ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ EPSO ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΕΝΩΣΗ ASSISTANTS ADMINISTRATORS

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
IOANNIS IOA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 8:02 pm

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ EPSO ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΕΝΩΣΗ ASSISTANTS ADMINISTRATORS

Δημοσίευσηαπό IOANNIS IOA » Τετ Απρ 13, 2016 8:54 pm

Καλησπέρα
Από αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα πρόκειται για ετήσιο διαγωνισμό που τουλάχιστον σε πρώτη φάση είναι πάνω σε γενικές γνώσεις ευφυΐα λογική δεξιότητες κλπ.Ψάχνωντας στο διαδίκτυο για φροντιστηρια προετοιμασίας δεν βρήκα τίποτα τουλάχιστον στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει νόημα να κάνει κανείς τέτοια προετοιμασία? Ψάχνω για βιβλία σχετικά με τον διαγωνισμο και πάλι δεν κατάφερα να βρω κάτι στα ελληνικά ..αλλά και στα αγγλικά δε βρήκα πολλά βιβλία. Έχει δώσει καποιος στο διαγωνισμό/πέρασε και μπορεί να μου δώσει οδηγίες/βοήθεια στο θέμα της προετοιμασίας?
Ευχαριστώ

jpaps
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:54 am

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ EPSO ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΕΝΩΣΗ ASSISTANTS ADMINISTRATORS

Δημοσίευσηαπό jpaps » Δευ Μάιος 02, 2016 2:28 pm

IOANNIS IOA έγραψε:Καλησπέρα
Από αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα πρόκειται για ετήσιο διαγωνισμό που τουλάχιστον σε πρώτη φάση είναι πάνω σε γενικές γνώσεις ευφυΐα λογική δεξιότητες κλπ.Ψάχνωντας στο διαδίκτυο για φροντιστηρια προετοιμασίας δεν βρήκα τίποτα τουλάχιστον στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει νόημα να κάνει κανείς τέτοια προετοιμασία? Ψάχνω για βιβλία σχετικά με τον διαγωνισμο και πάλι δεν κατάφερα να βρω κάτι στα ελληνικά ..αλλά και στα αγγλικά δε βρήκα πολλά βιβλία. Έχει δώσει καποιος στο διαγωνισμό/πέρασε και μπορεί να μου δώσει οδηγίες/βοήθεια στο θέμα της προετοιμασίας?
Ευχαριστώ


Καλησπέρα,
είχα περάσει στην τελική φάση ανάλογου διαγωνισμού για Administrators (γραπτές & προφορικές εξετάσεις στις Βρυξέλλες). Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία. Ειδικά στην πρώτη φάση των assessments το μόνο που χρειάζεται είναι ταχύτητα, παρατηρητικότητα και λίγη τύχη...
Στη σελίδα τους μπορείς να βρεις κάποια sample tests
http://europa.eu/epso/apply/sample_test/index_en.htm

Καλή επιτυχία!

elliot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 9:45 pm

epso

Δημοσίευσηαπό elliot » Δευ Ιουν 27, 2016 11:28 am

μ ενδιαφερει και μενα οι συγκεκριμενοι διαγωνισμοι, εχω καποιες αποριες οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει καλως, λοιπον εχουμε και λεμε:
1.ποια ειναι τα σταδια για την προσληψη,φτιαχνεις βιογραφικο στο επσο, επιλεγεις την θεση εργασιας που σε ενδιαφερει και μετα δινεις τεστ και αν πας καλα σε καλουν στην Βρυξελλες;διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος στην ολη διαδικασια
2.με Β2 γλωσσικη επαρκεια στα αγγλικα μπορω να δουλεψω ως administration ή μονο ως assistant?
3.υπαρχουν βιβλια να προετοιμαστεις για αυτα τα τεστ οπως και για την συνεντευξη που θα περασεις εκει;

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ EPSO ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΕΝΩΣΗ ASSISTANTS ADMINISTRATORS

Δημοσίευσηαπό marykit » Τρί Ιούλ 12, 2016 3:54 pm

Γεια σας, πέρυσι έδωσα το τελικό στάδιο στις Βρυξέλλες για assistants στη λογιστική. Κόπηκα στα προφορικά/ συνέντευξη, εννοώντας ότι με χαντάκωσαν κυριολεκτικά με τους βαθμούς που έλαβα από αυτή την εξέταση ενώ σ' όλα τα άλλα πήγα σχεδόν άριστα...
Για assistants δε χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία. Για admin. ειδικότερα ίσως καλό θα ήταν να πάρετε καποιο τεστ από ονλαιν ξενα "φροντιστήρια" για να χετε να λύνετε κ να εξασκείστε. Ισχύει όμως αυτό που είπε ο προηγούμενος, δεν είναι απαραίτητο. Θέλει τέλεια συγκέντρωση για να απαντάς σωστά αλλά και ταχύτητα για να τα προλάβεις όλα. Δεν έχεις χρόνο για να υπεραναλύσεις τα ερωτήματα. Επίσης όσοι έχετε ασχοληθεί με gmat πιστεύω να είστε εξασκημένοι κ γι αυτό...
Ό,τι άλλο θέλετε, ρωτήστε. Εγώ μάλλον έκλεισα μ' αυτό το κομμάτι όμως στο μέλλον ίσως ξαναπροσπαθήσω για translator.... Πιστεύω να 'ναι δικαιότερα εκεί.

elliot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 9:45 pm

Re: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ EPSO ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΕΝΩΣΗ ASSISTANTS ADMINISTRATORS

Δημοσίευσηαπό elliot » Τετ Ιούλ 13, 2016 11:54 am

μηπως μπορειτε να περιγραψετε τα βηματα αναλυτικα;διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος αλλα η σειρα ειναι αυτη;
α.φτιαχνεις λογαριασμο στο site της epso καταθετεις εκει το βιογραφικο σου
β.υποβαλλεις το βιογραφικο στην θεση εργασιας που σε ενδιαφερει
γ.δινεις γραπτες εξετασεις μεσω υπολογιστη στην αθηνα και αν επιτυχεις σ αυτες
δ,προφορικη συνεντευξη στο βελγιο;οπου αν επιτυχεις
ε.προσλαμβανεσαι

επισης θυμαστε ποσο κρατησε η συνεντευξη;ποσες ερωτησεις σας εκαναν πανω-κατω;τι ερωτησεις-αν θυμαστε το περιεχομενο τους- κι αν ειναι σταθερες σε καθε συνεντευξιαζομενο;

elliot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 9:45 pm

Re: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ EPSO ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΉ ΕΝΩΣΗ ASSISTANTS ADMINISTRATORS

Δημοσίευσηαπό elliot » Κυρ Ιούλ 24, 2016 1:25 pm

παιζει ρολο η προυπηρεσια; για παραδειγμα εγω περα απο την πρακτικη της σχολης μου δεν εχω απασχοληθει πουθενα, οι δουλειες που εχω κανει ειναι ασχετες(ξενοδοχεια κ.τ.λ)...στα βιογραφικα που στελνω εχω βαλει ψευτικες δουλειες γιατι αλλιως δεν γινεται...τωρα με το λογαριασμο της επσο που θελω να φτιαξω δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να συνεχισω αυτην την πρακτικη και οταν με καλεσουν να πω οτι οι δουλειες αυτες ηταν ανασφαλιστες αρα αδηλωτες ή να φτιαξω ενα βιογραφικο με μηδαμινη εμπειρια;τι λετε;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες