Τα νεότερα από το ΥπΟικ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Τετ Φεβ 24, 2016 5:59 pm

Obscurus2 έγραψε:
dorothea έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Καλή αρχή και στους κτηματικούς. Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ (εδώ και δύο μέρες για την ακρίβεια). Πού θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για το αντικείμενο εργασίας? Να πάρω τηλ στην κτηματική που διορίζομαι? Επίσης με την επικείμενη ανεξαρτητοποίηση της γενικής γραμματείας δημόσιων εσόδων λέτε να αλλάξει κάτι για εμάς τους εφοριακούς των κτηματικών? Φοβάμαι μη μείνουμε ξεχασμένοι και δεν πάρουμε ούτε καν την υπερβάλλουσα διαφορά.


Καλή αρχή! Ετοιμάζεσαι δηλαδή για Ηράκλειο? Τυχερέ, καλύτερη περίοδο δε θα μπορούσες να πας. Για το αντικείμενο δε μπορώ να σε βοηθήσω. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον που μπορεί να ξέρει και θα σου πω αν έχω νεότερα.


Σιγά σιγά ναι, θα αρχίσω να ετοιμάζομαι. Ενημέρωσα εδώ και ανυπομονώ να επιστρέψω στα πάτρια! Άντε να δούμε αν θα γίνει κάτι με την υπερβάλλουσα. 719 και νοίκι ακούγεται τρομαχτικό!


Θα ψάξεις για ένα σπίτι φοιτητικό, όχι ότι και εκεί τα ενοίκια δεν τα έχουν τσιμπημένα απλά έχουν φτιαχτεί πολλά σπίτια από τότε που ήμουν εγώ φοιτήτρια. Στο κέντρο έχει αρκετά παλιά, αν κατεβάσεις αυτοκίνητο πήγαινε και πιο έξω. Θα ήταν πολύ καλά να έχεις αυτοκίνητο γιατί δεν είναι ένα μικρό νησί και θα έχεις πολλά μέρη να δεις. Αν δεν έχεις αυτοκίνητο προτίμησε να είσαι κοντά στο κέντρο από το να σου φεύγουν χρήματα στα μέσα μεταφοράς. Πιστεύω ότι θα γνωρίσεις πολύ καλύτερο κόσμο από την Αθήνα. Είναι φιλόξενος τόπος και ελπίζω πολύ σύντομα να έρθει και η προσωπική διαφορά για να έχεις τη δυνατότητα να χαρείς τη διαμονή σου εκεί και να γνωρίσεις όσα περισσότερα μέρη μπορείς. Καλή αρχή!!!

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 25, 2014 12:30 am

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Πέμ Μαρ 03, 2016 7:11 pm

Παιδιά, καλησπέρα. Θυμήστε μου κάτι: Σε περίπτωση αμοιβαίας μετάθεσης πότε πρέπει να κατατεθούν οι σχετικές αιτήσεις και πότε αυτές εξετάζονται; Κι επιπλέον, θα πρέπει και οι 2 υπάλληλοι να έχουν λάβει αριθμό μητρώου;

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Σάβ Μαρ 19, 2016 9:19 pm

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις μίλησα με τη γνωστή μου συνάδελφο, αναπληρώτρια με την 1Κ/2013. Αυτό το μήνα τους πιστώθηκε η προσωπική διαφορά αναδρομικά από το Δεκέμβριο!
Είχα μια ελπίδα ότι μπορεί να έμπαινε και σε εμάς αλλά τελικά.... Τζίφος! Όποιος έχει κάτι νεότερο ας ενημερώσει!

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Κυρ Μαρ 20, 2016 10:20 am

Καλημέρα.
Η προσωπική διαφορά είναι γύρω στα 800 ευρώ μικτά και περίπου 380 ευρώ καθαρά, με μια επιφύλαξη βέβαια γιατί λόγω των αναδρομικών δεν ήταν ξεκάθαρα τα ποσά για κάθε μήνα.
Πάντως η κοπέλα μου είπε πως πριν δημοσιευθεί η τροπολογία όλα τα παιδιά της 1Κ είχαν καταθέσει ομαδική αγωγή στα διοικητικά δικαστήρια διεκδικώντας την προσωπική διαφορά και μάλιστα είχαν καταβάλει για έξοδα μόλις 20 ευρώ έκαστος (βέβαια δεν γνωρίζω πόσοι ακριβώς ήταν οι ενάγοντες).
Της έχω ήδη ζητήσει να μου δώσει τα στοιχεία της δικηγόρου Αθηνών η οποία είχε αναλάβει την υπόθεση, για να επικοινωνήσω μαζί της και να πάρω περισσότερες πληροφορίες.
Προτείνω να οργανωθούμε και να κάνουμε το ίδιο γιατί δεν νομίζω πια ότι αρκούν οι διαβεβαιώσεις της ΠΟΕ-ΔΟΥ. Είναι ανήκουστο να υπάρχει διαφορετική μισθολογική μεταχείριση μεταξύ των διοριστέων της ίδιας προκήρυξης!!!

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Κυρ Μαρ 20, 2016 12:01 pm

Παιδιά επικοινώνησα μέσω fb με έναν συνάδελφο που μπήκε το 2012 ως αναπληρωτής με την 1Γ/2008. Αυτός και άλλα 9 περίπου άτομα αναπλήρωσαν τους αρχικώς διοριστέους που εξαρχής με υπεύθυνη δήλωση αρνήθηκαν το διορισμό τους. Μου είπε ότι εισπράττει κανονικότατα την προσωπική διαφορά!!!

Southerner
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Απρ 09, 2014 3:42 pm

Δημοσίευσηαπό Southerner » Κυρ Μαρ 20, 2016 12:34 pm

DIKHGOROS1982 έγραψε:Παιδιά επικοινώνησα μέσω fb με έναν συνάδελφο που μπήκε το 2012 ως αναπληρωτής με την 1Γ/2008. Αυτός και άλλα 9 περίπου άτομα αναπλήρωσαν τους αρχικώς διοριστέους που εξαρχής με υπεύθυνη δήλωση αρνήθηκαν το διορισμό τους. Μου είπε ότι εισπράττει κανονικότατα την προσωπική διαφορά!!!


Την προσωπική διαφορά την έχουν εισπράξει αυτόματα ή κινήθηκαν νομικά; Νομίζω σκόπιμο είναι να οργανώσουμε κι εμείς τη διεκδίκησή της.

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Κυρ Μαρ 20, 2016 2:58 pm

Θυμίζω τη σχετική διάταξη:
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4152/ Αρ. Φύλλου 107/ Τ.Α/ 09.05.2013.. ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΔ.3., σύμφωνα με τον οποίο:
"Ως προς τους υπαλλήλους κατηγορίας ΠΕ της προκήρυξης 1Γ/2008 που κυρώθηκε με την αριθμ. 259/11.2.2010 απόφαση του Γ Τμήματος του Α.Σ.Ε.Π. (Γ 146), ως ημερομηνία διορισμού, «σε ό,τι
αφορά αποκλειστικά τον τρόπο υπολογισμού των μισθολογικών τους αποδοχών και το
βαθμολογικό τους καθεστώς», λογίζεται η ημερομηνία δημοσίευσης των οριστικών πινάκων του ΑΣΕΠ.
«Η ρύθμιση του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζεται από 1.6.2013.»

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 8:33 pm

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Κυρ Μαρ 20, 2016 4:12 pm

DIKHGOROS1982 έγραψε:Καλημέρα.
Η προσωπική διαφορά είναι γύρω στα 800 ευρώ μικτά και περίπου 380 ευρώ καθαρά, με μια επιφύλαξη βέβαια γιατί λόγω των αναδρομικών δεν ήταν ξεκάθαρα τα ποσά για κάθε μήνα.
Πάντως η κοπέλα μου είπε πως πριν δημοσιευθεί η τροπολογία όλα τα παιδιά της 1Κ είχαν καταθέσει ομαδική αγωγή στα διοικητικά δικαστήρια διεκδικώντας την προσωπική διαφορά και μάλιστα είχαν καταβάλει για έξοδα μόλις 20 ευρώ έκαστος (βέβαια δεν γνωρίζω πόσοι ακριβώς ήταν οι ενάγοντες).
Της έχω ήδη ζητήσει να μου δώσει τα στοιχεία της δικηγόρου Αθηνών η οποία είχε αναλάβει την υπόθεση, για να επικοινωνήσω μαζί της και να πάρω περισσότερες πληροφορίες.
Προτείνω να οργανωθούμε και να κάνουμε το ίδιο γιατί δεν νομίζω πια ότι αρκούν οι διαβεβαιώσεις της ΠΟΕ-ΔΟΥ. Είναι ανήκουστο να υπάρχει διαφορετική μισθολογική μεταχείριση μεταξύ των διοριστέων της ίδιας προκήρυξης!!!
Ωραια!μαθε τι μπορούμε να κάνουμε να κινηθούμε...περιμένουμε νεότερη ενημέρωση.

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Κυρ Μαρ 20, 2016 6:47 pm

Southerner έγραψε:
DIKHGOROS1982 έγραψε:Παιδιά επικοινώνησα μέσω fb με έναν συνάδελφο που μπήκε το 2012 ως αναπληρωτής με την 1Γ/2008. Αυτός και άλλα 9 περίπου άτομα αναπλήρωσαν τους αρχικώς διοριστέους που εξαρχής με υπεύθυνη δήλωση αρνήθηκαν το διορισμό τους. Μου είπε ότι εισπράττει κανονικότατα την προσωπική διαφορά!!!


Την προσωπική διαφορά την έχουν εισπράξει αυτόματα ή κινήθηκαν νομικά; Νομίζω σκόπιμο είναι να οργανώσουμε κι εμείς τη διεκδίκησή της.


Τους πρώτους μήνες έπαιρναν και αυτοί ό,τι κι εμείς αλλά το 2013 ακολούθησε η τροπολογία που ανέβασα πριν κι έτσι δε χρειάστηκε να κινηθούν δικαστικά-δεν γνωρίζω εάν είχαν ήδη καταθέσει αγωγή, θα το ρωτήσω.
Το θέμα είναι όμως ότι μαζί με τους αρχικώς διοριστέους την εισέπραξαν και οι πρώτοι αναπληρωτές. Άρα γιατί όχι κι εμείς?

ace1976
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 6:47 pm

Δημοσίευσηαπό ace1976 » Δευ Μαρ 21, 2016 7:06 pm

BRΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 800 ΕΥΡΩ ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 320!!!ΠΟΣΕΣ ΕΙΑΝΙ ΠΟΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ?ΜΙΑ 650ΑΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Δευ Μαρ 21, 2016 9:58 pm

ace1976 έγραψε:BRΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 800 ΕΥΡΩ ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 320!!!ΠΟΣΕΣ ΕΙΑΝΙ ΠΟΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ?ΜΙΑ 650ΑΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ


Οχι δεν είναι τόσα πολλά. Γύρω στα 380-400 ευρώ είναι τα καθαρά. Ακριβώς θα σας πω τον άλλο μήνα.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 10:32 pm

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ22 » Τρί Μαρ 22, 2016 12:33 pm

DIKHGOROS1982 έγραψε:
ace1976 έγραψε:BRΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 800 ΕΥΡΩ ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 320!!!ΠΟΣΕΣ ΕΙΑΝΙ ΠΟΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ?ΜΙΑ 650ΑΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ


Οχι δεν είναι τόσα πολλά. Γύρω στα 380-400 ευρώ είναι τα καθαρά. Ακριβώς θα σας πω τον άλλο μήνα.

Παιδια παρακολουθω το site καιρο τωρα αλλα γραφω για πρωτη φορά
Έχω διοριστει με την 1γ/2008 εδω και εξι μηνες με αναπληρωση που εγινε απο το 2011
Το εχω προσπαθησει πολυ με ακομα ενα ατομο για την προσωπικη διαφορά αλλά τζιφος
Πρεπει να οργανωθουμε ολοι ως αναπληρωσεις της 1γ και να πιεσουμε δυναμικα αλλιως
Προκειτε να παρουμε τιποτα μονο αμα δουν οτι ειμαστε πολλοι μπορει να γινει κατι

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Τρί Μαρ 22, 2016 5:07 pm

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ22 έγραψε:
DIKHGOROS1982 έγραψε:
ace1976 έγραψε:BRΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 800 ΕΥΡΩ ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 320!!!ΠΟΣΕΣ ΕΙΑΝΙ ΠΟΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ?ΜΙΑ 650ΑΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ


Οχι δεν είναι τόσα πολλά. Γύρω στα 380-400 ευρώ είναι τα καθαρά. Ακριβώς θα σας πω τον άλλο μήνα.

Παιδια παρακολουθω το site καιρο τωρα αλλα γραφω για πρωτη φορά
Έχω διοριστει με την 1γ/2008 εδω και εξι μηνες με αναπληρωση που εγινε απο το 2011
Το εχω προσπαθησει πολυ με ακομα ενα ατομο για την προσωπικη διαφορά αλλά τζιφος
Πρεπει να οργανωθουμε ολοι ως αναπληρωσεις της 1γ και να πιεσουμε δυναμικα αλλιως
Προκειτε να παρουμε τιποτα μονο αμα δουν οτι ειμαστε πολλοι μπορει να γινει κατι


Είμαστε ήδη γύρω στους 10-15 αυτοί που έχουμε πάρει την απόφαση να διεκδικήσουμε την προσωπική διαφορά δικαστικά. Παρακαλώ όσοι ενδιαφέρεστε προσπαθήστε να επικοινωνήσετε. Δυστυχώς e-mail δημοσιεύονται μόνο στην θεματική ενότητα με τις μεταθέσεις.

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Δημοσίευσηαπό stella29 » Τετ Μαρ 30, 2016 10:51 am

Καλημέρα σε όλους!
Εγώ έχω μπει με την 2Κ/2015 αλλά ψάχνω πολύ το οικονομικό κομμάτι καθώς ειναι πολυ λιγα τα λεφτά.
Ηθελα να ρωτήσω αν πηραν όλοι την προσωπική διαφορά απο την 1Κ/2013? είχα διαβάσει μονο για τους 186 πρωτους? ξερετε τι ισχύει? ευχαριστω

frabala
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2015 11:33 pm

Δημοσίευσηαπό frabala » Τετ Μάιος 25, 2016 9:06 am

Καλημέρα έχει βγει και το δικό μας ΦΕΚ για την δεύτερη αμαπλήρωση της 1Γ/2008 και περιμένουμε την τοποθέτηση. κανένα νέο απο τους διορισμένους? έχετε πληρωθεί? με την προσωπική διαφορά τι γίνεται? για την τοποθέτηση πάλι εκδίδεται ΦΕΚ?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες