Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
eva123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 6:14 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eva123 » Σάβ Οκτ 13, 2018 6:53 pm

eviebit85 έγραψε:
eva123 έγραψε:
eviebit85 έγραψε:

καλημερα και εγω το εχω απο το 2006 , το εχω ομως επικυρωσει σε δικηγορο, μεχρι το 2014 εβαζα το επικυρωμενο απο κεπ ακριβες αντιγραφο της φωτοτυπιας αυτου , στους διαγωνισμους, μετα το 2014 απλη φωτοτυπια (του επικυρωμενου απο το δικηγορο ecdl).
κ ποιο από τα δύο ecdl έβαλες στο ΑΣΕΠ;αυτό με τη σφραγίδα μόνο οεεκ ή αυτό και με σφραγίδα οεεκ κ με σφραγίδα ΕΣΥΔ;


και με τις δυο σφραγιδες (μαλλον απο τύχη, γιατι αυτο είχα επικυρωσει τοτε στο δικηγόρο) δε νομίζω να παιζει ρολο, παλαιοτερα επρεπε να το επικυρωνεις καθε τρια χρονια για να ισχυει, τωρα αυτο καταργηθηκε και ιχυει απαξ, και το πηρες. αλλα παντα βαζω την φωτοτυπία που φαινονται η σφραγιδα και τα επικυρωσιμα του δικηγορου.

σε ευχαριστω παρά πολύ!κ μένα έτσι μ είπαν ότι δεν παίζει ρόλο τελικα

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Σάβ Οκτ 13, 2018 7:53 pm

Καλησπέρα! Μιας και το αναλύουμε τόσο πολύ με τα δικαιολογητικά, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, αν παίζει ρόλο η ένδειξη "ΠΑΡΑΛΗΦΘΗΚΕ" που εμφανίζεται στο μητρώο του ΑΣΕΠ. Συγκεκριμένα, παρατήρησα ότι ενώ υπάρχει η σχετική ένδειξη π.χ. στο πτυχίο μου και μάλιστα είναι συνημμένο και σχετικό αρχείο (χωρίς όμως να το έχω επισυνάψει εγώ), δεν συμβαίνει το ίδιο με άλλα δικαιολογητικά, που εμφανίζονται υπό την ένδειξη "ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ" Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει και αν συνεπάγεται ότι δεν έγιναν για κάποιο λόγο αποδεκτά τα συγκεκριμένα δικαιολογητικά; Κάνω τη σκέψη ότι ίσως στο πλαίσιο παλαιότερης προκήρυξης έτυχε να γίνει έλεγχος στο φάκελό μου και γι' αυτό υπάρχει διαφορά στις ενδείξεις, επειδή κάποια δεν κρίθηκαν αποδεκτά. Παρατηρώ ότι η ένδειξη "ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ" εμφανίζεται μόνο στα ιδιωτικά έγγραφα που έχω επικυρώσει σε δικηγόρο, πλην των πιστοποιητικών γλωσσομάθειας. Η μόνη διαφορά στα τελευταία είναι ότι φέρουν και σφραγίδα του δικηγορικού συλλόγου για βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του μεταφράσαντος δικηγόρου, η οποία, τουλάχιστον κατά την πρακτική του δικηγορικού συλλόγου που ανήκω κι εγώ, τίθεται μόνο στις μεταφράσεις (και μάλιστα όχι υποχρεωτικά) και όχι στις λοιπές απλές επικυρώσεις λοιπών ιδιωτικών εγγράφων ημεδαπής. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει και τι απαιτεί το ΑΣΕΠ;

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Σάβ Οκτ 13, 2018 9:08 pm

nonabella έγραψε:Δυστυχώς όπως τα λέει ο Optimus είναι και ας μην μας συμφέρει, αν κάνουμε το παραμικρο λάθος στα δικαιολογητικά δεν υπάρχει τρόπος να το σώσουμε γιατί ο ΑΣΕΠ δεν θα είχε τελειωμό με τις ενστάσεις. Νομίζω όμως ότι η προκήρυξη ως προς το κομμάτι των δικαιολογητικών ήταν ευκολονόητη, κάποια άλλα κομμάτια έχουν σίγουρα ασάφειες και είναι δυσνόητα γι' αυτό για οποιαδήποτε απορία ως προς τη συμπλήρωση της αίτησης απευθυνόμαστε στον ΑΣΕΠ και έτσι και ο ΑΣΕΠ είναι κατοχυρωμένος ως προς το κομμάτι της κατανόησης.
Optimus ανήκεις στους οικονομολόγους; Σε βλέπω αρκετό καιρό ενεργό στη συζήτηση, θα θελες να μας βοηθήσεις με τη λίστα;


Πόσο χρόνο χρειάζεται το ΑΣΕΠ για να επιτρέψει τη διόρθωση 20-30 δικαιολογητικών σε αντίστοιχους "διοριστέους"; Δε μιλάμε για περιπτώσεις να μην έχει στείλει ο άλλος καθόλου δικαιολογητικό ή να έχει στείλει ότι να 'ναι, αλλά για περιπτώσεις όπου φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο υποψήφιος έχει το πιστοποιητικό, αλλά υπάρχει κάποια παρατυπία στη μετάφραση/επικύρωση που απαιτεί επανέλεγχο. Μιλάμε ούτε για 2 ώρες δουλειά για τον ΑΣΕΠ από 3 υπαλλήλους. Μόνο ο χρόνος αποστολής είναι, άντε να βάλεις 10-15 ημέρες το πολύ. Τίποτα μπροστά στον ενάμιση χρόνο που ολοκληρώνεται η μέση προκήρυξη.

Επίσης σημαντικό είναι να ξέρουμε και για ποιες περιπτώσεις "κόβουν" τους αντίστοιχους υποψήφιους, ωστέ να μπορούμε να εκφέρουμε άποψη στο κατά πόσο δικαιολογείται. Πχ παλιότερα έχουν ακουστεί λάθη στη μετάφραση/επικύρωση από το δικηγόρο και προσωπικά έχω ακούσει για χαμηλή ποιότητα της φωτοτυπίας. Απαράδεκτα και τα δύο, αν ισχύουν, για να κόψεις ένα διοριστέο.

nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Κυρ Οκτ 14, 2018 10:33 am

frapmelot έγραψε:
Πόσο χρόνο χρειάζεται το ΑΣΕΠ για να επιτρέψει τη διόρθωση 20-30 δικαιολογητικών σε αντίστοιχους "διοριστέους"; Δε μιλάμε για περιπτώσεις να μην έχει στείλει ο άλλος καθόλου δικαιολογητικό ή να έχει στείλει ότι να 'ναι, αλλά για περιπτώσεις όπου φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο υποψήφιος έχει το πιστοποιητικό, αλλά υπάρχει κάποια παρατυπία στη μετάφραση/επικύρωση που απαιτεί επανέλεγχο. Μιλάμε ούτε για 2 ώρες δουλειά για τον ΑΣΕΠ από 3 υπαλλήλους. Μόνο ο χρόνος αποστολής είναι, άντε να βάλεις 10-15 ημέρες το πολύ. Τίποτα μπροστά στον ενάμιση χρόνο που ολοκληρώνεται η μέση προκήρυξη.

Επίσης σημαντικό είναι να ξέρουμε και για ποιες περιπτώσεις "κόβουν" τους αντίστοιχους υποψήφιους, ωστέ να μπορούμε να εκφέρουμε άποψη στο κατά πόσο δικαιολογείται. Πχ παλιότερα έχουν ακουστεί λάθη στη μετάφραση/επικύρωση από το δικηγόρο και προσωπικά έχω ακούσει για χαμηλή ποιότητα της φωτοτυπίας. Απαράδεκτα και τα δύο, αν ισχύουν, για να κόψεις ένα διοριστέο.

Αν το ΑΣΕΠ πορευόταν με αυτή τη λογική τότε και οι υποψήφιοι δεν θα συμπλήρωναν ορθά τις αιτήσεις και τα δικαιολογητικά αφού δεν θα υπήρχε ο φόβος να κοπούνε οπότε το ΑΣΕΠ δεν θα διόρθωνε 20-30 φακέλους αλλά εκατοντάδες-χιλιάδες. Η κατανόηση ενός ΦΕΚ θεωρείται δεδομένη για αποφοίτους Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και μάλιστα από ανθρώπους που δουλειά τους είναι να κατανοούν τους νόμους. Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα και δεν θα θελα να παρεξηγηθώ, οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται. Με την ίδια λογική γιατί να μην καταργηθεί και η βάση; Το ΦΕΚ πρέπει να τηρείται άνευ όρων και σε όλες τις περιστάσεις. Αυτό πιστεύω εγώ αλλά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη...το προτιμότερο θα ήταν να υπάρχουν σκαναρισμένα όλα τα απαραίτητα έγγραφα και να συμπληρώνονται ταχυδρομικά κάποια έξτρα αναλόγως τη προκήρυξη. Ειλικρινά εύχομαι να μην κοπεί κανείς λόγω δικαιολογητικών, μόνο λόγω προτιμήσεων των πόλεων που θα είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Οκτ 14, 2018 2:15 pm

Μπορείτε να δείτε στη σχεική ανακοίνωση για τις ΤΟΜΥ τη δικαιολόγηση
της απόρριψης της αίτησης αλλά και της ένστασης. Κάποιοι γιατροί
πράγματι ξέχασαν ορισμένα δικαιολογητικά moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/5804-oi-oristikoi-pinakes-proslhptewn-iatrwn-gia-tis-topikes-monades-ygeias

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Οκτ 14, 2018 4:54 pm

gery έγραψε:Μπορείτε να δείτε στη σχεική ανακοίνωση για τις ΤΟΜΥ τη δικαιολόγηση
της απόρριψης της αίτησης αλλά και της ένστασης. Κάποιοι γιατροί
πράγματι ξέχασαν ορισμένα δικαιολογητικά moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/5804-oi-oristikoi-pinakes-proslhptewn-iatrwn-gia-tis-topikes-monades-ygeias

Πλην ελαχίστων περιπτώσεων λαθών, η συντριπτική πλειοψηφία δεν 'ξέχασε' τίποτα στην πραγματικότητα. Απλά απέφυγε συνειδητά να το προσκομίσει, λειτουργώντας στη λογική ' κάνε μωρέ αίτηση και μπορεί να γίνει κάτι'. Και μετά γκρινιάζεις αν σε κόψουν...
Πολλοί εξ αυτών δεν έχουν τη βεβαίωση υπηρεσίας υπαίθρου ( αγροτικό), γιατί απλά δεν έχουν κάνει. Το αγροτικό είχε γίνει προαιρετικό για κάποιες χρονιές, αλλά ήταν υποχρεωτικό αν διεκδικήσεις θέση ιατρού στο ΕΣΥ. Αν ιδιωτεύσεις, δεν απαιτείται. Το γνωρίζουν πολύ καλά οι γιατροί, αλλά όπως βλέπετε κάνανε κανονικότατα αίτηση. Όπως και άλλες απορρίψεις, γιατί δεν έχουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ και άλλα τραγελαφικά. Ασχολείται λοιπόν ο υπάλληλος και ξοδεύει εργατοώρες, για να ελέγξει ένα φάκελο που είναι ευθύς εξαρχής απορριπτέος, καθώς δεν προσκομίζει τα υποχρεωτικά απαραίτητα προσόντα
Και ας με πούνε πάλι αυστηρό :)

comaniac
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Οκτ 13, 2008 10:08 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό comaniac » Κυρ Οκτ 14, 2018 6:04 pm

Δεν έχω γράψει ποτέ στο φορουμ άλλα παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή όσα αναφέρετε. Να παραθέσω και εγώ την δική μου γνώμη. Βασικότερο όλων των παραμέτρων δεν είναι ποια είναι η βάση, αυτή δεν μπορεί να προσδιοριστεί όπως σωστά απαντούν και οι αρμόδιοι υπάλληλοι. Βασικό, αυτην την στιγμή, είναι τουλάχιστον να ξέραμε πόσοι πέρασαν την βάση και ο καθένας θα έχει μια πρώτη εικόνα που περίπου βρίσκεται. Δυστυχώς, σε ερώτηση μου, αρνήθηκαν να μου πουν ακόμη και αυτό, παρότι τους είναι γνωστό. Προφανώς για λόγους αξιοπιστίας της Αρχής έχουν εντολή να μην διαδώσουν οποιαδήποτε πληροφορία. Άρα αποκλείεται να δώσουν οποιαδήποτε πιο τεχνική πληροφορία όπως βάση, αδύνατο αυτήν την στιγμή. Αν όντως οι επιτυχόντες είναι λίγοι, είναι λογικό να καθυστερούν στον έλεγχο των δικαιολογητικών καθώς ο φόβος ενστάσεων μεγαλώνει. Φανταστείτε 40 άτομα να μένουν εκτός ποσο πιο πιεστικη θα είναι η κατάσταση. Ο έλεγχος των δικαιολογητικών δεν έχει να κάνει με τον τύπο αλλά με την ουσία. Δεν λείπουν σε κάθε διαγωνισμό πολλές περιπτώσεις πλαστών πτυχίων από Βουλγαρία, εικονικές εντοποιότητες, τριτεκνίες κτλ. Αν μια τριτεκνία κριθεί άκυρη όλοκληρος ο πινακας αλλάζει με τις καραμπόλες, δεδομένου μάλιστα οτι είναι πιθανόν να μεταφερθούν οι θέσεις αυτές από τις ειδικές στις γενικές. Φανταστείτε την δυσκολία της κατάστασης. Λίγο υπομονή και αν όντως ισχύουν οι φήμες, θεού θέλοντος, είναι πολύ πιθανό όσων τα προσόντα είναι πραγματικά και δεν ακυρωθούν για σοβαρή αιτία, ειδικά όσοι δήλωσαν όλες τις θέσεις, να διοριστούν όλοι.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Οκτ 14, 2018 6:58 pm

Όπως προκύπτει αν κανείς κοιτάξει και τους προσωρινούς πίνακες
http://www.moh.gov.gr/articles/ministry ... wn-giatrwn

υπάρχουν αρκετοί που αρχικά είχαν κοπεί επειδή δεν είχαν το απαιτούμενο πιστοποιητικό αγροτικού,
και τώρα είναι είτε διοριστέοι είτε επιλαχόντες.

Μπορεί να πει κανείς πως επειδή εδώ οι υποψήφιοι ήταν λιγότεροι από τις θέσεις η επιτροπή
ενήργησε χαλαρά, αν και υπάρχει κάποιος που κόπηκε για εκπρόθεσμη υποβολή δικαιολογητικού μέσω συμπληρωματικής αίτησης.
Εκτός εαν αρχικά ο αρμόδιος υπάλληλος δεν είδε το χαρτί του αγροτικού
και το ανακάλυψε στη συνέχεια, όταν ξανακοίταξε το φάκελλο.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Κυρ Οκτ 14, 2018 8:12 pm

Εάν τελικά αυτοί που πέρασαν τη βάση 60% στους οικονομολόγους είναι λίγοι , δεν θα μπορούσε η επιτροπή διαγωνισμού να προχωρήσει στην κατάργησή της; Και οι σχετικές θέσεις να καλυφθούν από αυτούς με τις μεγαλύτερες βαθμολογίες αντίστοιχα; Απλά αναρωτιέμαι .

comaniac
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Οκτ 13, 2008 10:08 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό comaniac » Κυρ Οκτ 14, 2018 8:41 pm

Παίζει κάποιο ρόλο τι ακριβώς συνέβη σε εκείνον τον διαγωνισμό; Στο παρελθόν έχει συμβεί να μοριοδοτουνται με διαφορετικό τρόπο υποψήφιοι λόγω διαφορετικής ερμηνείας κάθε υπαλλήλου. Το πρόβλημα εντοπίστηκε και διορθώθηκε με τους οριστικούς πίνακες. Στην δική μας περίπτωση δεν ξέρω πως θα ερμηνευθούν οι συνάφειες μεταπτυχιακών και προϋπηρεσίας.

DimT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 5:56 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό DimT » Κυρ Οκτ 14, 2018 9:31 pm

comaniac έγραψε:Δεν έχω γράψει ποτέ στο φορουμ άλλα παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή όσα αναφέρετε. Να παραθέσω και εγώ την δική μου γνώμη. Βασικότερο όλων των παραμέτρων δεν είναι ποια είναι η βάση, αυτή δεν μπορεί να προσδιοριστεί όπως σωστά απαντούν και οι αρμόδιοι υπάλληλοι. Βασικό, αυτην την στιγμή, είναι τουλάχιστον να ξέραμε πόσοι πέρασαν την βάση και ο καθένας θα έχει μια πρώτη εικόνα που περίπου βρίσκεται. Δυστυχώς, σε ερώτηση μου, αρνήθηκαν να μου πουν ακόμη και αυτό, παρότι τους είναι γνωστό. Προφανώς για λόγους αξιοπιστίας της Αρχής έχουν εντολή να μην διαδώσουν οποιαδήποτε πληροφορία. Άρα αποκλείεται να δώσουν οποιαδήποτε πιο τεχνική πληροφορία όπως βάση, αδύνατο αυτήν την στιγμή. Αν όντως οι επιτυχόντες είναι λίγοι, είναι λογικό να καθυστερούν στον έλεγχο των δικαιολογητικών καθώς ο φόβος ενστάσεων μεγαλώνει. Φανταστείτε 40 άτομα να μένουν εκτός ποσο πιο πιεστικη θα είναι η κατάσταση. Ο έλεγχος των δικαιολογητικών δεν έχει να κάνει με τον τύπο αλλά με την ουσία. Δεν λείπουν σε κάθε διαγωνισμό πολλές περιπτώσεις πλαστών πτυχίων από Βουλγαρία, εικονικές εντοποιότητες, τριτεκνίες κτλ. Αν μια τριτεκνία κριθεί άκυρη όλοκληρος ο πινακας αλλάζει με τις καραμπόλες, δεδομένου μάλιστα οτι είναι πιθανόν να μεταφερθούν οι θέσεις αυτές από τις ειδικές στις γενικές. Φανταστείτε την δυσκολία της κατάστασης. Λίγο υπομονή και αν όντως ισχύουν οι φήμες, θεού θέλοντος, είναι πολύ πιθανό όσων τα προσόντα είναι πραγματικά και δεν ακυρωθούν για σοβαρή αιτία, ειδικά όσοι δήλωσαν όλες τις θέσεις, να διοριστούν όλοι.


Μετά από πολυάριθμα (μερικά εκ των οποίων τα θεωρώ ανούσια ) ποσταρίσματα εδώ μέσα, είδα μία ουσιαστική ανάλυση (ειδικότερα στο τελευταίο κομμάτι των σχολίων περί της ουσίας του ελέγχου των δικαιολογητικών). Συμφωνώ συνάδελφε με το σκεπτικό σου. Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω πως σε ένα γραπτό διαγωνισμό, θεωρώ, αν μη τι άλλο, ότι ο έλεγχος των δικαιολογητικών (ο τυπικός) έχει γίνει και γι αυτό βγήκε και η σχετική λίστα των απορριπτέων. Δεν μπορείς να βάζεις τον άλλο σε μία πολύμηνη δοκιμασία διαβάσματος (και όχι μόνο) και εν συνεχεία να του λες κύριε είστε απορριπτέος επειδή δεν μου βάλατε ένα επικυρώσιμο σε μία φωτοτυπία!! Το αν κάποια από αυτά τα δικαιολογητικά είναι πλαστά, είναι νομίζω , αρμοδιότητα του φορέα που προσλαμβάνει, να ελέγξει τη γνησιότητα αυτών. Πάντα φιλικά

Georgenew
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 6:01 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Georgenew » Κυρ Οκτ 14, 2018 10:57 pm

"Εάν οι υποψήφιοι δεν προσκομίσουν, τα απαραίτητα, κατά περίπτωση, δικαιολογητικά, δεν λαμβάνονται υπόψη τα προσόντα ή τα κριτήρια ή οι ιδιότητες που δηλώνουν με την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής τους στη διαδικασία.
Εάν δεν υποβληθούν οι απαιτούμενοι τίτλοι σπουδών ή τα απαιτούμενα αποδεικτικά γνώσης ξένης γλώσσας και χειρισμού Η/Υ, οι υποψήφιοι εγγράφονται σε πίνακα απορριπτέων (ακόμη και αν έχουν συγκεντρώσει βαθμολογία στη γραπτή εξέταση ίση ή μεγαλύτερη της προκαθορισμένης βάσης)."
Με λυπεί το γεγονός , διότι άνθρωποι ειμαστε λάθοι κανουμε , αλλα το λεει και με bold στην προκήρυξη .
Ειναι νομιζω κατανοητό και δεν θα υπάρξει κάτι διαφορετικό, σε καμμία περίπτωση, διότι απλά το αναφέρει.
Έχουμε συμφωνήσει στην διαδικασία, ναι και όλοι πιστεύουμε σε ένα "μητρώο προσόντων" για αποφυγή λαθών και παραληψεων αλλα έτσι ειναι. Το λεει το ΦΕΚ...... όποτε ελπίζουμε να μην έχουμε πέσει σε σφάλμα.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Οκτ 14, 2018 11:23 pm

Lazos07 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Αναφορικά με την ανακοίνωση των ονομάτων, μην ξεχνάτε πως η προκήρυξη αναφέρει ότι θα ελεγχθούν μόνο δύο πράγματα στην πρώτη φάση: η αίτηση να είναι υπογεγραμμένη και το παράβολο πληρωμένο.

Συγκεκριμένα αναφέρεται:
"Το ΑΣΕΠ θα καταρτίσει αλφαβητικό αρχείο των υποψηφίων που γίνονται δεκτοί, καθώς και πίνακα των υπο-
ψηφίων που αποκλείονται από τη διαδικασία επειδή η εκτυπωμένη μορφή της ηλεκτρονικής τους αίτησης
είναι ανυπόγραφη ή εκπρόθεσμη ή λείπει το καθορισμένο παράβολο. "

nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Τρί Οκτ 16, 2018 9:24 pm

vnomik έγραψε:Καλησπέρα! Μιας και το αναλύουμε τόσο πολύ με τα δικαιολογητικά, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, αν παίζει ρόλο η ένδειξη "ΠΑΡΑΛΗΦΘΗΚΕ" που εμφανίζεται στο μητρώο του ΑΣΕΠ. Συγκεκριμένα, παρατήρησα ότι ενώ υπάρχει η σχετική ένδειξη π.χ. στο πτυχίο μου και μάλιστα είναι συνημμένο και σχετικό αρχείο (χωρίς όμως να το έχω επισυνάψει εγώ), δεν συμβαίνει το ίδιο με άλλα δικαιολογητικά, που εμφανίζονται υπό την ένδειξη "ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ" Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει και αν συνεπάγεται ότι δεν έγιναν για κάποιο λόγο αποδεκτά τα συγκεκριμένα δικαιολογητικά; Κάνω τη σκέψη ότι ίσως στο πλαίσιο παλαιότερης προκήρυξης έτυχε να γίνει έλεγχος στο φάκελό μου και γι' αυτό υπάρχει διαφορά στις ενδείξεις, επειδή κάποια δεν κρίθηκαν αποδεκτά. Παρατηρώ ότι η ένδειξη "ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ" εμφανίζεται μόνο στα ιδιωτικά έγγραφα που έχω επικυρώσει σε δικηγόρο, πλην των πιστοποιητικών γλωσσομάθειας. Η μόνη διαφορά στα τελευταία είναι ότι φέρουν και σφραγίδα του δικηγορικού συλλόγου για βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του μεταφράσαντος δικηγόρου, η οποία, τουλάχιστον κατά την πρακτική του δικηγορικού συλλόγου που ανήκω κι εγώ, τίθεται μόνο στις μεταφράσεις (και μάλιστα όχι υποχρεωτικά) και όχι στις λοιπές απλές επικυρώσεις λοιπών ιδιωτικών εγγράφων ημεδαπής. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει και τι απαιτεί το ΑΣΕΠ;

Καλησπέρα, έλεγξα και τη δική μου αίτηση, σε μένα γράφει σε όλα "ΠΑΡΑΛΗΦΘΗΚΕ" και "ΜΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΜΟ". Νομίζω ότι σε όσα γράφει ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ" σημαίνει ότι είτε δεν τα είχατε σκανάρει οπότε δεν κάνατε "επίκληση από Μητρώο" και άρα περιμένουν να ανοίξουν το φάκελό σας ώστε να τα ελέγξουν, είτε τα σκανάρατε μόνη σας και όχι το ΑΣΕΠ ώστε να είναι καταχωρισμένα και επισήμως και περιμένετε πάλι να ανοιχτεί ο φάκελος για να τα αντιστοιχίσουν. Δεν το λέω με απόλυτη βεβαιότητα όμως. Θεωρώ πάντως απίθανο να τίθεται θέμα αν κρίθηκαν αποδεκτά ή όχι.

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Τρί Οκτ 16, 2018 9:31 pm

Καλησπέρα σας! Μήπως έχει κανεις κανένα νέο η καμία πληροφόρηση για τους προσωρινούς;;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες