Τα νεότερα από το ΥπΟικ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Σάβ Ιαν 30, 2016 9:55 am

https://www.ika.gr/gr/infopages/opad/en ... -tydky.cfm

Επιλέγεις το 1 για να δεις τα χαρτιά που απαιτούνται. Αν θέλεις να ασφαλίσεις και τα παιδάκια σου λογικά επιλέγεις το 3. Εμένα μου είπαν ότι βγαίνει επιτόπου με την κατάθεση των χαρτιών. Είναι τραγικό να σου λένε ότι πρέπει να έχεις συγκεντρώσεις 50 ένσημα! Δηλαδή δουλεύουμε ανασφάλιστοι? Εγώ δε μπορούσα να το βγάλω γιατί έπρεπε να πληρωθώ για να φαίνονται στον πίνακα οι κρατήσεις μου, κάτι το οποίο επίσης το θεωρούσα τραγικό να δουλεύω και να μη μπορώ να έχω βιβλιάριο υγείας. Πάρε σε κάποιο τηλέφωνο στην Αθήνα αν στην επαρχία δεν ξέρουν τι ισχύει. Σε ένα έντυπο που συμπληρώσαμε για τα χαρτιά της μισθοδοσίας μας επιλέγαμε μεταξύ ασφάλειας ΙΚΑ και Δημοσίου. Προσοχή, αυτό για τα ασφαλιστικά μας γιατί από υγεία είμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ. Βέβαια δικαίωμα στην επιλογή για Δημόσιο είχαν μόνο όσοι είχαν εργαστεί σε κάποιο φορέα ΝΠΔΔ ή ΝΠΙΔ πριν το 2011. Διαφορετικά πήγαινες αυτόματα ΙΚΑ. Ρώτα στη γραμματεία τι σου συμπλήρωσαν και για μένα πάρε τους και τηλέφωνα να σε κατευθύνουν σχετικά και με το βιβλιάριο. Κάτι που θα έπρεπε να γίνεται απευθείας κεντρικά μας αφήνουν εμάς να ψαχνόμαστε...Γραφειοκρατία μέχρι το κόκκαλο!

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Σάβ Ιαν 30, 2016 2:37 pm

dorothea έγραψε:https://www.ika.gr/gr/infopages/opad/entypa_opad-tydky.cfm

Επιλέγεις το 1 για να δεις τα χαρτιά που απαιτούνται. Αν θέλεις να ασφαλίσεις και τα παιδάκια σου λογικά επιλέγεις το 3. Εμένα μου είπαν ότι βγαίνει επιτόπου με την κατάθεση των χαρτιών. Είναι τραγικό να σου λένε ότι πρέπει να έχεις συγκεντρώσεις 50 ένσημα! Δηλαδή δουλεύουμε ανασφάλιστοι? Εγώ δε μπορούσα να το βγάλω γιατί έπρεπε να πληρωθώ για να φαίνονται στον πίνακα οι κρατήσεις μου, κάτι το οποίο επίσης το θεωρούσα τραγικό να δουλεύω και να μη μπορώ να έχω βιβλιάριο υγείας. Πάρε σε κάποιο τηλέφωνο στην Αθήνα αν στην επαρχία δεν ξέρουν τι ισχύει. Σε ένα έντυπο που συμπληρώσαμε για τα χαρτιά της μισθοδοσίας μας επιλέγαμε μεταξύ ασφάλειας ΙΚΑ και Δημοσίου. Προσοχή, αυτό για τα ασφαλιστικά μας γιατί από υγεία είμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ. Βέβαια δικαίωμα στην επιλογή για Δημόσιο είχαν μόνο όσοι είχαν εργαστεί σε κάποιο φορέα ΝΠΔΔ ή ΝΠΙΔ πριν το 2011. Διαφορετικά πήγαινες αυτόματα ΙΚΑ. Ρώτα στη γραμματεία τι σου συμπλήρωσαν και για μένα πάρε τους και τηλέφωνα να σε κατευθύνουν σχετικά και με το βιβλιάριο. Κάτι που θα έπρεπε να γίνεται απευθείας κεντρικά μας αφήνουν εμάς να ψαχνόμαστε...Γραφειοκρατία μέχρι το κόκκαλο!


Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί έχω πρόβλημα. Δεν μπορώ να πάρω βεβαίωση διαγραφής από το προηγούμενο ταμείο μου (ΤΥΔΕ) γιατί για να γίνει αυτό πρέπει να τους στείλω το ΦΕΚ διαγραφής μου από το Δικηγορικό Σύλλογο, το οποίο όμως δεν έχω ακόμη στα χέρια μου γιατί τόσο καιρό δεν μπορεί να μου επιδοθεί λόγω της αποχής των δικαστικών επιμελητών! Μιλάμε για τριτοκοσμικές καταστάσεις!

ace1976
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 6:47 pm

Δημοσίευσηαπό ace1976 » Σάβ Ιαν 30, 2016 3:55 pm

πραγματικα χαιρομαι γιαν την κινηση του υπουργειου να δωσει αυτα τα χρηματα.απλα το ερωτημα μου ειναι πως ειναι δυνατον να το δινει σε μια μεριδα υπαλληλων και να μην το δινει σε ολους.υπαρχει λογικη?εγω συγκεκριμενα ειμαι τελωνειακος με την 2κ/2014.πραγματικα δεν το χωραει ο νους μου.δεν ξερω αν θα πρεπει να το διεκδικησουμε και εμεις δικαστικα

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Σάβ Ιαν 30, 2016 8:46 pm

ace1976 έγραψε:πραγματικα χαιρομαι γιαν την κινηση του υπουργειου να δωσει αυτα τα χρηματα.απλα το ερωτημα μου ειναι πως ειναι δυνατον να το δινει σε μια μεριδα υπαλληλων και να μην το δινει σε ολους.υπαρχει λογικη?εγω συγκεκριμενα ειμαι τελωνειακος με την 2κ/2014.πραγματικα δεν το χωραει ο νους μου.δεν ξερω αν θα πρεπει να το διεκδικησουμε και εμεις δικαστικα


Το χαρτί που θα υπογραφεί θα είναι και για την προκήρυξη 2κ και δε νομίζω να είναι μόνο για τους εφοριακούς. Απλά επειδή δεν το είδα με τα μάτια μου κάνε ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Οικονομικών να σου πούνε σίγουρα.

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Σάβ Ιαν 30, 2016 9:30 pm

ace1976 έγραψε:πραγματικα χαιρομαι γιαν την κινηση του υπουργειου να δωσει αυτα τα χρηματα.απλα το ερωτημα μου ειναι πως ειναι δυνατον να το δινει σε μια μεριδα υπαλληλων και να μην το δινει σε ολους.υπαρχει λογικη?εγω συγκεκριμενα ειμαι τελωνειακος με την 2κ/2014.πραγματικα δεν το χωραει ο νους μου.δεν ξερω αν θα πρεπει να το διεκδικησουμε και εμεις δικαστικα


Πράγματι είναι αξιοπερίεργο. Μέχρι στιγμής έχουν εξασφαλίσει την προσωπική διαφορά μόνο οι αρχικώς διοριστέοι της 1Κ/2013. Για όλους τους υπόλοιπους τα πράγματα είναι ακόμη ρευστά. Εμείς είμαστε αναπληρωτές της 1Γ/2008. Οι αρχικώς διοριστέοι από την προκήρυξή μας εισπράττουν ήδη την προσωπκή διαφορά. Δεν είναι άδικο να μην ισχύσει και για εμάς τους αναπληρωτές το ίδιο? Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Υπουργείου, εάν ψηφιστεί όντως τροπολογία για εμάς, το ίδιο θα γίνει και για άλλες τρεις προκηρύξεις. Γιατί δεν ρωτάς το Υπουργείο, μπορεί μία εξ αυτών να είναι και η 2Κ/2014!

astag1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2014 10:58 pm

Δημοσίευσηαπό astag1987 » Κυρ Ιαν 31, 2016 12:13 am

DIKHGOROS1982 έγραψε:
ace1976 έγραψε:πραγματικα χαιρομαι γιαν την κινηση του υπουργειου να δωσει αυτα τα χρηματα.απλα το ερωτημα μου ειναι πως ειναι δυνατον να το δινει σε μια μεριδα υπαλληλων και να μην το δινει σε ολους.υπαρχει λογικη?εγω συγκεκριμενα ειμαι τελωνειακος με την 2κ/2014.πραγματικα δεν το χωραει ο νους μου.δεν ξερω αν θα πρεπει να το διεκδικησουμε και εμεις δικαστικα


Πράγματι είναι αξιοπερίεργο. Μέχρι στιγμής έχουν εξασφαλίσει την προσωπική διαφορά μόνο οι αρχικώς διοριστέοι της 1Κ/2013. Για όλους τους υπόλοιπους τα πράγματα είναι ακόμη ρευστά. Εμείς είμαστε αναπληρωτές της 1Γ/2008. Οι αρχικώς διοριστέοι από την προκήρυξή μας εισπράττουν ήδη την προσωπκή διαφορά. Δεν είναι άδικο να μην ισχύσει και για εμάς τους αναπληρωτές το ίδιο? Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Υπουργείου, εάν ψηφιστεί όντως τροπολογία για εμάς, το ίδιο θα γίνει και για άλλες τρεις προκηρύξεις. Γιατί δεν ρωτάς το Υπουργείο, μπορεί μία εξ αυτών να είναι και η 2Κ/2014!


Την προσωπική διαφορά την έχουν εξασφαλίσει όλοι οι διοριστέοι της 1Κ/2013.
Όλη αυτή η παραφιλολογία, παίρνει σιγά σιγά τεράστιες διαστάσεις και είναι κρίμα. Είναι θέμα χρόνου να δικαιωθούν και οι υπόλοιπες προκηρύξεις.

Φιλικα

ace1976
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 6:47 pm

Δημοσίευσηαπό ace1976 » Κυρ Ιαν 31, 2016 12:56 pm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ

ace1976
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 6:47 pm

Δημοσίευσηαπό ace1976 » Κυρ Ιαν 31, 2016 6:49 pm

Μηπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος καποιον συγκεκριμένο τηλ στο υπουργείο για να μαθω????

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Τετ Φεβ 03, 2016 12:16 pm

ace1976 έγραψε:Μηπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος καποιον συγκεκριμένο τηλ στο υπουργείο για να μαθω????


Πάρε στο 2103375096

ace1976
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 6:47 pm

Δημοσίευσηαπό ace1976 » Τετ Φεβ 03, 2016 6:59 pm

EYXAΡΙΣΤΩ

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Σάβ Φεβ 06, 2016 6:49 pm

Ανάρτηση του ace1976 στη θεματική ενότητα των τελωνειακών (2κ/2014):

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2014.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ.ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΡΓΑ ή ΓΡΗΓΟΡΑ.ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ 200-300 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΣΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ).ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ 1-12-2015.

georgia80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2015 12:52 am

Δημοσίευσηαπό georgia80 » Δευ Φεβ 08, 2016 12:56 am

καλησπέρα!μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιο τηλ του υπουργείου μπορώ να πάρω για να ρωτήσω για αποσπάσεις ή μεταθέσεις?διορίστηκα 28-01 Αθήνα αλλά η οικογένεια μου είναι επαρχία οπότε ενδιαφέρομαι για μετάθεση.Οι νεοδιόριστοι έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης ? εαν γνωρίζετε κάτι θα με βοηθούσατε πολύ! ευχαριστώ

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 8:33 pm

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Δευ Φεβ 08, 2016 12:12 pm

Obscurus2 έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Κανένα νέο για τους κτηματικούς? Καφετζού? Δευτέρα ο Κορκολής μου είπε ότι ο φάκελός μας είναι στο γραφείο του Τσακαλώτου για υπογραφή. Σήμερα ξαναέπαιρνα να μάθω αν υπέγραψε αλλά δεν τον βρήκα.
Οτι ξέρεις ξέρω.ελα μωρε,όλα καλά....στο τέλος φτάσαμε...όταν μάθω θα γράψω....


Εγώ πάντως μία ανησυχία την έχω γιατί χρειαζόμαστε πολιτική σταθερότητα μέχρι τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Δεν θέλουμε να χάνουμε χρόνο επειδή ο Τσακαλώτος καθυστερεί να βάλει μια υπογραφή. Ελπίζω να την έχει βάλει τη ρημάδα.
καδ 8372

Obscurus2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 3:05 pm

Δημοσίευσηαπό Obscurus2 » Δευ Φεβ 08, 2016 3:39 pm

Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Κανένα νέο για τους κτηματικούς? Καφετζού? Δευτέρα ο Κορκολής μου είπε ότι ο φάκελός μας είναι στο γραφείο του Τσακαλώτου για υπογραφή. Σήμερα ξαναέπαιρνα να μάθω αν υπέγραψε αλλά δεν τον βρήκα.
Οτι ξέρεις ξέρω.ελα μωρε,όλα καλά....στο τέλος φτάσαμε...όταν μάθω θα γράψω....


Εγώ πάντως μία ανησυχία την έχω γιατί χρειαζόμαστε πολιτική σταθερότητα μέχρι τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Δεν θέλουμε να χάνουμε χρόνο επειδή ο Τσακαλώτος καθυστερεί να βάλει μια υπογραφή. Ελπίζω να την έχει βάλει τη ρημάδα.
καδ 8372


Ευχαριστώ. Το έλαβα κ εγώ το mail. Υπομονή τώρα κάνα δυο βδομάδες μέχρι να δημοσιευτεί.

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Δευ Φεβ 08, 2016 5:33 pm

georgia80 έγραψε:καλησπέρα!μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιο τηλ του υπουργείου μπορώ να πάρω για να ρωτήσω για αποσπάσεις ή μεταθέσεις?διορίστηκα 28-01 Αθήνα αλλά η οικογένεια μου είναι επαρχία οπότε ενδιαφέρομαι για μετάθεση.Οι νεοδιόριστοι έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης ? εαν γνωρίζετε κάτι θα με βοηθούσατε πολύ! ευχαριστώ


Οι αιτήσεις μετάθεσης κατατίθενται οποτεδήποτε όταν υπάρχουν λόγοι υγείας και το Φεβρουάριο εάν γίνονται για λοιπούς λόγους (δες το π.δ. 344/1995). Το υπηρεσιακό συμβούλιο θα αποφασίσει τον Απρίλιο για το εάν θα γίνει δεκτή ή όχι. Για περισσότερες πληροφορίες στο 210 3375138.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες