Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
girogos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό girogos » Κυρ Νοέμ 13, 2011 8:48 pm

Έχει υπάρξει στο παρελθόν λίστα?

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:07 pm

girogos έγραψε:Έχει υπάρξει στο παρελθόν λίστα?

Απ΄όσο γνωρίζω, όσα χρόνια λειτουργεί η σχολή δεν υπήρξε ποτέ λίστα απο την οποία να έγιναν διορισμοί τα επόμενα χρόνια.Τα τελευταία χρόνια υπήρχαν πολλοί επιτυχόντες-μη διοριστέοι λόγω θέσεων,οι οποίοι βέβαια δεν διορίστηκαν ποτέ......Συγκεκριμένα, πριν μερικά χρόνια είχαν περάσει 121 άτομα στα προφορικά για προκήρυξη 100 θέσεων.Τότε υπήρχε πολύ έντονη φημολογία ότι θα έπαιρναν και τους 121.Επειδή μάλιστα ήμουν ανάμεσα στους επιτυχόντες γνωρίζω πολύ καλά ότι είχαν γίνει τότε έντονες προσπάθειες για να διοριστούμε και οι 21 που είμαστε επιτυχόντες-μη διοριστέοι,κάτι φυσικά που τελικά δεν έγινε ποτέ............Γνώμη μου:μη μασάτε και μην τρελαίνεστε.............Αυτή η παραφιλολογία για δημιουργία λίστας έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια............

io-io
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό io-io » Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:33 pm

Τί εννοείς ''ήθελαν να δουν κόσμο'';Και τροπολογία του νόμου που να αφορά τί;Αύξηση των θέσεων ή κάτι άλλο;Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος[/quote]

Κατά τη γνώμη μου για να δημιουργηθεί λίστα στην περίπτωση της ΕΣΔι απαιτείται τροποποίηση του νόμου, με το παρόν νομικό καθεστώς δεν επιτρέπεται. Βέβαια με τον έλληνα νομοθέτη ποτέ δεν ξέρεις και για αυτό δεν μπορώ να το αποκλείσω. Τί θα αφορά επίσης δεν θα τολμήσω να "τα βάλω" με τη φαντασία του. :lol:

girogos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό girogos » Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:33 pm

Σε ευχαριστώ πολύ!
Πάντως, δεδομένης της κρίσης, το θεωρώ πολύ πιθανό το σενάριο να δημιουργηθεί λίστα, διότι τη στιγμή που θα αρχίσουν απολύσεις στο Δημόσιο, προκαλεί, κατά μία έννοια, η διενέργεια διαγωνισμών για τους Δικαστές.
Υπογραμμίζω ότι δεν έχω δώσει φέτος και δεν με συμφέρει, αλλά απηχεί την κοινή λογική.

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:51 pm

nomikaria έγραψε:
girogos έγραψε:Έχει υπάρξει στο παρελθόν λίστα?

Απ΄όσο γνωρίζω, όσα χρόνια λειτουργεί η σχολή δεν υπήρξε ποτέ λίστα απο την οποία να έγιναν διορισμοί τα επόμενα χρόνια.Τα τελευταία χρόνια υπήρχαν πολλοί επιτυχόντες-μη διοριστέοι λόγω θέσεων,οι οποίοι βέβαια δεν διορίστηκαν ποτέ......Συγκεκριμένα, πριν μερικά χρόνια είχαν περάσει 121 άτομα στα προφορικά για προκήρυξη 100 θέσεων.Τότε υπήρχε πολύ έντονη φημολογία ότι θα έπαιρναν και τους 121.Επειδή μάλιστα ήμουν ανάμεσα στους επιτυχόντες γνωρίζω πολύ καλά ότι είχαν γίνει τότε έντονες προσπάθειες για να διοριστούμε και οι 21 που είμαστε επιτυχόντες-μη διοριστέοι,κάτι φυσικά που τελικά δεν έγινε ποτέ............Γνώμη μου:μη μασάτε και μην τρελαίνεστε.............Αυτή η παραφιλολογία για δημιουργία λίστας έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια............

Α, και για να προλάβω κάποιους που θα σπεύσουν να πουν ότι τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά λόγω ενδεχόμενης αναστολής λειτουργίας της Σχολής για τα επόμενα χρόνια να επισημάνω ότι και τότε που υπήρχε η έντονη φημολογία ότι θα έπαιρναν όλους τους επιτυχόντες ήταν η περίοδος της εθελουσίας εξόδου των δικαστών που είχε δημιουργήσει αυξημένα κενά.....Το γεγονός αυτό είχε ενισχύσει την φημολογία εκείνη και,όπως βλέπετε,για να γράφω στο συγκεκριμένο forum ακόμα δίνω.......Και εκτός αυτού, αν υποθέσουμε ότι όντως υπάρχουν σκέψεις για την δημιουργία λίστας για τα επόμενα χρόνια λόγω μη διεξαγωγής διαγωνισμού με τους διοικητικούς που πέρασαν όλοι όσοι πέρασαν τα γραπτά και δεν υπάρχουν επιτυχόντες-μη διοριστέοι,τί θα γίνει;Είναι κάποια πράγματα που δεν αντέχουν στη λογική...........

girogos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό girogos » Κυρ Νοέμ 13, 2011 10:06 pm

Κατά τη γνώμη μου και το θέμα των διοικητικών λύνεται ως εξής:
Τόσα χρόνια κάθε χρονιά έπαιρναν 20-25. Φέτος τελικά θα πάρουν 77.
Έτσι με μια απλοϊκή αναγωγή, οι φετινές προσλήψεις των διοικητικών επαρκούν για τα επόμενα 3 χρόνια.
Σε κάθε περίπτωση στο εύχομαι ολόψυχα για φέτος και να μην χρειαστείς λίστες κτλ

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Κυρ Νοέμ 13, 2011 10:10 pm

girogos έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ!
Πάντως, δεδομένης της κρίσης, το θεωρώ πολύ πιθανό το σενάριο να δημιουργηθεί λίστα, διότι τη στιγμή που θα αρχίσουν απολύσεις στο Δημόσιο, προκαλεί, κατά μία έννοια, η διενέργεια διαγωνισμών για τους Δικαστές.
Υπογραμμίζω ότι δεν έχω δώσει φέτος και δεν με συμφέρει, αλλά απηχεί την κοινή λογική.

Εγω έχω δώσει και είμαι επιτυχούσα αλλά επειδή όπως κατάλαβες έχω ''καεί'' πολύ άσχημα στο παρελθόν απο τέτοιες φήμες,δεν θέλω να τρέφω αυταπάτες......Αντίθετα για τους ειρηνοδίκες που επίσης έδωσα θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό να δημιουργηθεί λίστα,γιατί έτσι είχε γίνει και στον προηγούμενο διαγωνισμό..........

girogos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό girogos » Κυρ Νοέμ 13, 2011 11:08 pm

Στους ειρηνοδίκες θα υπάρξει στάνταρ λίστα?

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Κυρ Νοέμ 13, 2011 11:29 pm

girogos έγραψε:Στους ειρηνοδίκες θα υπάρξει στάνταρ λίστα?

Δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση απλά θεωρείται πολύ πιθανό επειδή ο διαγωνισμός διενέργήθηκε με βάση το νόμο που είχε γίνει και ο προηγούμενος διαγωνισμός του 1997 όπου τότε είχε υπάρξει λίστα απο την οποία οι τελευταίοι απορροφήθηκαν πριν απο λίγα χρόνια απ'όσο γνωρίζω.Χωρίς να είναι βέβαιο τίποτα σίγουρο,δεν υπάρχει ξεκάθαρη ενημέρωση.....

girogos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό girogos » Δευ Νοέμ 14, 2011 12:30 am

Σε ευχαριστώ πολύ!!

narnia28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό narnia28 » Δευ Νοέμ 14, 2011 10:38 am

Στους ειρηνοδίκες θα υπάρξει λίστα γιατί το γράφει η προκήρυξη ότι ο πίνακας διαρκεί μέχρι 31-12-2012.
Τα περί λίστας στην ΕΣΔΙ τα άκουσα κι εγώ, αλλά μιας και είναι η πρώτη φορά που δίνω, θα εμπιστευτώ τους παλιότερους ότι κάθε χρόνο υπάρχει αντίστοιχη φημολογία και ευσεβείς πόθοι για περισσότερους εισακτέους.
Πάντως στη Γραμματεία της Σχολής σε ερώτησή μου για τις φήμες περί αναστολής λειτουργίας της κτλ. έβαλαν τα γέλια οι άνθρωποι...Αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι φέτος ακουγόταν ότι δε θα γίνει προκήρυξη και ζήτησαν 190 άτομα (95 + 75 + 20), μάλλον μπορούμε να βγάλουμε και συμπεράσματα για τις φήμες!

Πάντως το θέμα είναι ότι ρητά το Υπουργείο επανεξετάζει το πλαίσιο και τη λειτουργία της Σχολής (βλ. 53 προτάσεις για επιτάχυνση της Δικαιοσύνης στο site του)

Ίσως τροποποιηθούν κάποια πράγματα, γιατί όντως τα έξοδα λειτουργίας είναι τεράστια: οι σπουδαστές είναι 170-180 άτομα που για 18 μήνες πληρώνονται, με το ιλιγγιώδες ποσό των 700-800 ? βέβαια, αν άκουσα σωστά, αλλά και πάλι, βγαίνουν γύρω στα 2.500.000 ? χωρίς να υπολογίσουμε μισθούς υπαλλήλων, καθηγητές κτλ.
Ίσως να συντμηθεί ο χρόνος σπουδών, ή μπορεί να διορίζεσαι απευθείας πάρεδρος (όπως γινόταν παλιά), να δικάζεις εκουσιές και τριμελή, και να σε εκπαιδεύουν π.χ. το καλοκαίρι των πρώτων ετών, ώστε να μη χρειάζεται να σε πληρώνουν για 18 μήνες χωρίς να "παράγεις".
Και επίσης, ίσως να είναι και καλύτερα έτσι, δηλαδή να ανεβαίνεις στην έδρα κατευθείαν (με την επίβλεψη του προέδρου σου εννοείται) και μετά να σε εκπαιδεύουν.

Κακά τα ψέμματα, λίγοι υποψήφιοι έχουν εμπειρία μάχιμης δικηγορίας, ιδίως οι νεότεροι, οπότε ίσως είναι προτιμότερο να δεις πρώτα, έστω και σαν παρατηρητής με περιορισμένες αρμοδιότητες, ποιο είναι το αντικείμενο της δουλειάς σου και μετά , αφού καταλάβεις τι είναι η έδρα, η ανάκριση, το συμβούλιο, να σου συμπληρώσουν τα κενά με μαθήματα.

Κοντός ψαλμός αλληλούια, σε 15 μέρες θα μας λυθούν οι απορίες.
Καλά αποτελέσματα σε όλους και συγγνώμη για το μεγάλο post! :oops:

Υ.Γ. : Επειδή πολλές φορές ακούστηκε ότι κάποιοι διαδίδουν φήμες για να αγχώσουν συνυποψηφίους κτλ:
Για να μην παρεξηγηθώ, τα παραπάνω περί πιθανών αλλαγών στη λειτουργία είναι αποκλειστικά δικές μου σκέψεις προσπαθώντας να ερμηνεύσω τί μπορεί να σημαίνει η πρόταση του Υπουργείου για επανεκτίμηση του πλαισίου λειτουργίας της Σχολής.
Ούτε άκουσα από πουθενά κάτι πιο συγκεκριμένο ούτε ξέρω κάτι, απλά υποθέτω.

bludiemerry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό bludiemerry » Δευ Νοέμ 14, 2011 2:29 pm

narnia συμφωνώ και γω μαζί σου. Δεν θεωρώ απίθανο να κλείσει η σχολή και να διορίζονται απευθείας οι δικαστές (μετά από κάποια δόκιμη περίοδο φυσικά), όπως συνέβαινε παλαιότερα και όπως συμβαίνει με τους ειρηνοδίκες, με τους οποίους άλλωστε έχουν και κοινό αντικείμενο σε ορισμένες υποθέσεις.
Επίσης, θεωρώ απίθανο να δημιουργηθεί λίστα επιλαχόντων, αφού κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από το νόμο, ούτε από την προκήρυξη του διαγωνισμού.
Και γω προσωπικές σκέψεις κάνω και τίποτα παραπάνω.

giorgosgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giorgosgr » Τετ Νοέμ 30, 2011 7:22 pm

Τα αποτελέσματα των πρωτοδικών θα δημοσιευθούν τελικά την παρασκευή το βράδυ???

nicol27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nicol27 » Τετ Νοέμ 30, 2011 8:47 pm

giorgosgr έγραψε:Τα αποτελέσματα των πρωτοδικών θα δημοσιευθούν τελικά την παρασκευή το βράδυ???

ρωτησες και σου το είπε κάποιος αυτο;;;μακάρι!με έχει φάει η αγωνία και δεν ξέρω πως θα περάσει το σκ!εγω δεν πίστευα μέχρι πριν δω το μηνυμά σου ότι υπάρχει πιθανότητα να καθήσει η γραμματέας να βγάλει τα αποτελέσματα την παρασκευή το βράδυ μετά το πέρας των προφορικών ή ακόμα και μέσα στο σαββατοκύριακο!εγω την δευτέρα τα υπολογιζα χωρίς να έχω καμία πληροφορια απο κάπου!

giorgosgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giorgosgr » Πέμ Δεκ 01, 2011 12:38 am

Δεν γνωρίζω τίποτα, γι'αυτό έκανα την ερώτηση. 'Ισως το πιο λογικό είναι τα αποτελέσματα να βγουν τη Δευτέρα, αλλά έλεγα μήπως επικοινώνησε κανείς με τη γραμματεία και έμαθε κάτι σίγουρο

Πάντως τα προφορικά των πρωτοδικών ήταν αρκετά δύσκολα, αρκετοί από τους 75 πρώτους δεν τα πήγαν καθόλου καλά και μην ξεχνάτε ότι μετά από αυτούς "καραδοκούν" τουλάχιστον 50 με 60 άτομα που έχουν πολύ κοντινές βαθμολογίες, καθώς η διαφορά τους με τους 75 δεν ξεπερνά τη μισή μονάδα

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες