ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ 2014

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alexia_mave
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 04, 2014 1:58 pm

Δημοσίευσηαπό alexia_mave » Σάβ Οκτ 04, 2014 2:47 pm

abck122 έγραψε:Εγω εξακολουθώ να θεωρώ πως φέτος και στις 4 ενότητες κόβεσαι ανετότατα σε σχέση με το 2010. Υπήρχαν παγίδες και στις 4 ενότητες που μπορούσες άνετα να ξεγελαστείς και να απαντησεις λάθος.


Συμφωνώ...στα μαθηματικά περίμενα παγίδες αλλά λόγω χρόνου δεν μπορούσες να το σκεφτείς και πολύ...οπότε έπεφτες μέσα..θεωρούσα ότι τα πήγα καλύτερα από όλες τις ενότητες στα Μαθηματικά και τελικά όταν βγήκαν λυμένα τα θέματα...με το ζόρι έπιασα την βάση

dimiskia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 04, 2014 3:15 pm

Δημοσίευσηαπό dimiskia » Σάβ Οκτ 04, 2014 6:52 pm

Μπορεί κάποιος να μου πει στο θέμα 46, με το διάγραμμα σχετικά με τους τομείς (πρωτογενής, δευτερογενής και τριτογενής) γιατί σωστή είναι η απάντηση γ και όχι η β;

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Σάβ Οκτ 04, 2014 7:05 pm

alexia_mave έγραψε:
abck122 έγραψε:Εγω εξακολουθώ να θεωρώ πως φέτος και στις 4 ενότητες κόβεσαι ανετότατα σε σχέση με το 2010. Υπήρχαν παγίδες και στις 4 ενότητες που μπορούσες άνετα να ξεγελαστείς και να απαντησεις λάθος.


Συμφωνώ...στα μαθηματικά περίμενα παγίδες αλλά λόγω χρόνου δεν μπορούσες να το σκεφτείς και πολύ...οπότε έπεφτες μέσα..θεωρούσα ότι τα πήγα καλύτερα από όλες τις ενότητες στα Μαθηματικά και τελικά όταν βγήκαν λυμένα τα θέματα...με το ζόρι έπιασα την βάση


Εγω το 2010 στις γενικες ειχα γραψει 80 και πανω και φετος με το ζορι να πιασω 50 με 55. Στα δε Αγγλικά παλι είμαι στα ορια της βάσης..
Δεν ξέρω τι να πω...
Και με 4 άτομα που μίλησα απο το νομό μου έχουνε πέσει κάτω απο τη βάση σε μαθηματικά, γενικές και αγγλικά.. ήταν τσεκούρι φέτος.. :?

spanoulis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2014 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό spanoulis » Σάβ Οκτ 04, 2014 9:37 pm

Όσον αφορά την ερώτηση 46 και εμένα εκτός από το γ, σωστές μου φαίνονται και οι α και β και γι'αυτό το λόγο ήταν η μόνη ερώτηση που άφησα αναπάντητη.Γενικά πάντως τα θέματα σε σχέση με το 2010 ηταν δυσκολότερα αν εξαιρέσεις την γλώσσα και θεωρώ ότι η βάση θα είναι περίπου30 μονάδες χαμηλότερα από το 2010..

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Κυρ Οκτ 05, 2014 1:37 pm

spanoulis έγραψε:Όσον αφορά την ερώτηση 46 και εμένα εκτός από το γ, σωστές μου φαίνονται και οι α και β και γι'αυτό το λόγο ήταν η μόνη ερώτηση που άφησα αναπάντητη.Γενικά πάντως τα θέματα σε σχέση με το 2010 ηταν δυσκολότερα αν εξαιρέσεις την γλώσσα και θεωρώ ότι η βάση θα είναι περίπου30 μονάδες χαμηλότερα από το 2010..


Αναφερεσαι σε βαση ενοτητας ή βαση συνολου μοριων?Γιατι απ οτι εχουνε γραψει ολοι εδω μεσα σε αγγλικα και μαθηματικα παιζουμε ολοι σε χαμηλα επιπεδα και οχι στα 90αρια του 2010..

alexia_mave
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 04, 2014 1:58 pm

Δημοσίευσηαπό alexia_mave » Κυρ Οκτ 05, 2014 7:28 pm

dimiskia έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει στο θέμα 46, με το διάγραμμα σχετικά με τους τομείς (πρωτογενής, δευτερογενής και τριτογενής) γιατί σωστή είναι η απάντηση γ και όχι η β;


κι εγώ το β απάντησα.

spanoulis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2014 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό spanoulis » Κυρ Οκτ 05, 2014 9:24 pm

Εννοώ οτι αν κάποιος το 2010 είχε γράψει 340 και εφέτος έγραψε 310 είναι περίπου το ίδιο!!!έσεις πιστεύετε οτι μια βαθμολογία κοντά στο 300 είναι ικανοποιητική ,βάση των θεμάτων που έβαλε η επιτροπή!!!
Ευχαριστώ

kalm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2014 9:32 am

Δημοσίευσηαπό kalm » Δευ Οκτ 06, 2014 9:03 am

Παιδιά κι εγώ το 2010 είχα γράψει περίπου 330, χώρις διάβασμα. Είχα παέι και ό,τι γίνει που λέμε. Και φέτος με αρκετή προετοιμασία, είμαι στο όριο της βασης στα αγγλικά! Ασχολήθηκα πολύ με τις άλλες τρεις ερωτήσεις και τα αγγλικά τα έκανα στο πόδι για να προλάβω. Πάντως φέτος περιμένω (αν περασω στα αγγλικά) 300!

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Δευ Οκτ 06, 2014 10:08 am

spanoulis έγραψε:Εννοώ οτι αν κάποιος το 2010 είχε γράψει 340 και εφέτος έγραψε 310 είναι περίπου το ίδιο!!!έσεις πιστεύετε οτι μια βαθμολογία κοντά στο 300 είναι ικανοποιητική ,βάση των θεμάτων που έβαλε η επιτροπή!!!
Ευχαριστώ


Δεν μπορώ να ξέρω πως γράψανε ολοι οι υποψήφοι. Σύμφωνα ομως με τις μέχρι τώρα δηλώσεις εδω μέσα, στα μαθηματικά και στα αγγλικά αναφέρονται πολύ χαμηλές βαθμολογίες.

Ilvai85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2014 11:00 am

Δημοσίευσηαπό Ilvai85 » Τρί Οκτ 07, 2014 3:52 pm

Γεια σας κι από μένα παιδιά.

Αρκετά δύσκολα τα θέματα, απαιτούσαν καλή κατανόηση πριν απαντηθούν και ο χρόνος ήταν οριακός.

Σε απάντηση για την ερώτηση 46 με το διάγραμμα, το σωστό είναι το γ, επειδή το β αναφέρεται σε απασχόληση και όχι ποσοστό της, ο άξονας όμως του διαγράμματος αναφέρεται σε ποσοστό.

Για την ερώτηση 50, και εγώ απόρησα όταν είδα τις απαντήσεις, μάλλον δεν είναι αρκετά ασαφής η ερώτηση. Όπως και να χει θεωρώ ότι το 2,5 % είναι όντως η σωστή.

Το θέμα είναι ότι λόγω βιασύνης τέτοια λάθη έγιναν, βλέποντας ότι είσαι στα μισά και ο χρόνος δεν φτάνει.

Τα αγγλικά ήταν όντως δύσκολα, πολύ πιο δύσκολα από το 2010, οι γενικές είναι ερωτηματικό, άλλοι τις είπαν εύκολες άλλοι όχι, εγώ θεωρώ ότι 4-5 λάθη είναι δεκτά,
Γλώσσα και μαθηματικά, ήταν πιο απαιτητικά, και σε γνώση και σε χρόνο.

Σαν σύγκριση με το 2010, όπου τα έλυσα χωρίς να συμμετάσχω, και χωρίς πίεση, και βλέποντας τα ποσοστά επιτυχόντων. ένα σκορ στο 350 ήταν πολύ καλό, αν και σε κάποιους νομούς όχι αρκετό. Για τα φετινά, νομίζω ότι αν πρόλαβαν τα αγγλικά ή όποια ενότητα έμεινε τελευταία, χρόνος για επανάληψη δεν υπήρχε. Έτσι δεδομένων των λαθών βιασύνης και άγχους, συν τα ''πραγματικά'' λάθη, το 320 θεωρώ ότι είναι καλό αποτέλεσμα.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τα δικά σας σχόλια.

Ευχαριστώ

marxal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 29, 2014 8:53 am

Δημοσίευσηαπό marxal » Τρί Οκτ 07, 2014 3:59 pm

alexia_mave έγραψε:
dimiskia έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει στο θέμα 46, με το διάγραμμα σχετικά με τους τομείς (πρωτογενής, δευτερογενής και τριτογενής) γιατί σωστή είναι η απάντηση γ και όχι η β;


κι εγώ το β απάντησα.

ρε παιδια το β είναι το βλεπω,το ξαναβλεπω..μακαρι να μη λεω βλακειες και να διορθωθει κι αυτη

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Τρί Οκτ 07, 2014 6:36 pm

με το να διορθωνονται απαντησεις ολη την ωρα απο την κεντρικη επιτροπη, υποβιβαζεται ο ρολος της... δειχνουν οτι δεν ξερουνε να κανουνε σωστα την δουλεια τους.
οτι γραψαμε γραψαμε..
τελος Νοεμβρη που θα βγουν τα αποτελεσματα θα δουμε τι εγινε..

kalm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2014 9:32 am

Δημοσίευσηαπό kalm » Τετ Οκτ 08, 2014 8:11 am

Καλημέρα. Τα αποτελέσματα λέτε να αργήσουν τόσο? Το ξέρω ότι στην προκήρυξη λεει το αργότερο σε δυο μήνες αλλά λόγω χαμηλής συμμετοχής και λίγων γραπτών προς διόρθωση ελπίζω να μας λυπηθούν ακι να τα βγάλουν νωρίτερα.

ftan27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 14, 2014 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό ftan27 » Τετ Οκτ 08, 2014 11:09 am

Δεν ξέρω.Το 2010 που ήταν οι τριπλάσιοι ο διαγωνισμος εγινε στις 17 Απριλίου και τα αποτελέσματα βγήκαν στις 9 Ιουνίου. Εγώ υπολογίζω γύρω στα μέσα Νοέμβρη να έχουμε αποτελέσματα.

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Τετ Οκτ 08, 2014 12:51 pm

kalm έγραψε:Καλημέρα. Τα αποτελέσματα λέτε να αργήσουν τόσο? Το ξέρω ότι στην προκήρυξη λεει το αργότερο σε δυο μήνες αλλά λόγω χαμηλής συμμετοχής και λίγων γραπτών προς διόρθωση ελπίζω να μας λυπηθούν ακι να τα βγάλουν νωρίτερα.


Όντως είναι μεγάλο διάστημα για 2,500 γραπτά που διορθώνονται με σκανερ..
Μπορεί και να τα βγάλει το ΑΣΕΠ και αύριο το πρωί αλλα το θέμα ειναι οτι για να τα ανακοινώσει πρέπει να πάρει το τελικό ''εντάξει'' απο την Εθνική. Το 2010 τα αποτελέσματα είχανε δοθεί στην Εθνική νωρίτερα απο την ανακοινωση και περιμένανε απο το ΑΣΕΠ το ''ενταξει'' της Εθνικης.
Η Εθνική μπορεί να θέλει να πάρει το προσωπικό με το νεο έτος οπότε δεν θα βιαστεί για τα αποτελέσματα.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες