Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό mikap » Σάβ Μάιος 08, 2010 1:18 pm

Τον Ιανούαριο του 2010 προκηρύχθηκαν 75 θέσεις δικαστών (55 στα πολιτικά-ποινικά και 20 στα διοικητικά αν θυμάμαι καλά).
Εν όψει του γεγονότος ότι ο διαγωνισμός για το ΝΣΚ ματαιώθηκε και στο μεταξύ μας προέκυψε και το ΔΝΤ, έχει κάποιος οποιαδήποτε έγκυρη πληροφόρηση για το αν θα διεξαχθή τελικά ο διαγωνισμός αυτός;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Σάβ Μάιος 08, 2010 7:13 pm

mikap έγραψε:Τον Ιανούαριο του 2010 προκηρύχθηκαν 75 θέσεις δικαστών (55 στα πολιτικά-ποινικά και 20 στα διοικητικά αν θυμάμαι καλά).
Εν όψει του γεγονότος ότι ο διαγωνισμός για το ΝΣΚ ματαιώθηκε και στο μεταξύ μας προέκυψε και το ΔΝΤ, έχει κάποιος οποιαδήποτε έγκυρη πληροφόρηση για το αν θα διεξαχθή τελικά ο διαγωνισμός αυτός;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα... έγκυρη πληροφόρηση μπορεί να μην έχω, θεωρώ όμως πως δεν διατρέχει κίνδυνο ο διαγωνισμός αυτός. Η πρόσληψη νέων δικαστίκών λειτουργών εξαιρείται από το γενικό πάγωμα προσλήψεων.
Βέβαια, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, είναι όμως τέτοιες οι ελλείψεις και τόσο αργό οι ρυθμοί απονομής της δικαιοσύνης, που πλέον μπορούμε να μιλάμε για αρνησιδικία.

roma
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 4:01 pm

Δημοσίευσηαπό roma » Σάβ Μάιος 08, 2010 9:15 pm

συμφωνω.

ΜΑΝΟΣ32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 1:41 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΟΣ32 » Δευ Ιουν 14, 2010 3:09 pm

Ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός..Πολύ δύσκολος κατα γενική ομολογία..

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Δημοσίευσηαπό mikap » Δευ Ιουν 14, 2010 4:28 pm

Πολύ καλή μου φίλη που έδωσε (και που είχε και την αγωνία μήπως δε διεξαγόταν ο διαγωνισμός τελικά) μου είπε ότι τα θέματα της φάνηκαν πολύ ευκολότερα απ' ό,τι περίμενε και ότι δυσκολεύτηκε μόνο λίγο στα αγγλικά (λόγω έλλειψης εμπειρίας). Είχε προετοιμαστεί βέβαια πολύ καλά, αλλά και πάλι μου φάνηκε εξαιρετικά αισιόδοξη. Κοντός ψαλμός αλληλούια :D

ΜΑΝΟΣ32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 1:41 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΟΣ32 » Δευ Ιουν 14, 2010 5:24 pm

Εγώ πάλι πιστεύω οτι με μία πρώτη ανάγνωση των θεμάτων μπορεί να έπεφτες στην παγίδα να τα θεωρησεις εύκολα με τη λογική οτι μπορούσες να εφαρμόσεις απευθείας τα άρθρα του Κώδικα. Με μία δεύτερη αναγνωση των πρακτικών συνειδητοποιούσες οτι αυτό που αρχικά νόμιζες είναι λάθος γιατί η διατύπωση των θεματων ήταν ασαφής. Σίγουρα βεβαια θα υπάρχει κόσμος που προετοιμάστηκε πολύ καλά και τα θεώρησε εύκολα. Απλά το Σαββατοκύριακο από όσα παιδιά είχαν προετοιμαστεί τους φάνηκαν πολύ δύσκολα. Όσοι είχαν έρθει απροετοίμαστοι είπαν οτι έγραψαν..Θα δούμε βεβαια , θα φανεί στα αποτελέσματα..

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τρί Ιουν 15, 2010 4:00 pm

ΜΑΝΟΣ32 έγραψε:Εγώ πάλι πιστεύω οτι με μία πρώτη ανάγνωση των θεμάτων μπορεί να έπεφτες στην παγίδα να τα θεωρησεις εύκολα με τη λογική οτι μπορούσες να εφαρμόσεις απευθείας τα άρθρα του Κώδικα. Με μία δεύτερη αναγνωση των πρακτικών συνειδητοποιούσες οτι αυτό που αρχικά νόμιζες είναι λάθος γιατί η διατύπωση των θεματων ήταν ασαφής. Σίγουρα βεβαια θα υπάρχει κόσμος που προετοιμάστηκε πολύ καλά και τα θεώρησε εύκολα. Απλά το Σαββατοκύριακο από όσα παιδιά είχαν προετοιμαστεί τους φάνηκαν πολύ δύσκολα. Όσοι είχαν έρθει απροετοίμαστοι είπαν οτι έγραψαν..Θα δούμε βεβαια , θα φανεί στα αποτελέσματα..

Εμένα μια γνωστή μου, μου είπε ότι ήταν σχετικά αντιsos τα θέματα (τουλάχιστον στα 2 αστικά) και ότι στο φροντιστήριο τους είχαν κάνει ελάχιστα/καθόλου σχετικά με συμβάσεις εργασίας και συμβάσεις έργου.
Τέλος πάντων... Η νεκροψία θα δείξει που λένε. Καλή επιτυχία και στα παιδιά που δίνουν αυτό το Σ-Κ για τα Διοικητικά Δικαστήρια, εξετάσεις που χωρίς αμφιβολία είναι πολύ δυσοκλότερες απ' ό,τι για τα Πολιτικά-Ποινικά.

ΜΑΝΟΣ32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 1:41 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΟΣ32 » Τετ Ιουν 16, 2010 11:50 am

Ο διαγωνισμός για τους ειρηνοδίκες πότε θα γίνει τελικά, ξερει κανείς κάτι ;; Είδα από ότι στα φροντιστήρια ξεκινάνε τμήματα προετοιμασίας..

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Παρ Ιουν 18, 2010 1:48 pm

Τώρα τελευταία από κάποιος γνωστούς δκαστικούς άκουσα ότι θα ανασταλεί για μία τριετία η λειτουργία της Εθνικής Σχολής Δικαστών.
Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποια επίσημη ανακοίνωση.
Με προβληματίζει πάντως, που αυτοί που μου το μετέφεραν είναι Εφέτες.....
Γνωρίζει κανείς κάτι?

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Ιουν 18, 2010 3:32 pm

Elinaki έγραψε:Τώρα τελευταία από κάποιος γνωστούς δκαστικούς άκουσα ότι θα ανασταλεί για μία τριετία η λειτουργία της Εθνικής Σχολής Δικαστών.
Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποια επίσημη ανακοίνωση.
Με προβληματίζει πάντως, που αυτοί που μου το μετέφεραν είναι Εφέτες.....
Γνωρίζει κανείς κάτι?

Σωθήκαμε! Οι διέξοδοι από τη δικηγορία όλο και στενεύουν. Περαστικά μας...

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Ιουν 18, 2010 5:05 pm

BTW, αν κάποιος από εδώ δίνει για τα Διοικητικά αυτό το Σ-Κ, ας κάνει έναν κόπο (όταν τελειώσει ο μαραθώνιος των γραπτών πρώτα ο Θεός) να μας ενημερώσει για το επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων καθώς και τί περίπου πραγματεύονταν. Ευχαριστώ.

ΜΑΝΟΣ32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 1:41 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΟΣ32 » Σάβ Ιουν 19, 2010 11:43 pm

Δύσκολα τα θέματα και στη διοικητική κατεύθυνση....και μόνο 20 θέσεις...σφαγη θα γίνει..

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Δημοσίευσηαπό mikap » Κυρ Ιουν 20, 2010 2:38 pm

nikoslaw έγραψε:
Elinaki έγραψε:Τώρα τελευταία από κάποιος γνωστούς δκαστικούς άκουσα ότι θα ανασταλεί για μία τριετία η λειτουργία της Εθνικής Σχολής Δικαστών.
Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποια επίσημη ανακοίνωση.
Με προβληματίζει πάντως, που αυτοί που μου το μετέφεραν είναι Εφέτες.....
Γνωρίζει κανείς κάτι?

Σωθήκαμε! Οι διέξοδοι από τη δικηγορία όλο και στενεύουν. Περαστικά μας...


Μου το ανέφερε κι εμένα ένας συνταξιούχος Πρόεδρος ΑΠ επί τιμή, πλην όμως χωρίς να έχει και ο ίδιος κάτι εντελώς επίσημο. Αν όντως συμβεί, δύσκολα τα πράγματα.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Πέμ Ιούλ 08, 2010 10:05 am

Δείτε στην σελίδα του Υπουργείου Δικαιοσύνης τις προτάσεις για αναμόρφωση της ΕΣΔΙ καθώς και του τρόπου εισαγωγής σε αυτήν. Το μόνο σχόλιο που θα ήθελα να κάνω σε πρώτη φάση είναι ότι η σκέψη για μείωση κατά 30 % της συμβολής της προφορικής εξέτασης για την εισαγωγή στη Σχολή, είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τρί Ιούλ 20, 2010 7:08 pm

Βγήκαν και τα αποτελέσματα των γραπτών της διοικητικής... 66 οι επιτυχόντες (παραπάνω από τους διπλάσιους σε σχέση με πέρσι), οι οποίοι θα διεκδικήσουν 20 μόλις θέσεις.
Συγχαρητήρια να πω και στη φίλη μου τη Νατάσα που πέρασε και με καλή σειρά και έχει ελπίδες τώρα για τα προφορικά.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη στα παιδιά που συνεχίζουν στο διαγωνισμό.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες