Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mary1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό mary1982 » Τετ Ιαν 25, 2012 6:37 pm

mary84 έγραψε:Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει εάν το εργατικό είναι στην ύλη του διαγωνισμού (το ξέρω ότι δεν εξαιρείται )αλλά κατά πόσο εύκολο είναι να τεθεί σε πρακτικό λόγω των πολλών ειδικών νόμων που το απαρτίζουν και γενικά εάν υπάρχει κάποιο σύγγραμμα που να διαβάζετε η να το προτείνουν σε φροντιστήρια;;; Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο έχω τελειώσει θεσσαλονίκη και δεν ξέρω αν αυτό που είχαμε τότε ανταποκρίνεται καν στη πραγματικότητα σήμερα το 2006 τελείωσα.Το λέω για να καταλάβουν ισως κάποιοι σε ποιο σύγγραμμα αναφέρομαι.


το εργατικό και οι ειδικοί νόμοι δεν ειναι μέσα στην ύλη, σαφέστατα. Μόνο πέρσι έβαλαν θέμα εργατικού στα γραπτά, αλλά δεν χρειαζόντουσαν ούτε οι ειδικοί νόμοι ούτε να έχεις διαβάσει κάποιο βιβλίο ατομικού εργατικού. Η άποψη μου είναι ότι καλύτερα να διαβάσεις τη σύμβαση εργασίας από ένα βιβλίο ειδικού ενοχικού (π.χ. Γεωργιάδη) και όχι Ζερδελή ή Καζάκο κλπ, και αυτό αρκεί.

mary84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2011 7:18 pm

Δημοσίευσηαπό mary84 » Τετ Ιαν 25, 2012 9:12 pm

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου.Νομίζω πως είναι το καλύτερο για να δω δυο πράγματα και να μη χάνω χρόνο μ τεράστια συγγράμματα...

Tiger Lilly
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό Tiger Lilly » Δευ Φεβ 06, 2012 6:06 pm

Καλησπέρα.

Μήπως ξέρει κάποιος πότε περίπου περιμένουμε την προκήρυξη;

narnia28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2011 3:55 pm

Δημοσίευσηαπό narnia28 » Τρί Φεβ 28, 2012 11:30 am

Πού είναι η προκήρυξη οεο??
Ξερει κανεις κάτι?

:? :?

ΚΑΤKAZ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 2:31 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΑΤKAZ » Σάβ Μαρ 10, 2012 11:49 am

Καλημέρα...αποφάσισα κι εγώ να ξεκινήσω το διάβασμα για τις εξετάσεις του 2013 φυσικά και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει συγγράματα!!

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Παρ Μαρ 16, 2012 1:02 pm

narnia28 έγραψε:Πού είναι η προκήρυξη οεο??
Ξερει κανεις κάτι?

:? :?

Καλημερα σε ολους σας...Ηθελα να σας ενημερωσω οτι η προκηρυξη εχει υπογραφει απο τον Υπουργο και αναμενεται να δημοσιευθει εντος των ημερων...οι θεσεις ειναι 55 για Δικαστες και 12 για Εισαγγελεις...ενημερωθηκα απο το site της Ενωσης Δικαστων και Εισαγγελεων...υπαρχει σχετικη ανακοινωση...Καλη δυναμη σε ολους σας...και καλη επιτυχια...

manos27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 26, 2011 4:07 pm

Δημοσίευσηαπό manos27 » Σάβ Μαρ 17, 2012 12:40 pm

Ευχαριστούμε εύη για την ενημέρωση... μόλις το είδα κι εγώ. Πιο λίγες από πέρυσι τουλάχιστον θα γίνει διαγωνισμός. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε όλους μας... :D

mari2404
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2012 10:59 pm

Δημοσίευσηαπό mari2404 » Δευ Μαρ 26, 2012 11:07 pm

manos27 έγραψε:Ευχαριστούμε εύη για την ενημέρωση... μόλις το είδα κι εγώ. Πιο λίγες από πέρυσι τουλάχιστον θα γίνει διαγωνισμός. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε όλους μας... :D


Μήπως υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με τον διαγωνισμό; Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάποια δημοσίευση στην ιστοσελίδα της Σχολής Δικαστών...

annouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2010 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό annouk » Δευ Απρ 09, 2012 12:25 pm

nicol27 έγραψε:
anna_ έγραψε:τωρα εχω αρχισει να οργανωνομαι και ακουω διαφορα απο παιδια που δινουν, δεν γνωριζω κατι παραπανω. ναι διανεμουν και στο συλλογο μου νομολογια καθε ετος ισως αυτο καπως να βοηθησει, για καποιο περιοδικο δεν γνωριζω να διατειθεται δωρεαν παρα μονο για αναγνωση στη βιβλιοθηκη του συλλογου. ωστοσο τα βιβλια της σχολης μου δεν νομιζω να με καλυψουν ειδικα η πολιτικη δικονομια. για αυτο αν ξερει κανεις καποιο καλο συγγραμμα ας μου προτεινει.

άποψη μου είναι ότι αν έχει κουράγιο καλύτερο είναι να διαβάσεις την γνωστή δίτομη ανάλυση. και εγω αυτη διαβασα την πρώτη φορά και η κολλητή μου περασε επίσης. επειδή έχει και θεωρητικά αλλά αναλύει και όλη την νομολογία. επίσης έχουν βγει πρόσφατα καινούργια συγγράματα για την πολιτική, γνωστού δικονομολογου (δεν τα αναφέρω για να μην κάνω διαφήμιση!)καλό κουράγιο εύχομαι γιατί θα το χρειαστείς...


καλησπερα σε ολους.

διαβαζα το θεμα απο την αρχη γιατι ενδιαφερομαι και εγω για τον διαγωνισμο για του χρονου κ ηθελα να ρωτησω τη φιλη Νικολ αν μπορει να πει ποιο βιβλιο ειναι αυτο που αναφερει το 2010,γιατι ως προς τη πολιτικη εχω καποια κενα κ θα ηθελα τη βοηθεια της.

σε παρακαλω αν μπορεις απαντησε μου για τα βιβλια,η μεσω πμ η εδω, δε πιστευω να υπαρχει θεμα εαν γραψεις το ονομα του συγγραφεως.

σε ευχαριστω πολυ σε καθε περιπτωση.

io-io
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 06, 2011 8:55 am

Δημοσίευσηαπό io-io » Δευ Απρ 09, 2012 7:59 pm

Μήπως υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με τον διαγωνισμό; Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάποια δημοσίευση στην ιστοσελίδα της Σχολής Δικαστών...[/quote]

Καλησπέρα! Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν θα γίνει ο διαγωνισμός ή αν κπ γνωρίζει κτ για τη φήμη ότι θα κλείσει για 3 χρόνια η σχολή για οικονομικούς λόγους.

mari2404
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2012 10:59 pm

Δημοσίευσηαπό mari2404 » Πέμ Μάιος 17, 2012 4:35 pm

io-io έγραψε:Μήπως υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με τον διαγωνισμό; Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάποια δημοσίευση στην ιστοσελίδα της Σχολής Δικαστών...


Καλησπέρα! Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν θα γίνει ο διαγωνισμός ή αν κπ γνωρίζει κτ για τη φήμη ότι θα κλείσει για 3 χρόνια η σχολή για οικονομικούς λόγους.[/quote]

Πριν λίγες μέρες επικοινώνησα με την γραμματεία της σχολής και αυτό που μου ανέφεραν είναι ότι θα γίνει ο διαγωνισμός, αλλά αναμένεται να δημιουργηθεί κυβέρνηση για την δημοσίευση της προκήρυξης.
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ύλη της κατεύθυνσης διοικητικής δικαιοσύνης, υπάρχουν κάποια προτεινόμενα συγγράματα; Στην διοικητική δικονομία εκτός από το σύγγραμα του κ. Δαγτόγλου προτείνετε και κάποιο άλλο σύγγραμα;

anna28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2011 2:53 pm

Δημοσίευσηαπό anna28 » Δευ Μάιος 28, 2012 3:58 pm

παιδια τα θεματα περυσι ηταν σχετικα πιο ευκολα απο αλλες φορες?ξερω πολλους που περασαν με την πρωτη

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Τρί Μάιος 29, 2012 9:31 am

anna28 έγραψε:παιδια τα θεματα περυσι ηταν σχετικα πιο ευκολα απο αλλες φορες?ξερω πολλους που περασαν με την πρωτη


τα θεματα ηταν δυσκολα απλα ειχαν διαβασει παρα πολυ οσοι περασαν με την πρωτη.ειναι οι πιο αξιοπιστες εξετασεις που γινονται σε παγκοσμιο επιπεδο και οσοι διαβαζουν δικαιωνονται.οι αλλοι απλως ειναι αχρηστοι :lol: :lol: :lol:

melanthia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 11:14 am

Δημοσίευσηαπό melanthia » Παρ Ιουν 01, 2012 5:02 pm

Nik 13 έγραψε:
anna28 έγραψε:παιδια τα θεματα περυσι ηταν σχετικα πιο ευκολα απο αλλες φορες?ξερω πολλους που περασαν με την πρωτη


τα θεματα ηταν δυσκολα απλα ειχαν διαβασει παρα πολυ οσοι περασαν με την πρωτη.ειναι οι πιο αξιοπιστες εξετασεις που γινονται σε παγκοσμιο επιπεδο και οσοι διαβαζουν δικαιωνονται.οι αλλοι απλως ειναι αχρηστοι :lol: :lol: :lol:
. Kala nik 13 xalarwse. To poios einai axrhstos h oxi eytuxws sigoura de tha to krinoyn atoma san ki esena! Me th pagkosmiopoihsh soy de ayth gelasa poly!

ngiannas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Αύγ 24, 2009 2:21 pm

Δημοσίευσηαπό ngiannas » Παρ Ιουν 22, 2012 11:42 am

Καλημέρα σας,

η προκήρυξη έχει βγει και μάλιστα με ΦΕΚ. Τεύχος Γ 610/19-06-2012. Οι εξετάσεις τέλη Οκτωβρίου.

Καλή επιτυχία σε όλους και καλό κουράγιο.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες