Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τετ Ιαν 26, 2011 8:52 pm

Εχεις δίκιο αλλά....τι να κάνουμε...είναι πολλές οι θέσεις 80 τώρα και πόσες για τη σχολή δικαστών. Πάντως πιστευω οτι στην κατεύθυνση εισαγγελέων δεν θα έχει πολύ κόσμο....

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Φεβ 02, 2011 10:17 am

Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε..αναμένεται να δημοσιευτεί και στο ΦΕΚ.

http://www.hellenicparliament.gr/UserFi ... IK-PAP.pdf

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τετ Φεβ 02, 2011 11:01 am

Elinaki έγραψε:Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε..αναμένεται να δημοσιευτεί και στο ΦΕΚ.

http://www.hellenicparliament.gr/UserFi ... IK-PAP.pdf


Άρα μέσα στην εβδομάδα, άντε την επόμενη, βγαίνει και η προκήρυξη. . .

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Δευ Φεβ 07, 2011 1:10 pm

Ακόμα να πάρει ΦΕΚ ....
Ας ελπίσουμε αυτή την εβδομάδα...

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τετ Φεβ 09, 2011 11:55 am

Elinaki έγραψε:Ακόμα να πάρει ΦΕΚ ....
Ας ελπίσουμε αυτή την εβδομάδα...


Ν. 3910/2011

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Φεβ 09, 2011 11:59 am

Άντε να δούμε και πόσες θέσεις θα βγάλουνε αυτή την φορά... :D :D

Peterv
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό Peterv » Παρ Φεβ 11, 2011 7:13 pm

Επισκόπηση των σημαντικότερων τροποποιήσεων στον νόμο για την ΕΣΔι:

Άρθρο 9:

* Συνιστάται και 3η κατεύθυνση στη σχολή, εκείνη των *Εισαγγελέων*
* Ορίζεται ότι *και οι προφορικές* εξετάσεις θα διεξάγονται στη Θεσ/νίκη

Άρθρο 10:

* Το άνω όριο ηλικίας αυξάνεται από το 40ο στο 45ο έτος

Άρθρο 13:

* Το βάρος των γραπτών εξετάσεων στον υπολογισμό του τελικού βαθμού αυξάνεται από 50% σε 70%

* Η προσαύξηση για κάθε ξένη γλώσσα αυξάνεται από 0,2 σε 0,5

* Θεσπίζεται προσαύξηση 0,1 για κάθε σχετικό (με την κατεύθυνση) μεταπτυχιακό και προσαύξηση 0,3 αντίστοιχα για διδακτορικό (δεν σωρεύεται η προσαύξηση του μεταπτυχιακού σ' εκείνη του διδακτορικού).

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Σάβ Φεβ 12, 2011 2:01 am

Με επιφύλαξη, αλλά αυτό που καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το νόμο, είναι ότι η προσαύξηση των προαιρετικώς εξεταζόμενων ξένων γλωσσών μειώνεται, σε 0,05 για κάθε μία επιτυχώς εξεταζόμενη γλώσσα, από 0,2 που ήταν πριν ("β. Ο τελικός βαθμός προσαυξάνεται κατά μισό δέκατο (0,5/10) της μονάδας για κάθε προαιρετικά εξεταζόμενη ξένη γλώσσα, εφόσον ο βαθμός επίδοσης στην ξένη αυτή γλώσσα είναι τουλάχιστον δέκα"), κάτι που αν όντως συμβαίνει, είναι κατά τη γνώμη μου ορθό. Είναι άλλωστε και κάπως παράλογο να πριμοδοτέιται με 0,5 η ξένη γλώσσα και με 0,3 το διδακτορικό. Δηλαδή, αν γίνεται έτσι όπως το αναφέρεις, κάποιος που θα εξεταστεί προαιρετικά σε 2 ξένες γλώσσες θα βρεθεί με τελικό βαθμό επαυξημένο κατά μία ολόκληρη μονάδα; Κάτι δε μου κολλάει προσωπικά.

nicol27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 1:07 pm

Δημοσίευσηαπό nicol27 » Τρί Φεβ 15, 2011 4:09 pm

nikoslaw έγραψε:Με επιφύλαξη, αλλά αυτό που καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το νόμο, είναι ότι η προσαύξηση των προαιρετικώς εξεταζόμενων ξένων γλωσσών μειώνεται, σε 0,05 για κάθε μία επιτυχώς εξεταζόμενη γλώσσα, από 0,2 που ήταν πριν ("β. Ο τελικός βαθμός προσαυξάνεται κατά μισό δέκατο (0,5/10) της μονάδας για κάθε προαιρετικά εξεταζόμενη ξένη γλώσσα, εφόσον ο βαθμός επίδοσης στην ξένη αυτή γλώσσα είναι τουλάχιστον δέκα"), κάτι που αν όντως συμβαίνει, είναι κατά τη γνώμη μου ορθό. Είναι άλλωστε και κάπως παράλογο να πριμοδοτέιται με 0,5 η ξένη γλώσσα και με 0,3 το διδακτορικό. Δηλαδή, αν γίνεται έτσι όπως το αναφέρεις, κάποιος που θα εξεταστεί προαιρετικά σε 2 ξένες γλώσσες θα βρεθεί με τελικό βαθμό επαυξημένο κατά μία ολόκληρη μονάδα; Κάτι δε μου κολλάει προσωπικά.


δικιο έχεις. μειώνεται σε 0,05 η προσαύξηση και καλώς έγινε. όπως επίσης και το μεταπτυχιακό και διδακτορικό που αναγνωρίζεται.αν θυμάμαι καλά 0,1 το μεταπτυχιακό. εχει ακουσει κανεις για αριθμο θεσεων ή ποτε θα βγει η προκήρυξη;;;ο νομος προβλεπει γραπτες εξετασεις το μαϊο!

anna_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2011 3:05 pm

Δημοσίευσηαπό anna_ » Παρ Φεβ 18, 2011 7:15 pm

καλησπερα σε ολους. επειδη ενδιαφερομαι να δωσω στον διαγωνισμο του 2012 θα μπορουσε κανεις να μου προτεινει βιβλιογραφια? ενδιαφερομαι για την κατευθυνση αστικου. ευχαριστω

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Φεβ 18, 2011 7:46 pm

Χωρίς να έχω εμπειρία από τις εξετάσεις και αφού απ' ό,τι καταλαβαίνω μάλλον θα προσπαθήσεις μόνη σου χωρίς κάποιο φροντιστήριο, θα σου πρότεινα εκτός από τα κλασσικα συγγράματα που μελετούσαμε ως φοιτητές να αποκτήσεις επαφή και με την πιο σύγχρονη νομολογία, η οποία απ ό,τι μου έχουν πει παιδιά που έχουν δώσει είναι το Α και το Ω των εξετάσεων.

anna_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2011 3:05 pm

Δημοσίευσηαπό anna_ » Παρ Φεβ 18, 2011 9:58 pm

η αληθεια ειναι οτι λεω σε πρωτη φαση να προσπαθησω μονη μου. οταν λες νομολογια που ακριβως θα μπορεσω να βρω? μαλλον να γινω συνδρομητρια στα νομικα περιοδικα που κυκλοφορουν απο οσο εχω ακουσει...

nicol27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 1:07 pm

Δημοσίευσηαπό nicol27 » Σάβ Φεβ 19, 2011 11:20 am

anna_ έγραψε:η αληθεια ειναι οτι λεω σε πρωτη φαση να προσπαθησω μονη μου. οταν λες νομολογια που ακριβως θα μπορεσω να βρω? μαλλον να γινω συνδρομητρια στα νομικα περιοδικα που κυκλοφορουν απο οσο εχω ακουσει...

δεν χρειάζεται να παρεις νομικά περιοδικά. τα κυριοτερα νομολογιακά θέματα υπάρχουν στα βιβλία, δεν βάζουν κάτι τόσο τραβηγμένο, εκτος αν γίνει μεγάλος ντόρος!τα περισσότερα συγγράματα όταν υπάρχει κάτι το αναφερουν στο κυριως κείμενο, ειδικά οταν υπάρχει έριδα μεταξύ θεωρίας και νομολογίας αλλιώς αναφέρεται στις υποσημειώσεις.επειδή η ύλη είναι αρκετά μεγάλη, πιστεύω ότι το να πάρεις ένα περιοδικό πιο πολύ θα σε αγχώσει, και πολύ περισσότερο ότι στο τέλος δεν θα το αγγίξεις.αλλωστε άπο όσο ξέρω σε κάθε δικηγορικό σύλλογο διανέμουν ένα περιοδικό δωρεάν.στο δικό σου δεν δίνουν;αρκέσου σε αυτό αλλα μην τρελαίνεσαι κιολας με τα περιοδικά. άποψη μου.

anna_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2011 3:05 pm

Δημοσίευσηαπό anna_ » Σάβ Φεβ 19, 2011 6:21 pm

τωρα εχω αρχισει να οργανωνομαι και ακουω διαφορα απο παιδια που δινουν, δεν γνωριζω κατι παραπανω. ναι διανεμουν και στο συλλογο μου νομολογια καθε ετος ισως αυτο καπως να βοηθησει, για καποιο περιοδικο δεν γνωριζω να διατειθεται δωρεαν παρα μονο για αναγνωση στη βιβλιοθηκη του συλλογου. ωστοσο τα βιβλια της σχολης μου δεν νομιζω να με καλυψουν ειδικα η πολιτικη δικονομια. για αυτο αν ξερει κανεις καποιο καλο συγγραμμα ας μου προτεινει.

nicol27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 1:07 pm

Δημοσίευσηαπό nicol27 » Τρί Φεβ 22, 2011 1:28 pm

καλημέρα σας. γνωρίζει κανείς τίποτα πότε θα βγει η προκήρυξη για τις εξετάσεις στη σχολή δικαστών. κοντεύει μάρτιος και ακόμα. λέτε να μην βγάλουν φέτος;;;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες