Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Τρί Ιουν 26, 2012 12:24 pm

melanthia έγραψε:
Nik 13 έγραψε:
anna28 έγραψε:παιδια τα θεματα περυσι ηταν σχετικα πιο ευκολα απο αλλες φορες?ξερω πολλους που περασαν με την πρωτη


τα θεματα ηταν δυσκολα απλα ειχαν διαβασει παρα πολυ οσοι περασαν με την πρωτη.ειναι οι πιο αξιοπιστες εξετασεις που γινονται σε παγκοσμιο επιπεδο και οσοι διαβαζουν δικαιωνονται.οι αλλοι απλως ειναι αχρηστοι :lol: :lol: :lol:
. Kala nik 13 xalarwse. To poios einai axrhstos h oxi eytuxws sigoura de tha to krinoyn atoma san ki esena! Me th pagkosmiopoihsh soy de ayth gelasa poly!


και εγω γελαω ακομα περισσοτερο οταν διακρινω οτι δεν καταλαβαινεις την ειρωνεια που κανω οχι σε εσενα αλλα στην "αξιοπιστια" του διαγωνισμου που ειναι ..θηριωδης, η εστω για τα θηρια.και να ευτυχως που δεν κρινω εγω ποιοι θα μπουν αλλα κρινουν αλλοι με τα ..γνωστα κριτηρια.απλα να σου θυμησω οτι μονο επι χατζηγακη κανανε -μετα το περας των προφορικων- μια εβδομαδα(απιστυετο ρεκορ) για να βγαλουν αποτελεσματα και ηρθανε τα πανω κατω.τοσο αξιοπιστα και τοσο ομορφα.απο εκει και περα γελα οσο θες.εγω τοτε δεν γελασα καθολου.

nomikariaTH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2012 10:36 pm

Δημοσίευσηαπό nomikariaTH » Σάβ Ιουν 30, 2012 2:09 am

να ρωτησω κατι. Αφου πετυχεις στις εξετασεις και περασεις και τον ενα χρονο στην σχολη μετα με ποια κριτηρια διοριζεσαι? Δηλωνεις ας πουμε εναν ορισμενο αριθμο πολεων και σε στελνουνε ή σε στελνουνε οπου να ναι? Και επισης αν εχεις παιδι παιζει καποιο ρολο αυτο? Οποιος μπορει ας απαντησει ευχαριστω πολυ..

magkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 11:57 am

Δημοσίευσηαπό magkas » Σάβ Ιουν 30, 2012 10:00 am

Καλά τι αδιάβλητες εξετάσεις ρε σεις είναι δυνατόν? Lol.

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Κυρ Ιούλ 01, 2012 7:35 am

nomikariaTH έγραψε:να ρωτησω κατι. Αφου πετυχεις στις εξετασεις και περασεις και τον ενα χρονο στην σχολη μετα με ποια κριτηρια διοριζεσαι? Δηλωνεις ας πουμε εναν ορισμενο αριθμο πολεων και σε στελνουνε ή σε στελνουνε οπου να ναι? Και επισης αν εχεις παιδι παιζει καποιο ρολο αυτο? Οποιος μπορει ας απαντησει ευχαριστω πολυ..


απο οσο ξερω μετραει και η αρχαιοτητα.τυπου για παραδειγμα τελειωνεις εικοστη.και εσυ θες μια πολη που δεν την θελουν οι πανω απο σενα και την θελουν οι κατω απο σενα, τοτε την τσιμπας εσυ.ετσι εχω ακουσει.καλου κακου και οταν πετυχεις με το καλο βαλε και κανεναν να μιλησει γαι μεταθεσεις διορισμους κτλ.σιγα να μην δεν γινεται..........

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Κυρ Ιούλ 01, 2012 7:36 am

magkas έγραψε:Καλά τι αδιάβλητες εξετάσεις ρε σεις είναι δυνατόν? Lol.


ελα ντε αυτο λεω και παρεξηγουμαι.απλα το ειπα ειρωνικα και με πικρα -γιατι ετσι λεω για να παρηγοριεμαι- οποιος περναει ειναι ο καλυτερος ο κομμενος αχρηστος.

thouvou13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am

Δημοσίευσηαπό thouvou13 » Δευ Ιούλ 23, 2012 5:15 pm

Όσοι θέλετε να συμμετάσχετε στις εξετάσεις της σχολής δικαστών για κατεύθυνση διοικητική / πολιτική / εισαγγελέων θα πρέπει μέχρι και τις 10 Αυγούστου να κάνετε αίτηση στο πρωτοδικείο για να περάσετε από επιτροπή ήθους. Η βεβαίωση που σας δίνεται επιτόπου συνυποβάλλεται στο φάκελο υποψηφιότητας. Στο Πρωτοδικείο Αθηνών η αίτηση γίνεται στο κτίριο 6 , 1ος όροφος, Πρωτόκολλο.

dawn1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2012 11:14 am

Δημοσίευσηαπό dawn1 » Τετ Αύγ 22, 2012 4:40 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Ξέρει κάποιος ποιές είναι οι αποδοχές των σπουδαστών της Σχολής Δικαστών και ποιές είναι οι συνθήκες φοίτησης?

serifos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 06, 2011 1:54 pm

Δημοσίευσηαπό serifos » Παρ Αύγ 31, 2012 10:41 am

dawn1 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Ξέρει κάποιος ποιές είναι οι αποδοχές των σπουδαστών της Σχολής Δικαστών και ποιές είναι οι συνθήκες φοίτησης?


ΠΕΡΙΠΟΥ 750 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 ΩΣ 3.
ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.
ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.

geo_ts
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό geo_ts » Παρ Αύγ 31, 2012 8:20 pm

Καλησπέρα, μπορεί κανείς να μου προτείνει φροντιστήριο για τη Διοικητική κατεύθυνση ή να μου μεταφέρει εντυπώσεις για κάποιο; Δεν έχω δυστυχώς κανέναν γνωστό που να έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία και τώρα ψάχνομαι. Για να μη θεωρηθεί ότι διαφημίζουμε καλύτερα θα ήταν μάλλον μέσω pm. Ευχαριστώ!

kalliopi1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2011 7:29 pm

ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΚΑΣΤΩΝ 2012

Δημοσίευσηαπό kalliopi1981 » Τρί Νοέμ 06, 2012 9:49 am

Τα φετινα θεματα ηταν ευκολα και βατα οπως ακουστηκε; Ατομα χωρις προετοιμασια φροντιστηριου τα θεωρησαν ευκολα. Τελικα ο διαγωνισμος των δικαστων κατεληξε πιο αξιοκρατικος απο τους λοιπους νομικους διαγωνισμους....

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Παρ Νοέμ 16, 2012 10:50 am

απο που προκυπτει αυτο?

liag1977
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2013 11:09 pm

Δημοσίευσηαπό liag1977 » Πέμ Φεβ 07, 2013 6:29 pm

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος που εχει δωσει για κατευθυνση Εισαγγελεων το 2011 και το 2ο12 να μου στειλει τα θεματα εξετασεων.

thouvou13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am

Δημοσίευσηαπό thouvou13 » Παρ Μαρ 08, 2013 6:48 pm

Διαγωνισμός ΕΣΔΙ 2013
εκτίμηση χρόνου διεξαγωγής διαγωνισμού: τέλος Μαίου
εκτίμηση ως προς τις προκηρυσσόμενες θέσεις: 35 πολιτικοί δικαστές, 8-9 εισαγγελείς, 60 διοικητικοί δικαστές

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Κυρ Μαρ 10, 2013 7:16 pm

Συνάδελφε η πληροφόρησή σου αυτή από πού προέρχεται; Είναι έκγυρη η πηγή σου;

barbouni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 5:07 pm

Δημοσίευσηαπό barbouni » Δευ Απρ 08, 2013 6:46 pm

Γειά σας. Τελικά μπορεί να μου πει κάποιος με το χέρι στην καρδιά αν αξίζει να δώσει κανείς αυτές τις ρημαδοεξετάσεις? Από άποψη κόπου, χρόνου, ψυχικής φθοράς, χρημάτων, πιθανοτήτων επιτυχίας και αποκατάστασης? Μετά από συζητήσεις έχω καταλήξει ότι είναι το μεγαλύτερο αγγούρι από καταβολής κόσμου, ένας γνωστός μου έχει δώσει 8(!) φορές. Αξίζει ρε παιδιά αυτό το πράγμα; Εγώ για μένα πιστεύω ότι αν μου γίνει ο πισινός ΝΑ και δεν περάσω θα απογοητευτώ απίστευτα και δε νομίζω να το επιχειρήσω ξανά. Όπως και να χει το ζήτημα είναι ένα: Τι έχει να πει κάποιος που έχει περάσει αυτήν την εμπειρία (έχει δεν έχει επιτύχει) σε αυτούς που ψάχνονται; Θα ήθελα να ακούσω μια ολοκληρωμένη απάντηση που να δίνει κατά το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το γενικότερο κλίμα των εξετάσεων και πώς τα έβγαλε πέρα. Όσοι έχετε δώσει πάνω από μια φορά, δουλεύατε; Κι αν όχι πώς τη βγάζατε οικονομικά και ψυχολογικά; Εγώ διαβάζω για τις εποοοομενες εξετάσεις συμβ/φων (αν και όποτε γίνουν κι αυτές) και λέω αστικό, εμπορικό και αναγκαστική εκτέλεση τα έχω, τι μένει;; η υπόλοιπη πολιτική, ποινικό και ποινική που τη μισω θανάσιμα, ψιλοπράγματα. Πάντως δεν μπορώ να αποβάλω ένα κάποιο αίσθημα αχρηστίας, ματαιότητας και ανησυχίας που νιώθω όλον αυτόν τον καιρό που διαβάζω (έχω ξεκινήσει εδω και ένα χρόνο μη έχοντας κάτι άλλο να κάνω).
Λοιπόν περιμένω (κι άλλοι υποθέτω) τις απαντήσεις των "έμπειρων" :lol: Και πολύ σημαντικό, που στον κόρακα μπορούμε να βρούμε παλια θέματα; Υπάρχουν πουθενά; Ψάχνω ψάχνω και τίποτα δεν βρίσκω.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες