Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Πέμ Αύγ 05, 2010 5:04 pm

nikoslaw έγραψε:Βγήκαν και τα αποτελέσματα των γραπτών της διοικητικής... 66 οι επιτυχόντες (παραπάνω από τους διπλάσιους σε σχέση με πέρσι), οι οποίοι θα διεκδικήσουν 20 μόλις θέσεις.
Συγχαρητήρια να πω και στη φίλη μου τη Νατάσα που πέρασε και με καλή σειρά και έχει ελπίδες τώρα για τα προφορικά.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη στα παιδιά που συνεχίζουν στο διαγωνισμό.

Βγήκαν και τα αποτελέσματα των πολιτικών-ποινικών δικαστών... Κάποιο σχόλιο ίσως; Βασικά, μου έκανε αρκετή εντύπωση το γεγονός πως οι βαθμολογίες κινήθηκαν φέτος σε ασυνήθιστα χαμηλά επίπεδα σε σχέση με άλλες χρονιές, Επιβεβαιώνονται έτσι μάλλον οι φήμες ότι οι υποψήφιοι αιφνιδιάστηκαν με τα θέματα. Μάλιστα είναι η 1η ίσως χρονιά που και στο θέμα της έκθεσης δεν είδαμε τα 15άρια που βλέπαμε άλλες χρονιές.Ο ψηλότερος μ.ο. ήταν 10,80 όταν πέρσι ήταν 12,10.
Τέλος πάντων, καλή συνέχεια στα παιδιά που συνεχίζουν στα προφορικά!

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Δημοσίευσηαπό mikap » Πέμ Αύγ 05, 2010 8:15 pm

Καλή επιτυχία σε όλους, και στη φίλη του nikoslaw, και στη δική μου που πέρασε στην πρώτη δεκάδα στους πολιτικούς-ποινικούς και φορτσάρει τώρα για τα προφορικά :) Οι βαθμολογίες όντως ήταν χαμηλές, αλλά εν τέλει, όπως σε όλες τις εξετάσεις, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος ;)

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Αύγ 06, 2010 5:06 pm

mikap έγραψε:Καλή επιτυχία σε όλους, και στη φίλη του nikoslaw, και στη δική μου που πέρασε στην πρώτη δεκάδα στους πολιτικούς-ποινικούς και φορτσάρει τώρα για τα προφορικά :) Οι βαθμολογίες όντως ήταν χαμηλές, αλλά εν τέλει, όπως σε όλες τις εξετάσεις, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος ;)

Αν είναι στην 1η 10άδα τότε είναι 'με το ένα πόδι μέσα' στους επιτυχόντες. Μπράβο, θα πρέπει να είχε πολύ καλή εποπτεία της ύλης.
Όντως έτσι είναι όπως λες. Σημασία έχει να γράψεις καλύτερα σε σχέση με τους άλλους, είναι όπως ακριβώς συμβαίνει σε όλος τους διαγωνισμούς.
Διάβασμα διάβασμα διάβασμα είναι το μυστικό της επιτυχίας. Εγώ είμαι ένα βήμα πριν να πάρω την απόφαση να δώσω.

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Δημοσίευσηαπό mikap » Παρ Αύγ 06, 2010 10:02 pm

nikoslaw έγραψε:
mikap έγραψε:Καλή επιτυχία σε όλους, και στη φίλη του nikoslaw, και στη δική μου που πέρασε στην πρώτη δεκάδα στους πολιτικούς-ποινικούς και φορτσάρει τώρα για τα προφορικά :) Οι βαθμολογίες όντως ήταν χαμηλές, αλλά εν τέλει, όπως σε όλες τις εξετάσεις, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος ;)

Αν είναι στην 1η 10άδα τότε είναι 'με το ένα πόδι μέσα' στους επιτυχόντες. Μπράβο, θα πρέπει να είχε πολύ καλή εποπτεία της ύλης.
Όντως έτσι είναι όπως λες. Σημασία έχει να γράψεις καλύτερα σε σχέση με τους άλλους, είναι όπως ακριβώς συμβαίνει σε όλος τους διαγωνισμούς.
Διάβασμα διάβασμα διάβασμα είναι το μυστικό της επιτυχίας. Εγώ είμαι ένα βήμα πριν να πάρω την απόφαση να δώσω.


Κοίταξε, στο πολύ γνωστό φροντιστήριο των Αθηνών όπου πήγε η φίλη μου, άλλη θεωρούνταν το "αστέρι" του τμήματος και τελικά βρέθηκε στην 48η θέση. Προσωπικά πάντως ήμουν πάντα της άποψης ότι τον έχοντα βύσμα (που κακά τα ψέματα, σ' αυτούς τους διαγωνισμούς, υπάρχουν πολλοί) μπορεί να τον υπερκεράσει μόνον ο άριστα προετοιμασμένος και ιδανικά, ο διαθέτων και πραγματική δικαστηριακή πείρα, έστω και μικρή. Η Ευελπίδων είναι πολύ μεγάλο σχολείο!
Αν το αποφασίσεις, καλό κουράγιο και πολύ συστηματικό διάβασμα - η φίλη μου έδωσε φέτος πρώτη φορά όπου οι στατιστικές λένε ότι συνήθως δεν πας καλά, κι όμως... Επίσης, επειδή τα περί αναστολής της λειτουργίας της σχολής επί 3ετία εξακολουθούν να διαδίδονται από διάφορες πηγές, εάν μάθω κάτι έγκυρο και μόνο τότε, θα ενημερώσω το φόρουμ.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Σεπ 03, 2010 5:09 pm

mikap έγραψε:
nikoslaw έγραψε:
mikap έγραψε:Καλή επιτυχία σε όλους, και στη φίλη του nikoslaw, και στη δική μου που πέρασε στην πρώτη δεκάδα στους πολιτικούς-ποινικούς και φορτσάρει τώρα για τα προφορικά :) Οι βαθμολογίες όντως ήταν χαμηλές, αλλά εν τέλει, όπως σε όλες τις εξετάσεις, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος ;)

Αν είναι στην 1η 10άδα τότε είναι 'με το ένα πόδι μέσα' στους επιτυχόντες. Μπράβο, θα πρέπει να είχε πολύ καλή εποπτεία της ύλης.
Όντως έτσι είναι όπως λες. Σημασία έχει να γράψεις καλύτερα σε σχέση με τους άλλους, είναι όπως ακριβώς συμβαίνει σε όλος τους διαγωνισμούς.
Διάβασμα διάβασμα διάβασμα είναι το μυστικό της επιτυχίας. Εγώ είμαι ένα βήμα πριν να πάρω την απόφαση να δώσω.


Κοίταξε, στο πολύ γνωστό φροντιστήριο των Αθηνών όπου πήγε η φίλη μου, άλλη θεωρούνταν το "αστέρι" του τμήματος και τελικά βρέθηκε στην 48η θέση. Προσωπικά πάντως ήμουν πάντα της άποψης ότι τον έχοντα βύσμα (που κακά τα ψέματα, σ' αυτούς τους διαγωνισμούς, υπάρχουν πολλοί) μπορεί να τον υπερκεράσει μόνον ο άριστα προετοιμασμένος και ιδανικά, ο διαθέτων και πραγματική δικαστηριακή πείρα, έστω και μικρή. Η Ευελπίδων είναι πολύ μεγάλο σχολείο!
Αν το αποφασίσεις, καλό κουράγιο και πολύ συστηματικό διάβασμα - η φίλη μου έδωσε φέτος πρώτη φορά όπου οι στατιστικές λένε ότι συνήθως δεν πας καλά, κι όμως... Επίσης, επειδή τα περί αναστολής της λειτουργίας της σχολής επί 3ετία εξακολουθούν να διαδίδονται από διάφορες πηγές, εάν μάθω κάτι έγκυρο και μόνο τότε, θα ενημερώσω το φόρουμ.

Καλησπέρα και καλό χειμώνα (σιχαίνομαι αυτήν την ευχή , αλλά τέλος πάντων)
μικαπ 2 ερωτήσεις θέλω να σου κάνω. Πρώτον, σε ποιο φροντιστήριο πήγε η φίλη σου(βασικά, 1 είναι κατά γενική ομολογία το κορυφαίο, αλλά ρωτάω απλά για επιβεβαίωση), και 2ον αν έμεινε ευχαριστημένη.(χμ, μάλλον βλακείες ρωτάω,με θέση στη 10άδα πώς να μην είναι ευχαριστημένη.)
Υ.Γ. Αν είναι όντως να ανασταλλεί η λειτουργία της Ε.Σ.ΔΙ. για κάποια χρόνια, μήπως απλά επιστρέψουμε στο παλιό σύστημα, κατά το οποίο οι επιτυχόντες του διαγωνισμού διορίζονταν κατευθείαν σε θέσεις παρέδρων; Το λέω επειδή να πάψουν οι διορισμοί νέων δικαστών μου φαίνεται κομματάκι παρατραβηγμένο!!!! Τί λέτε;

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Σάβ Οκτ 23, 2010 3:28 pm

Ενημερωτικά, ανακοινώθηκαν χτες τα οριστικά αποτελέσματα για την Ε.Σ.ΔΙ. (κατεύθυνση Διοικητικής Δικαιοσύνης). Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες αλλά και σε όλους όσους έκαναν την προσπάθειά τους, καταφέρνοντας να φτάσουν ως εδώ.

chris_I2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 11:37 am

Δημοσίευσηαπό chris_I2 » Σάβ Οκτ 30, 2010 10:35 am

Μία ερώτηση όποιος ξέρει να μου απαντήσει:
Οι επιτυχόντες τελικά θα είναι 20 ή παραπάνω;
Η προκήρυξη έγραφε 20 άτομα αλλά ακούστηκε λέει πως μπορεί να αυξήσουν τον αριθμό των επιτυχόντων σε 25. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να τρέφουν ελπίδες όσοι είναι με σειρά επιτυχίας από 21 θέση και κάτω;
Ευχαριστώ.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Σάβ Οκτ 30, 2010 7:07 pm

chris_I2 έγραψε:Μία ερώτηση όποιος ξέρει να μου απαντήσει:Οι επιτυχόντες τελικά θα είναι 20 ή παραπάνω;Η προκήρυξη έγραφε 20 άτομα αλλά ακούστηκε λέει πως μπορεί να αυξήσουν τον αριθμό των επιτυχόντων σε 25. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να τρέφουν ελπίδες όσοι είναι με σειρά επιτυχίας από 21 θέση και κάτω;Ευχαριστώ.
Και εγώ το άκουσα, όμως δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά ακόμα αν θα το κάνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρξει θέμα καθώς επιτυχών του φετινού διαγωνισμού δεν πληροί το κριτήριο της ηλικίας και της διετούς άσκησης δικηγορίας (συμμετείχε στο διαγωνισμό μετά από προσωρινή διαταγή του Προέδρου του Γ' Τμήματος του ΣτΕ), οπότε οι 2 κοπέλες που ισοβαθμούν στην 21η θέση μάλλον θα πρέπει να ετοιμάζονται.

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Σάβ Οκτ 30, 2010 11:35 pm

chris_I2 έγραψε:Μία ερώτηση όποιος ξέρει να μου απαντήσει:
Οι επιτυχόντες τελικά θα είναι 20 ή παραπάνω;
Η προκήρυξη έγραφε 20 άτομα αλλά ακούστηκε λέει πως μπορεί να αυξήσουν τον αριθμό των επιτυχόντων σε 25. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να τρέφουν ελπίδες όσοι είναι με σειρά επιτυχίας από 21 θέση και κάτω;
Ευχαριστώ.


Και οι δικές μου πληροφορίες το ίδιο λένε...εχει ζητηθεί εδώ και αρκετό καιρό η αύξηση των θέσεων και μαλλον θα γίνει...δεν μπορούμε βεβαια να είμαστε 100% σίγουροι αν δεν το δούμε ...παντως τα κενα ειναι παρα πολλά και μαλλον τα πράγματα θα εξελιχθούν θετικά. μενει όμως να αποφασιστεί και επίσημα.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Κυρ Οκτ 31, 2010 1:00 am

NIKOS24 έγραψε:
chris_I2 έγραψε:Μία ερώτηση όποιος ξέρει να μου απαντήσει:
Οι επιτυχόντες τελικά θα είναι 20 ή παραπάνω;
Η προκήρυξη έγραφε 20 άτομα αλλά ακούστηκε λέει πως μπορεί να αυξήσουν τον αριθμό των επιτυχόντων σε 25. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να τρέφουν ελπίδες όσοι είναι με σειρά επιτυχίας από 21 θέση και κάτω;
Ευχαριστώ.


Και οι δικές μου πληροφορίες το ίδιο λένε...εχει ζητηθεί εδώ και αρκετό καιρό η αύξηση των θέσεων και μαλλον θα γίνει...δεν μπορούμε βεβαια να είμαστε 100% σίγουροι αν δεν το δούμε ...παντως τα κενα ειναι παρα πολλά και μαλλον τα πράγματα θα εξελιχθούν θετικά. μενει όμως να αποφασιστεί και επίσημα.

Θα συνταξιοδοτηθούν πολλοί, γενικώς είναι όπου φύγει-φύγει...
Ας ελπίσουμε να μείνόυν και κάποιες κενές θέσεις και για τις επόμενες εκπαιδευτικές σειρές, 20 θέσεις φέτος μόνο... ψόφια πράγματα... :)

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Τρί Νοέμ 02, 2010 8:06 pm

Τι θα γίνει ρε παιδια μ αυτην τη σχολή δικαστων, αλλος λεει θα ανασταλλεί η λειτουργία της σχλής, αλλος οτι θα παρουν περισσότερους, ενα καρο συγκεχυμενες πληροφορίες. Ξερει κανεις τίποτα περισσότερο ή κάτι έγκυρο;

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Παρ Νοέμ 05, 2010 11:30 am

Και επανέρχομαι. Καμία πληροφορία από κανέναν ;

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Νοέμ 05, 2010 1:27 pm

Δείτε στο site του Υπ. Δικαιοσύνης το νομοσχέδιο που θα επιφέρει αλλαγές στον τρόπο εισαγωγής των υποψηφίων και στην διοικητική διάρθρωση της Σχολής. Τα κυριότερα σημεία που συγκράτησα με μια πρόχειρη ανάγνωση και αφορούν στο διαγωνισμό (αυτά πιστεύω ότι μας αφορούν) είναι α) δημιουργούνται 3 κατευθύνσεις 1.διοικητικών δικαστών,2.πολιτικών-ποινικών δικαστών,3. εισαγγελικών λειτουργών. β) τα γραπτά μετράνε κατά ποσοστό 70% και τα προφορικά (τα οποία θα διεξάγονται στην Σχολή) κατά ποσοστό 30%. γ) η προαιρετική ξένη γλώσσα δίνει στον τελικό βαθμό του υποψηφίου επιπλέον 0.05 (τσιγκούνηδες!), το μεταπτυχιακό 0.1(!!!!!) και το διδακτορικό 0.3(ω, ευχαριστούμε!), υπό την προυπόθεση ότι τα 2 τελευταία κρίνονται συναφή με την κατεύθυνση που έχει επιλέξει ο υποψήφιος.
Αυταααα!

NIKOS24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό NIKOS24 » Παρ Νοέμ 05, 2010 3:02 pm

Κι άλλες αλλαγές έχει, μεταξύ των οποίων η δημιουργία ξεχωριστης κατεύθυνσης Εισαγγελέων που θα εξεταζονται σε διαφορετική υλη..εχει αρκετο ενδιαφερον ο νεος νόμος.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Νοέμ 05, 2010 4:01 pm

NIKOS24 έγραψε:Κι άλλες αλλαγές έχει, μεταξύ των οποίων η δημιουργία ξεχωριστης κατεύθυνσης Εισαγγελέων που θα εξεταζονται σε διαφορετική υλη..εχει αρκετο ενδιαφερον ο νεος νόμος.


Ναι, το ανέφερα και εγώ για τις 3 κατευθύνσεις. Εννοείται πως η ύλη είναι διαφορετική για κάθε μία από αυτές. Έχει όντως ενδιαφέρον ο νέος νόμος, πιστεύω πως είναι δικαιότερο τα γραπτά να έχουν βαρύνουσα σημασία σε σχέση με τα προφορικά. Τώρα βέβαια με το ¨σπάσιμο¨ της πολιτικής κατεύθυνσης στα δύο, θα δουν και οι υποψήφιοί της πώς είναι να διαγωνίζεσαι για 20 και 25 θέσεις.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες