Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
nicol27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nicol27 » Τρί Φεβ 22, 2011 1:32 pm

anna_ έγραψε:τωρα εχω αρχισει να οργανωνομαι και ακουω διαφορα απο παιδια που δινουν, δεν γνωριζω κατι παραπανω. ναι διανεμουν και στο συλλογο μου νομολογια καθε ετος ισως αυτο καπως να βοηθησει, για καποιο περιοδικο δεν γνωριζω να διατειθεται δωρεαν παρα μονο για αναγνωση στη βιβλιοθηκη του συλλογου. ωστοσο τα βιβλια της σχολης μου δεν νομιζω να με καλυψουν ειδικα η πολιτικη δικονομια. για αυτο αν ξερει κανεις καποιο καλο συγγραμμα ας μου προτεινει.

άποψη μου είναι ότι αν έχει κουράγιο καλύτερο είναι να διαβάσεις την γνωστή δίτομη ανάλυση. και εγω αυτη διαβασα την πρώτη φορά και η κολλητή μου περασε επίσης. επειδή έχει και θεωρητικά αλλά αναλύει και όλη την νομολογία. επίσης έχουν βγει πρόσφατα καινούργια συγγράματα για την πολιτική, γνωστού δικονομολογου (δεν τα αναφέρω για να μην κάνω διαφήμιση!)καλό κουράγιο εύχομαι γιατί θα το χρειαστείς...

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Φεβ 23, 2011 6:38 pm

Κοντεύει να περάσει και ο Φλεβάρης και ακόμα δεν έχουν βγάλει κάτι...
Ύποπτο ? Ξέρει κανείς κάτι?

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τετ Φεβ 23, 2011 7:39 pm

Elinaki έγραψε:Κοντεύει να περάσει και ο Φλεβάρης και ακόμα δεν έχουν βγάλει κάτι...

Θα είναι κάτι πρωτοφανές να μη βγει προκήρυξη φέτος. Από το 1994 που ιδρύθηκε η Ε.Σ.ΔΙ. δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Τί να πω; Ίδωμεν...

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τετ Φεβ 23, 2011 10:39 pm

nikoslaw έγραψε:
Elinaki έγραψε:Κοντεύει να περάσει και ο Φλεβάρης και ακόμα δεν έχουν βγάλει κάτι...

Θα είναι κάτι πρωτοφανές να μη βγει προκήρυξη φέτος. Από το 1994 που ιδρύθηκε η Ε.Σ.ΔΙ. δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Τί να πω; Ίδωμεν...

Ηρεμήστε. Όχι καθόλου ύποπτο. Τίποτα ύποπτο δεν υπάρχει. Το 2009 που είχε ξαναλάξει ο νόμος η προκήρυξη βγηκε Απρίλιο και έδωσαν Ιούνιο. Όπου να ναι θα βγει. Δείτε και το αρθρο στην εφημερίδα Εθνος Εργασία της προηγούμενης εβδομάδας.

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τετ Μαρ 09, 2011 2:29 pm

H προκήρυξη βγηκε...

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τετ Μαρ 09, 2011 2:35 pm

NIKOS24 έγραψε:H προκήρυξη βγηκε...

90 Θέσεις στην διοικητική δικαιοσύνη!! oh la la...

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Μαρ 09, 2011 3:22 pm

nikoslaw έγραψε:

!!!!!!!!!!
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τετ Μαρ 09, 2011 3:26 pm

Elinaki έγραψε:
nikoslaw έγραψε:

!!!!!!!!!!
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Να μην μπορώ να δώσω φέτος...
Πάντως δε νομίζω να καλυφθούν όλες (γίνομαι κακός, ε;) :D
75 στους Πολιτικούς-Ποινικούς και 20 στους Εισαγγελείς.
Not bad... :wink:

giorgosgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giorgosgr » Τετ Μαρ 09, 2011 3:36 pm

Πού το είδατε? Δεν το βρίσκω πουθενά

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Μαρ 09, 2011 3:43 pm

giorgosgr έγραψε:Πού το είδατε? Δεν το βρίσκω πουθενά

Υπουργείο Δικαιοσύνης

giorgosgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giorgosgr » Τετ Μαρ 09, 2011 4:07 pm

Τώρα που βγήκε η προκήρυξη, έχετε αποφασίσει σε ποια κατεύθυνση θα δηλώσετε?

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Τετ Μαρ 09, 2011 4:21 pm

giorgosgr έγραψε:Τώρα που βγήκε η προκήρυξη, έχετε αποφασίσει σε ποια κατεύθυνση θα δηλώσετε?

Έχετε καταλάβει αν κάποιος πρέπει να διαλέξει ανάμεσα στην πολιτική κατεύθυνση και την κατεύθυνση των εισαγγελέων ή μπορεί να δώσει και στις δυο;Νομίζω η προκήρυξη δεν το ξεκαθαρίζει,εκτός αν μου διαφεύγει κάτι........

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τετ Μαρ 09, 2011 5:56 pm

Nομίζω πως έχεις δίκιο, δεν ξεκαθαρίζεται. Βέβαια η προκήρυξη λέει ότι στην αίτηση που θα συμπληρώσεις θα αναφέρεις και την κατεύθυνση για την οποία θα διαγωνιστείς. Ενικός αριθμός δηλαδή. Βέβαια, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο κάποιος να μην μπορεί να δώσει ακόμα και στις 3 κατευθύνσεις αν του γουστάρει;-και αντέχει! (βέβαια προκύπτουν θέματα εδώ, όπως η διεξαγωγή του διαγωνισμού σε 3 διαφορετικα Σ/Κ, ένα για την κάθε κατεύθυνση. Κάπου άκουσα ότι το 1ο αστικό και το ποινικό θα είναι κοινά ως θέματα για τις κατευθύνσεις των Πολιτικών-Ποινικών Δικαστών και των Εισαγγελέων, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος).

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Τετ Μαρ 09, 2011 8:02 pm

nikoslaw έγραψε:Nομίζω πως έχεις δίκιο, δεν ξεκαθαρίζεται. Βέβαια η προκήρυξη λέει ότι στην αίτηση που θα συμπληρώσεις θα αναφέρεις και την κατεύθυνση για την οποία θα διαγωνιστείς. Ενικός αριθμός δηλαδή. Βέβαια, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο κάποιος να μην μπορεί να δώσει ακόμα και στις 3 κατευθύνσεις αν του γουστάρει;-και αντέχει! (βέβαια προκύπτουν θέματα εδώ, όπως η διεξαγωγή του διαγωνισμού σε 3 διαφορετικα Σ/Κ, ένα για την κάθε κατεύθυνση. Κάπου άκουσα ότι το 1ο αστικό και το ποινικό θα είναι κοινά ως θέματα για τις κατευθύνσεις των Πολιτικών-Ποινικών Δικαστών και των Εισαγγελέων, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος).

Αυτό που λες για την κοινή εξέταση μαθημάτων ισχύει, προβλέπεται και από το νέο νόμο για την Σολή Δικαστών και από την προξήρυξη.Κοινά εξεταζόμενα μαθήματα για την πολιτική κατεύθυνση και για την κατεύθυνση εισαγγελέων είναι το θέμα γενικής παιδείας, το ένα θέμα αστικού-εμπορικού- πολιτικής δικονομίας και το ένα θέμα ποινικού δικαίου-ποινικής δικονομίας.Η υποχρεωτική ξένη γλώσσα έτσι όπως διαφαίνεται από την προκήρυξη εξετάζεται ξεχωριστά για τις 2 κατευθύνσεις.....Κα μου δημιουργείται η απορία:αν τελικά κάποιος μπορεί να επιλέξει και τις 2 κατευθύνσεις και έχει επιλέξει να εξεταστεί π.χ στα αγγλικά θα τα δώσει 2 φορές; :roll: :roll:

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τετ Μαρ 09, 2011 11:39 pm

Εγω δεν βλεπω καλα η λεει ο καθενας οτι θελει ; που ακριβως λεει στην προκήρυξη και στο νομο για κοινά θέματα ; Εννοείται οτι όλα είναι ξεχωριστά . Απ τη στιγμή που υπαρχουν δυο επιτροπές ολα τα θεματα θα ειναι ξεχωριστά. Η κάθε επιτροπή θα κάνει τις εξετάσεις οποια ημερομηνία από τις προβλεπόμενες λεει. Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ : ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ : Α ΘΕΜΑ ΑΣΤΙΚΟΥ ΘΕΜΑ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΑΙ Β ΑΣΤΙΚΟΥ.
ΟΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΣ Α ΘΕΜΑ ΠΟΙΝΙΚΟΥ , ΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ Β ΘΕΜΑ ΠΟΙΝΙΚΟΥ. Απλως τα γράφει όλα μαζί για να μην τα επαναλαμβάνει. Από το συνδυασμό αυτό προκύπτει γιατί οι εισαγγελεις έχουν ξεχωριστη επιτροπή συμφωνα με το νόμο. Και εξάλλου το είπες και μόνη σου nomikaria. Δύο φορές θα δωσει κάποιος ξένη γλωσσα ; Είμαι απόλυτα βεβαιος γι αυτό που λέω, χωρια που το ρωτησα κιολας. Οταν λεμε ξεχωριστή κατέύθυνση , εννοούμε ξεχωριστη.

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης