσκολο να γίνει με μας κάτι στη παρούσα φάση..Επίσης οι επιλαχόντες μήπως να γράφουμε πλέον στο forum αυτό με θέμα ''ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ 1Γ/2017'' που έχει ήδη δημιουργηθεί??

3city
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 11:59 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό 3city » Παρ Μαρ 15, 2019 6:27 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι, καλησπέρα!

Αφού δεν έχουμε (ακόμα) εξελίξεις με τους οριστικούς πίνακες, σκέφθηκα να μοιραστώ τις παρακάτω πληροφορίες για την Φορολογική & Τελωνειακή Ακαδημία, που εντόπισα:

Ν. 4474/2017, αρ. 11, παρ.1
"Στο ν. 4389/2016 (Α΄ 94) προστίθεται άρθρο 17A, ως εξής:
«Άρθρο 17A
Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία
1. Οι νέοι υπάλληλοι της Α.Α.Δ.Ε. δύνανται να διορίζονται στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία σε προσωποπαγείς θέσεις που συνιστώνται με την πράξη διορισμού τους, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων, με σκοπό την παρακολούθηση προγράμματος υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης.
Ως προθεσμία δημοσίευσης των ατομικών πράξεων διορισμού ορίζεται το εξάμηνο από τη δημοσίευση της απόφασης κατανομής ή των οριστικών πινάκων στην περίπτωση αναπλήρωσης.
2. Οι ανωτέρω υπάλληλοι δεν φέρουν την ιδιότητα σπουδαστή ή φοιτητή εκπαιδευτικού ιδρύματος, αλλά λογίζονται και αμείβονται ως δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Με την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης οι νέοι υπάλληλοι καταλαμβάνουν κενές οργανικές θέσεις, σε υπηρεσίες αντίστοιχου κλάδου, κατηγορίας/ειδικότητας της Αρχής στην περιφερειακή ενότητα διορισμού τους βάσει της οικείας προκήρυξης, με ταυτόχρονη κατάργηση της προσωποπαγούς θέσης.
3. Με απόφαση του Διοικητή της Αρχής ρυθμίζονται τα ειδικότερα θέματα για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των νεοδιόριστων στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία υπαλλήλων κατά τον χρόνο της φοίτησής τους, ο τρόπος υλοποίησης και ολοκλήρωσης της εισαγωγικής εκπαίδευσης και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου.»"


Επίσης, από την επίσημη "Παρουσίαση Ακαδημίας" (διαφάνεια 18), από την ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ:
"Ήδη έχουν σχεδιαστεί προγράμματα εισαγωγικής εκπαίδευσης για εφοριακούς & τελωνειακούς υπαλλήλους, τα οποία θα υλοποιηθούν εντός του 2019 για τους 548 νέους υπαλλήλους (προκήρυξη 1Γ/2017 του ΑΣΕΠ) που θα προσληφθούν στην Α.Α.Δ.Ε."


Παρατήρηση: Δεν είμαι ειδικός στα της Ακαδημίας, επομένως κάθε σχόλιο δεκτό (με ηρεμία & πολιτισμένα).

3city
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 11:59 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό 3city » Σάβ Μαρ 16, 2019 12:41 am

Επίσης, σχετικά με την Φορολογική & Τελωνειακή Ακαδημία, πολύ χρήσιμες πληροφορίες θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να βρει στον "Κανονισμό Υποχρεωτικής Εισαγωγικής Εκπαίδευσης των υπαλλήλων της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία". Είναι διαθέσιμος στο internet με Αρ. Πρωτ. ΦΟ.Τ.Α. 1075014 ΕΞ2018/15-05-2018.
Ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε και από κοντά σύντομα!
Μέχρι τότε, καλή δύναμη σε όλους μας!

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Σάβ Μαρ 16, 2019 12:47 am

3city έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι, καλησπέρα!

Αφού δεν έχουμε (ακόμα) εξελίξεις με τους οριστικούς πίνακες, σκέφθηκα να μοιραστώ τις παρακάτω πληροφορίες για την Φορολογική & Τελωνειακή Ακαδημία, που εντόπισα:

Ν. 4474/2017, αρ. 11, παρ.1
"Στο ν. 4389/2016 (Α΄ 94) προστίθεται άρθρο 17A, ως εξής:
«Άρθρο 17A
Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία
1. Οι νέοι υπάλληλοι της Α.Α.Δ.Ε. δύνανται να διορίζονται στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία σε προσωποπαγείς θέσεις που συνιστώνται με την πράξη διορισμού τους, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων, με σκοπό την παρακολούθηση προγράμματος υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης.
Ως προθεσμία δημοσίευσης των ατομικών πράξεων διορισμού ορίζεται το εξάμηνο από τη δημοσίευση της απόφασης κατανομής ή των οριστικών πινάκων στην περίπτωση αναπλήρωσης.
2. Οι ανωτέρω υπάλληλοι δεν φέρουν την ιδιότητα σπουδαστή ή φοιτητή εκπαιδευτικού ιδρύματος, αλλά λογίζονται και αμείβονται ως δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Με την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης οι νέοι υπάλληλοι καταλαμβάνουν κενές οργανικές θέσεις, σε υπηρεσίες αντίστοιχου κλάδου, κατηγορίας/ειδικότητας της Αρχής στην περιφερειακή ενότητα διορισμού τους βάσει της οικείας προκήρυξης, με ταυτόχρονη κατάργηση της προσωποπαγούς θέσης.
3. Με απόφαση του Διοικητή της Αρχής ρυθμίζονται τα ειδικότερα θέματα για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των νεοδιόριστων στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία υπαλλήλων κατά τον χρόνο της φοίτησής τους, ο τρόπος υλοποίησης και ολοκλήρωσης της εισαγωγικής εκπαίδευσης και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου.»"


Επίσης, από την επίσημη "Παρουσίαση Ακαδημίας" (διαφάνεια 18), από την ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ:
"Ήδη έχουν σχεδιαστεί προγράμματα εισαγωγικής εκπαίδευσης για εφοριακούς & τελωνειακούς υπαλλήλους, τα οποία θα υλοποιηθούν εντός του 2019 για τους 548 νέους υπαλλήλους (προκήρυξη 1Γ/2017 του ΑΣΕΠ) που θα προσληφθούν στην Α.Α.Δ.Ε."


Παρατήρηση: Δεν είμαι ειδικός στα της Ακαδημίας, επομένως κάθε σχόλιο δεκτό (με ηρεμία & πολιτισμένα).


Το τελευταίο μ άρεσε!!! Χαχα!

Λοιπόν, ό,τι γραφεις ισχύει και συμφωνεί με όσα έχω μάθει απο τους αρμόδιους για την προκήρυξή μας. Αν δεν έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις, θα ορκιστουμε εντός εξαμήνου απο την απόφαση κατανομής στην Ακαδημία...

Alexa18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2018 6:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Alexa18 » Δευ Μαρ 18, 2019 5:46 pm

3city έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι, καλησπέρα!

Αφού δεν έχουμε (ακόμα) εξελίξεις με τους οριστικούς πίνακες, σκέφθηκα να μοιραστώ τις παρακάτω πληροφορίες για την Φορολογική & Τελωνειακή Ακαδημία, που εντόπισα:

Ν. 4474/2017, αρ. 11, παρ.1
"Στο ν. 4389/2016 (Α΄ 94) προστίθεται άρθρο 17A, ως εξής:
«Άρθρο 17A
Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία
1. Οι νέοι υπάλληλοι της Α.Α.Δ.Ε. δύνανται να διορίζονται στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία σε προσωποπαγείς θέσεις που συνιστώνται με την πράξη διορισμού τους, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων, με σκοπό την παρακολούθηση προγράμματος υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης.
Ως προθεσμία δημοσίευσης των ατομικών πράξεων διορισμού ορίζεται το εξάμηνο από τη δημοσίευση της απόφασης κατανομής ή των οριστικών πινάκων στην περίπτωση αναπλήρωσης.
2. Οι ανωτέρω υπάλληλοι δεν φέρουν την ιδιότητα σπουδαστή ή φοιτητή εκπαιδευτικού ιδρύματος, αλλά λογίζονται και αμείβονται ως δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Με την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης οι νέοι υπάλληλοι καταλαμβάνουν κενές οργανικές θέσεις, σε υπηρεσίες αντίστοιχου κλάδου, κατηγορίας/ειδικότητας της Αρχής στην περιφερειακή ενότητα διορισμού τους βάσει της οικείας προκήρυξης, με ταυτόχρονη κατάργηση της προσωποπαγούς θέσης.
3. Με απόφαση του Διοικητή της Αρχής ρυθμίζονται τα ειδικότερα θέματα για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των νεοδιόριστων στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία υπαλλήλων κατά τον χρόνο της φοίτησής τους, ο τρόπος υλοποίησης και ολοκλήρωσης της εισαγωγικής εκπαίδευσης και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου.»"


Επίσης, από την επίσημη "Παρουσίαση Ακαδημίας" (διαφάνεια 18), από την ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ:
"Ήδη έχουν σχεδιαστεί προγράμματα εισαγωγικής εκπαίδευσης για εφοριακούς & τελωνειακούς υπαλλήλους, τα οποία θα υλοποιηθούν εντός του 2019 για τους 548 νέους υπαλλήλους (προκήρυξη 1Γ/2017 του ΑΣΕΠ) που θα προσληφθούν στην Α.Α.Δ.Ε."


Παρατήρηση: Δεν είμαι ειδικός στα της Ακαδημίας, επομένως κάθε σχόλιο δεκτό (με ηρεμία & πολιτισμένα).


Καλησπέρα,
πολύ καλά έκανες και το έβαλες, μπράβο.
Να επισημάνω το "δύναται" που έχουν στην αρχή της παραγράφου και το "κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων" (λογικά έτσι θα γίνει αλλά θεωρητικά μπορεί να γίνει και με τον "κλασσικό" τρόπο πρόσληψης.
Το έγραψα αυτό γιατί δε μου βγαίνουν οι ημερομηνίες.
Αν είναι υποχρεωτικό οι ατομικές πράξεις διορισμού να γίνονται εντός εξαμήνου από τους οριστικούς πίνακες σε περίπτωση αναπλήρωσης σημαίνει ότι στους πέντε περίπου μήνες από την απόφαση κατανομής πρέπει να μας καλέσουν άρα από πχ τέλος Απριλίου θα μας καλέσουν Σεπτέμβριο το πρώτο γκρούπ. Το δεύτερο γκρούπ θα είναι είναι εκτός ορίων των 5 μηνών. Πώς θα γίνει αυτό;
Αυτά τα απαισιόδοξα από εμένα.

kav30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kav30 » Δευ Μαρ 18, 2019 9:23 pm

Alexa18 έγραψε:
3city έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι, καλησπέρα!

Αφού δεν έχουμε (ακόμα) εξελίξεις με τους οριστικούς πίνακες, σκέφθηκα να μοιραστώ τις παρακάτω πληροφορίες για την Φορολογική & Τελωνειακή Ακαδημία, που εντόπισα:

Ν. 4474/2017, αρ. 11, παρ.1
"Στο ν. 4389/2016 (Α΄ 94) προστίθεται άρθρο 17A, ως εξής:
«Άρθρο 17A
Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία
1. Οι νέοι υπάλληλοι της Α.Α.Δ.Ε. δύνανται να διορίζονται στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία σε προσωποπαγείς θέσεις που συνιστώνται με την πράξη διορισμού τους, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων, με σκοπό την παρακολούθηση προγράμματος υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης.
Ως προθεσμία δημοσίευσης των ατομικών πράξεων διορισμού ορίζεται το εξάμηνο από τη δημοσίευση της απόφασης κατανομής ή των οριστικών πινάκων στην περίπτωση αναπλήρωσης.
2. Οι ανωτέρω υπάλληλοι δεν φέρουν την ιδιότητα σπουδαστή ή φοιτητή εκπαιδευτικού ιδρύματος, αλλά λογίζονται και αμείβονται ως δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Με την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης οι νέοι υπάλληλοι καταλαμβάνουν κενές οργανικές θέσεις, σε υπηρεσίες αντίστοιχου κλάδου, κατηγορίας/ειδικότητας της Αρχής στην περιφερειακή ενότητα διορισμού τους βάσει της οικείας προκήρυξης, με ταυτόχρονη κατάργηση της προσωποπαγούς θέσης.
3. Με απόφαση του Διοικητή της Αρχής ρυθμίζονται τα ειδικότερα θέματα για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των νεοδιόριστων στη Φορολογική και Τελωνειακή Ακαδημία υπαλλήλων κατά τον χρόνο της φοίτησής τους, ο τρόπος υλοποίησης και ολοκλήρωσης της εισαγωγικής εκπαίδευσης και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου.»"


Επίσης, από την επίσημη "Παρουσίαση Ακαδημίας" (διαφάνεια 18), από την ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ:
"Ήδη έχουν σχεδιαστεί προγράμματα εισαγωγικής εκπαίδευσης για εφοριακούς & τελωνειακούς υπαλλήλους, τα οποία θα υλοποιηθούν εντός του 2019 για τους 548 νέους υπαλλήλους (προκήρυξη 1Γ/2017 του ΑΣΕΠ) που θα προσληφθούν στην Α.Α.Δ.Ε."


Παρατήρηση: Δεν είμαι ειδικός στα της Ακαδημίας, επομένως κάθε σχόλιο δεκτό (με ηρεμία & πολιτισμένα).


Καλησπέρα,
πολύ καλά έκανες και το έβαλες, μπράβο.
Να επισημάνω το "δύναται" που έχουν στην αρχή της παραγράφου και το "κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων" (λογικά έτσι θα γίνει αλλά θεωρητικά μπορεί να γίνει και με τον "κλασσικό" τρόπο πρόσληψης.
Το έγραψα αυτό γιατί δε μου βγαίνουν οι ημερομηνίες.
Αν είναι υποχρεωτικό οι ατομικές πράξεις διορισμού να γίνονται εντός εξαμήνου από τους οριστικούς πίνακες σε περίπτωση αναπλήρωσης σημαίνει ότι στους πέντε περίπου μήνες από την απόφαση κατανομής πρέπει να μας καλέσουν άρα από πχ τέλος Απριλίου θα μας καλέσουν Σεπτέμβριο το πρώτο γκρούπ. Το δεύτερο γκρούπ θα είναι είναι εκτός ορίων των 5 μηνών. Πώς θα γίνει αυτό;
Αυτά τα απαισιόδοξα από εμένα.


Σεπτέμβριο δεν γίνεται να διοριστούμε αν γίνουν εκλογές τον οκτώβριο...οπότε πρέπει οι διορισμοί να αρχισούν αύγουστο (χλώμο το βλέπω)...
Επειδή οι εκλογές αναστέλουν το εξάμηνο, οι 3 χαμένοι μήνες λόγω εκλογών δεν λαμβάνονται υπόψη στην συμπλήρωση του εξάμηνου...

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Τρί Μαρ 19, 2019 1:04 am

Απο όσα μου έχουν πει κι εμενα, αν βγουν Απρίλιο τα οριστικά, η απόφαση κατανομής θα βγει Μάιο. Πρώτη σειρά Σεπτέμβριο,δεύτερη Νοέμβριο. Οποτε, είμαστε μες στο εξάμηνο. Ελπίζω να βοήθησα...

kav30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kav30 » Τρί Μαρ 19, 2019 6:39 pm

dancer έγραψε:Απο όσα μου έχουν πει κι εμενα, αν βγουν Απρίλιο τα οριστικά, η απόφαση κατανομής θα βγει Μάιο. Πρώτη σειρά Σεπτέμβριο,δεύτερη Νοέμβριο. Οποτε, είμαστε μες στο εξάμηνο. Ελπίζω να βοήθησα...


γνωρίζεις μήπως αν οι ενδεχόμενες εκλογές του Οκτωβρίου θα επηρεάσουν την πρώτη σειρά του σεπτέμβρη ή δεν παίζει ρόλο αυτό που λέγαμε για το πάγωμα των διορισμών λόγω εκλογών?

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Τετ Μαρ 20, 2019 4:55 pm

kav30 έγραψε:
dancer έγραψε:Απο όσα μου έχουν πει κι εμενα, αν βγουν Απρίλιο τα οριστικά, η απόφαση κατανομής θα βγει Μάιο. Πρώτη σειρά Σεπτέμβριο,δεύτερη Νοέμβριο. Οποτε, είμαστε μες στο εξάμηνο. Ελπίζω να βοήθησα...


γνωρίζεις μήπως αν οι ενδεχόμενες εκλογές του Οκτωβρίου θα επηρεάσουν την πρώτη σειρά του σεπτέμβρη ή δεν παίζει ρόλο αυτό που λέγαμε για το πάγωμα των διορισμών λόγω εκλογών?

Παιδιά κάλεσε κανείς πάλι στον ΑΣΕΠ για το ενα.έχουν νεότερο?Μήπως να καλέσουμε?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες