Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
giorgosgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 8:56 pm

Δημοσίευσηαπό giorgosgr » Κυρ Δεκ 04, 2011 9:37 pm

Μέχρι ποια θέση πιστεύετε πρέπει να είναι οι επιτυχόντες από τα γραπτά για να έχουν ελπίδα να μπουν στους 75 με 80 πρώτους?

mary1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό mary1982 » Δευ Δεκ 05, 2011 10:32 am

giorgosgr έγραψε:Μέχρι ποια θέση πιστεύετε πρέπει να είναι οι επιτυχόντες από τα γραπτά για να έχουν ελπίδα να μπουν στους 75 με 80 πρώτους?


μετα το μεσημερι λεει η γραμματεια οτι θα βγουν τα αποτελεσματα
να δουμε πως θα περασουν οι ωρες... :lol:

nicol27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 1:07 pm

Δημοσίευσηαπό nicol27 » Δευ Δεκ 05, 2011 12:10 pm

mary1982 έγραψε:
giorgosgr έγραψε:Μέχρι ποια θέση πιστεύετε πρέπει να είναι οι επιτυχόντες από τα γραπτά για να έχουν ελπίδα να μπουν στους 75 με 80 πρώτους?


μετα το μεσημερι λεει η γραμματεια οτι θα βγουν τα αποτελεσματα
να δουμε πως θα περασουν οι ωρες... :lol:

κι εμένα το ίδιο μου είπε. μονο που δεν κατάλαβα αν συνεδριάζει τώρα η επιτροπή και θα βγουν κατα τις 2 ή ή επιτροπή συνεδριάζει κατα τις 2 οπότε θα βγουν αργοτερα!μήπως πήρε κανένας άλλος τηλ και καταλαβε;;;και όντως δεν περνάνε οι ώρες με τίποτα για να μην πω για το σαββατοκύριακο που ήταν βασανιστικά ατελείωτο!!!

ypatia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2011 10:56 pm

Δημοσίευσηαπό ypatia » Δευ Δεκ 05, 2011 9:20 pm

Λοιπόν πώς σας φάνηκαν τα αποτελέσματα;Πολύ μεγάλες ανατροπές υπήρξαν σε σχέση με τα γραπτά!

narnia28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2011 3:55 pm

Δημοσίευσηαπό narnia28 » Τρί Δεκ 06, 2011 11:14 pm

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!
Γιατί τόση ησυχία στο forum ρε παιδια;
Ούτε ένα σχόλιο;

afenia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 07, 2011 12:20 pm

Δημοσίευσηαπό afenia » Τετ Δεκ 07, 2011 3:03 pm

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!
Πράγματι πολλές ανατροπές και ανακατατάξεις σημειώθηκαν
Εντωμεταξύ υπάρχει κόσμος που έχει περάσει και στους Εισαγγελείς και στους Πρωτοδίκες, αν μέτρησα καλά είναι 9 ή 10. Οπότε αντίστοιχα απο τον 21 έως 30 στους Εισαγγελείς και απο τον 76 ώς τον 85 στους Πρωτοδίκες μπορούν ακόμα να ελπίζουν...άραγε πως το χειριστούν αυτό το θέμα; Θα τους καλέσουν να διαλέξουν ώστε να οριστικοποιηθούν οι λίστες;

narnia28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2011 3:55 pm

Δημοσίευσηαπό narnia28 » Πέμ Δεκ 08, 2011 8:51 pm

Σε περίπτωση που δεν το είδατε, δημοσιεύθηκε στη σελίδα του Υπουργείου Δικαιοσύνης (Δελτία Τύπου - ανακοινώσεις) ενημερωτικό σημείωμα για το πολυνομοσχέδιο.
Ποιος ξαναδιαβάζει καινούρια πολιτική και ποινική δικονομία; Άντε φτου κι απ' την αρχή πάλι!
Εγώ πάντως, επειδή εδραιώθηκε μέσα μου το αίσθημα της ασφάλειας δικαίου, δε θα αγοράσω σύντομα καινούριο πολυκώδικα, λέω να περιμένω δύο - τρεις μήνες ακόμα...

Υ.Γ. Το μέλλον μας παντως, είτε από την πλευρά των δικηγόρων είτε των δικαστών, προδιαγράφεται λαμπρό: με αυτές τις αλλαγές για τις άμεσες αποφάσεις, τις αλλεπάλληλες δικασίμους και την παράταση του ωραρίου, θα δικάζουμε και ανήμερα Χριστούγεννα. Η δικαιοσύνη εκτός από τυφλή θα είναι και άυπνη, νηστική, άπλυτη....
Περαστικά μας! :lol:

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Πέμ Δεκ 08, 2011 9:31 pm

narnia28 έγραψε:Σε περίπτωση που δεν το είδατε, δημοσιεύθηκε στη σελίδα του Υπουργείου Δικαιοσύνης (Δελτία Τύπου - ανακοινώσεις) ενημερωτικό σημείωμα για το πολυνομοσχέδιο.
Ποιος ξαναδιαβάζει καινούρια πολιτική και ποινική δικονομία; Άντε φτου κι απ' την αρχή πάλι!
Εγώ πάντως, επειδή εδραιώθηκε μέσα μου το αίσθημα της ασφάλειας δικαίου, δε θα αγοράσω σύντομα καινούριο πολυκώδικα, λέω να περιμένω δύο - τρεις μήνες ακόμα...

Υ.Γ. Το μέλλον μας παντως, είτε από την πλευρά των δικηγόρων είτε των δικαστών, προδιαγράφεται λαμπρό: με αυτές τις αλλαγές για τις άμεσες αποφάσεις, τις αλλεπάλληλες δικασίμους και την παράταση του ωραρίου, θα δικάζουμε και ανήμερα Χριστούγεννα. Η δικαιοσύνη εκτός από τυφλή θα είναι και άυπνη, νηστική, άπλυτη....
Περαστικά μας! :lol:



Υπάρχει κάποια αλλαγή σχετικά με τις προϋποθέσεις εισαγωγής στη Σχολή δικαστών;Έχει ένα πρόβλημα ο υπολογιστής μου και δεν μπορώ να ανοίξω το κείμενο με το νομοσχέδιο.........

narnia28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2011 3:55 pm

Δημοσίευσηαπό narnia28 » Πέμ Δεκ 08, 2011 10:15 pm

Δε λέει κάτι για την ΕΣΔΙ!
Αυτό κοιταξα πρώτο - πρώτο, αλλά δεν αναφέρει τίποτε.
Ας περιμένουμε όμως το νομοσχέδιο, που θα είναι πιο αναλυτικό, γιατί αυτό είναι ενημερωτικό σημείωμα (μας τα λένε λίγα λίγα, να μη μας έρθουν απότομα).
Ας ελπίσουμε ότι με τις αλλαγές που γίνονται θα παραιτηθούν πολλοί εφέτες, να αδειάσει η επετηρίδα! :wink:

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Δευ Ιαν 02, 2012 5:43 pm

οι πιο αναξιοπιστες εξετασεις εδω και χρονια.επισης η αλλαγη των τελευταιων ετων να δινεις στην θεσσαλονικη και απο φετος να δινεις σε δυο κατευθυνσεις καθως επισης να δινεις και υποχρεωτικα και ξενη γλωσσα και να προσμετραται ως κανονικο μαθημα καθιστα απο μονο του τις εξετασεις γελοιες.με μια καλη εκθεση και καλη ξενη γλωσσα και μετρια νομικα μια χαρα βαθμο παιρνεις.με το 70-30 καθισταται πιο διαφανο το συστημα εξετασης πλην ομως ειδαμε στα γραπτα απιστευτη βαθμολογια.μεχρι και στα δικα μου απορησα μιας καιχω εχω καποια εμπειρια.απλα φετος η δουλεια γινεται απο τα γραπτα.παλιοτεροφορα εκανες το αλμα που καλυπτες μεχρι και 50 θεσεις (θυμαμαι κατι φοβερες εξετασεις επι χατζηγακη) μονο απο τα προφορικα.βεβαια αυτο ειναι "τιμιο"ξερεις τους ατυπους κανονες και προχωρας.ι

καλη χρονια ε ολους.θεωρω οτι θα ηταν πιο αξιοπιστο συστημα να μην δινουνε καθε ετος αλλα να καλυπτονται απο τις θεσεις των ηδη επιτυχοντων.εγω δεν ειμαι επιτυχων προς αρση παρεξηγησεων.ειναι γελοιο να δινεις καθε χρονο και να σκας χρημα σε φροντιστηρια -οποιος εχει φραγκα περναει εστω και σε βαθος χρονου- και να μην δουλευεις για να διαβασεις.μετα εχεις επιπεδο κουκουρουκου λωβοτομημενου ανθρωπου που δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Τετ Ιαν 04, 2012 10:38 am

Nik 13 έγραψε:οι πιο αναξιοπιστες εξετασεις εδω και χρονια.επισης η αλλαγη των τελευταιων ετων να δινεις στην θεσσαλονικη και απο φετος να δινεις σε δυο κατευθυνσεις καθως επισης να δινεις και υποχρεωτικα και ξενη γλωσσα και να προσμετραται ως κανονικο μαθημα καθιστα απο μονο του τις εξετασεις γελοιες.με μια καλη εκθεση και καλη ξενη γλωσσα και μετρια νομικα μια χαρα βαθμο παιρνεις.με το 70-30 καθισταται πιο διαφανο το συστημα εξετασης πλην ομως ειδαμε στα γραπτα απιστευτη βαθμολογια.μεχρι και στα δικα μου απορησα μιας καιχω εχω καποια εμπειρια.απλα φετος η δουλεια γινεται απο τα γραπτα.παλιοτεροφορα εκανες το αλμα που καλυπτες μεχρι και 50 θεσεις (θυμαμαι κατι φοβερες εξετασεις επι χατζηγακη) μονο απο τα προφορικα.βεβαια αυτο ειναι "τιμιο"ξερεις τους ατυπους κανονες και προχωρας.ι

καλη χρονια ε ολους.θεωρω οτι θα ηταν πιο αξιοπιστο συστημα να μην δινουνε καθε ετος αλλα να καλυπτονται απο τις θεσεις των ηδη επιτυχοντων.εγω δεν ειμαι επιτυχων προς αρση παρεξηγησεων.ειναι γελοιο να δινεις καθε χρονο και να σκας χρημα σε φροντιστηρια -οποιος εχει φραγκα περναει εστω και σε βαθος χρονου- και να μην δουλευεις για να διαβασεις.μετα εχεις επιπεδο κουκουρουκου λωβοτομημενου ανθρωπου που δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα


Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα γράφεις.Βέβαια απο την άλλη κάποιος που θέλει να πάει να δώσει με αξιώσεις σε αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είναι πολύ καλά προετοιμασμένος και να ρίξει γερό διάβασμα,το οποίο με την δικηγορία δεν συνδυάζεται εύκολα.Επίσης, τα πράγματα στην δικηγορία ειδικά στην Αθήνα είναι πολύ δύσκολα και αν δεν έχεις δικό σου άνθρωπο να βρεις ένα γραφείο και να μάθεις την δουλειά θα έλεγα ότι είναι χάλια μαύρα απο όλες τις απόψεις(επαγγελματικής εξέλιξης,οικονομικές κ.λπ) και με τις επερχόμενες αλλαγές περί ανοίγματος του επαγγέλματος θα γίνουν ακόμα χειρότερα.Οπότε ο καθένας ανάλογα με τις εναλλακτικές που έχει διαλέγει και παίρνει.......

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Πέμ Ιαν 05, 2012 10:47 am

nomikaria έγραψε:
Nik 13 έγραψε:οι πιο αναξιοπιστες εξετασεις εδω και χρονια.επισης η αλλαγη των τελευταιων ετων να δινεις στην θεσσαλονικη και απο φετος να δινεις σε δυο κατευθυνσεις καθως επισης να δινεις και υποχρεωτικα και ξενη γλωσσα και να προσμετραται ως κανονικο μαθημα καθιστα απο μονο του τις εξετασεις γελοιες.με μια καλη εκθεση και καλη ξενη γλωσσα και μετρια νομικα μια χαρα βαθμο παιρνεις.με το 70-30 καθισταται πιο διαφανο το συστημα εξετασης πλην ομως ειδαμε στα γραπτα απιστευτη βαθμολογια.μεχρι και στα δικα μου απορησα μιας καιχω εχω καποια εμπειρια.απλα φετος η δουλεια γινεται απο τα γραπτα.παλιοτεροφορα εκανες το αλμα που καλυπτες μεχρι και 50 θεσεις (θυμαμαι κατι φοβερες εξετασεις επι χατζηγακη) μονο απο τα προφορικα.βεβαια αυτο ειναι "τιμιο"ξερεις τους ατυπους κανονες και προχωρας.ι

καλη χρονια ε ολους.θεωρω οτι θα ηταν πιο αξιοπιστο συστημα να μην δινουνε καθε ετος αλλα να καλυπτονται απο τις θεσεις των ηδη επιτυχοντων.εγω δεν ειμαι επιτυχων προς αρση παρεξηγησεων.ειναι γελοιο να δινεις καθε χρονο και να σκας χρημα σε φροντιστηρια -οποιος εχει φραγκα περναει εστω και σε βαθος χρονου- και να μην δουλευεις για να διαβασεις.μετα εχεις επιπεδο κουκουρουκου λωβοτομημενου ανθρωπου που δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα


Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα γράφεις.Βέβαια απο την άλλη κάποιος που θέλει να πάει να δώσει με αξιώσεις σε αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είναι πολύ καλά προετοιμασμένος και να ρίξει γερό διάβασμα,το οποίο με την δικηγορία δεν συνδυάζεται εύκολα.Επίσης, τα πράγματα στην δικηγορία ειδικά στην Αθήνα είναι πολύ δύσκολα και αν δεν έχεις δικό σου άνθρωπο να βρεις ένα γραφείο και να μάθεις την δουλειά θα έλεγα ότι είναι χάλια μαύρα απο όλες τις απόψεις(επαγγελματικής εξέλιξης,οικονομικές κ.λπ) και με τις επερχόμενες αλλαγές περί ανοίγματος του επαγγέλματος θα γίνουν ακόμα χειρότερα.Οπότε ο καθένας ανάλογα με τις εναλλακτικές που έχει διαλέγει και παίρνει.......


και εγω συμφωνω και γιαυτο λεω πολυ απλα οτι δινεις μια χρονια περνας -εχεις παρατησει δουλεια κτλ τα σκας σε φροντιστηρια- δεν καλυψες θεση.να καλυψεις του χρονου.αλλα θελουν να κανουν καθε χρονο εξετασεις για δικους τους λογους.και αυτο ολοι λιγο πολυ το γνωριζουμε και βασει αυτου πορευομαστε

nomikaria
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό nomikaria » Πέμ Ιαν 05, 2012 2:53 pm

Nik 13 έγραψε:
nomikaria έγραψε:
Nik 13 έγραψε:οι πιο αναξιοπιστες εξετασεις εδω και χρονια.επισης η αλλαγη των τελευταιων ετων να δινεις στην θεσσαλονικη και απο φετος να δινεις σε δυο κατευθυνσεις καθως επισης να δινεις και υποχρεωτικα και ξενη γλωσσα και να προσμετραται ως κανονικο μαθημα καθιστα απο μονο του τις εξετασεις γελοιες.με μια καλη εκθεση και καλη ξενη γλωσσα και μετρια νομικα μια χαρα βαθμο παιρνεις.με το 70-30 καθισταται πιο διαφανο το συστημα εξετασης πλην ομως ειδαμε στα γραπτα απιστευτη βαθμολογια.μεχρι και στα δικα μου απορησα μιας καιχω εχω καποια εμπειρια.απλα φετος η δουλεια γινεται απο τα γραπτα.παλιοτεροφορα εκανες το αλμα που καλυπτες μεχρι και 50 θεσεις (θυμαμαι κατι φοβερες εξετασεις επι χατζηγακη) μονο απο τα προφορικα.βεβαια αυτο ειναι "τιμιο"ξερεις τους ατυπους κανονες και προχωρας.ι

καλη χρονια ε ολους.θεωρω οτι θα ηταν πιο αξιοπιστο συστημα να μην δινουνε καθε ετος αλλα να καλυπτονται απο τις θεσεις των ηδη επιτυχοντων.εγω δεν ειμαι επιτυχων προς αρση παρεξηγησεων.ειναι γελοιο να δινεις καθε χρονο και να σκας χρημα σε φροντιστηρια -οποιος εχει φραγκα περναει εστω και σε βαθος χρονου- και να μην δουλευεις για να διαβασεις.μετα εχεις επιπεδο κουκουρουκου λωβοτομημενου ανθρωπου που δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα


Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα γράφεις.Βέβαια απο την άλλη κάποιος που θέλει να πάει να δώσει με αξιώσεις σε αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είναι πολύ καλά προετοιμασμένος και να ρίξει γερό διάβασμα,το οποίο με την δικηγορία δεν συνδυάζεται εύκολα.Επίσης, τα πράγματα στην δικηγορία ειδικά στην Αθήνα είναι πολύ δύσκολα και αν δεν έχεις δικό σου άνθρωπο να βρεις ένα γραφείο και να μάθεις την δουλειά θα έλεγα ότι είναι χάλια μαύρα απο όλες τις απόψεις(επαγγελματικής εξέλιξης,οικονομικές κ.λπ) και με τις επερχόμενες αλλαγές περί ανοίγματος του επαγγέλματος θα γίνουν ακόμα χειρότερα.Οπότε ο καθένας ανάλογα με τις εναλλακτικές που έχει διαλέγει και παίρνει.......


και εγω συμφωνω και γιαυτο λεω πολυ απλα οτι δινεις μια χρονια περνας -εχεις παρατησει δουλεια κτλ τα σκας σε φροντιστηρια- δεν καλυψες θεση.να καλυψεις του χρονου.αλλα θελουν να κανουν καθε χρονο εξετασεις για δικους τους λογους.και αυτο ολοι λιγο πολυ το γνωριζουμε και βασει αυτου πορευομαστε



Κοίταξε πρώτα απ'όλα να σου πω ότι έχω υπάρξει 3 φορές επιτυχούσα και,επομένως,με συμφέρει απολύτως αυτό που λες δηλ.ότι δεν θα'πρεπε να διεξάγεται κάθε χρόνο διαγωνισμός αλλά να δημιουργείται λίστα.Απο την άλλη αυτό θα μείωνε(αριθμητικά) τις ευκαιρίες που θα είχε κάποιος να συμμετάσχει στον διαγωνισμό,καθώς οι εξετάσεις έτσι θα γίνονταν κάθε 3-4 χρόνια.Για μένα το πιο σημαντικό είναι η αξιοκρατία και όχι η συχνότητα διενέργειας του διαγωνισμούΔηλαδή όταν προκηρύσσονται 70 θέσεις να είναι 70 και όχι π.χ 40 (ο νοών νοείτω).Εξάλλου,αν δεν υπάρχει πλήρης διαφάνεια οποιοδήποτε σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων και αν εφαρμοστεί θα υπάρχουν πάντα κάποιοι που θα μένουν απ'έξω.

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Πέμ Ιαν 05, 2012 9:05 pm

nomikaria έγραψε:
Nik 13 έγραψε:
nomikaria έγραψε:
Nik 13 έγραψε:οι πιο αναξιοπιστες εξετασεις εδω και χρονια.επισης η αλλαγη των τελευταιων ετων να δινεις στην θεσσαλονικη και απο φετος να δινεις σε δυο κατευθυνσεις καθως επισης να δινεις και υποχρεωτικα και ξενη γλωσσα και να προσμετραται ως κανονικο μαθημα καθιστα απο μονο του τις εξετασεις γελοιες.με μια καλη εκθεση και καλη ξενη γλωσσα και μετρια νομικα μια χαρα βαθμο παιρνεις.με το 70-30 καθισταται πιο διαφανο το συστημα εξετασης πλην ομως ειδαμε στα γραπτα απιστευτη βαθμολογια.μεχρι και στα δικα μου απορησα μιας καιχω εχω καποια εμπειρια.απλα φετος η δουλεια γινεται απο τα γραπτα.παλιοτεροφορα εκανες το αλμα που καλυπτες μεχρι και 50 θεσεις (θυμαμαι κατι φοβερες εξετασεις επι χατζηγακη) μονο απο τα προφορικα.βεβαια αυτο ειναι "τιμιο"ξερεις τους ατυπους κανονες και προχωρας.ι

καλη χρονια ε ολους.θεωρω οτι θα ηταν πιο αξιοπιστο συστημα να μην δινουνε καθε ετος αλλα να καλυπτονται απο τις θεσεις των ηδη επιτυχοντων.εγω δεν ειμαι επιτυχων προς αρση παρεξηγησεων.ειναι γελοιο να δινεις καθε χρονο και να σκας χρημα σε φροντιστηρια -οποιος εχει φραγκα περναει εστω και σε βαθος χρονου- και να μην δουλευεις για να διαβασεις.μετα εχεις επιπεδο κουκουρουκου λωβοτομημενου ανθρωπου που δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα


Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα γράφεις.Βέβαια απο την άλλη κάποιος που θέλει να πάει να δώσει με αξιώσεις σε αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είναι πολύ καλά προετοιμασμένος και να ρίξει γερό διάβασμα,το οποίο με την δικηγορία δεν συνδυάζεται εύκολα.Επίσης, τα πράγματα στην δικηγορία ειδικά στην Αθήνα είναι πολύ δύσκολα και αν δεν έχεις δικό σου άνθρωπο να βρεις ένα γραφείο και να μάθεις την δουλειά θα έλεγα ότι είναι χάλια μαύρα απο όλες τις απόψεις(επαγγελματικής εξέλιξης,οικονομικές κ.λπ) και με τις επερχόμενες αλλαγές περί ανοίγματος του επαγγέλματος θα γίνουν ακόμα χειρότερα.Οπότε ο καθένας ανάλογα με τις εναλλακτικές που έχει διαλέγει και παίρνει.......


και εγω συμφωνω και γιαυτο λεω πολυ απλα οτι δινεις μια χρονια περνας -εχεις παρατησει δουλεια κτλ τα σκας σε φροντιστηρια- δεν καλυψες θεση.να καλυψεις του χρονου.αλλα θελουν να κανουν καθε χρονο εξετασεις για δικους τους λογους.και αυτο ολοι λιγο πολυ το γνωριζουμε και βασει αυτου πορευομαστε



Κοίταξε πρώτα απ'όλα να σου πω ότι έχω υπάρξει 3 φορές επιτυχούσα και,επομένως,με συμφέρει απολύτως αυτό που λες δηλ.ότι δεν θα'πρεπε να διεξάγεται κάθε χρόνο διαγωνισμός αλλά να δημιουργείται λίστα.Απο την άλλη αυτό θα μείωνε(αριθμητικά) τις ευκαιρίες που θα είχε κάποιος να συμμετάσχει στον διαγωνισμό,καθώς οι εξετάσεις έτσι θα γίνονταν κάθε 3-4 χρόνια.Για μένα το πιο σημαντικό είναι η αξιοκρατία και όχι η συχνότητα διενέργειας του διαγωνισμούΔηλαδή όταν προκηρύσσονται 70 θέσεις να είναι 70 και όχι π.χ 40 (ο νοών νοείτω).Εξάλλου,αν δεν υπάρχει πλήρης διαφάνεια οποιοδήποτε σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων και αν εφαρμοστεί θα υπάρχουν πάντα κάποιοι που θα μένουν απ'έξω.


σε αυτο συμφωνουμε.

mary84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2011 7:18 pm

Δημοσίευσηαπό mary84 » Τετ Ιαν 25, 2012 12:49 pm

Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει εάν το εργατικό είναι στην ύλη του διαγωνισμού (το ξέρω ότι δεν εξαιρείται )αλλά κατά πόσο εύκολο είναι να τεθεί σε πρακτικό λόγω των πολλών ειδικών νόμων που το απαρτίζουν και γενικά εάν υπάρχει κάποιο σύγγραμμα που να διαβάζετε η να το προτείνουν σε φροντιστήρια;;; Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο έχω τελειώσει θεσσαλονίκη και δεν ξέρω αν αυτό που είχαμε τότε ανταποκρίνεται καν στη πραγματικότητα σήμερα το 2006 τελείωσα.Το λέω για να καταλάβουν ισως κάποιοι σε ποιο σύγγραμμα αναφέρομαι.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες