Τα νεότερα από το ΥπΟικ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
eforiakos13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2012 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό eforiakos13 » Τρί Φεβ 16, 2016 7:18 pm

amfitalantevomenos έγραψε:Καλησπέρα και σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις πολύτιμες πληροφορίες που αναφέρετε.
Είμαι μάλλον ο τελευταίος εναπομείνας αδιόριστος εφοριακός της 1Γ/2008 και σύντομα επίκειται από ό,τι μου έχουν πει το ΦΕΚ διορισμού μου. Εργάζομαι ήδη και αντιμετωπίζω τεράστιο δίλημμα για το αν θα αποδεχθώ τη θέση γιατί από τη μια θεωρώ ότι οι συνθήκες εργασίας στο ΥΠΟΙΚ είναι πολύ καλές και οι προοπτικές εξέλιξης (αν και δημόσιο) σχετικά αξιόλογες, από την άλλη όμως αν ισχύουν τα 750? μισθός με πτυχίο ΑΕΙ και μεταπτυχιακό, τότε θα υποστώ καθίζηση του ετήσιου εισοδήματός μου, δεδομένου ότι στην παρούσα εργασία μου αμείβομαι σχεδόν με τα διπλά και ακόμα παίρνω και δώρα !!! Περιττό να αναφέρω ότι όταν έδινα εξετάσεις ίσχυαν τα αντίστροφα. Δηλαδή ο μισθός του ΥΠΟΙΚ ήταν τότε διπλάσιος…
Απευθύνομαι σε εσάς πρωτίστως για να ρωτήσω τις εντυπώσεις σας σχετικά με το εργασιακό περιβάλλον, τα καθήκοντα που αναλάβατε, τον τρόπο που σας υποδέχθηκαν, τυχόν αξιοποίηση της προϋπηρεσίας σας κτλ, καθώς και για το αν έχετε κάποιο νέο, σχετικά με το τελικό ύψος του μισθού για τους διορισθέντες της 1Γ.
Πιθανοί μελλοντικοί συνάδελφοι, «τα φώτα σας» παρακαλώ!
:?


Το θέμα είναι πως έχεις συνηθίσει πριν, τι αντικείμενο είχες πριν, τι απαιτήσεις έχεις απο τη δουλειά σου, τι ανέχεσαι και τι όχι, τι θες συνολικά απο τη δουλειά σου, όπως και το πιο σημαντικό...αν ολα αυτα τα βλέπεις βραχυχρόνια ή μακροχρόνια!

Σύμφωνα με το ποστ σου, μέγιστο ρόλο παίζουν τα χρήματα. Αν αυτό είναι το ζητούμενο για σένα, σου εγγυώμαι πως δεν θα είναι 750 για πολλούς μήνες, αλλά σχεδόν 1100-1200 αφου θα μπεις με το μισθολόγιο που ισχύει για την 1Γ και την 1Κ.

Αφου το λύσαμε αυτό, εγώ με τη σειρά μου αφού ρώτησες οφείλω να σου βάλω κάποιους προβληματισμούς..

Τα χρήματα που σου ανέφερα, ναι μεν είναι αρκετά καλά δεδομένης της κατάστασης της χώρας όμως είναι βέβαιο σχεδόν πως για το σύνολο του δημοσίου τομέα σταδιακά θα συρρικνωθούν. Όχι δεν είμαι μάντης, ούτε έχω κάποια πληροφορία εκ των έσω, αλλά το πράγμα προς τα εκεί πάει. Δηλαδή σε κάποια χρόνια θεωρώ ό ΔΥ θα είναι όπως στη δεκαετία του 60...3 και 60. Βέβαια αυτό είναι προσωπική γνώμη. Αλλά καλό είναι να μην θεωρείς δεδομένο το μισθό εσαεί!

Το άλλο βασικό είναι σε ποια υπηρεσία θα διοριστείς. Τελωνεία, ΓΛΚ είναι τα τοπ από άποψη αντικείμενου και συναδέλφων. Και πάντα υπάρχουν έξτρα χρήματα συγκριτικά με εφορίες. Σε εφορία πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην λόγω υποστελέχωσης. Οι νέοι υπάλληλοι επιφορτίστηκαν με το αντικείμενο των ελέγχων που είναι εξαιρετικά πιεστική εργασία, στην οποία απασχολούνται αρκετές ώρες εκτός ωραρίου και έχει μεγάλη ευθύνη και άγχος. Κάποιοι έχουν παρατηθεί λόγω των στοιχείων που προανάφερα. (www.poedoy.gr). Από την άλλη αντικείμενο εκτός ελέγχου και δικαστικού είναι μεν βατό αλλά εξαιρετικά βαρετό και γραφειοκρατικό εξ ου και πολλοί υπάλληλοι ΔΕ πραγματοποιούν με επιτυχία και χωρίς λάθη αυτές τις δουλειές.
Σε κτηματικές το αντικείμενο είναι τελείως διαφορετικό, πιο πολύ είναι τεχνικό αλλά σε κάποιους αρέσει αρκετά. Δεν έχει την πίεση του κοινου των ΔΟΥ, αλλά έχει άλλη είδους πιεση σχετικά με εισαγγελείς, δικαστηρία, μαρτυρίες. Σε ΓΛΚ το αντικείμενο συνδυάζει λογιστικές γνώσεις με κάποιες νομικές διαδικασίες. Με τελωνεία δεν γνωρίζω και πολλά όμως οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι γενικώς.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι το θέμα των συναδέλφων. Όσο πιο νέοι τόσο το καλύτερο. Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το αλλάξεις. Απλά πριν πας ρίξε μια ματιά καλού-κακού.

Τέλος το θέμα είναι τι εξέλιξη θες ή δεν θες να έχεις. Αν δεν θες, τότε μην το συζητάς καθόλου. Τρέχα. Τώρα αν θες.....Θα συναντήσεις πολλά εμπόδια σε απλά και πιο περίπλοκα πράγματα. Γενικά το δημόσιο είναι ένας άλλος κόσμος. Ότι και αν έχεις δει, τίποτα δεν σε προετοιμάζει ευχάριστα ή δυσάρεστα για όσα θα σου συμβούν.

Καλή επιτυχία ότι και αν διαλέξεις.

amfitalantevomenos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 12:57 am

Δημοσίευσηαπό amfitalantevomenos » Πέμ Φεβ 18, 2016 12:48 am

Δικηγόρε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου!
Πράγματι το οικονομικό, είναι ένα σημαντικό ζήτημα, καθώς όπως προείπα ήδη εργάζομαι με υψηλότερη αμοιβή. Η αλήθεια όμως είναι πως η κατάσταση της Ελλάδας είναι τέτοια, που κανείς δε μπορεί ούτε στο δημόσιο ούτε στον ιδιωτικό τομέα να είναι σίγουρος για τη θέση του, πόσω μάλλον για το ύψος του μισθού του. Άλλωστε οι ανατροπές τα τελευταία χρόνια ήταν ραγδαίες και φαντάζομαι έπεται και συνέχεια…
Για το λόγο αυτό, προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες όχι μόνο για το θολό τοπίο των μισθών αλλά και των συνθηκών εργασίας και για αυτό ρώτησα τις εντυπώσεις σας σχετικά με το εργασιακό περιβάλλον, τα καθήκοντα που αναλάβατε, τον τρόπο που σας υποδέχθηκαν, τυχόν αξιοποίηση της προϋπηρεσίας σας κτλ.
Στις ιδιωτικές εταιρείες που επιδιώκουν την κερδοφορία, μοιραία επικρατεί μεγάλη πίεση για την επίτευξη στόχων που μεγιστοποιούν τα κέρδη, παραγνωρίζοντας πολλές φορές τις υπόλοιπες ικανότητες και αρετές του εργαζομένου. Με άλλα λόγια, όσο κι αν κανείς είναι πρόθυμος, φιλότιμος, εργατικός, προσεκτικός, ενημερωμένος, καταρτισμένος, ευγενικός συνεργάσιμος κτλ, αυτό που τελικά θα μετρήσει είναι «πόσα νούμερα έπιασε». Επιπρόσθετα, είναι τελείως διαφορετικό να αντιμετωπίζεις πελάτες από το συναλλάσσεσαι με πολίτες. Τέλος, η δυνατότατα άσκησης πίεσης στους εργαζομένους πιστεύω είναι πολύ μεγαλύτερη στους ιδιώτες εργοδότες. Εκεί εντοπίζω τις μεγάλες διαφορές με το δημόσιο απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω.
Θα ήθελα λοιπόν να σε παρακαλέσω, αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με «με το αντικείμενο των ελέγχων» που όπως χαρακτηριστικά ανέφερες «είναι εξαιρετικά πιεστική εργασία, στην οποία απασχολούνται αρκετές ώρες εκτός ωραρίου και έχει μεγάλη ευθύνη και άγχος», δεδομένου ότι προορίζομαι για ΔΟΥ. Όπως καταλαβαίνεις δε θα ήταν η πιο σώφρων επιλογή να αποδεχθεί κανείς μια θέση, στην οποία θα αμείβεται πολύ λιγότερο αλλά θα εργάζεται με την ίδια ή και περισσότερη πίεση. Αυτό δε σημαίνει ότι προσωπικά θα επέλεγα το δημόσιο για να «κάθομαι» περισσότερο, αλλά γιατί θεωρώ ότι προσφέρει αξιοπρεπέστερες συνθήκες εργασίας, όπως τουλάχιστον εγώ το αντιλαμβάνομαι. Γιατί τα κριτήριά μου σχετικά με τις αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας, έχουν να κάνουν κυρίως με θέματα όπως η τήρηση του ωραρίου, η αναγνώριση της παραγωγικότητας και των γνώσεων του υπαλλήλου, η απουσία υπερβολικής πίεσης (τόσο από πελάτες όσο και από ανωτέρους). Ως προς αυτό θα ήθελα την άποψή σου, γιατί ίσως έχω μια άποψη για το δημόσιο πιο «ρομαντική» και ενδεχομένως αγνοώ δυσκολίες και καταστάσεις που μπορεί να επηρέαζαν την τελική μου απόφαση.
Η πραγματικότητα πάντως είναι, πως όταν δίναμε εξετάσεις τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Τότε το ΥΠΟΙΚ φάνταζε ιδανικός εργοδότης και θεωρούνταν η ελίτ του Δημοσίου. Προσωπικά τότε εργαζόμουν δωδεκάωρα με αφόρητη πίεση – κυρίως για πωλήσεις – και μισθό 1000?, ενώ δεν έλειπαν οι απειλές για απολύσεις και οι απαιτήσεις των πελατών πολλές φορές ξεπερνούσαν τα όρια. Την ίδια στιγμή στην εφορία αμείβονταν με τα διπλάσια και εργάζονταν το πολύ 8ωρο και ασφαλώς οι φορολογούμενοι δε μπορούσαν να απειλήσουν τους υπαλλήλους ότι θα προτιμήσουν «άλλη εφορία» αν δε μείνουν ικανοποιημένοι . :lol:

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σου και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου!

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Πέμ Φεβ 18, 2016 7:54 pm

amfitalantevomenos έγραψε:Δικηγόρε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου!
Πράγματι το οικονομικό, είναι ένα σημαντικό ζήτημα, καθώς όπως προείπα ήδη εργάζομαι με υψηλότερη αμοιβή. Η αλήθεια όμως είναι πως η κατάσταση της Ελλάδας είναι τέτοια, που κανείς δε μπορεί ούτε στο δημόσιο ούτε στον ιδιωτικό τομέα να είναι σίγουρος για τη θέση του, πόσω μάλλον για το ύψος του μισθού του. Άλλωστε οι ανατροπές τα τελευταία χρόνια ήταν ραγδαίες και φαντάζομαι έπεται και συνέχεια…
Για το λόγο αυτό, προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες όχι μόνο για το θολό τοπίο των μισθών αλλά και των συνθηκών εργασίας και για αυτό ρώτησα τις εντυπώσεις σας σχετικά με το εργασιακό περιβάλλον, τα καθήκοντα που αναλάβατε, τον τρόπο που σας υποδέχθηκαν, τυχόν αξιοποίηση της προϋπηρεσίας σας κτλ.
Στις ιδιωτικές εταιρείες που επιδιώκουν την κερδοφορία, μοιραία επικρατεί μεγάλη πίεση για την επίτευξη στόχων που μεγιστοποιούν τα κέρδη, παραγνωρίζοντας πολλές φορές τις υπόλοιπες ικανότητες και αρετές του εργαζομένου. Με άλλα λόγια, όσο κι αν κανείς είναι πρόθυμος, φιλότιμος, εργατικός, προσεκτικός, ενημερωμένος, καταρτισμένος, ευγενικός συνεργάσιμος κτλ, αυτό που τελικά θα μετρήσει είναι «πόσα νούμερα έπιασε». Επιπρόσθετα, είναι τελείως διαφορετικό να αντιμετωπίζεις πελάτες από το συναλλάσσεσαι με πολίτες. Τέλος, η δυνατότατα άσκησης πίεσης στους εργαζομένους πιστεύω είναι πολύ μεγαλύτερη στους ιδιώτες εργοδότες. Εκεί εντοπίζω τις μεγάλες διαφορές με το δημόσιο απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω.
Θα ήθελα λοιπόν να σε παρακαλέσω, αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με «με το αντικείμενο των ελέγχων» που όπως χαρακτηριστικά ανέφερες «είναι εξαιρετικά πιεστική εργασία, στην οποία απασχολούνται αρκετές ώρες εκτός ωραρίου και έχει μεγάλη ευθύνη και άγχος», δεδομένου ότι προορίζομαι για ΔΟΥ. Όπως καταλαβαίνεις δε θα ήταν η πιο σώφρων επιλογή να αποδεχθεί κανείς μια θέση, στην οποία θα αμείβεται πολύ λιγότερο αλλά θα εργάζεται με την ίδια ή και περισσότερη πίεση. Αυτό δε σημαίνει ότι προσωπικά θα επέλεγα το δημόσιο για να «κάθομαι» περισσότερο, αλλά γιατί θεωρώ ότι προσφέρει αξιοπρεπέστερες συνθήκες εργασίας, όπως τουλάχιστον εγώ το αντιλαμβάνομαι. Γιατί τα κριτήριά μου σχετικά με τις αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας, έχουν να κάνουν κυρίως με θέματα όπως η τήρηση του ωραρίου, η αναγνώριση της παραγωγικότητας και των γνώσεων του υπαλλήλου, η απουσία υπερβολικής πίεσης (τόσο από πελάτες όσο και από ανωτέρους). Ως προς αυτό θα ήθελα την άποψή σου, γιατί ίσως έχω μια άποψη για το δημόσιο πιο «ρομαντική» και ενδεχομένως αγνοώ δυσκολίες και καταστάσεις που μπορεί να επηρέαζαν την τελική μου απόφαση.
Η πραγματικότητα πάντως είναι, πως όταν δίναμε εξετάσεις τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Τότε το ΥΠΟΙΚ φάνταζε ιδανικός εργοδότης και θεωρούνταν η ελίτ του Δημοσίου. Προσωπικά τότε εργαζόμουν δωδεκάωρα με αφόρητη πίεση – κυρίως για πωλήσεις – και μισθό 1000?, ενώ δεν έλειπαν οι απειλές για απολύσεις και οι απαιτήσεις των πελατών πολλές φορές ξεπερνούσαν τα όρια. Την ίδια στιγμή στην εφορία αμείβονταν με τα διπλάσια και εργάζονταν το πολύ 8ωρο και ασφαλώς οι φορολογούμενοι δε μπορούσαν να απειλήσουν τους υπαλλήλους ότι θα προτιμήσουν «άλλη εφορία» αν δε μείνουν ικανοποιημένοι . :lol:

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σου και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου!


Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να σου αναφέρω και εγώ τη δική μου εμπειρία μιας και το Δεκέμβριο που μας πέρασε διορίστηκα ως ΠΕ σε ΔΟΥ. Αυτή τη στιγμή τα χρήματα είναι στα 720 το μήνα αλλά είμαστε σε αναμονή για να πάρουμε και εμείς την υπερβάλλουσα διαφορά και να φτάσουμε τα 1200. Το μεταπτυχιακό δεν ξέρω αν θα αναγνωριστεί γιατί είχαν πει ότι θα υπάρχει ένα πάγωμα για 2 χρόνια.
Όσο αφορά το εργασιακό περιβάλλον. Καταρχήν εγώ δούλευα σαν εκπαιδευτικός, έκανα ιδιαίτερα. Λατρεμένη δουλειά, έχεις την αίσθηση της δημιουργίας και της προσφοράς,είσαι το αφεντικό, τα λεφτά ήταν αρκετά καλά αλλά δεν αρκούσαν για να πληρώνω και ασφάλεια οπότε με είχε ο σύζυγος έμμεσα ασφαλισμένη. Κάθε χρονιά βέβαια το ίδιο άγχος. Θα έχω παιδιά φέτος?
Μετακόμισα από επαρχία για να πάω σε ΔΟΥ της Αθήνας. Ξεκίνησα στο τμήμα των αυτοκινήτων καθώς ήταν μεγάλες οι ανάγκες εκείνη την περίοδο. Πολύ χαρτούρα και κυρίως διαδικαστικά πράγματα. Βέβαια είναι και το τμήμα τέτοιο. Αναγκαστικά όμως πρέπει να περάσεις από όλα τα τμήματα. Το κοινό πολύ και μάλιστα όχι καλό κοινό λόγω της περιοχής που ανήκει η ΔΟΥ. Και όμως μπορώ να πω ότι χωρίς κοινό θα ένιωθα να μην περνάει η ώρα. Για μένα το παν είναι οι συνάδελφοι. Εγώ ήμουν πολύ τυχερή γιατί ήμουν με ένα άλλο παιδί που διοριστήκαμε μαζί από την ίδια προκήρυξη και 2 άλλες μεγαλύτερες γυναίκες οι οποίες μας βοήθησαν πάρα πολύ στο να μάθουμε τη δουλειά! Τώρα στεναχωριέμαι που θα πρέπει να αλλάξω τμήμα. Γενικά μας υποδέχτηκε πολύ καλά η διευθύντρια και οι υπόλοιποι. Αλλά γενικά όσο περισσότερο θα επανδρώνονται οι εφορίες με νέο κόσμο τόσο πιο ωραία θα είναι. Γενικά δεν περίμενα ότι θα είναι τόσοι παλιοί διορισμένοι ως ΔΕ. Αν μπούνε νέα μυαλά η όλη νοοτροπία του δημοσίου θα αλλάξει και το βλέπω από το πως συνεργαζόμαστε και επικοινωνούμε οι νεότεροι. Χωρίς κόμπλεξ και ζήλιες.
Εγώ αν με ρωτάς δε μετανιώνω που πήγα. Δεν πιστεύω πως ποτέ το ΥΠΟΙΟΚ πρόκειται να έχει μισθούς χαμηλούς. Το ωράριο τηρείται κανονικά (και λιγότερο). Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει να γίνω ελεγκτής γιατί όντως δεν αξίζει τα λεφτά τόσος κόπος και διάβασμα. Βέβαια εγώ είμαι γυναίκα και σκέφτομαι και την οικογένεια. Εντωμεταξύ, ένα άλλο θετικό που θα ήθελα να προσθέσω είναι οι μετατάξεις. Εγώ προσωπικά μπορεί μελλοντικά να ζητήσω να πάω στο Υπουργείο Παιδείας για να κάνω αυτό που πάντα αγαπούσα. Ρώτησέ με αν θέλεις κάτι άλλο, αν σκεφτώ θα σου πω και εγώ. Φαντάσου τώρα είμαι 1 μήνα με άδεια για λόγο υγείας. Άντε να το κάνεις αυτό στον ιδιωτικό τομέα. Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη επιλογή για σένα!

amfitalantevomenos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 12:57 am

Δημοσίευσηαπό amfitalantevomenos » Παρ Φεβ 19, 2016 12:11 am

Δωροθέα σε ευχαριστώ κι εσένα πάρα πολύ! Οι αναρτήσεις σας, μου προσφέρουν σημαντική βοήθεια.
Καταρχάς σου εύχομαι καλή ανάρρωση.
Κατά δεύτερον, δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω για το ζήτημα της διδασκαλίας! Είναι ο,τι καλύτερο, το έχω κάνει κι εγώ και πάντα ήθελα να γίνω καθηγητής ή δάσκαλος αλλά φοβήθηκα ότι δε θα βρω δουλειά… Τέλος πάντων, μεγάλη ιστορία.. Είναι πάντως πολύ καλή ιδέα, η προοπτική αξιοποίησης της δυνατότητας μετάταξης στο Υπ. Παιδείας μελλοντικά…

Όσον αφορά στα του Υπουργείου ένας βασικός προβληματισμός μου, που δεν τον έχω θέσει ίσως ξεκάθαρα ως τώρα, είναι το θέμα της αξιοποίησης της προηγούμενης προϋπηρεσίας, των ακαδημαϊκών γνώσεων και γενικότερα των εργασιακών δεξιοτήτων. Στη υφιστάμενη εργασία μου, παρά τις πολλές δυσκολίες, έχει ως ένα βαθμό αναγνωριστεί η δουλειά όλων αυτών των ετών κι έχω προαχθεί ικανοποιητικά. Έχω κοπιάσει όλα αυτά τα χρόνια και δε σας κρύβω ότι δε μου είναι εύκολο τώρα που αρχίζω να δρέπω καρπούς, να πετάξω όλη αυτή τη γνώση και την εμπειρία που αποκόμισα. Γι’ αυτό προσπαθώ να διερευνήσω αν αξίζει τον κόπο η νέα εργασία και αν πρόκειται να αναγνωριστεί με κάποιο τρόπο όλη αυτή η εργασιακή προϋπηρεσία η οποία είναι σχετικά συναφούς αντικειμένου. Είθισται (κακώς) οι νεοδιορισθέντες παρότι έχουν πολλά προσόντα και ικανότητες να αντιμετωπίζονται στην αρχή με κάποια απαξίωση και να τους φορτώνουν όλη τη «μπλέμπα» (πχ φωτοτυπίες, αρχειοθέτηση, αλληλογραφία και άλλα συναφή). Και η αλήθεια είναι ότι δε βρισκόμαστε στην αρχή του επαγγελματικού βίου μας ούτε στερούμαστε τυπικών προσόντων και ουσιαστικών δεξιοτήτων ώστε να μας αρμόζει μια τέτοια απαξιωτική αντιμετώπιση… αν βέβαια αυτό συμβαίνει.

Obscurus2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 3:05 pm

Δημοσίευσηαπό Obscurus2 » Παρ Φεβ 19, 2016 11:48 am

Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 8:33 pm

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Παρ Φεβ 19, 2016 2:30 pm

Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.
Αντε,καλή αρχή και σε εμάς!!!γιατι να μην την πάρουμε;αυτή που διοριστήκανε το 2012 στην κτηματική την πήρανε κανονικά!

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Παρ Φεβ 19, 2016 3:02 pm

amfitalantevomenos έγραψε:Δωροθέα σε ευχαριστώ κι εσένα πάρα πολύ! Οι αναρτήσεις σας, μου προσφέρουν σημαντική βοήθεια.
Καταρχάς σου εύχομαι καλή ανάρρωση.
Κατά δεύτερον, δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω για το ζήτημα της διδασκαλίας! Είναι ο,τι καλύτερο, το έχω κάνει κι εγώ και πάντα ήθελα να γίνω καθηγητής ή δάσκαλος αλλά φοβήθηκα ότι δε θα βρω δουλειά… Τέλος πάντων, μεγάλη ιστορία.. Είναι πάντως πολύ καλή ιδέα, η προοπτική αξιοποίησης της δυνατότητας μετάταξης στο Υπ. Παιδείας μελλοντικά…

Όσον αφορά στα του Υπουργείου ένας βασικός προβληματισμός μου, που δεν τον έχω θέσει ίσως ξεκάθαρα ως τώρα, είναι το θέμα της αξιοποίησης της προηγούμενης προϋπηρεσίας, των ακαδημαϊκών γνώσεων και γενικότερα των εργασιακών δεξιοτήτων. Στη υφιστάμενη εργασία μου, παρά τις πολλές δυσκολίες, έχει ως ένα βαθμό αναγνωριστεί η δουλειά όλων αυτών των ετών κι έχω προαχθεί ικανοποιητικά. Έχω κοπιάσει όλα αυτά τα χρόνια και δε σας κρύβω ότι δε μου είναι εύκολο τώρα που αρχίζω να δρέπω καρπούς, να πετάξω όλη αυτή τη γνώση και την εμπειρία που αποκόμισα. Γι’ αυτό προσπαθώ να διερευνήσω αν αξίζει τον κόπο η νέα εργασία και αν πρόκειται να αναγνωριστεί με κάποιο τρόπο όλη αυτή η εργασιακή προϋπηρεσία η οποία είναι σχετικά συναφούς αντικειμένου. Είθισται (κακώς) οι νεοδιορισθέντες παρότι έχουν πολλά προσόντα και ικανότητες να αντιμετωπίζονται στην αρχή με κάποια απαξίωση και να τους φορτώνουν όλη τη «μπλέμπα» (πχ φωτοτυπίες, αρχειοθέτηση, αλληλογραφία και άλλα συναφή). Και η αλήθεια είναι ότι δε βρισκόμαστε στην αρχή του επαγγελματικού βίου μας ούτε στερούμαστε τυπικών προσόντων και ουσιαστικών δεξιοτήτων ώστε να μας αρμόζει μια τέτοια απαξιωτική αντιμετώπιση… αν βέβαια αυτό συμβαίνει.


Για τη ΔΟΥ στην οποία εργάζομαι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Επειδή υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις σε προσωπικό, αντιθέτως όταν έχουν να κάνουν με κάποιον που έχει κάποια σχετική εργασιακή εμπειρία επιθυμούν και οι ίδιοι να τον εντάξουν όσο πιο γρήγορα γίνεται στο κλίμα και τις απαιτήσεις της δουλειάς και να "εκμεταλλευτούν" τις γνώσεις του όσο περισσότερο γίνεται. Εγώ ως μαθηματικός δεν έχω καμία σχέση με λογιστικά και όσα είχα διαβάσει για τις εξετάσεις του διαγωνισμού έχουν ξεχαστεί τόσα χρόνια μετά. Οι άλλοι τέσσερις νεοδιοριζόμενοι είχαν σχέση με το αντικείμενο και μάλιστα κάποιοι με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας ως ελεγκτές, 2 πτυχία και μεταπτυχιακά στα καλύτερα Παν/μια του εξωτερικού. Και τους σέβονται, τους στέλνουν σε σεμινάρια αλλά και οι ίδιοι έχουν συμβάλλει στο να αλλάξουν πολλά πράγματα προς το καλύτερο. Ακόμα και εγώ όμως δεν είμαι το άτομο για τις φωτοτυπίες! Απλά έχω πολύ περισσότερα να μάθω ακόμα. Αυτό όμως που αναπόφευκτα συμβαίνει πολλές φορές είναι κάποιοι συνάδελφοι να βγάζουν κόμπλεξ και ζήλια γιατί θεωρούν ότι ήρθαν οι νέοι να μας πουν τι να κάνουμε. Κάτι τέτοια άτομα θεωρώ ότι έχουν χαλάσει το δημόσιο και την άποψη που έχει ο κόσμος για αυτό.
Εγώ πάντως από την άλλη ποτέ δε θα δούλευα στον ιδιωτικό τομέα. Δε μου αρέσει να έχω αφεντικό και προτιμούσα να είμαι εγώ ο κύριος του εαυτού μου και όταν επέλεγα να εργάζομαι πολλές ώρες ήταν για δικό μου όφελος και μόνο. Βέβαια αυτό ενέχει μεγαλύτερο ρίσκο γι'αυτό έχει και μεγαλύτερη η απόδοση. Στον ιδιωτικό τομέα που πολύ εκθιάζουν δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που οι γνωριμίες και οι συμπάθειες παίζουν καθοριστικό ρόλο είτε για να πάρεις μια δουλειά είτε για να εξελιχθείς. Απλά εκεί τα πράγματα παρουσιάζονται πιο ρόδινα ενώ στην ουσία δε είναι. Έχεις ένα πολύ ωραίο γραφείο, έναν πολύ ωραίο τίτλο στα αγγλικά πάντα και 12 ώρες δουλειά την ημέρα χωρίς να έχεις χρόνο να χαρείς τα πολλά λεφτά που ίσως και να βγάζεις τα οποία σίγουρα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που αποφέρεις εσύ στην εταιρεία.
Ειλικρινά δε θέλω να σε επηρεάσω και απλά σου εκθέτω δικές μου απόψεις. Πως βλέπω αλλά και έβλεπα πάντα τα πράγματα. Και τώρα που τα βλέπω από μέσα θεωρώ ότι πολύ άδικα κατηγορούσαν και ζήλευαν τους υπαλλήλους του ΥΠΟΙΟΚ για τους μισθούς που παίρνουν. Δεν έχω δει άνθρωπο να μη δουλεύει , τα χρήματα αυτά τα αξίζουν και με το παραπάνω γιατί είναι μια δουλειά που έχει μεγάλη ευθύνη για το που θα βάλεις την υπογραφή σου και θέλει να είσαι συνεχώς ενημερωμένος για νέους νόμους και αλλαγές. Αυτό μόνο με αγχώνει πολλές φορές. Απλά θεωρώ ότι είμαι ακόμη πολύ στη αρχή και έχω πολύ δρόμο μπροστά μου και πράγματα να μάθω.

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Παρ Φεβ 19, 2016 3:05 pm

Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.


Καλή αρχή! Ετοιμάζεσαι δηλαδή για Ηράκλειο? Τυχερέ, καλύτερη περίοδο δε θα μπορούσες να πας. Για το αντικείμενο δε μπορώ να σε βοηθήσω. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον που μπορεί να ξέρει και θα σου πω αν έχω νεότερα.

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 25, 2014 12:30 am

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Παρ Φεβ 19, 2016 6:09 pm

Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.
Αντε,καλή αρχή και σε εμάς!!!γιατι να μην την πάρουμε;αυτή που διοριστήκανε το 2012 στην κτηματική την πήρανε κανονικά!


Παιδιά, συγχαρητήρια! Επιτέλους, ήρθε η σειρά σας!

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 8:33 pm

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Παρ Φεβ 19, 2016 8:54 pm

dorothea έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.


Καλή αρχή! Ετοιμάζεσαι δηλαδή για Ηράκλειο? Τυχερέ, καλύτερη περίοδο δε θα μπορούσες να πας. Για το αντικείμενο δε μπορώ να σε βοηθήσω. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον που μπορεί να ξέρει και θα σου πω αν έχω νεότερα.
Τους ενημέρωσα στην υπηρεσία ότι βγήκε το ΦΕΚ και μου είπανε αν θέλω να πάω ακόμα και την Δευτέρα να κάνουμε μια προετοιμασία με την χαρτούρα,πριν λάβω την επιστολή.Εδω πάνω κάτω είμαστε γνωστοί...θα μάθω για το αντικείμενο και θα σου πω....

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 8:33 pm

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Σάβ Φεβ 20, 2016 9:13 pm

xoreftarou έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.
Αντε,καλή αρχή και σε εμάς!!!γιατι να μην την πάρουμε;αυτή που διοριστήκανε το 2012 στην κτηματική την πήρανε κανονικά!


Παιδιά, συγχαρητήρια! Επιτέλους, ήρθε η σειρά σας!
Απο την ώρα που βγήκε το ΦΕΚ ποσό διάστημα μεσολαβησε μέχρι να λάβετε την γραπτή επιστολή και να παρουσιαστειτε;;

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 25, 2014 12:30 am

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Κυρ Φεβ 21, 2016 12:27 am

Kafetzou84 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.
Αντε,καλή αρχή και σε εμάς!!!γιατι να μην την πάρουμε;αυτή που διοριστήκανε το 2012 στην κτηματική την πήρανε κανονικά!


Παιδιά, συγχαρητήρια! Επιτέλους, ήρθε η σειρά σας!
Απο την ώρα που βγήκε το ΦΕΚ ποσό διάστημα μεσολαβησε μέχρι να λάβετε την γραπτή επιστολή και να παρουσιαστειτε;;


Εμένα με ειδοποίησαν τηλεφωνικώς από το υπουργείο 2 μέρες μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Πήγα στο υπουργείο, παρέλαβα το διορισμό και εντός 10 εργάσιμων έπρεπε να παρουσιαστώ.

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Κυρ Φεβ 21, 2016 1:59 pm

Kafetzou84 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.
Αντε,καλή αρχή και σε εμάς!!!γιατι να μην την πάρουμε;αυτή που διοριστήκανε το 2012 στην κτηματική την πήρανε κανονικά!


Παιδιά, συγχαρητήρια! Επιτέλους, ήρθε η σειρά σας!
Απο την ώρα που βγήκε το ΦΕΚ ποσό διάστημα μεσολαβησε μέχρι να λάβετε την γραπτή επιστολή και να παρουσιαστειτε;;


Στην περίπτωσή σου δεν θα γίνει υπηρεσιακό συμβούλιο οπότε είναι θέμα ημερών να ξεκινήσεις να εργάζεσαι!!! Καλή αρχή!!! Περιμένουμε εντυπώσεις!

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 8:33 pm

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Κυρ Φεβ 21, 2016 6:48 pm

DIKHGOROS1982 έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.
Αντε,καλή αρχή και σε εμάς!!!γιατι να μην την πάρουμε;αυτή που διοριστήκανε το 2012 στην κτηματική την πήρανε κανονικά!


Παιδιά, συγχαρητήρια! Επιτέλους, ήρθε η σειρά σας!
Απο την ώρα που βγήκε το ΦΕΚ ποσό διάστημα μεσολαβησε μέχρι να λάβετε την γραπτή επιστολή και να παρουσιαστειτε;;


Στην περίπτωσή σου δεν θα γίνει υπηρεσιακό συμβούλιο οπότε είναι θέμα ημερών να ξεκινήσεις να εργάζεσαι!!! Καλή αρχή!!! Περιμένουμε εντυπώσεις!
Ναι θα σας πω.Καλα η χαρά μου δεν λέγεται!Βασικα δεν το έχω πιστέψει ακόμα...

Obscurus2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 3:05 pm

Δημοσίευσηαπό Obscurus2 » Τρί Φεβ 23, 2016 1:41 pm

dorothea έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.


Καλή αρχή! Ετοιμάζεσαι δηλαδή για Ηράκλειο? Τυχερέ, καλύτερη περίοδο δε θα μπορούσες να πας. Για το αντικείμενο δε μπορώ να σε βοηθήσω. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον που μπορεί να ξέρει και θα σου πω αν έχω νεότερα.


Σιγά σιγά ναι, θα αρχίσω να ετοιμάζομαι. Ενημέρωσα εδώ και ανυπομονώ να επιστρέψω στα πάτρια! Άντε να δούμε αν θα γίνει κάτι με την υπερβάλλουσα. 719 και νοίκι ακούγεται τρομαχτικό!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες