Νομικό Συμβούλιο του Κράτους

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
xrysoulaK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 4:02 pm

Νομικό Συμβούλιο του Κράτους

Δημοσίευσηαπό xrysoulaK » Δευ Ιουν 06, 2011 8:45 pm

Έχει κανείς εμπειρία από το διαγωνισμό για το νομικό συμβούλιο του κράτους? Αξίζουν τα φροντιστήρια? Πόσο διάβασμα χρειάζεται και για πόσο καιρό? Έχω 8 χρόνια δικηγορία και έχω χάσει την επαφή με το διάβασμα που ήθελε η σχολή και γενικά οι εξεταστικές. Πόσο θα δυσκολευτώ? Σημείωση ότι έχω και οικογένεια και οικονομικά πρέπει να δουλεύω στη δικηγορία για να ζήσω...

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Re: Νομικό Συμβούλιο του Κράτους

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τρί Ιουν 07, 2011 9:40 am

xrysoulaK έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία από το διαγωνισμό για το νομικό συμβούλιο του κράτους? Αξίζουν τα φροντιστήρια? Πόσο διάβασμα χρειάζεται και για πόσο καιρό? Έχω 8 χρόνια δικηγορία και έχω χάσει την επαφή με το διάβασμα που ήθελε η σχολή και γενικά οι εξεταστικές. Πόσο θα δυσκολευτώ? Σημείωση ότι έχω και οικογένεια και οικονομικά πρέπει να δουλεύω στη δικηγορία για να ζήσω...


Το πόσο θα διαβάσεις είναι καθε φορά σχετικό...
Το φροντιστήριο (που κοστίζει κάπου στα 6.000?) θα σε κατευθύνει στην ύλη και από εκεί και πέρα θα διαβάσεις πολύ μόνη σου.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσο καιρό θα πρέπει να κάνεις μεγαλύτερη προσπάθεια γιατί η ύλη είναι αρκετά μεγάλη και με δεδομένο το ότι έχεις και οικογενειακές υποχρεώσεις τότε πρέπει να κουραστείς πολύ.

Το θέμα είναι όμως το εξής : Θα προκηρυχθεί διαγωνισμός ? Και αν ναι, για πόσες θέσεις ? Ο διαγωνισμός του ΝΣΚ είναι μια πικρή ιστορία....

xrysoulaK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 4:02 pm

Δημοσίευσηαπό xrysoulaK » Τρί Ιουν 07, 2011 4:48 pm

Ο τελαυταίος διαγωνισμός πότε έγινε? Θα πρέπει να αγοράσω και βιβλία καινούρια για όλα τα μαθήματα? Αν διοριστείς στο ΝΣΚ, αφού δεν υπάρχει σχολή, πρακτικά μετά πώς μαθαίνεις να κάνεις την δουλειά?

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τρί Ιουν 07, 2011 5:14 pm

xrysoulaK έγραψε:Ο τελαυταίος διαγωνισμός πότε έγινε? Θα πρέπει να αγοράσω και βιβλία καινούρια για όλα τα μαθήματα? Αν διοριστείς στο ΝΣΚ, αφού δεν υπάρχει σχολή, πρακτικά μετά πώς μαθαίνεις να κάνεις την δουλειά?


Ο προηγούμενος διαγωνισμός έγινε το 2007.
Το αν θα αγοράσεις βιβλία εξαρτάται από τις αλλαγές που έχουν γίνει. Για παράδειγμα, το Διοικητικό έχει αλλάξει πάρα πολλές φορές, όπως και η Ποινική Δικονομία, αντιθέτως το Αστικό έχει μείνει ως είναι.
Η δουλειά μαθαίνεται μέσα από επιμορφωτικά σεμινάρια και βέβαια ρωτώντας και υποβοηθούμενη από τους παλαιοτέρους.

xrysoulaK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 4:02 pm

Δημοσίευσηαπό xrysoulaK » Τρί Ιουν 07, 2011 5:43 pm

Δηλαδή πρέπει να έχεις λεφτά για τα φροντιστήρια και τα βιβλία, χρόνο για διάβασμα και φυσικά ή να μην δουλεύεις ή να τα συνδυάζεις όλα....Γίνεται?

xrysoulaK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 4:02 pm

Δημοσίευσηαπό xrysoulaK » Τρί Ιουν 07, 2011 5:53 pm

Και έχει να γίνει τόσα χρόνια ο διαγωνισμός? Ωραία...Τελειώνεις τη νομική και μετά ο θεός βοηθός...αν δεν μπορείς τη δικηγορία, τι πρέπει να κάνεις δηλαδή? Να έχεις λεφτά...να διαβάζεις συνέχεια και φυσικά να προσπαθείς να μπεις κάπου. Μου φαίνεται αδιανόητο. Όταν τέλειωσα την άσκηση, πριν 8 χρόνια, αποφάσισα να ανοίξω δικό μου γραφείο. Κουτσά στραβά τα καταφέρνω, κάτι το μέρισμα έβγαινε. Δεν αποφάσισα ποτέ να διαβάσω για κάτι άλλο, αν και είχα το χρόνο και οι γονείς μου θα με βοήθαγαν οικονομικά. Δεν ξέρω βέβαια αν θα κατάφερνα κάτι και πόσο καιρό θα περίμενα και αν θα είχα χάσει πράγματα από τη δικηγορία. Τώρα όμως με τις αλλαγές που γίνονται βλέπω δύσκολο κάποιος να επιβιώνει στην δικηγορία και μετανιώνω που δεν είχα κάνει προσπάθεια για κάτι άλλο. Ίσως να μην είναι ποτέ αργά.Άλλωστε,πλέον είναι ανάγκη...

mam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mam » Τρί Μάιος 22, 2012 1:36 pm

παιδια την εχετε δει την προκήρυξη;
η υλη ειναι τα παντα ολα!!!!!!
εχει κανεις εμπειρια απο διαβασμα να μας πει τι επιπεδο απαιτείται; χαμηλοτερο απ' αυτο για την ΕΣΔΙ;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες