Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Nadiadoyathinas1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 29, 2019 6:39 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nadiadoyathinas1 » Κυρ Οκτ 13, 2019 11:41 am

Συνάδελφε ευχαριστώ για τις συμβουλές ως προς την αναζήτηση σπιτιού.
Εν τέλει βρήκα ένα πολύ κοντά στην ακαδημία. Εάν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται για συγκατοίκηση ας το δούμε κάπως..

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Κυρ Οκτ 13, 2019 11:55 pm

lasos έγραψε:Καλημέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω -ειδικά τους συναδέλφους της πρώτης σειράς- αν υπάρχουν νεότερα ως προς τις τοποθετήσεις μας για πρακτική άσκηση.Θα ισχύσει τελικά η τοποθέτηση στον τόπο επιλογής μας ή για λόγους υπηρεσιακούς κάποιοι που είναι από επαρχία παρά τη διαφορετική επιθυμία τους τελικά θα τοποθετηθούν για πρακτική στην Αθήνα;;;Προσωπικά είναι χρήσιμη η ενημέρωση για μένα διότι για λόγους οικογενειακούς -και οικονομικούς-δεν θα μπορέσω να αποδεχθώ διορισμό με πιθανό προαπαιτούμενο την παραμονή στην Αθήνα επι εννέα μήνες...Ευχαριστω


Για τους τελωνειακούς μέτρησε καθαρά η επιλογή, αρκεί να μην έχουν κάνει την ίδια επιλογή περισσότεροι από τη δυναμικότητα του τελωνείου. Σε εμάς συνέβει μόνο σε ένα τελωνείο μεγάλης πόλης, που έχει ωστόσο και άλλες επιλογές, αν και πιο δυσμενείς. Επαρχία-επαρχία δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

soulakous
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:32 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό soulakous » Δευ Οκτ 14, 2019 9:32 am

Καλημέρα συνάδελφε!! Πολύ ευχάριστα νέα ότι, κατά κανόνα, μας στέλνουν για πρακτική σύμφωνα με τη δήλωση προτίμησης μας :D Να ρωτήσω, επειδή και εμένα μ ενδιαφέρει πολύ το θέμα, σας απάντησαν για το πρώτο τρίμηνο της πρακτικής ή και για το δεύτερο? Να υπολογίζουμε δηλαδή σε απάντηση επί της αίτηση προτίμησης εντός μηνός περίπου από το ξεκίνημα των μαθημάτων σωστά? Εγώ πέρασα ως τελωνειακός με πτυχίο νομικής στη β' σειρά και θέλω να δηλώσω Θεσσαλονίκη :D





frapmelot έγραψε:
lasos έγραψε:Καλημέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω -ειδικά τους συναδέλφους της πρώτης σειράς- αν υπάρχουν νεότερα ως προς τις τοποθετήσεις μας για πρακτική άσκηση.Θα ισχύσει τελικά η τοποθέτηση στον τόπο επιλογής μας ή για λόγους υπηρεσιακούς κάποιοι που είναι από επαρχία παρά τη διαφορετική επιθυμία τους τελικά θα τοποθετηθούν για πρακτική στην Αθήνα;;;Προσωπικά είναι χρήσιμη η ενημέρωση για μένα διότι για λόγους οικογενειακούς -και οικονομικούς-δεν θα μπορέσω να αποδεχθώ διορισμό με πιθανό προαπαιτούμενο την παραμονή στην Αθήνα επι εννέα μήνες...Ευχαριστω


Για τους τελωνειακούς μέτρησε καθαρά η επιλογή, αρκεί να μην έχουν κάνει την ίδια επιλογή περισσότεροι από τη δυναμικότητα του τελωνείου. Σε εμάς συνέβει μόνο σε ένα τελωνείο μεγάλης πόλης, που έχει ωστόσο και άλλες επιλογές, αν και πιο δυσμενείς. Επαρχία-επαρχία δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

pennythess
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 14, 2019 6:36 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό pennythess » Δευ Οκτ 14, 2019 11:04 pm

Nadiadoyathinas1 έγραψε:Συνάδελφε ευχαριστώ για τις συμβουλές ως προς την αναζήτηση σπιτιού.
Εν τέλει βρήκα ένα πολύ κοντά στην ακαδημία. Εάν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται για συγκατοίκηση ας το δούμε κάπως..


Nadia Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ στο δεύτερο γκρουπ και όπως βλέπω τα ενοίκια η συγκατοίκηση είναι η πιο βιώσιμη λύση. Αν θέλεις όταν ξεκινήσουμε την σχολή μπορούμε να συναντηθούμε και να δούμε αν ταιριάξει κάποια συγκατοίκηση.

Nadiadoyathinas1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 29, 2019 6:39 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nadiadoyathinas1 » Τρί Οκτ 15, 2019 9:51 am

Penny ωραία. Θα χαρώ να βρεθούμε στη σχολή!
Επίσης τα νέα ως προς την πρακτική πραγματικά πολύ καλά! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

de9tk8a
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2019 8:48 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό de9tk8a » Τρί Οκτ 15, 2019 12:27 pm

Συνάδελφοι τέθηκε το θέμα της προσωπικής διαφοράς στον υφυπουργό Οικονομικών.
poe-doy.gr/index.php/arxeio-deltio-typou/1694----------------2102019

kstkst
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 12, 2019 9:03 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kstkst » Τρί Οκτ 15, 2019 7:15 pm

Καλησπέρα,
επειδή δεν είδα να αναφέρθηκε, ο Πρόεδρος της ΟΤΥΕ ανέφερε για όσους είναι επιλαχόντες στο διαγωνισμό ότι αναμένεται νέα προκήρυξη για 150 θέσεις Τελωνειακών, θέσεις οι οποίες θα καλυφθούν κατά πάσα πιθανότητα από τον πίνακα των επιτυχόντων του γραπτού διαγωνισμού.

soulakous
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:32 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό soulakous » Τρί Οκτ 22, 2019 9:29 am

Καλημέρα σε όλους! Συνάδελφοι νομικοί της 2ης σειράς, έχετε κάνει διακοπή εργασιών (ΔΟΥ, Δικηγορικό Σύλλογο κλπ) ή αναμένετε πρώτα το ΦΕΚ διορισμού μας? Συνάδελφοι 1ης σειράς, τελικά σας απάντησαν στις αιτήσεις προτίμησης και αν ναι, μόνο για το 1ο τρίμηνο της πρακτικής?

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Τετ Οκτ 23, 2019 12:14 am

Καλημερίζω τους συναδέλφους.Θέλω και εγώ να επαναλάβω το ερώτημα προς τους συναδέλφους της 1ης σειράς και αν ξέρει κανείς ας απαντήσει..Υπάρχουν νεότερα ως προς τις τοποθετήσεις για πρακτική στον τόπο που επιθυμείτε να πάτε;;Επίσης θέλω να ρωτήσω πως πάνε τα μαθήματα και αν τηρείται αυστηρά το χρονοδιάγραμμα της επιμόρφωσης.Πιο συγκεκριμένα επειδή είμαι από νησί, αν βγάλουμε κάποιο αεροπορικό για να προλάβουμε να δούμε το ΣΚ την οικογένειά μας, μπορούμε να φύγουμε τις Παρασκευές κανά 3ωρο νωρίτερα από τη λήξη των μαθημάτων;;;;Ευχαριστώ πολύ

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Τετ Οκτ 23, 2019 5:38 pm

Προς ενημέρωση των συναδέλφων, για την α΄πρακτική όλοι πήγαν στη πόλη που επιθυμούσαν, απλώς στην Αττική και στη Θεσσαλονίκη κάποιοι λίγοι δεν μπόρεσαν να πάνε στη ΔΟΥ πρώτης προτίμησης τους (αλλά σε μία απο τρεις επιλογές τους).
Υπάρχει ένα τεράστιο θέμα και πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα! Υπάρχει η πρόθεση να γίνει η β΄πρακτική υποχρεωτικά και για όλους στον τόπο διορισμού! Δηλαδή ΔΕΝ θα υπάρχει ούτε ο τόπος κατοικίας ούτε η Αθήνα ως επιλογή. Πρέπει όλοι μαζί να τους βομβαρδίσουμε με μέιλ, πριν ληφθεί επίσημα απόφαση! Προτείνω απο αύριο να στείλουμε όλοι μέιλ κ να πάρουμε τηλέφωνα και να τους πούμε τους λόγους που θιγόμαστε! Και η πρώτη και η δεύτερη σειρά μαζί ώστε να ληφθεί υπόψη εφόσον ειναι μεγάλος ο αριθμός των ατόμων που θίγεται! Ακόμη και άτομα που δεν θίγονται άμεσα καλό είναι να στηρίξουν γιατί μόνο ενωμένους θα μας πάρουν στα σοβαρα!

Όσον αφορά την ύλη είναι ενδιαφέρουσα μεν, υπερσυμπυκνωμένη δε. Μην ανησυχείτε για τις εξετάσεις οι εισηγητές έχουν συναίσθηση του όγκου των δεδομένων. Το χρονοδιάγραμμα τηρείται κανονικά , μπορείτε να απουσιάσετε max. 3 ημέρες και κάτι ώρες (10% της α' θεωρίας)

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Πέμ Οκτ 24, 2019 10:34 am

"Να διατηρηθεί η δυνατότητα επιλογής τριών επιλογών, μεταξύ αυτών και του τόπου κατοικίας για β' πρακτική άσκηση της εκπαίδευσής μας." Γράψτε το έτσι όσοι θέλετε και στείλτε το με μέιλ στο k.psathas@aade.gr. Έχουμε προθεσμία μέχρι σήμερα το μεσημέρι!!!

Nadiadoyathinas1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 29, 2019 6:39 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nadiadoyathinas1 » Πέμ Οκτ 24, 2019 10:01 pm

Παιδιά αν και είχα ενδοιασμούς έστειλα το αιτημα αργά το μεσημέρι. Μου απάντησε με πολύ ευγένεια ο κ. Ψαθάς ότι είναι πολύ πρόωρο καθώς εμείς δεν έχουμε καν ορκιστεί. Ας πάμε πρώτα στην ακαδημία και βλέπουμε. Οπότε μην στείλετε κάτι οι της 2ης σειράς. Άκαιρο..

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Δευ Οκτ 28, 2019 4:56 pm

Χρόνια Πολλά Συνάδελφοι!!

Η επόμενη ερώτηση για όσους έχουν προϋπηρεσία και ανήκουν κυρίως στην 1η εκπαιδευτική σειρά:Έχει δηλώσει κανείς προυπηρεσία ιδιωτικού τομέα;Γιατί άκουσα αναγνωρίζεται έως 7 χρόνια..Επίσης όσοι είχαν δημόσια προϋπηρεσία κατέθεσαν πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών;Επίσης δεν ξέρω αν σας ενημέρωσαν για το πότε θα αναγνωριστεί ή ενδεχομένως αυτό θα πρέπει να τεθεί όταν πάμε για εργασία μετά την αποφοίτηση από την ακαδημία στον τόπο διορισμού;Πιστεύω είναι ενδιαφέρουσα η απάντηση από όποιον γνωρίζει κάτι.Ειδικά και για μας που έχουμε προυπηρεσία κάποιων ετών και θα υποχρεωθούμε για ένα διάστημα να ζήσουμε με 720 για αρχή και ειδικά στην Αθήνα για όσους κατάγονται από επαρχία...Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή και ιδιαιτέρως αυτούς που ανιδιοτελώς μπαίνουν στον κόπο να μας διαφωτίσουν...!!

gio_lam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2005 5:05 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gio_lam » Τρί Οκτ 29, 2019 1:53 pm

lasos έγραψε:Χρόνια Πολλά Συνάδελφοι!!

Η επόμενη ερώτηση για όσους έχουν προϋπηρεσία και ανήκουν κυρίως στην 1η εκπαιδευτική σειρά:Έχει δηλώσει κανείς προυπηρεσία ιδιωτικού τομέα;Γιατί άκουσα αναγνωρίζεται έως 7 χρόνια..Επίσης όσοι είχαν δημόσια προϋπηρεσία κατέθεσαν πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών;Επίσης δεν ξέρω αν σας ενημέρωσαν για το πότε θα αναγνωριστεί ή ενδεχομένως αυτό θα πρέπει να τεθεί όταν πάμε για εργασία μετά την αποφοίτηση από την ακαδημία στον τόπο διορισμού;Πιστεύω είναι ενδιαφέρουσα η απάντηση από όποιον γνωρίζει κάτι.Ειδικά και για μας που έχουμε προυπηρεσία κάποιων ετών και θα υποχρεωθούμε για ένα διάστημα να ζήσουμε με 720 για αρχή και ειδικά στην Αθήνα για όσους κατάγονται από επαρχία...Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή και ιδιαιτέρως αυτούς που ανιδιοτελώς μπαίνουν στον κόπο να μας διαφωτίσουν...!!


Δυστυχώς όσα χρόνια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα και να σού αναγνωρίσουν, αυτό δεν συνεπάγεται καμία αύξηση στο μισθό.

de9tk8a
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2019 8:48 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό de9tk8a » Τρί Οκτ 29, 2019 4:45 pm

ΦΕΚ Γ 1990/25-10-2019 το ΦΕΚ διορισμού της β' σειράς


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες