Στενογράφοι Βουλής

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ReRe
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό ReRe » Τετ Σεπ 29, 2010 12:57 pm

Το ένθετο Εργασία του Έθνους χθες δημοσίευσε άρθρο που αναφέρει ότι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων για τον διαγωνισμό στενογράφων είναι η 27η Οκτωβρίου!

Ήθελα να 'ξερα από πού προκύπτει κάτι τέτοιο, αφού ακόμα δεν έχει δημοσιευθεί καν ο διαγωνισμός από το Τυπογραφείο! :twisted:

makpet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 5:49 pm

Δημοσίευσηαπό makpet » Πέμ Σεπ 30, 2010 5:07 pm

Rere την ίδια απορία έχω και γω με σένα. Από που ορμώμενο το Έθνος δημοσίευσε κάτι τέτοιο και συνέχισε αναφέροντας για ειδικά τετράδια και άγονες θέσεις σε περίπτωση που δεν πληρούν τις προυποθέσεις οι υποψήφιοι. Πάντως εγώ σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΑΣΕΠ με το που δημοσίευσε στην ιστοσελίδα του το Προσχέδιο, με ενημέρωσαν ότι σε τουλάχιστον είκοσι ημερολογιακές ημέρες θα αναρτηθεί η Προκήρυξη. Οπότε από τις 14/9 και 20 ημέρες ,το νωρίτερο που θα δημοσιευθεί η Προκήρυξη είναι στις 4/10. Τώρα αν θα παραμείνει αναρτημένη για μικρότερο χρονικό διάστημα αυτό είναι μια άλλη υπόθεση που ενδεχομένως να κρύβει και άλλα πράγματα από πισω.

H.D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 4:52 pm

Δημοσίευσηαπό H.D » Δευ Οκτ 04, 2010 8:38 am

Παιδιά μην είστε τόσοκαχύποπτοι. Μόνος σου το είπες ότι το νωρίτερο που θα δημοσιευτεί η Προκήρυξη είναι η 04/10/10 οπότε συν 20 ημέρες που είναι ούτως ή άλλως η προθεσμία των αιτήσεων πάμε 24/10/2010. Το Εθνος για ν΄αναγράφει ημερομηνίες έχει πάρει πληροφόρηση επίσημη.Είναι εφημερίδα με κύρος και πάντα επαληθεύει τις πληροφορίες του. Το θέμα είναι άλλο για μένα . Ποιός θα είναι ο αριθμός των υποψηφίων? Εδώ στο forum δε βλέπω και πολύ ενδιαφέρον για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό.Ένεκα της στενογραφίας??? Τί να πώ.

makpet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 5:49 pm

Δημοσίευσηαπό makpet » Δευ Οκτ 04, 2010 9:20 am

Ο αριθμός των υποψηφίων που είναι ήδη εγγεγραμένοι σε Φροντιστήρια για την εκμάθηση στενογραφίας ανέρχεται στους 500 περίπου για 18 θέσεις.. Άρα θα γίνει μάχη εκτός και αν κοπούν στα προκριμματικά που είναι η στενογραφία. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι όσοι ξεκινάνε τώρα ή έχουν ξεκινήσει πρόσφατα ότι θα προλάβουν να προετοιμαστούν εγκαίρως.

ma_gaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2007 12:13 am

Δημοσίευσηαπό ma_gaki » Δευ Οκτ 04, 2010 11:55 am

Γνωρίζει κανείς πόσο χρονικό διάστημα μεσολαβεί από το ένα εξεταστικό στάδιο στο άλλο;
Δηλαδή από την στιγμή που θα βγουν τα αποτελέσματα της στενογραφίας και περάσει κανείς, σε πόσο χρόνο περίπου θα γίνει το δεύτερο στάδιο εξετάσεων;;
Την προηγούμενη φορά τι είχε γίνει; Γνωρίζει κανείς;

vasale
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό vasale » Τρί Οκτ 05, 2010 2:05 pm

εχει κανενας καμμια αιτηση του αεπ 177 συμπληρωμενη;


Ευχαριστω πολυ

AG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 11:52 pm

Δημοσίευσηαπό AG » Τετ Οκτ 06, 2010 12:13 am

antoniven έγραψε:
boanna έγραψε:Αν κάποιος γνωρίζει στενογραφία παρακολουθεί το θέμα θα μπορούσε να ενημερώσει πόσος χρόνος απαιτείται αν αρχίσει κανείς από το μηδέν να φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο ώστε να έχει κάποια ελπίδα κατά την εξέταση? Επίσης, υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό που να αποδεικνύει τη γνώση στενογραφίας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

εκανα στενογραφία παρα πολυ καιρο, εχει δύσκολη θεωρία αλλα αν "στρωθεις" βγαινει εύκολα.. το θέμα δεν είναι η μονο η θεωρία αλλα η ταχύτητα. ξεκινας απο 15 λέξεις το λεπτό. Εγω ειχα φτάσει μέχρι 80 λέξεις το λεπτό. εκανα 1,5 μηνες για τη θεωρία εντατικα όμως. για πρακτικα εκανα 2,5 μηνες όχι εντατικα για να φτάσω μεχρι 65 λεξεις το λεπτό. μετα τα παρατησα και άρχισα παλι για ένα διάστημα λόγω διαγωνισμου σε δικαστήρια. εφτασα μεχρι 80 λεξεις ανα λεπτό. Σημασια στην στενογραφία εχει το κατα ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΑΦΕΙΣ και φυσικα αν αυτο που εγραψες μπορεις να το ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ. Δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα μαλλον δεν προλαβαίνετε. Εγω πάντως οταν εδωσα στα δικαστηρια μετεφρασα τις 186 λεξεις απο τις 190. Παρ ολα αυτα πηρα 7 στα 20. Στημενα ολα, δεν τους πιάνεις πουθενα... για ότι ερώτηση, εδώ ειμαι!!!!
α=Εγώ είμαι τώρα στις 45-50λέξεις και δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα.Πόση ώρα πιστέυεις οτι χρειάζεται την ημέρα?Εγώ κάνω μετά βίας 1 ώρα(λόγω έλλειψης χρόνου)Επίσης δεν έχω κάποιον να μου υπαγορέυει οπότε απλά διαβάζω και γράφω και δεν ειμαί σιγουρή ότι αυτό αποδίδει. Έχεις καμία καλύτερη μέθοδο υπ'όψιν;Ευχαριστώ

H.D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 4:52 pm

Δημοσίευσηαπό H.D » Κυρ Οκτ 10, 2010 7:43 pm

antoniven έγραψε:
boanna έγραψε:Αν κάποιος γνωρίζει στενογραφία παρακολουθεί το θέμα θα μπορούσε να ενημερώσει πόσος χρόνος απαιτείται αν αρχίσει κανείς από το μηδέν να φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο ώστε να έχει κάποια ελπίδα κατά την εξέταση? Επίσης, υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό που να αποδεικνύει τη γνώση στενογραφίας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

εκανα στενογραφία παρα πολυ καιρο, εχει δύσκολη θεωρία αλλα αν "στρωθεις" βγαινει εύκολα.. το θέμα δεν είναι η μονο η θεωρία αλλα η ταχύτητα. ξεκινας απο 15 λέξεις το λεπτό. Εγω ειχα φτάσει μέχρι 80 λέξεις το λεπτό. εκανα 1,5 μηνες για τη θεωρία εντατικα όμως. για πρακτικα εκανα 2,5 μηνες όχι εντατικα για να φτάσω μεχρι 65 λεξεις το λεπτό. μετα τα παρατησα και άρχισα παλι για ένα διάστημα λόγω διαγωνισμου σε δικαστήρια. εφτασα μεχρι 80 λεξεις ανα λεπτό. Σημασια στην στενογραφία εχει το κατα ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΑΦΕΙΣ και φυσικα αν αυτο που εγραψες μπορεις να το ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ. Δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα μαλλον δεν προλαβαίνετε. Εγω πάντως οταν εδωσα στα δικαστηρια μετεφρασα τις 186 λεξεις απο τις 190. Παρ ολα αυτα πηρα 7 στα 20. Στημενα ολα, δεν τους
πιάνεις πουθενα... για ότι ερώτηση, εδώ ειμαι!!!!


Μπορείς να μας πείς πού θα βρούμε τα θέματα στενογραφίας που σας έπεσαν στο διαγωνισμό? Και αν θέλεις περίεγραψέ μας τον τρόπο διεξαγωγής του.

nikossss
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 6:33 pm

Δημοσίευσηαπό nikossss » Τρί Οκτ 12, 2010 11:14 pm

gia to ma8hma politoi 8esmoi, apo pou diavazete?
mhpws to sxoliko vivlio ths B' likiou einai arketo?

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τετ Οκτ 13, 2010 8:08 pm

μπορει καποιος να προτεινει καποιο βιβλιο στενογραφιας?δεν μπορω να βρω ουτε ενα...

ma_gaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2007 12:13 am

Δημοσίευσηαπό ma_gaki » Σάβ Οκτ 23, 2010 12:55 am

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την εργασιακή εμπειρία....
Αν κάποιος έχει εργασιακή εμπειρία διαφορετική απο στενογραφία, να μην το καταθέσει;
Υπολογίζεται μόνο η εργασιακή εμπειρία ως στενογράφος, σωστα;

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Δευ Οκτ 25, 2010 12:05 am

kyklos έγραψε:μπορει καποιος να προτεινει καποιο βιβλιο στενογραφιας?δεν μπορω να βρω ουτε ενα...


Στενογραφία
Συγγραφείς: Σοφία Καταραχιά- Αρίστη Ζησάκου
Εκδότης: Έλλην
Αριθμός Σελίδων: 246
Έτος Έκδοσης: 01-1994
Βάρος: 420 g

H.D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 4:52 pm

Δημοσίευσηαπό H.D » Δευ Οκτ 25, 2010 10:46 am

ma_gaki έγραψε:Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την εργασιακή εμπειρία....
Αν κάποιος έχει εργασιακή εμπειρία διαφορετική απο στενογραφία, να μην το καταθέσει;
Υπολογίζεται μόνο η εργασιακή εμπειρία ως στενογράφος, σωστα;


Επειδή ρώτησαστο ΑΣΕΠ ως εργασιακή εμπειρία λαμβάνεται μόνο σε καθήκοντα συναφούς ειδικότητας δηλ. στενογράφος και ΜΟΝΟ

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Δευ Οκτ 25, 2010 8:22 pm

geia xara έγραψε:
kyklos έγραψε:μπορει καποιος να προτεινει καποιο βιβλιο στενογραφιας?δεν μπορω να βρω ουτε ενα...


Στενογραφία
Συγγραφείς: Σοφία Καταραχιά- Αρίστη Ζησάκου
Εκδότης: Έλλην
Αριθμός Σελίδων: 246
Έτος Έκδοσης: 01-1994
Βάρος: 420 g


euxaristw alla to sygkekrimeno den diatithetai pia,anakalypsa oti den yparxei tipota se biblio, toulaxiston ellhniko

ReRe
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό ReRe » Τρί Νοέμ 09, 2010 4:10 pm

Σήμερα το Έθνος εργασία αναφέρει ότι υποβλήθηκαν 1000 αιτήσεις για τον διαγωνισμό των στενογράφων!

:shock:


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες