Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Δευ Ιαν 07, 2019 8:43 am

Καλημέρα σας,

Για να συνεισφέρω κι εγώ λίγο οσο μπορώ, να σας ενημερώσω για την τωρινή επικοινωνία μου με τον ΑΣΕΠ σήμερα που δεν πήγα στη δουλειά.

Ο ευγενέστατος υπάλληλος μου είπε ότι οι ενστάσεις ειναι πανω απο 200 (!!!) και ότι δεν τις έχουν αγγίξει ακόμα, γιατί έχουν άλλες δουλειες!!! Με λίγη πίεση μου είπε προσωπική εκτίμηση για οριστικά λίγο πριν το Πάσχα...

Οποιος μπορεί ας μιλήσει για τους λοιπούς χρόνους, καθώς δεν μπορούσα να πιέσω περεταιρω...

Καλημέρα και περαστικά μας!!!

ARIEL
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 9:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ARIEL » Δευ Ιαν 07, 2019 1:18 pm

Πλήρης απογοήτευση... Μόλις μίλησα με ΑΣΕΠ...Η ενημέρωση ήταν ότι θα έχουμε φάει πρώτα το κοκορέτσι και το κοντοσούβλι και μετά θα βγουν.Τον ρωτάω δηλαδή μετά το Πάσχα??Και με σιγουριά μου απάντησε ΝΑΙ..Ο λόγος είναι ότι τώρα έχουν άλλες δουλειές και δεν τα έχουν αγγίξει καν...

Ichabod
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 12:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Ichabod » Δευ Ιαν 07, 2019 2:01 pm

Μας εκανες την καρδιά περιβολι... Παντως τελειως αντιθετη πληροφορια με οτι ανέφερε συναδελφος νωρίτερα. Ισως η καταραμενη 3Κ να επαιξε ρολο...
dancer έγραψε:Καλημέρα σας,

Για να συνεισφέρω κι εγώ λίγο οσο μπορώ, να σας ενημερώσω για την τωρινή επικοινωνία μου με τον ΑΣΕΠ σήμερα που δεν πήγα στη δουλειά.

Ο ευγενέστατος υπάλληλος μου είπε ότι οι ενστάσεις ειναι πανω απο 200 (!!!) και ότι δεν τις έχουν αγγίξει ακόμα, γιατί έχουν άλλες δουλειες!!! Με λίγη πίεση μου είπε προσωπική εκτίμηση για οριστικά λίγο πριν το Πάσχα...

Οποιος μπορεί ας μιλήσει για τους λοιπούς χρόνους, καθώς δεν μπορούσα να πιέσω περεταιρω...

Καλημέρα και περαστικά μας!!!

canyon
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 12:34 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό canyon » Δευ Ιαν 07, 2019 2:23 pm

ARIEL έγραψε:Πλήρης απογοήτευση... Μόλις μίλησα με ΑΣΕΠ...Η ενημέρωση ήταν ότι θα έχουμε φάει πρώτα το κοκορέτσι και το κοντοσούβλι και μετά θα βγουν.Τον ρωτάω δηλαδή μετά το Πάσχα??Και με σιγουριά μου απάντησε ΝΑΙ..Ο λόγος είναι ότι τώρα έχουν άλλες δουλειές και δεν τα έχουν αγγίξει καν...


Προφανώς το λένε και για να μην τους ζαλίζουμε στα τηλέφωνα.
Δεν νομίζω να φύγει μετά το Μάρτιο.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Δευ Ιαν 07, 2019 3:10 pm

:cry: :cry: :cry:
Απαραδεκτοι! Σε ποιο τμήμα πήρατε; τμήμα γραπτού ή ενστάσεων;

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Δευ Ιαν 07, 2019 3:19 pm

ARIEL έγραψε:Πλήρης απογοήτευση... Μόλις μίλησα με ΑΣΕΠ...Η ενημέρωση ήταν ότι θα έχουμε φάει πρώτα το κοκορέτσι και το κοντοσούβλι και μετά θα βγουν.Τον ρωτάω δηλαδή μετά το Πάσχα??Και με σιγουριά μου απάντησε ΝΑΙ..Ο λόγος είναι ότι τώρα έχουν άλλες δουλειές και δεν τα έχουν αγγίξει καν...

Αυτά να τα δουν ορισμένοι που πίστευαν ότι το καλοκαίρι θα έκαναν έλεγχους. Τα πράγματα είναι πολύ απλά.. μετά το Πάσχα οριστικά, μετά από τρεις με τέσσερις μήνες έλεγχος δικαιολογητικών και ΦΕΚ διορισμού, μετά για έξι μήνες Ακαδημία και τοποθέτηση στην υπηρεσία άνοιξη του 2020

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Δευ Ιαν 07, 2019 3:50 pm

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!
Αποθαρρυντικα τα νεα απο ΑΣΕΠ λοιπον. Δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι παει να πει εχουν αλλες δουλειες. Η αρμοδια για τους γραπτους διαγωνισμους Α' Διευθυνση υποτιθεται οτι εχει χωριστο τμημα ελεγχου με αρμοδιοτητα την εξεταση των ενστασεων, βασει οργανογραμματος. Και δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη αλλη εκκρεμοτητα σε γραπτους διαγωνισμους. Τι να πω συναδελφοι, υπομονη σε ολους μας...

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Δευ Ιαν 07, 2019 5:08 pm

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι θέλουν 5 μήνες για τα οριστικά, όταν σε 4 μήνες έβγαλαν βαθμολογίες και προσωρινά... Ευελπιστώ ότι τα λένε για να μην τους πρηζουμε στα τηλέφωνα...

Σίγουρα οι άλλες δουλειες που είπαν και στις δυο ειναι η 3Κ, με την οποια απ ότι έχω διαβάσει ασχολείται σύσσωμος ο ΑΣΕΠ. Αλλά και πριν υπήρχε και σε 2 μήνες έβγαλαν οριστικά.

Στο 412 πήρα. Ας με διαφωτίσει καποιος ποιο τμήμα ειναι. Αν όντως γνωρίζετε ότι ειναι τμήμα αποκλειστικά γραπτού διαγωνισμού, γιατί δεν κάνετε μια νύξη μπας και πιεστούν λίγο κι αυτοί;;;

Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς με τόσους λίγους επιλαχόντες έχουμε 200+ ενστάσεις...!!!

Για να πω όμως την αλήθεια, ο ευγενέστατος υπάλληλος εμενα μου είπε για οριστικά λίγο πριν το Πάσχα και μου έδωσε να εννοηθεί ότι τα υπόλοιπα θα τρέξουν γρήγορα... Όταν έθεσα το θέμα περίπου ποτε ο διορισμός, ώστε να ξεκουραστώ κανα-δυο μήνες, μου είπε ότι μόλις βγουν τα οριστικά, μπορείτε να ενημερώσετε τον εργοδότη σας...

Ίσως τελικά να μην ειναι όνειρο θερινής νυχτός ο διορισμός τον Ιούνιο... Οποιος μπορεί ας προσπαθήσει μήπως έχουμε κάτι παραπάνω σε πληροφορία...

ksm86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 10:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ksm86 » Δευ Ιαν 07, 2019 5:57 pm

Έχω δει άλλες προκηρύξεις που "κόλλησαν" για πολλά χρόνια. Πρόσφατα πήρε το μάτι μου μία από το 2008 που κάλεσαν τώρα τους επιτυχόντες.
Δεν πιστεύω ενόψει και εκλογών να φάμε και εμείς κανένα τέτοιο φιάσκο;;; :(

Πάντως, για σύγκριση, στην προκήρυξη 2Κ/2015 που ήταν για εφορία, τα προσωρινά αποτελέσματα είχαν βγει τέλη Σεπτέμβρη, τα οριστικά τέλη Γενάρη και τους πήραν το ερχόμενο φθινόπωρο.

Τώρα υποτίθεται πιέζει και η τρόικα.

Alexa18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2018 6:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Alexa18 » Δευ Ιαν 07, 2019 7:49 pm

Καλή χρονιά και από μένα.
Τα τελευταία νέα δεν μου άρεσαν καθόλου (ότι θα φάμε πρώτα το κοκορέτσι και μετά θα βγουν τα οριστικά).
Ως αισιόδοξο άτομο θεωρώ ότι το είπε ο συγκεκριμένος υπάλληλος για να μην τους πρήζουμε στα τηλέφωνα.
Επίσης είδα ένα έγγραφο του ασεπ, απόφαση 2/1/2019 για τη συγκρότηση των ομάδων εργασίας και 2η ομάδα έχει την ομάδα για τον έλεγχο των ενστάσεων της 1Γ/2017. Νομίζω ότι δε μπορώ να επισυνάψω το έγγραφο αλλά θα παραθέσω το link από το διαύγεια et.diavgeia.gov.gr/f/7452
Απόφαση: "ΑΔΑ: Ω1686Η6-Δ63 - ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΜΑΔΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ". Δεν λέει φυσικά ξεκάθαρα ότι είναι σε προτεραιότητα η συγκεκριμένη προκήρυξη αλλά το έχουν στο 2ο bullet...
Τι λέτε εσείς;

Tomcat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 21, 2018 2:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Tomcat » Δευ Ιαν 07, 2019 8:25 pm

Συνάδελφοι ψυχραιμία. Ουδέν κακό αμιγές καλού. Η οποιαδήποτε καθυστέρηση θα βοήθησει κάποιους να μαζέψουν χρήματα για τα έξοδα της διαμονής στην Αθήνα, όπου μάλλον δεν θα πληρωνόμαστε και το γλίσχρο εισαγωγικό μισθό για κανα δίμηνο. Άλλωστε η επίσπευση των διορισμών είναι μνημονιακή αλλά και προεκλογική επιταγή. :roll:

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Δευ Ιαν 07, 2019 10:26 pm

Έστω ότι τα οριστικά βγαίνουν αύριο, σύμφωνα με τα λεγόμενα των ήδη διορισμένων έχουμε ακόμα τουλάχιστον 2-3 μηνες γραφειοκρατίας μέχρι το διορισμό. Και ποιος σας είπε ότι με το που γίνει η ορκωμοσία μαζευόμαστε όλοι στην Αθήνα (ή στη Θεσσαλονίκη) για εκπαίδευση; Καταρχήν δε θα ορκιστούμε όλοι το ίδιο χρονικό διάστημα. Συνηθίζεται ο έλεγχος των δικαιολογητικών να γίνεται ανά ομάδες ατόμων και αντίστοιχα η έκδοση των ονομαστικών φεκ διορισμού. Νομίζω έχει παρερμηνευθεί πολύ εδώ στο φόρουμ το θέμα της φορολογικής ακαδημίας.
Επίσης, ο γραπτός διαγωνισμός 1γ/2008 κόλλησε για άλλους λόγους, τη μία λόγω εκλογών και αδυναμίας σχηματισμού κυβέρνησης και την άλλη λόγω της αναστολής διορισμών στο δημόσιο (βλέπει μνημόνιο #1 το 2009). Υπάρχει το σχετικό thread ακόμα στο φόρουμ. Οι πιθανότητες να ξαναπαγώσουν οι προσλήψεις στο Δημόσιο είναι μάλλον απειροελάχιστες την περίοδο που διανύουμε.

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Δευ Ιαν 07, 2019 11:07 pm

Alexa18 έγραψε:Καλή χρονιά και από μένα.
Τα τελευταία νέα δεν μου άρεσαν καθόλου (ότι θα φάμε πρώτα το κοκορέτσι και μετά θα βγουν τα οριστικά).
Ως αισιόδοξο άτομο θεωρώ ότι το είπε ο συγκεκριμένος υπάλληλος για να μην τους πρήζουμε στα τηλέφωνα.
Επίσης είδα ένα έγγραφο του ασεπ, απόφαση 2/1/2019 για τη συγκρότηση των ομάδων εργασίας και 2η ομάδα έχει την ομάδα για τον έλεγχο των ενστάσεων της 1Γ/2017. Νομίζω ότι δε μπορώ να επισυνάψω το έγγραφο αλλά θα παραθέσω το link από το διαύγεια et.diavgeia.gov.gr/f/7452
Απόφαση: "ΑΔΑ: Ω1686Η6-Δ63 - ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΜΑΔΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ". Δεν λέει φυσικά ξεκάθαρα ότι είναι σε προτεραιότητα η συγκεκριμένη προκήρυξη αλλά το έχουν στο 2ο bullet...
Τι λέτε εσείς;


Σ´ ευχαριστούμε πολύ!!! Αυτό ειναι μια πολύ καλή εξέλιξη...!!!

Ο Πρόεδρος σύστησε την επιτροπή για την εξέταση ενστάσεων πέραν του ωραρίου εργασίας τους. Αυτό ειναι σίγουρα μια θετική εξέλιξη, καθώς δείχνει τη βούληση - άλλωστε πιέζεται και απ τους Υπουργούς.

Το μόνο που με προβληματίζει ειναι μήπως ναι μεν δίνεται η γραμμή, φρενάρει όμως η διαδικασία για να φαίνεται πολιτική απραξία...

Όλοι πάντως συμφωνούμε ότι οι 5 μήνες ειναι υπερβολικοί, πιστεύουμε ότι μας το λένε και λίγο επίτηδες για να ειναι καλυμμένοι... Η κυβέρνηση λογικά θα πιέσει να κλείσουν προεκλογικά τέτοια θέματα, η Διοίκηση όμως δεν ξέρω αν θα ακολουθήσει... Το σχέδιο πάντως ήταν εξαρχής η άμεση απορρόφηση, γι αυτό κι η όλη διαδικασία κινήθηκε σχετικά γρήγορα...

Οποιος καταφέρει να μάθει κάτι παραπάνω
, θα του είμαστε ευγνώμονες...

nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Τρί Ιαν 08, 2019 1:04 am

Καλή χρονιά σε όλους και καλά αποτελέσματα να έχουμε! Όπως ξέρουμε ήδη, ακόμα και την ημέρα που ανακοινώθηκαν τα προσωρινά, ορισμένοι υπάλληλοι του ΑΣΕΠ μας λέγανε ότι θα βγαίναν τέλος της βδομάδας και αν. Γι αυτό και μόνο το λόγο δεν θα στηριζόμουνα στο τι μας απαντάνε στα τηλέφωνα. Είναι προφανές ότι θέλουν να σταματήσουμε να τους πρήζουμε. Εξάλλου το έργο τους δεν επιταχύνεται από εξωγενείς πιέσεις. Επίσης μην τρελαθούμε, σιγά το πλήθος των αιτήσεων. Τι να πει η 3Κ με τις 8.000 αιτήσεις;;;! Και αν πιστέψουμε στη πληροφορία ότι οι περισσότερες εξ αυτών είναι για τα θέματα της λογιστικής, τότε το έργο της επιτροπής γίνεται ευκολότερο. Συνιστώ λοιπόν υπομονή.

IVIRON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 8:44 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό IVIRON » Τρί Ιαν 08, 2019 1:03 pm

Καλή χρονιά σε όλους

Επειδή ήμουν και εγώ στη θέση σας πρίν 3 χρόνια , και ανυπομονούσα πότε να φύγω από τον ιδιωτικό τομέα ( τον οποίο έχουν θεοποιήσει ) , θα σας συμβούλευα να κάνετε υπομονή.

Το δημόσιο καθυστερεί στις διαδικασίες του .Δεν είναι κακό να ανταλλάσετε απόψεις μεταξύ σας , αλλά βγαίνει πολύ άγχος.
Ξεχάστε το διορισμό μέχρι να βγούν τα οριστικά , και μόλις δημοσιευθούν θα αρχίσετε να μιλάτε με τους φορείς.
Επαναλαμβάνω , το δημόσιο πάει με αργές κινήσεις .Χαρείτε το γεγονός ότι είσαστε με το ένα πόδι στο δημόσιο , αλλά συζητήσεις του τύπου - άκουσα , μου είπαν , του είπαν , αύριο , μεθαύριο - θα σας αρρωστήσουν .
Και οι έκλογες είναι στο πρόγραμμα , και οι διαδικασίες ελέγχου εγγράφων είναι χρονοβόρες .
Απλά σκεφτείτε ότι τέτοια εποχή του χρόνου θα χαίρεστε που ήδη θα έχετε ξεκινήσει δουλειά στην ΑΑΔΕ.
Υπομονή ,υπομονή.

Καλή συνέχεια


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες