Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ypatia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2011 10:56 pm

Δημοσίευσηαπό ypatia » Τετ Απρ 10, 2013 8:55 pm

Αγαπητέ(ή) barbouni,
Καταρχάς ψυχραιμία. Η προσπάθεια για το διαγωνισμό αυτό είναι όντως επίπονη (ψυχικά και υλικά) όμως αξίζει τον κόπο. Απαιτεί μεθοδικό διάβασμα και συνεχή παρακολούθηση της νομολογίας ενώ η πρακτική εμπειρία είναι το πιο βασικό εφόδιο. Σε κάθε περίπτωση οι γνώσεις που αποκτάς δε χάνονται.
Τα παλαιά θέματα μπορείς να τα ζητήσεις από τη σχολή. Θα σου τα αποστείλουν έναντι κάποιας χρέωσης, νομίζω γύρω στα 10?.
Όσον αφορά για το διαγωνισμό των συμβολαιογράφων θα διεξαχθεί μετά το Πάσχα. Ήδη το πρόγραμμα έχει ανακοινωθεί.
Οι εξετάσεις είναι ιδιαίτερα κουραστικές ειδικά αν δώσεις και στους δύο διαγωνισμούς (δικαστών και εισαγγελέων). Πρέπει να αξιοποιείς το χρόνο της εξέτασης και να διαχειρίζεσαι το άγχος σου αν και όταν σου δίνουν τα θέματα πιστεύω ότι ξεχνάς την αγωνία σου και επικεντρώνεσαι σε αυτά.
Καλή επιτυχία

Anthi05
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 8:24 pm

Δημοσίευσηαπό Anthi05 » Παρ Μάιος 10, 2013 1:40 pm

Είμαι καινούρια στην παρέα.. διάβασα όλο το topic και έχω την εξής απορία , φέτος θα διεξαχθεί διαγωνισμός? Δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση σχετικά με το πότε θα βγει η προκήρυξη ? Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό φροντιστήριοθα ήθελα να μου στείλει pm . Για πολιτική-ποινική κατεύθυνση ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ πολύ! Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε όσους προετοιμάζονται...

thouvou13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am

Δημοσίευσηαπό thouvou13 » Δευ Μάιος 27, 2013 12:55 pm

thouvou13 έγραψε:Διαγωνισμός ΕΣΔΙ 2013
εκτίμηση χρόνου διεξαγωγής διαγωνισμού: τέλος Μαίου
εκτίμηση ως προς τις προκηρυσσόμενες θέσεις: 35 πολιτικοί δικαστές, 8-9 εισαγγελείς, 60 διοικητικοί δικαστές


Στο χρόνο διεξαγωγής πέσαμε έξω. Στις προκηρυσσόμενες θέσεις όμως νομίζω είμαστε κοντά. Φέτος οι εξετάσεις πάνε μετά το καλοκαίρι χωρίς προφανή λόγο όπως πέρσυ. Καλό διάβασμα για όσους δώσουν το φθινόπωρο.

medea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 14, 2014 4:16 pm

Δημοσίευσηαπό medea » Σάβ Ιουν 14, 2014 8:09 pm

Τα δύο χρόνια δικηγορίας πώς αποδεικνύονται; απαιτείται έναρξη στην εφορία;

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Δημοσίευσηαπό anthie » Δευ Ιουν 16, 2014 11:46 am

medea έγραψε:Τα δύο χρόνια δικηγορίας πώς αποδεικνύονται; απαιτείται έναρξη στην εφορία;

Τα δύο χρόνια δικηγορίας, εφόσον έχουν συμπληρωθεί ημερολογιακά, αποδεικνύονται με σχετικό πιστοποιητικό του οικείου δικηγορικού συλλόγου. Δεν πιστεύω ότι απαιτούνται τυπικά παραστάσεις σε δικαστήρια. Η έναρξη στην εφορία είναι θέμα της εφορίας, που δε σχετίζεται με το εν λόγω πιστοποιητικό του ΔΣ, αλλά δεν αποτελεί λογικά νόμιμη υποχρέωσή σου η έναρξη επιτηδεύματος, εφόσον έχεις διοριστεί δικηγόρος?Θα έχεις σίγουρα πρόβλημα με την εφορία αν δεν κάνεις την έναρξη και δε θα μπορείς να δικηγορήσεις στην πράξη, ούτε να πάρεις το μέρισμα. Πρακτικά δεν μπορείς να είσαι κατ' όνομα δικηγόρος και να μην κάνεις έναρξη στην εφορία, την ίδια στιγμή που ο ΔΣ στην ενλόγω βεβαίωση πιστοποιεί ότι ασκείς ενεργό δικηγορία.

medea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 14, 2014 4:16 pm

Δημοσίευσηαπό medea » Δευ Ιουν 23, 2014 4:45 pm

anthie ως προς την εφορία, από τη στιγμή που δεν έχω κάνει πράξη ως δικηγόρος γιατί να έχω θέμα; κ το μέρισμα μας το δίνουν αφού έχει φορολογηθεί ,επειδή είμαστε μέλη του δσα, τι σχέση έχει πάλι η εφορία με αυτό;

AngelikiKapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 15, 2014 11:48 am

Δημοσίευσηαπό AngelikiKapa » Τρί Ιούλ 15, 2014 2:26 pm

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και θα ήθελα να επαναφέρω ένα ζήτημα που έχουν θέσει και άλλοι. Θα αρχίσω προετοιμασία για τις εξετάσεις ΕΣΔΙ 2015 (πολιτική δικαιοσύνη - εισαγγελείς) και είμαι στη διαδικασία να ψάχνω φροντιστήρια. Δυστυχώς, δεν έχω ακόμη γνωστούς που να έχουν μπει πολιτική - ποινική κατεύθυνση, για να πάρω πληροφορίες. Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει ένα pm με τη δική του εμπειρία/γνώση, θα είναι πραγματικά πολύτιμο!

ellin81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 15, 2014 1:46 am

Δημοσίευσηαπό ellin81 » Τρί Ιούλ 15, 2014 7:06 pm

Αν και δεν είμαι δικηγόρος μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες γενικά με τους γραπτούς διαγωνισμούς.

Από όσο έχω μάθει από 2 φίλους μου που πέρασαν ως εισαγγελείς, ακόμη και οι σπουδαστές πληρώνονται από τα προγράμματα ΕΣΠΑ. Και αυτά ακόμα, τα πήραν αναδρομικά. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν διακυμάνσεις στον αριθμό των εισακτέων πότε στο ποινικό και πότε στα διοικητικά δικαστήρια.

Το ερώτημα λοιπόν είναι απλό: Που θα πάει αυτό το χάλι στην Ελλάδα; Θα βγάζουν κάποια λαμόγια λεφτά στην Ελβετία και θα πίνουν καφέ στο Μόντε Κάρλο και εμείς θα καθόμαστε να διαβάζουμε 10ωρα καθημερινά για λίγες θέσεις; :?: Μήπως εν τέλει είμαστε κορόιδα που δεν αντιδράμε και έτσι το "σύστημα" συνεχίζει να λειτουργεί; :P

EFHEFH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2014 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό EFHEFH » Τρί Ιούλ 22, 2014 3:51 pm

AngelikiKapa έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και θα ήθελα να επαναφέρω ένα ζήτημα που έχουν θέσει και άλλοι. Θα αρχίσω προετοιμασία για τις εξετάσεις ΕΣΔΙ 2015 (πολιτική δικαιοσύνη - εισαγγελείς) και είμαι στη διαδικασία να ψάχνω φροντιστήρια. Δυστυχώς, δεν έχω ακόμη γνωστούς που να έχουν μπει πολιτική - ποινική κατεύθυνση, για να πάρω πληροφορίες. Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει ένα pm με τη δική του εμπειρία/γνώση, θα είναι πραγματικά πολύτιμο!


Θέλω να σου στείλω πμ και δεν γίνεται. μήπως μπορείς εσυ να μου γράψεις την ηλ.διεύθυνσή σου να σου στείλω μέιλ ?

παπαδοπουλου κατερινα
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 9:51 pm

Δημοσίευσηαπό παπαδοπουλου κατερινα » Παρ Αύγ 08, 2014 10:31 am

μπορειτε να μου πειτε που θα βρω τις απαντησεις σε παλαι θεμτα του διαγωνισμου?

geo2014
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 19, 2014 11:05 am

Δημοσίευσηαπό geo2014 » Τρί Αύγ 19, 2014 11:53 am

Καλησπέρα...αν και έχω μάλλον καταλήξει σε φροντιστήριο για την κατεύθυνση πολιτικής-ποινικής δικαιοσύνης για τις εξετάσεις στην Εθνική Σχολή Δικαστών θα ήθελα να μου προσφέρει κάποιος και την δική του άποψη...ευχαριστώ πολύ..

Laura
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2014 2:42 am

Δημοσίευσηαπό Laura » Δευ Σεπ 01, 2014 7:41 pm

Καλησπέρα!

Το ίδιο ερώτημα θα ήθελα να υποβάλλω και εγώ ως προς τη σωστή επιλογή φροντιστηρίου για πολιτική - ποινική κατεύθυνση.
Όποιος έχει εμπειρία και έμεινε ευχαριστημένος ή γνωρίζει σχετικα θα παρακαλούσα να μου στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Δημοσίευσηαπό anthie » Τρί Σεπ 09, 2014 12:27 pm

Laura έγραψε:Καλησπέρα!

Το ίδιο ερώτημα θα ήθελα να υποβάλλω και εγώ ως προς τη σωστή επιλογή φροντιστηρίου για πολιτική - ποινική κατεύθυνση.
Όποιος έχει εμπειρία και έμεινε ευχαριστημένος ή γνωρίζει σχετικα θα παρακαλούσα να μου στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ

Το φροντιστήριο βοηθάει, αλλά δεν αρκεί αν δεν έχετε ήδη προετοιμαστεί ειτε με προσωπικό διάβασμα, είτε με συναφή μεταπτυχιακά, είτε και με τα δύο. Τα μαθήματα στα φροντιστήρια διαρκούν λιγότερο από 10 μήνες, ενώ η ύλη είναι τεράστια, οπότε δεν επαρκεί το χρονοδιάγραμμα του φροντιστηρίου για να περάσετε εκτός αν έχετε ήδη προετοιμαστεί. Αν έχετε ήδη προετοιμαστεί, το φροντιστήριο θα σας βοηθήσει πολύ, αλλιώς θα χρειαστεί σίγουρα να δώσετε και την επόμενη χρονιά.
Δηλαδή στο φροντιστήριο θα γίνει έμβαθυνση στην ύλη, κάλυψη κενών, πρόσληψη της απαιτούμενης μεθοδολογίας για την επιτυχή διατύπωση σε ερωτήματα. Δεν θα προλάβετε να τα πάρετε όλα από την αρχή ακόμα κι αν είστε σούπερ στην αποστήθιση, διότι τα νομικά απαιτούν κρίση πέραν της απομνημόνευσης. Και για όλα αυτά χρειάζεται αρκετός χρόνος, όχι σάλτσες και ψευδαισθήσεις ότι όλα μπορούν να γίνουν σε 8 με 9 μήνες.
Πιάστε τις κατ' άρθρον αναλύσεις και ξεκινήστε το διάβασμα.
Όσο για το ποιο φροντιστήριο θα προτιμήσετε, ρωτήστε κάποιον γνωστό σας που έχει ήδη παρακολουθήσει. Μην περιμένετε κρίσεις από αγνώστους.

ip40
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2015 1:59 pm

Δημοσίευσηαπό ip40 » Τρί Σεπ 01, 2015 9:02 am

Έχετε ακούσει τίποτα για το εάν πρόκειται να προκυρηχθεί κανένας νέος διαγωνισμός για τη σχολή Δικαστών; Δεν θα έπρεπε να έχει ήδη προκηρυχθεί για φέτος από τις αρχές Αυγούστου; Τι γίνεται; Ξέρει κανείς;

_tony_1988
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 12:49 am

Δημοσίευσηαπό _tony_1988 » Τετ Οκτ 28, 2015 1:32 pm

ip40 έγραψε:Έχετε ακούσει τίποτα για το εάν πρόκειται να προκυρηχθεί κανένας νέος διαγωνισμός για τη σχολή Δικαστών; Δεν θα έπρεπε να έχει ήδη προκηρυχθεί για φέτος από τις αρχές Αυγούστου; Τι γίνεται; Ξέρει κανείς;


Εύλογος ο προβληματισμός σου. Μήπως φταίει ότι αυτή τη χρονιά είχαμε εκλογές το Σεπτέμβριο;
Όποιος έχει κάποια πληροφορία για την πιθανή ημερομηνία προκήρυξης ας μας φωτίσει.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες