Τεστ Δεξιοτήτων τι ακριβώς ισχύει

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Stelakos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2010 12:04 pm

Τεστ Δεξιοτήτων τι ακριβώς ισχύει

Δημοσίευσηαπό Stelakos » Κυρ Μάιος 30, 2010 9:48 pm

Η διαδικασία διεξαγωγής του τεστ γενικών γνώσεων και δεξιοτήτων περιγράφεται αναλυτικά στην προκήρυξη 1Τ/2007 ( ΦΕΚ 522/31-12-2007), ενώ στη σελίδα 13278 αυτής, αναγράφεται ότι οι ερωτήσεις της εξέτασης θα είναι κοινές για όλες τις κατηγορίες προσωπικού (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) .
Σύμφωνα με τη παρ. 4 του άρθρου 40 της Υπ. Απόφασης 42948 (ΦΕΚ 1854/ 11.12.2003 τ. Β΄ ) σε συνδυασμό με τη παρ. 3 του άρθρου 8 του Ν. 3051/2002, δικαίωμα συμμετοχής στην ειδική γραπτή δοκιμασία έχουν όσοι κατά την ημέρα διεξαγωγής της κατέχουν τον βασικό τίτλο σπουδών με τον οποίο θα συμμετάσχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων με σειρά προτεραιότητας βάσει του άρθρου 18 του Ν. 2190/1994.

Αναφέρω ότι για τη κατηγορία ΤΕ βασικός τίτλος σπουδών είναι πτυχίο ΤΕΙ, ενώ για κατηγορία ΠΕ βασικός τίτλος είναι πτυχίο πανεπιστημίου.
Το αναφέρει και στο ΦΕΚ της 7Κ.
ΙΙ. ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ

Για τις προκηρυσσόμενες θέσεις της προκήρυξης αυτής ο υποψήφιος πρέπει να κατέχει έναν από τους οριζόμενους τίτλους σπουδών που αναγράφονται στον πιο κάτω ΠΙΝΑΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, μαζί με

τους κωδικούς τους.

Πτυχίο ή δίπλωμα Επισκεπτών Υγείας* 160 401−459, 836

Πτυχίο ή δίπλωμα Μαιευτικής * 161 460−537

Πτυχίο ή δίπλωμα Νοσηλευτικής * 162 538−691

Πτυχίο ή δίπλωμα Ραδιολογίας & Ακτινολογίας* 163 747−818

Πτυχίο ή δίπλωμα Φυσικοθεραπείας* 164 819−831

Πτυχίο ή δίπλωμα Ιατρικών Εργαστηρίων* 165 692−746

Πτυχίο ή δίπλωμα Εργοθεραπείας* 166 832

Πτυχίο ή δίπλωμα Λογοθεραπείας* 167 833

Πτυχίο ή δίπλωμα Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων* 168 834−835

* Τ.Ε.Ι. ή το ομώνυμο πτυχίο ή δίπλωμα Π.Σ.Ε. (Τ.Ε.Ι.) ή αντίστοιχο κατά ειδικότητα πτυχίο ή δίπλωμα Τ.Ε.Ι. ή Π.Σ.Ε.

(Τ.Ε.Ι.) της ημεδαπής ή ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή το ομώνυμο ή αντίστοιχο

κατά ειδικότητα πτυχίο Κ.Α.Τ.Ε.Ε. ή ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ

Ήδη, με τη διάταξη του άρθρου 3 του ν. 2527/1997 (Α΄ 206) η πιο πάνω διάταξη του άρθρου 18 του ν. 2190/1994 αντικαταστάθηκε εκ νέου, καταργήθηκε ως μέθοδος κατάταξης των υποψηφίων ο διαχωρισμός ανά πενταετίες και η σειρά κατάταξης των υποψηφίων καθορίζεται πλέον με τα ακόλουθα κατά βάση κριτήρια: α) διδακτορικό δίπλωμα ή άλλος μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών και β) βαθμός του βασικού τίτλου σπουδών.



Στα οριστικά των ΠΕ της 7Κ υπήρχαν άτομα που ενώ έδωσαν σαν ΔΕ στο τεστ δεξιοτήτων πήραν μέρος στην προκύρυξη στη κατηγορία ΠΕ και τους προσμερτήθηκαν τα μόρια του τεστ.

Τελικά μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς ισχύει?
Μπορείς ένας που συμμετείχε ως ΔΕ στο τεστ δεξιοτήτων να χρησιμοποιήσει τα μορια του Τεστ στις κατηγορίες ΠΕ και ΤΕ?
Ούτε αναφέρει ότι οι κατηγορίες αναγράφονται απλά για στατιστικούς λόγους, όπως υποστηρίζουν υπάλληλοι του ΑΣΕΠ.

Θα παρακαλούσα με άμεση απάντηση καθώς ενδιαφέρομαι για τα αποτελέσματα της 7Κ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

vulamax
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 5:22 pm

Re: ΤΕΣΤ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ. Τι ακριβώς ισχύει?

Δημοσίευσηαπό vulamax » Κυρ Μάιος 30, 2010 10:20 pm

Stelakos έγραψε:Μπορείς ένας που συμμετείχε ως ΔΕ στο τεστ δεξιοτήτων να χρησιμοποιήσει τα μορια του Τεστ στις κατηγορίες ΠΕ και ΤΕ?
Ούτε αναφέρει ότι οι κατηγορίες αναγράφονται απλά για στατιστικούς λόγους, όπως υποστηρίζουν υπάλληλοι του ΑΣΕΠ.

Θα παρακαλούσα με άμεση απάντηση καθώς ενδιαφέρομαι για τα αποτελέσματα της 7Κ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


Έδωσα κι εγω ως ΔΕ για τεστ, και σε ένα μήνα πήρα το πτυχίο. Η απάντηση από το ΑΣΕΠ ήταν ότι το τέστ είναι κάτι σαν την ξένη γλώσσα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όποια κατηγορία θες. Τώρα το γιατί υπήρξε αυτή η κατάταξη των υποψηφίων σε κατηριες ΔΕ, ΤΕ, ΠΕ αφού το τεστ ήταν ίδιο για όλους δεν ξέρω.
Ως ΠΕ μου έχουν προσμετρήσει κανονικά σε φορέα τα μορια του τεστ ΔΕ.

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 1:57 pm

Re: ΤΕΣΤ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ. Τι ακριβώς ισχύει?

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Κυρ Μάιος 30, 2010 11:06 pm

vulamax έγραψε:
Stelakos έγραψε:Μπορείς ένας που συμμετείχε ως ΔΕ στο τεστ δεξιοτήτων να χρησιμοποιήσει τα μορια του Τεστ στις κατηγορίες ΠΕ και ΤΕ?
Ούτε αναφέρει ότι οι κατηγορίες αναγράφονται απλά για στατιστικούς λόγους, όπως υποστηρίζουν υπάλληλοι του ΑΣΕΠ.

Θα παρακαλούσα με άμεση απάντηση καθώς ενδιαφέρομαι για τα αποτελέσματα της 7Κ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


Έδωσα κι εγω ως ΔΕ για τεστ, και σε ένα μήνα πήρα το πτυχίο. Η απάντηση από το ΑΣΕΠ ήταν ότι το τέστ είναι κάτι σαν την ξένη γλώσσα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όποια κατηγορία θες. Τώρα το γιατί υπήρξε αυτή η κατάταξη των υποψηφίων σε κατηριες ΔΕ, ΤΕ, ΠΕ αφού το τεστ ήταν ίδιο για όλους δεν ξέρω.
Ως ΠΕ μου έχουν προσμετρήσει κανονικά σε φορέα τα μορια του τεστ ΔΕ.



Έτσι είναι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλες τις κατηγορίες, ανεξάρτητα ωε τί είχες κάνει αίτηση για το τεστ (ΠΕ, ΤΕ ή ΔΕ)

Stelakos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2010 12:04 pm

Δημοσίευσηαπό Stelakos » Κυρ Μάιος 30, 2010 11:19 pm

Από που έπρεπε να συμπεράνουμε ότι το τεστ είναι κάτι σαν ξένη γλώσσα.
Ούτε ο νόμος το αναφέρει.

Εγώ δεν το έδωσα γιατί, εφόσον διάβασα ότι θέλει το βασικο τίτλο σπουδών, θεώρησα ότι για ΤΕ και για ΠΕ θέλει να έχεις τουλάχιστον πτυχίο ΤΕ και ΠΕ αντιστοιχα.
Δηλαδη μπορώ να κάνω χίλιες δύο υποθέσεις, για το τι θεωρώ εγω το τεστ δεξιοτήτων. Πολλά παιδιά δεν το έδωσαν λόγω της παραπάνω σκέψεις που ειναι και λογική με βαση και το ΦΕΚ της 7κ.

Μπορώ εαν κανω ενσταση να διακαιωθώ?
Και πως νομικα μπορω να στηριξω την υπερασπισή μου?

vulamax
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 5:22 pm

Δημοσίευσηαπό vulamax » Κυρ Μάιος 30, 2010 11:46 pm

Stelakos έγραψε:Από που έπρεπε να συμπεράνουμε ότι το τεστ είναι κάτι σαν ξένη γλώσσα.
Ούτε ο νόμος το αναφέρει.

Εγώ δεν το έδωσα γιατί, εφόσον διάβασα ότι θέλει το βασικο τίτλο σπουδών, θεώρησα ότι για ΤΕ και για ΠΕ θέλει να έχεις τουλάχιστον πτυχίο ΤΕ και ΠΕ αντιστοιχα.
Δηλαδη μπορώ να κάνω χίλιες δύο υποθέσεις, για το τι θεωρώ εγω το τεστ δεξιοτήτων. Πολλά παιδιά δεν το έδωσαν λόγω της παραπάνω σκέψεις που ειναι και λογική με βαση και το ΦΕΚ της 7κ.

Μπορώ εαν κανω ενσταση να διακαιωθώ?
Και πως νομικα μπορω να στηριξω την υπερασπισή μου?


Αυτό μου απάντησαν από ΑΣΕΠ αυτό σου λέω.
επειδή εσένα σε καίει κάτι άλλο, γιατί δεν ρωτάς πρώτα το ΑΣΕΠ, και μετά έναν δικηγόρο.
το να λές ότι είναι άδικο θα πω ναι, ειναι αδικο καταρχήν όλοι να δινουν την ιδια υλη και όμως να κατατάσσονται σε κατηγορίες, και μετά αυτό να μοριοδοτείται όπως μοριοδοτείται. Νομίζω ότι το πιο άδικο είναι ότι από ένα τεστ παίρνεις όσο από τεσσερεις ξένες γλώσσες και κάτι.
τι ψάχνεις τώρα>...................

Stelakos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2010 12:04 pm

Δημοσίευσηαπό Stelakos » Δευ Μάιος 31, 2010 12:08 am

Φίλε εγώ συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω σε αυτά που λες
Εχω ρωτήσει ηδη το Ασεπ και περιμένω απάντηση, αλλα νομιζω ότι πάλι θα μου απαντήσουν με μία υπόθεση ή κατι γενικό.

Ξέρεις τι με τρελΑΊνει περισσότερο. Ότι προσπάθησα τοσο πολυ να βγάλω ένα πολύ καλο βαθμό...είδα παραλληλα για το τεστ, όμως δεν θεωρω και δεν θεώρησα ποτε ότι ένα τεστ σαν και αυτο σου δίνει γνώσεις τοσες ώστε ένα πτυχίο της σχολής σου. Οπότε και δεν το έδωσα. Τωρα έρχονται αυτοί με που κάναν το τεστ και ειχαν χειρότερο βαθμό να με προσπεράσουν στα μόρια.

Δηλαδη με λιγα λογια ποιος νοιαζεται γιατο πτυχιο, για το μεταπτυχιακο ή και τις τεσσερις ξενες γλώσσες...... Αρε ελλαδάρααααααα.

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Δημοσίευσηαπό mikap » Δευ Μάιος 31, 2010 9:38 am

Νόμιζα κι εγώ ότι το τεστ ισχύει μόνο για την κατηγορία που δήλωσε κανείς όταν το έδωσε, αλλά τελικά ισχύει για όλες τις κατηγορίες εκπαίδευσης (πλην της ΥΕ). Υποτίθεται ότι η κατηγοριοποίηση ΔΕ, ΤΕ και ΠΕ έγινε για στατιστικούς λόγους.
Από εκεί και πέρα, κανείς δεν είπε ποτέ ότι το τεστ δίνει παραπάνω γνώσεις. Ήταν σαφές από τη στιγμή που είχε προκηρυχθεί η διεξαγωγή του ότι θα ήταν ένας τρόπος για να μαζέψει κανείς περισσότερα μόρια, όπως επίσης και είχε ανακοινωθεί ότι θα προσμετράται πλέον σε όλους τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας (αν δεν κάνω λάθος, αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και στην προκήρυξη για το τεστ, υπάρχει στο site του ΑΣΕΠ).
Συμφωνώ ότι με το τεστ, είτε έχεις μεταπτυχιακό, είτε έχεις πολύ καλό βαθμό στο τεστ, είναι το ένα και το αυτό. Από εκεί και πέρα όμως, όσοι το έδωσαν, καλά έκαναν, σκεπτόμενοι προφανώς ότι θα ήταν και ο μόνος τρόπος που θα είχαν για να αντιμετωπίσουν τους ΔΥ που είχαν προσαύξηση 50% (ευτυχώς καταργήθηκε αυτή η αδικία).
Πέραν αυτού, δεν ξέρω κατά πόσο μια ένσταση θα σε βοηθούσε. Το τεστ είναι μια προαιρετική επιλογή, που βοηθάει αυτόν που το έχει δώσει. Τι να πεις στην ένσταση, ότι δεν το έδωσες; Μην ξεχνάς άλλωστε ότι το τεστ είχε διεξαχθεί πολύ πριν την προκήρυξη της 7Κ και τα αποτελέσματά του σύμφωνα με τον νέο νόμο έχουν 10ετή ισχύ. Είναι πραγματικά κάπως απαξιωτικό, αλλά θα έλεγα πως όταν ξαναπροκηρυχθεί, θα πρέπει να το δώσεις.
Πάντως ο παραλληλισμός του τεστ δεξιοτήτων με την ξένη γλώσσα, είναι ό,τι πιο αστείο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό....Μπράβο στους εφευρετικούς υπαλλήλους του ΑΣΕΠ που μας φτιάχνουν τη μέρα με τις απαντήσεις τους!

Σπυριδούλα_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:37 pm

Δημοσίευσηαπό Σπυριδούλα_1 » Δευ Μάιος 31, 2010 11:29 am

Σύμφωνα με τη παρ. 4 του άρθρου 40 της Υπ. Απόφασης 42948 (ΦΕΚ 1854/ 11.12.2003 τ. Β΄ ) σε συνδυασμό με τη παρ. 3 του άρθρου 8 του Ν. 3051/2002, δικαίωμα συμμετοχής στην ειδική γραπτή δοκιμασία έχουν όσοι κατά την ημέρα διεξαγωγής της κατέχουν τον βασικό τίτλο σπουδών με τον οποίο θα συμμετάσχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων με σειρά προτεραιότητας βάσει του άρθρου 18 του Ν. 2190/1994.

με αυτό που παραθέτεις προκύπτουν 2 πράγματα:
1. το χρησιμοποιείς σε όποια κατηγορία θες αλλά

2. τη μέρα που έδωσε κάποιος το test να κατέχει ήδη τους βασικούς τίτλους που θα χρησιμοποιήσει στο μέλλον

city7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2007 9:03 am

Δημοσίευσηαπό city7 » Δευ Μάιος 31, 2010 3:51 pm

Θυμάται κανείς από ποια προκύρηξη και μετά (ή ημερομηνία ΦΕΚ και μετά) ισχύει το Τεστ Δεξιοτήτων ;

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Δημοσίευσηαπό mikap » Δευ Μάιος 31, 2010 4:49 pm

Ισχύει από την έκδοση των ΦΕΚ αποτελεσμάτων και εντεύθεν, τα οποία είναι τα υπ'αριθμ. 316Γ/6-5-2009 έως 334Γ/6-5-2009.
Η ισχύς αν θυμάμαι καλά σύμφωνα με τον νέο νόμο είναι 10ετής.

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Δευ Μάιος 31, 2010 9:37 pm

Stelakos έγραψε:Φίλε εγώ συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω σε αυτά που λες
Εχω ρωτήσει ηδη το Ασεπ και περιμένω απάντηση, αλλα νομιζω ότι πάλι θα μου απαντήσουν με μία υπόθεση ή κατι γενικό.

Ξέρεις τι με τρελΑΊνει περισσότερο. Ότι προσπάθησα τοσο πολυ να βγάλω ένα πολύ καλο βαθμό...είδα παραλληλα για το τεστ, όμως δεν θεωρω και δεν θεώρησα ποτε ότι ένα τεστ σαν και αυτο σου δίνει γνώσεις τοσες ώστε ένα πτυχίο της σχολής σου. Οπότε και δεν το έδωσα. Τωρα έρχονται αυτοί με που κάναν το τεστ και ειχαν χειρότερο βαθμό να με προσπεράσουν στα μόρια.

Δηλαδη με λιγα λογια ποιος νοιαζεται γιατο πτυχιο, για το μεταπτυχιακο ή και τις τεσσερις ξενες γλώσσες...... Αρε ελλαδάρααααααα.



προσπάθησα τοσο πολυ να βγάλω ένα πολύ καλο βαθμό...είδα παραλληλα για το τεστ, όμως δεν θεωρω και δεν θεώρησα ποτε ότι ένα τεστ σαν και αυτο σου δίνει γνώσεις τοσες ώστε ένα πτυχίο της σχολής σου.


To TEST μάλλον μόρια θα σου έδινε και όχι γνώσεις......

Anna-Maria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 1:29 pm

Geia sas-mia aporia....

Δημοσίευσηαπό Anna-Maria » Δευ Αύγ 16, 2010 8:40 pm

Geia sas paidia,kserete mhpws kathe pote bgainoun ta test deksiothtwn? Basika den mporesa pote na mathw pote bgainoun kai otan to mathaina htan hdh arga :(

npantelis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 5:11 am

Δημοσίευσηαπό npantelis » Δευ Αύγ 16, 2010 8:55 pm

Το τεστ είναι ο μόνος τρόπος που συγκρίνονται "δίκαια" όλοι οι υποψήφιοι σε έναν διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας.
Το πτυχίο του καθενός μπορεί να είναι άλλης πραγματικής βαρύτητας από κάποιου άλλου, αλλά προσμετράται το ίδιο. Το πτυχίο ξένης γλώσσας να είναι πιο δύσκολο κάποιου από κάποιου άλλου, το απολυτήριο- εδώ μιλάμε για χάος στη σύγκριση- η προϋπηρεσία πολύ πιο καλή ποιοτικά κάποιου από άλλου.
Ε λοιπόν στο τεστ 110.000 περίπου άτομα απάντησαν στις 100 ίδιες ερωτήσεις, ερωτήσεις κριτικής ικανότητας, παρατηρητικότητας, πρακτικών μαθηματικών, γενικών γνώσεων, επαφής με την τρέχουσα επικαιρότητα κ.λ.π.
Για το μεταπτυχιακό που αναφέρει κάποιος: Μεταπτυχιακό δίνει και το ΑΤΕΙ, δίνει και το καποδιστριακό δίνει και το Cambridge και το MIT, λοιπόν όλα αξίζουν 200 μόρια; Τα θεωρεί κανείς ίδιας αξίας;
Πάνω κάτω όποιος μπορεί να συμμετέχει σε διαγωνισμούς δημοσίου, δηλαδή είναι 21 τουλάχιστον, είχε κάθε δυνατότητα να δώσει το τεστ όταν έγινε, άρα δε δικαιούται δια να ομιλεί. Όντως θα πρέπει να διεξαχθεί σύντομα ένα νέο.

and5155
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό and5155 » Παρ Αύγ 20, 2010 1:49 am

npantelis θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω με την άποψή σου.Ενα μεταπτυχιακο σε οποιο πανεπιστημιο ή ατει το κανεις σου βγαινει ο πισινός 2 χρονια απο τη ζωη σου για να το κανεις, διβαζεις αρκετες ωρες, ξεχνας πολλές απο τις καθημερινες σου δραστηριότητες, ο κανονισμος σπουδων στα αναγνωρισμενα απο το υπυπεπθ τουλαχιστον ειναι εξαιρετικα απαιτητικος και αυσηρος και δινεις και μινιμουν 10.000 ευρω.Τα χρηματα βεβαια σε σχεση με τον ψυχικο και σωματικο κοπο που εχεις καταβάλει ειναι το λιγότερο και το πιο ασήμαντο.Δεν μπορεις να βαλεις ισα και ομοια ενα μαστερ με ενα τεστ που σε ρωταει για την ισοτιμια δολ και για το ποσα κομματα ειναι στη βουλη.Ταπεινή μοιυ άποψη πάντα.Σαφώς και το τεστ ειναι μια πολυ καλη ευκακρία για παραπάνω μόρια και θα το δώσω και εγω.Δεν μπορούμε όμως να ισοπεδώνουμε τα πάντα και να βάζουμε ισα και όμοια κάποιον που εχει τελειωσει μαστερ με καποιον που εχει τελειςσει πχ μονο ενα τει.Τονίζω πως συμφωνώ με την διαδικασία του τεστ αλλα δεν συμφωνω απολυτα με την τοση υψηλη μοριοδότησή του.Μην ξεχναμε πως αρκετοί διαγωνισμοί κρίνονται στο 1 μόριο.Γιατι κάποιος που εχει μαστερ να μην διοριστει επειδή κάποιος πηγε και επαιξε τζοκερ μια ωραια Κυριακη και τσέπωσε και 250 μορια?Και ειλικρινα ειχα αρκετούς γνωστούς που ητανε τουβλα και πηρανε μόρια μεταπτυχιακου κ ας μην τελειωσαν ουτε σχολη τριτιβαθμια.Λιγο μετρο στη μοριοδοτηση νομιζω πως δεν θα εβλαπτε.!

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Παρ Αύγ 20, 2010 3:39 pm

φιλε μου δεν νομιζω πως τιθεται θεμα συγκρισης μεταπτυχιακου και τεστ δεξιοτητων. αλλο το ενα και αλλο το αλλο. για μενα οποιος κανει μεταπτυχιακο μονο και μονο για να μπει στο δημοσιο ειναι βλαξ. επισης μη ξεχνας πως ολοι εχουν δικαιωμα να δωσουν το τεστ δεξιωτητων ειτε ειναι κατοχοι μεταπτυχιακου ειτε οχι, οποτε δεν υπαρχει και θεμα αδικιας


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες