Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Efi91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 2:10 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Efi91 » Παρ Ιούλ 13, 2018 1:56 pm

Nagiakk έγραψε:Πάντως μια χαρά ποσοστά ακούω από λογιστές , ίσως γι αυτό από την μέρα που βγήκαν οι λύσεις , κόπασαν λίγο οι φωνές για καταγγελίες κλπ.. καλά αποτελέσματα σε ολους σας !


Νομίζω πως όσοι ήταν να κάνουν καταγγελία έχουν κάνει ήδη. Όποτε πιστεύω ότι με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα κάνουν και τις ανάλογες ενστάσεις . Λογικο από την στιγμή που βγήκαν τα θέματα να ασχολούνται οι περισσότεροι με την βαθμολογία τους, για να δουν πως τα πήγαν. Απλά μπορεί κάποιοι που νόμιζαν ότι δεν τα πήγαν καλά να στάθηκαν τυχεροί και να αναθεώρησαν.

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:01 pm

lawve έγραψε:
alo12 έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι,
από ότι έχω διαπιστώσει ο ΑΣΕΠ δεν θα κάνει τίποτα ούτε για τις εκτός ύλης ερωτήσεις, ούτε με το μέσο όρο κλπ. Άδικα μιλούσατε για μαζικές αντιδράσεις, για ακύρωση διαγωνισμού και για διάφορα άλλα. Αν και από ότι βλέπω αυτό το κομμάτι αρχίζει να γίνεται σιωπηρό και εδώ, και πλέον μιλάμε για μόρια και πώς θα υπολογισθεί η βαθμολογία. Ας εκφράσω για τελευταία φορά τη βαθιά μου λύπη, που για μία υπέρμετρη προσπάθεια που έκανα εγώ και άλλοι πολλοί, το αποτέλεσμα και η βαθμολογία μας αδίκησε τόσο πολύ.
Καλή σας συνέχεια και καλά αποτελέσματα για όσους τυχερούς κρατάνε ζωντανή την ελπίδα...


Δεν έχω εμπειρία από προηγούμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ για να είμαι ειλικρινής, οπότε δεν γνωρίζω αν εκ των υστέρων και μέχρι τη δημοσίευση των βαθμών μπορεί να αλλάξει κάτι π.χ. με τη βαθμολογία βάσης, με ακύρωση ερωτήσεων κτλ. Με μια δόση ρομαντισμού, θα ήθελα να πιστεύω ότι αν διαπιστωθεί "σφαγή" στις βαθμολογίες στα μαθήματα βαρύτητας και ότι όλες οι βαθμολογίες κυμαίνονται γύρω στη βάση, ίσως π.χ. να μην λάμβαναν υπόψη την αρνητική βαθμολογία ή τη βάση 60%, ώστε να διευρύνουν το πεδίο των επιτυχόντων. Το θεωρώ βέβαια εξαιρετικά απίθανο.

Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι ο συνδυασμός συντελεστή βαρύτητας 3 στο μάθημα βαρύτητας, η αυξημένη δυσκολία των θεμάτων στο μάθημα βαρύτητας, η αρνητική βαθμολογία και η βάση του 60% σωρευτικά επιτρέπουν να επιτύχουν μόνο οι άριστα διαβασμένοι. Αν ο στόχος του διαγωνισμού ήταν το "ξεσκαρτάρισμα" και η πρόσληψη των αρίστων, νομίζω το έχει καταφέρει. Αν, πάλι, ο στόχος ήταν η διαμόρφωση μιας λίστας διοριστέων, επιτυχόντων και επιλαχόντων, ώστε να "αντλεί" υπαλλήλους σε βάθος χρόνου για την κάλυψη των αναγκών της ΑΑΔΕ, τότε ο στόχος αυτός ίσως να μην επετεύχθη, γιατί η βάση του 60% μαζί με όλα τα παραπάνω άφησε απ' έξω πολύ κόσμο.

Σίγουρα το ξεσκαρτάρισμα ήταν στις προθέσεις του ΑΣΕΠ, ασυζητητί, και σίγουρα οι άριστα διαβασμένοι θα έχουν γράψει καλά, αλλά πιστεύω ότι υπήρξαν και άριστα διαβασμένοι που δεν γράψαν τόσο καλά ίσως λόγω τύχης, ίσως λόγω άγχους. Αυτοί, για παράδειγμα, που δώσαν ιδιαίτερη βάση στη λογιστική κόστους και ελεγκτική, λογικά τα πήγαν καλά, κάποιοι άλλοι όμως, μπορεί να μην έδωσαν τόση βαρύτητα σε αυτά τα πεδία, αλλά σε ΕΛΠ, σε στοιχεία και βιβλία, που ήταν και καινούρια και η λογική έλεγε ότι θα πέσουν αρκετά από εκεί, αλλά και γενική λογιστική, ως κλασική δεξαμενή θεμάτων, στηριζόμενοι στην εμπειρία από προηγούμενους διαγωνισμούς. Αυτοί σίγουρα είναι αδικημένοι, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η φύση του συγκεκριμένου διαγωνισμού. Βέβαια, θα υπήρχαν και κάποιοι που δώσανε βάση σε όλα και δεν τους ξέφυγε τίποτα, οπότε θα τα πήγαν και πολύ καλά και μπράβο τους!! Όπως αναμενόταν, ο θεματοδότες μας τη φέρανε, ξεφεύγοντας τελείως από το πνεύμα των προηγούμενων διαγωνισμών...Σε κάθε περίπτωση όποιοι περάσουν θα το έχουν καταφέρει πανάξια και θα έχουν δικαιωθεί για τον κόπο και τον αγώνα τους σε έναν διαγωνισμό που εξ ορισμού είναι πολύ δύσκολος.

varv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 11:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό varv » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:04 pm

Καλησπέρα και από εμένα.
Εγώ στην κατηγορία των νομικών έχω 57/60 στις λεκτικές και στο δημοσιονομικό έχω 45 σωστές 13 λάθος απαντήσεις και 2 ερωτήσεις που δεν απάντησα.
Με πρόχειρους υπολογισμούς στις λεκτικές έχω 93,75% και στο δημοσιονομικό - φορολογικό έχω 69,58%. Μέσο όρο υπολογίζω ότι βγάζω 75,62%. Με τις προσαυξήσεις παίρνω ακόμα ένα 8,32 και συνολικά λογικά φτάνω στο 83,94. Δεν ξέρω όμως εάν το ποσοστό αυτό είναι αρκετό για να είμαι μέσα στους διορισθέντες αλλά ελπίζω ότι θα φτιάξουν πίνακα επιτυχόντων και στο μέλλον μπορεί κάποιοι να προσληφθούν από τον πίνακα.

Hercules13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 8:55 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Hercules13 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:04 pm

Γεια σας θα κάνω μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει
οι φάκελοι μας έχουν ελεγχθεί που σημαίνει βγαίνουν τα αποτελέσματα και συγχρόνως οι διοριζόμενοι αμέσως
αναλαμβάνουν εργασία ή θα γίνει επανέλεγχος;

eva87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μάιος 30, 2014 11:00 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eva87 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:06 pm

EleniAr έγραψε:Κάπου αναφερθηκε απο συναδελφους νομικους να πουμε αν ξερουμε για μορια που ακουσαμε απο συμμετεχοντες εκτος φορουμ. Εγω εχω δυο γνωστους, εναν με 73 συν την εντοπιοτητα που θα του προστεθεί και έναν με 76 στα οποια θα προστεθει προυπηρεσια και βαθμος πτυχιου.

Αρα βλεπω και εδω να εχουμε τελικα λιγο ανεβασμενες βασεις...



Το θέμα βέβαια είναι αν έχουν δηλώσει όλη τη χώρα πράγμα που δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Nick33
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 1:46 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nick33 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:06 pm

Μιας και βλεπω οτι οι βασεις των οικονομολογων κυμανθηκαν σε χαμηλοτερα επιπεδα απο της νομικαριους ενω οι θεσεις ειναι πιο πολλες για ΠΕ οικονομικου, πιστευετε θα πεσει ατυπα οι βαση των οικονομολογων κατω απο το 60%? Εννοω οτι οι επιλαχοντες δε θα αρκουν για να καλυψουν ολες τις θεσεις

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:22 pm

Nagiakk έγραψε:
vnomik έγραψε:
Farny έγραψε:Ως νομικός δεν έχω ιδέα πως κάνετε τους υπολογισμούς σας για να βγάλετε το βαθμό σας. Είμαι σχεδον σίγουρη ότι κόπηκα αλλα δεν μπορώ να το υπολογίσω.
Συγκεκριμενα στις λεκτικές έχω 51/60 σωστές και 9 λάθος απαντήσεις.
Στο δημοσιονομικό έχω 40/60 σωστές και 19 λαθος. Μία ερώτηση δεν απάντησα.
Πώς να τα υπολογίσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Καλησπέρα συνάδελφε,

Στις λεκτικές: 9 λάθος απαντήσεις x 2,08 = 18,72 μονάδες, αφαιρούμενες από το 100 σας δίνουν 81,28%.
Στο δ/ν-φ/λ: 19 λάθος απαντήσεις x 2,08 = 39,52 μονάδες + 1,66 από τη μη απαντηθείσα = 41,18, συναθροιζόμενες και αφαιρούμενες από το 100 σας δίνουν 58,82%

Σταθμισμένα: [(58,82 x 3) + 81,28] = 64,43%

Δεν κοπήκατε...


Σε προηγούμενο ποστ μου που έλεγα για το 1.66 το εξέλαβα αλλιως και απάντησα από κεκτημένη ταχύτητα ... σωστά το υπολογίζετε , συγνώμη .


Δεν πειράζει, αλίμονο! Είναι που τα υπολογίζω ανάποδα, αφαιρετικά. :)

giota38
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 1:30 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό giota38 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:25 pm

alo 12 θα συμφωνήσω μαζί σου. Πλέον όλοι ασχολούμαστε με τον υπολογισμό της βαθμολογίας και ελπίζουμε για μια θέση στον ήλιο. Προσωπικά αν και περνάω τη βάση, δεν πρόκειται να δεχτώ αναντίρρητα να μην σέβονται τον κόπο μου, την προσπάθεια και την αγωνία μου. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να το αφήσουμε έτσι τουλάχιστον για τα θέματα εκτός ύλης, διαφορετικά τουλάχιστον εγώ θα έχω πρόβλημα με την συνείδησή μου.
Σας ευχαριστώ και συγχαρητήρια σε όσους έγραψαν καλά!

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:34 pm

EleniAr έγραψε:Κάπου αναφερθηκε απο συναδελφους νομικους να πουμε αν ξερουμε για μορια που ακουσαμε απο συμμετεχοντες εκτος φορουμ. Εγω εχω δυο γνωστους, εναν με 73 συν την εντοπιοτητα που θα του προστεθεί και έναν με 76 στα οποια θα προστεθει προυπηρεσια και βαθμος πτυχιου.

Αρα βλεπω και εδω να εχουμε τελικα λιγο ανεβασμενες βασεις...


Να προσθέσω κι εγώ μια περίπτωση με σχεδόν 80 από γραπτά συν πτυχίο, εμπειρία, μεταπτυχιακό, οπότε γύρω στο 85 και δηλωμένες όλες τις πόλεις.
Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα όμως, εξαρτάται από την κατανομή και τη συγκέντρωση των ποσοστών.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!

Nagiakk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 1:09 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nagiakk » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:42 pm

EleniAr έγραψε:Κάπου αναφερθηκε απο συναδελφους νομικους να πουμε αν ξερουμε για μορια που ακουσαμε απο συμμετεχοντες εκτος φορουμ. Εγω εχω δυο γνωστους, εναν με 73 συν την εντοπιοτητα που θα του προστεθεί και έναν με 76 στα οποια θα προστεθει προυπηρεσια και βαθμος πτυχιου.

Αρα βλεπω και εδω να εχουμε τελικα λιγο ανεβασμενες βασεις...


Αυτοί που έχουν τα μόρια από εντοπιότητα είναι εκτος Συναγωνισμού ... καθώς και 60% να έχουν γράψει φτάνουν το 90% .. άπιαστο ... οι υπόλοιποι γνωστοί σου με τα υψηλά ποσοστα έχουν δηλωσει όλες τις πόλεις ;;

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stav87 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:48 pm

gaganas έγραψε:
sakis777 έγραψε:Επειδη μπερδευομαι με τον τροπο υπολογισμου με προχειρους υπολογισμους εχω 49/60 σωστες στις λεκτικες και 34/55 στην λογιστικη με 3 αναπαντητες συμφωνα με τους παραπανω υπολογισμους βγαζω 59.75.Αυτο σημαινει οτι δεν περναω την βαση του 60?


Με αυτή την βαθμολογία πιάνεις 66,78.

(34*300/55+49*100/60)/4


Έχεις ξεχάσει να αφαιρέσεις την αρνητική βαθμολογία....

tho
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2018 5:47 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό tho » Παρ Ιούλ 13, 2018 3:40 pm

vnomik έγραψε:
EleniAr έγραψε:Κάπου αναφερθηκε απο συναδελφους νομικους να πουμε αν ξερουμε για μορια που ακουσαμε απο συμμετεχοντες εκτος φορουμ. Εγω εχω δυο γνωστους, εναν με 73 συν την εντοπιοτητα που θα του προστεθεί και έναν με 76 στα οποια θα προστεθει προυπηρεσια και βαθμος πτυχιου.

Αρα βλεπω και εδω να εχουμε τελικα λιγο ανεβασμενες βασεις...


Να προσθέσω κι εγώ μια περίπτωση με σχεδόν 80 από γραπτά συν πτυχίο, εμπειρία, μεταπτυχιακό, οπότε γύρω στο 85 και δηλωμένες όλες τις πόλεις.
Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα όμως, εξαρτάται από την κατανομή και τη συγκέντρωση των ποσοστών.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!


Σα να ανεβηκε ξαφνικα πολυ εως παρα πολυ ο πηχης..δε μας βλεπω καλα..

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Παρ Ιούλ 13, 2018 4:45 pm

Βλέπω οτι οι της Νομικής έχουμε γράψει σχετικά καλά τελικά..λέτε να υπάρχουν και επιλαχόντες?να μας καλέσουν πιο μετά?θα ήταν καλό και αυτό..

uakinthi85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 6:41 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό uakinthi85 » Παρ Ιούλ 13, 2018 5:33 pm

Nomikii έγραψε:Βλέπω οτι οι της Νομικής έχουμε γράψει σχετικά καλά τελικά..λέτε να υπάρχουν και επιλαχόντες?να μας καλέσουν πιο μετά?θα ήταν καλό και αυτό..

Προσωπικά σε αυτό ελπίζω πλέον. Και είναι πολύ πιθανό, δεδομένου ότι σχετικά πρόσφατα συστάθηκαν περίπου 1800 νέες οργανικές θέσεις στην ΑΑΔΕ.
Η συνολική μου βαθμολογία είναι 68,5 % συμπεριλαμβανομένων όλων των προσαυξήσεων.
Πήρα μεγάλη απογοήτευση από την επίδοσή μου, αν σκεφτείτε ότι έχω μεταπτυχιακό στο Δημόσιο Δίκαιο στο ΑΠΘ, όπου διδαχτήκαμε Δημοσιονομικό κ Φορολογικό, και διάβασα αρκετά επί τέσσερις μήνες. Έκανα αδικαιολόγητα λάθη τα οποία συνειδητοποίησα λίγη ώρα αφού βγήκα από την αίθουσα, ωστόσο είχα ελπίδες καθώς με όσους συνυποψηφίους συζήτησα είχαν βαθμολογία γύρω στο 70%. Σήμερα προσγειώθηκα απότομα, όταν έμαθα για δύο συναδέλφους που ξεπερνούν το 80%. Τι να κάνουμε, με τέτοιο ανταγωνισμό είναι δίκαιο να πετύχουν οι καλύτεροι σε όλους τους τομείς και από άποψη μελέτης αλλά και οξυδέρκειας, καθώς κάποιες ερωτήσεις ήθελαν πολύ προσεκτική ανάγνωση και γρήγορη σκέψη. Καλά αποτελέσματα σε όλους όσους προσπάθησαν και επένδυσαν χρόνο και ελπίδα σε αυτό το διαγωνισμό!

pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 10:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Παρ Ιούλ 13, 2018 5:34 pm

προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι βάσεις θα είναι τόσο χαμηλά όσο γράφαμε τις πρώτες μέρες. Στο συγκεκριμένο φόρουμ γράφουμε πόσα άτομα 50 100 έχουν δώσει πόσες χιλιάδες κόσμος σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που έχουν γράψει αρκετά καλά αν αναλογιστούμε ότι και οι θέσεις είναι λίγες τότε τα πράγματα θα είναι αρκετά δύσκολα. Εγώ προσωπικά που έγραψα λογιστική έχω μέσο όρο γύρω στο 70% και με τα πρόσθετα προσόντα (βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό και αν αναγνωριστεί και η προυπηρεσία θα πάρω από 3,5 έως 6 μονάδες). δηλαδή θα είμαι περίπου στα 73 με 76 μόρια και παρότι έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα το θεωρώ απίθανο να είμαι στους διορισταίους. Ελπίζω να δημιουργηθεί λίστα επιτυχόντων μπας και είμαστε τυχεροί και σε κάποια χρόνια και διοριστούμε. Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό είχαν διαβάσει πάρα πολύ καλά πάρα πολλά άτομα και δεν είναι λογικό να το συγκρίνουμε με τα αποτελέσματα προηγούμενων διαγωνισμών γιατί το 2008 που έγινε ο τελευταίος γραπτός διαγωνισμός πριν την κρίση ήταν λίγοι αυτοί που δίναν βαρύτητα στον να διαβάσουν για τον ΑΣΕΠ σε σχέση με την σημερινή εποχή. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι και στους οικονομολόγους η βάση θα είναι πάνω από 80-82 μόρια.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες