ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Areti1967
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 11:25 am

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό Areti1967 » Τρί Μάιος 23, 2017 5:18 pm

Αθήνα, 23 Μαΐου 2017
Είμαι μητέρα εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα, επιτυχούσα στο διαγωνισμό 2/1Γ/2004. Από παραίτηση συνάδελφου λόγω πρόσληψης του στο Δημόσιο, ενημερώθηκα για την έκβαση της υπόθεσης των επιτυχόντων του γραπτού διαγωνισμού του 1998. Καθώς πρόκειται για την ίδια ακριβώς περίπτωση με τη δική μας του 2004, έψαξα να δω αν υπάρχουν νεότερα ή κάποια κινητοποίηση σχετική με τον 2/1Γ/2004 (δεν αφορά εκπαιδευτικούς). Μετά από σχεδόν άκαρπη έρευνα στο διαδίκτυο, επικοινώνησα με γραφεία δικηγόρων που έχουν ασχοληθεί με το ζήτημα. Για να μη μακρηγορώ, τελικά επισκέφθηκα γνωστό δικηγόρο για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κόλλημα για τη διεκδίκηση του διορισμού μας. Από τη σύντομη έρευνά μου συνολικά, έμαθα τα ακόλουθα: 1. Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΗ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΤΟΥ 1998. ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΕΛΑΒΕ ΔΡΑΣΗ. 2. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ. 4. ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΗ Η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ (ΚΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ :D ) Προτείνω λοιπόν να κανονίσουμε μια συνάντηση σε χρόνο και τόπο που να εξυπηρετεί όλους, να προχωρήσουμε κι εμείς τη διεκδίκηση του διορισμού μας. Αναμένω νέα σας και όποια ιδέα για το πως στο καλό να βρούμε σύντομα και τους υπόλοιπους. Ευχαριστώ!

Areti1967
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 11:25 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό Areti1967 » Παρ Μάιος 26, 2017 10:49 am

Συγγνώμη, σημαντική παράληψη να διευκρινήσω ότι "ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ" θεωρούνται όλοι με βαθμολογία γραπτού από 60 και άνω που ήταν η βάση (συν επιπλέον μόρια από άλλα προσόντα) αλλά δεν μπήκαν ποτέ στη λίστα διοριστέων. Όσοι λοιπόν εντάσσονται σε αυτή την κατηγορία από διαγωνισμούς άλλων ετών, τους διορίσανε. Μόνο εμείς έχουμε μείνει εκτός δυστυχώς...

AliceWonder
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2017 12:42 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό AliceWonder » Παρ Μάιος 26, 2017 5:43 pm

Αγαπητή Αρετή, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληφορίες γιατί ενδιαφέρομαι? Σ'ευχαριστω

AliceWonder
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2017 12:42 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό AliceWonder » Παρ Μάιος 26, 2017 5:51 pm

Αρετή, ισχύουν τα παραπάνω και μάλιστα βρήκα παλαιό δημοσίευμα στο Έθνος που αναφέρει αντίστοιχα για τους υποψηφίους του 1998 τα εξής:
Οι επιτυχόντες θα τοποθετηθούν σε κενές οργανικές θέσεις …….Η επιλογή τους θα γίνει ως εξής: κάθε υποψήφιος κατατάσσεται κατά φθίνουσα σειρά βαθμολογίας ανά κατηγορία εκπαίδευσης (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) με μόνο κριτήριο τη συνολική βαθμολογία με την οποία είχε καταταγεί στους πίνακες της υπ’ αριθ. 8/1997 προκήρυξης, με την προϋπόθεση ότι η βαθμολογία που έλαβε στο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ έτους 1998 ήταν ίση ή ανώτερη της καθορισμένης βάσης κατά κατηγορία και κλάδο. Από τους πίνακες κατάταξης και με τη σειρά που έχουν οι υποψήφιοι σε αυτούς, σε συνδυασμό πάντοτε και με τη δήλωση προτίμησής τους καταρτίζεται ο πίνακας διοριστέων που περιλαμβάνει αριθμό διοριστέων ίσο με τον αριθμό των θέσεων, που προκηρύσσονται. Οι πίνακες κατάταξης και διοριστέων καταχωρίζονται στο Διαδίκτυο στον ηλεκτρονικό τόπο του Α.Σ.Ε.Π. και αποστέλλονται για δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό kristal » Κυρ Μάιος 28, 2017 9:13 pm

Συμμετείχα και εγω στον συγκεκριμένο διαγωνισμό με πολύ καλή βαθμολογία. Δεν καταλαβαίνω όμως αυτό που αναφέρεις με τον δικηγόρο, γιατί υπερτερούμε όπως λέει σε σύγκριση με τον γραπτό του 1998 και αν είναι έτσι γιατί ποτέ δεν προχώρησε :?:

Areti1967
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 11:25 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό Areti1967 » Δευ Μάιος 29, 2017 12:31 pm

Kristal, ήμουν κι εγώ λίγες θέσεις κάτω από το όνομα του τελευταίου διοριστέου της κατηγορίας μου. Το θέμα είναι ότι όλοι όσοι κατά καιρούς έχουνε λάβει μέρος σε γραπτό διαγωνισμό – βλέπε 1998 – κι έλαβαν βαθμό μεγαλύτερο της βάσης (σε εμάς ήταν το 60), έχουν σήμερα καλεστεί για διορισμό ή ήδη εργάζονται στις θέσεις τους. Για το δικό μας διαγωνισμό, όσο κι αν ακούγεται παράδοξο, κανείς δεν ανέλαβε να ξεκινήσει διαδικασία να βρει τους υπόλοιπους να κινηθούν όλοι μαζί. Τώρα όμως, υπάρχει προηγούμενο κι είμαστε μόνο εμείς που δεν έχουμε δικαιωθεί. Οπότε, έχουμε ξεκινήσει - κι είμαστε πια αρκετοί- να οργανώσουμε σύλλογο που θα εκπροσωπήσει τους επιλαχόντες του γραπτού διαγωνισμού 2004. Το πώς θα κινηθούμε νομικά θα το δούμε στην πορεία και μετά από την ομαδική συνάντησή μας. Σε περίπτωση που κάποιος μένει μακριά, μπορούμε να οργανώσουμε skype call. Παραμένω στη διάθεσή σου για κάθε επιπλέον πληροφορία. Καλή εβδομάδα!

karagian
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 10:54 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό karagian » Δευ Ιουν 05, 2017 2:32 am

Έχουμε επικοινωνήσει τηλεφωνικά και με τον ιδιαίτερο της Γεροβασίλη κσι είναι ενήμερος με το θέμα.

karagian
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 10:54 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004 - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό karagian » Πέμ Ιουν 08, 2017 4:59 pm

Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΣΕ 2 ΣΗΜΕΙΑ:'ΒΑΣΗ' 60 ΑΝΤΙ 55 ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ!

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό leeds » Τρί Ιούλ 11, 2017 2:16 pm

τί έγινε , προχώρησε η κίνηση; από ότι είδα παίρνουν επιλαχόντες του ΑΣΕΠ 2009 .Γιατι του 1998 και του 2009 και όχι του 2004 και του 2007;

Areti1967
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 11:25 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό Areti1967 » Τρί Ιούλ 11, 2017 4:12 pm

Ναι, προχώρησε. Έχουμε συγκεντρωθεί αρκετοί, έχουμε κάνει συναντήσεις μεταξύ μας και με τον δικηγόρο μας, ο οποίος προς το τέλος του μήνα που έχουμε την επόμενη συνάντησή μας θα απευθυνει το αίτημά μας στο σχετικό Υπουργείο.

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό kristal » Τετ Σεπ 06, 2017 11:37 pm

To 2013 είχε γίνει ερώτηση απο βουλευτή σχετικά με την απορόφηση των επιτυχόντων του διαγωνισμού και τότε απαντήθηκε ρητά οτι δεν υπάρχει καμμία εκκρεμότητα διορισμού. Δεν νομίζω να βγεί άκρη δεν υπήρχε τίποτε μπεμπτό στην όλη διαδικασία.

Areti1967
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 11:25 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό Areti1967 » Παρ Σεπ 08, 2017 7:58 am

Kristal, αν ήσουν επιτυχούσα και είχαν εξαντλήσει όλες τις λίστες επιτυχόντων εκτός αυτή που γράφει το όνομά σου, θα καταλάβαινες ότι δεν ψάχνουμε για «μεμπτό» αλλά για ισότιμη μεταχείριση. Αλλοίμονο αν «τακτοποιούσαν» τον καθένα που έχει γνωριμία με βουλευτή. Αν πραγματικά σε αφορά το θέμα, ενημερώσου πριν ματαιώσεις τόσους ανθρώπους που αγωνίζονται και αγωνιούν για το μέλλον τους.

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό kristal » Παρ Σεπ 08, 2017 12:07 pm

Areti1967 έγραψε:Kristal, αν ήσουν επιτυχούσα και είχαν εξαντλήσει όλες τις λίστες επιτυχόντων εκτός αυτή που γράφει το όνομά σου, θα καταλάβαινες ότι δεν ψάχνουμε για «μεμπτό» αλλά για ισότιμη μεταχείριση. Αλλοίμονο αν «τακτοποιούσαν» τον καθένα που έχει γνωριμία με βουλευτή. Αν πραγματικά σε αφορά το θέμα, ενημερώσου πριν ματαιώσεις τόσους ανθρώπους που αγωνίζονται και αγωνιούν για το μέλλον τους.




Διοριστέοι, είναι μόνο όσοι καλύπτουν, απο τον Πίνακα Κατάταξης τον αριθμό των προκυρηχθεισών θέσεων για τις οποίες εξεδήλωσαν νομίμως προτίμηση και μόνο αυτοί περιλαμβάνονται στον Πίνακα Διοριστέων, θα προσληφθούν δε απο τον οικείο φορέα εφόσον πληρούν συγχρόνως και τα απαιτούμενα προσόντα διορισμού του κλάδου.
ΦΕΚ 4/2004

Αν και εχουν περάσει χρόνια εγω αυτό που κατάλαβα είναι οτι το οτι γραψαμε πάνω απο την βάση δεν σημαίνει οτι είμαστε επιτυχόντες/διοριστέοι αλλα μπήκαμε σε ένα πινακα κατάταξης, απο τον οποίο με βάση τον αριθμό των θέσεων και προτίμησης διορίστηκαν οι έχοντες την μεγαλύτερη βαθμολογία.
Υστερα απο 13 χρόνια π.χ εγραψα 70 και δήλωσα 2 θέσεις , τις οποίες λογικα τις πηραν υποψήφιοι με μεγαλύτερη βαθμολογία απο εμένα, τι θα βγώ να ζητήσω διορισμό :?: με βάση ποια λογική :(
Οσον αφορά τον διαγωνισμό ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα την αναφορά/ερωτηση του βουλευτη στη Βουλή με την απάντηση που σου εδωσα για να δειξω οτι το θεμα ειχε λήξει και δεν υπηρχε εκρεμμότητα , δεν ειπα για ατομικα βολεματα.
Στην τελική απλές απορίες καταθέτω, δεν ματαιώνω κανένα, και σας συγχαίρω για τον αγώνα σας και μην ξεχνας οτι είμουν υποψήφια και εγω.

nopi20
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 07, 2020 10:15 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό nopi20 » Δευ Φεβ 10, 2020 9:52 am

Καλημέρα τυχαία διάβασα την συζήτηση σας και με ενδιαφέρει γιατί και εγώ ήμουν επιτυχών σε αυτόν τον διαγωνισμό. Σας παρακαλώ θα ήθελα να έρθω σε επικοινωνία μαζί σας. Ευχαριστώ.

DEMIVA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2020 12:54 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 2/1Γ/2004

Δημοσίευσηαπό DEMIVA » Τετ Μάιος 20, 2020 8:01 am

Αρετή καλημέρα, διάβασα και εγώ τυχαία την ανάρτησή σου σχετικά με το γραπτό διαγωνισμό 2/1Γ/2004 .Είμαι και εγώ επιτυχών και προσπάθησα πολλές φορές να μάθω κάτι σχετικά , αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη . Αν έχεις κάποια εξέλιξη σε παρακαλώ ενημέρωσε με .Σε ευχαριστώ πολύ.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες