Διαγωνισμός ειρηνοδικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Εύηb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2011 11:52 am

Δημοσίευσηαπό Εύηb » Πέμ Μαρ 15, 2012 5:04 pm

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ:

Συνθήκες εργασίας Ειρηνοδικών
15/3/2012
Αρ. πρωτ : 38

ΠΡΟΣ: Τους κ.κ. Ειρηνοδίκες, μέλη της Ένωσής μας

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι,

Όπως είναι γνωστό τα κενά των οργανικών θέσεων των Ειρηνοδικών ανέρχονται σήμερα σε 199. Αυτό σημαίνει ότι τις αντίστοιχες υπηρεσίες καλύπτουν οι ήδη υπηρετούντες , επιβαρυνόμενοι κατά τούτο.

Με την αύξηση της ύλης των Ειρηνοδικείων ,η οποία επήλθε με το Ν.3869/2010 ( υπερχρεωμένα νοικοκυριά ) και την, με το Ν. 4055/12-3-2012, μεταφορά ικανής ύλης από τα Μονομελή Πρωτοδικεία και Πλημμελειοδικεία (Εκουσία Δικαιοδοσία , Ποινικά αδικήματα κ.α.) στα Ειρηνοδικεία και Πταισματοδικεία, αντίστοιχα , καθίσταται φανερό ότι η επιβάρυνση των ήδη υπηρετούντων θα είναι ακόμη μεγαλύτερη .

Προ αυτής της καταστάσεως και για να μην :

α) επιδεινωθούν οι συνθήκες εργασίας στα Ειρηνοδικεία και Πταισματοδικεία , και

β) μετακυλιθεί η εκκρεμότητα από τα Πρωτοδικεία – Πλημμελειοδικεία στα Ειρηνοδικεία – Πταισματοδικεία , αντίστοιχα , η Ένωσή μας ζήτησε από τους αρμόδιους Υπουργούς ( Δικαιοσύνης και Οικονομικών ), αλλά και ο Πρόεδρος μας κ. Αθανασίου κατά την ομιλία – ενημέρωση που έκανε στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής,την άμεση κάλυψη των κενών θέσεων και περαιτέρω αύξηση των οργανικών θέσεων .

Ήδη , σε πρώτο στάδιο , θα καλυφθούν εκατόν εξήντα ( 160) θέσεις εντός του μηνός Μαρτίου ( Το δήλωσε και ο κ. Υπουργός Δικαιοσύνης και εγκρίθηκε η σχετική δαπάνη ). Ζητήσαμε δε την επίσπευση της σχετικής διαδικασίας ( έκδοση Προεδρικού Διατάγματος Κατανομής , διαδικασία επιμόρφωσης κλπ) .

Με την ευκαιρία σας ενημερώνουμε ότι όπως διευκρινίσθηκε προχθές (13-3-2012) στη Βουλή , ύστερα από έντονο διάβημα και παρουσία του Προέδρου της Ένωσής μας , ο υπολογισμός του ποσοστού 1 προς 5 ( ένας διοριζόμενος για κάθε πέντε κενά ) στον ευρύτερο δημόσιο τομέα δεν ισχύει για τους δικαστικούς λειτουργούς.

Ο Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας

Χαράλαμπος Αθανασίου Γεώργιος Μανωλίδης

Αρεοπαγίτης Πρόεδρος Εφετών

elmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2011 3:58 pm

Δημοσίευσηαπό elmina » Παρ Μαρ 16, 2012 11:13 am

evi79 έγραψε:
elmina έγραψε:Με πήραν σήμερα και εμένα για επιβεβαίωση στοιχείων. Δε ρώτησα όμως κάτι άλλο γιατί καλύτερα να πας σε μέντιουμ, παρά να ενημερωθείς σωστά από τους υπαλλήλους του Υπουργίου Δικαιοσύνης!!!

Και εγω που ρωτησα, ελαβα την αποστομωτικη απαντηση "δεν γνωριζω"...Δεν εχουν ιδεα τι γινεται και τι προκειται να επακολουθησει...Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι το αρχικο σχεδιο ηταν να διοριστουν πρωτα οι 80 και στη συνεχεια οι υπολοιποι 80...Αλλα με την καθυστερηση στα σχεδια τους, μαλλον θα διοριστουν ολοι μαζι..Επισης, μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι, θα αποστειλουν τις ατομικες προσκλησεις γραπτως, γεγονος που σημαινει οτι, θα καθυστερησει σχετικα η διαδικασια, διοτι θα πρεπει να περιμενουμε και την αποποιηση οσων πετυχαν στη σχολη δικαστων και την αποστολη νεων προσκλησεων οσων επακολουθουν στον πινακα...Τελος, θελω να σχολιασω την ανακοινωση της ενωσης Δικαστων και Εισαγγελεων...Δηλαδη δε θα κανουμε κανενα σεμιναριο πριν αναλαβουμε καθηκοντα;;;Κατευθειαν στα βαθια και με νεα αγνωστη υλη;;; Απο την αλλη βεβαια, ας μην ειμαστε και αχαριστοι, δεδομενου οτι ο διορισμος αναμενεται να ερθει σε δυσκολους καιρους...


Σε άλλους, που επίσης ρώτησαν είπαν ότι θα πάει η διαδικασία μετά τις εκλογές. Εμείς όμως σε επικοινωνία μας με μέλη της Ένωσης Δικαστών και Εισαγγελέων μάθαμε ότι έχουν εγκρθιεί για όλους και τα κονδύλια όπως και ότι θα υπάρξουν σεμινάρια μικρής διάρκειας όμως. Τώρα τι να πιστέψεις??Εγώ πάντως που μου τηλεφώνησαν είμαι λiγο τον αριθμό 160. Άρα τσεκάρουν στοιχεία τουλάχιστο για τους πρώτους 160. Οι προσκλήσεις τελικά θα σταλούν ταχυδρομικώς, όπως λένε κάποιοι ή μέσω εισαγγελιών, όπως λένε κάποιοι άλλοι? HELP!

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Παρ Μαρ 16, 2012 4:56 pm

elmina έγραψε:
evi79 έγραψε:
elmina έγραψε:Με πήραν σήμερα και εμένα για επιβεβαίωση στοιχείων. Δε ρώτησα όμως κάτι άλλο γιατί καλύτερα να πας σε μέντιουμ, παρά να ενημερωθείς σωστά από τους υπαλλήλους του Υπουργίου Δικαιοσύνης!!!

Και εγω που ρωτησα, ελαβα την αποστομωτικη απαντηση "δεν γνωριζω"...Δεν εχουν ιδεα τι γινεται και τι προκειται να επακολουθησει...Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι το αρχικο σχεδιο ηταν να διοριστουν πρωτα οι 80 και στη συνεχεια οι υπολοιποι 80...Αλλα με την καθυστερηση στα σχεδια τους, μαλλον θα διοριστουν ολοι μαζι..Επισης, μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι, θα αποστειλουν τις ατομικες προσκλησεις γραπτως, γεγονος που σημαινει οτι, θα καθυστερησει σχετικα η διαδικασια, διοτι θα πρεπει να περιμενουμε και την αποποιηση οσων πετυχαν στη σχολη δικαστων και την αποστολη νεων προσκλησεων οσων επακολουθουν στον πινακα...Τελος, θελω να σχολιασω την ανακοινωση της ενωσης Δικαστων και Εισαγγελεων...Δηλαδη δε θα κανουμε κανενα σεμιναριο πριν αναλαβουμε καθηκοντα;;;Κατευθειαν στα βαθια και με νεα αγνωστη υλη;;; Απο την αλλη βεβαια, ας μην ειμαστε και αχαριστοι, δεδομενου οτι ο διορισμος αναμενεται να ερθει σε δυσκολους καιρους...


Σε άλλους, που επίσης ρώτησαν είπαν ότι θα πάει η διαδικασία μετά τις εκλογές. Εμείς όμως σε επικοινωνία μας με μέλη της Ένωσης Δικαστών και Εισαγγελέων μάθαμε ότι έχουν εγκρθιεί για όλους και τα κονδύλια όπως και ότι θα υπάρξουν σεμινάρια μικρής διάρκειας όμως. Τώρα τι να πιστέψεις??Εγώ πάντως που μου τηλεφώνησαν είμαι λiγο τον αριθμό 160. Άρα τσεκάρουν στοιχεία τουλάχιστο για τους πρώτους 160. Οι προσκλήσεις τελικά θα σταλούν ταχυδρομικώς, όπως λένε κάποιοι ή μέσω εισαγγελιών, όπως λένε κάποιοι άλλοι? HELP!


Στην ανακοινωση της Ενωσης Δικαστων και Εισαγγελεων αναφερεται ρητα οτι, εγκριθηκαν οι 160 θεσεις και πιεζουν για αλλες 50...Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα η ιδια με τον αρμοδιο υπαλληλο του Υπουργειου Δικαιοσυνης πληροφορηθηκα οτι, οι ατομικες προσκλησεις, οι οποιες θα αφορουν στην προσκομιση των απαιτουμενων δικαιολογητικων, θα κοινοποιηθουν μεσω των αρμοδιων εισαγγελιων...σχετικα με τα σεμιναρια και την εκπαιδευση των διοριστεων δεν υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση...παρολα αυτα στην ιδια ανακοινωση της Ενωσης Δικαστων και Εισαγγελεων αναφερεται ρητα οτι, οι διορισμοι θα ειναι αμεσοι...οποτε διερωτωμαι αν θα υπαρξει χρονος για τυχον εκπαιδευση...Αν γνωριζει κανεις κατι αλλο, παρακαλω οπως μας ενημερωσει...

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Παρ Μαρ 23, 2012 5:35 pm

Δημοσιευτηκε η πράξη κατανομής et.gr

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Σάβ Μαρ 24, 2012 9:35 pm

Elinaki έγραψε:Δημοσιευτηκε η πράξη κατανομής et.gr


Θα μπορουσες να γινεις πιο σαφης;Αριθμο ΦΕΚ ενδεχομένως ή κατι άλλο;Ευχαριστώ πολύ...

klaw
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 2:39 pm

Δημοσίευσηαπό klaw » Σάβ Μαρ 24, 2012 10:54 pm

fek 808 τευχος Β/ 19.3.2012

lawp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 5:33 pm

Δημοσίευσηαπό lawp » Κυρ Μαρ 25, 2012 8:02 pm

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει υπολογίσει πόσοι από τους 160 διοριστέους είναι και επιτυχόντες σε άλλους διαγωνισμούς πχ. δικαστών. Κοινώς μέχρι ποιά σειρά κατά προσέγγιση λέτε να καλέσουν τώρα? Επίσης οι τοποθετήσεις και οι αμοιβές θα γίνονται γνωστές και πριν από την αποδοχή ή όχι?Ευχαριστώ πολύ.

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Δευ Μαρ 26, 2012 3:35 pm

klaw έγραψε:fek 808 τευχος Β/ 19.3.2012


Ευχαριστώ πολύ!!!Το είδα!

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Δευ Μαρ 26, 2012 3:43 pm

lawp έγραψε:Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει υπολογίσει πόσοι από τους 160 διοριστέους είναι και επιτυχόντες σε άλλους διαγωνισμούς πχ. δικαστών. Κοινώς μέχρι ποιά σειρά κατά προσέγγιση λέτε να καλέσουν τώρα? Επίσης οι τοποθετήσεις και οι αμοιβές θα γίνονται γνωστές και πριν από την αποδοχή ή όχι?Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ μετρησα περίπου 25 άτομα..σε καθε περιπτωση δε νομιζω να ειναι πανω απο 30 ατομα...οποτε η λιστα θα σταματησει περιπου στους 190...οσο για την αποδοχη και τις αμοιβες, πιστευω πως ουδεις γνωριζει...εκτος και αν εχει ανωθεν πληροφοριες...παντως η αμοιβη των ειρηνοδικων δε πρεπει να διαφερει και πολυ απο αυτην των πρωτοδικων..η αποκλιση ειναι σχετικα μικρη...δεν εχω ακουσει αλλωστε κανεναν ειρηνοδικη να παραπονιεται, εννοωντας οτι σε συγκριση με αλλες θεσεις ειναι ικανοποητικες οι απολαβες και ιδιως τη δεδομενη χρονικη στιγμη...

lawp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 5:33 pm

Δημοσίευσηαπό lawp » Δευ Μαρ 26, 2012 6:52 pm

evi79 έγραψε:
lawp έγραψε:Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει υπολογίσει πόσοι από τους 160 διοριστέους είναι και επιτυχόντες σε άλλους διαγωνισμούς πχ. δικαστών. Κοινώς μέχρι ποιά σειρά κατά προσέγγιση λέτε να καλέσουν τώρα? Επίσης οι τοποθετήσεις και οι αμοιβές θα γίνονται γνωστές και πριν από την αποδοχή ή όχι?Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ μετρησα περίπου 25 άτομα..σε καθε περιπτωση δε νομιζω να ειναι πανω απο 30 ατομα...οποτε η λιστα θα σταματησει περιπου στους 190...οσο για την αποδοχη και τις αμοιβες, πιστευω πως ουδεις γνωριζει...εκτος και αν εχει ανωθεν πληροφοριες...παντως η αμοιβη των ειρηνοδικων δε πρεπει να διαφερει και πολυ απο αυτην των πρωτοδικων..η αποκλιση ειναι σχετικα μικρη...δεν εχω ακουσει αλλωστε κανεναν ειρηνοδικη να παραπονιεται, εννοωντας οτι σε συγκριση με αλλες θεσεις ειναι ικανοποητικες οι απολαβες και ιδιως τη δεδομενη χρονικη στιγμη...


Ευχαριστώ πολύ! Όποιος έχει κάποια πληροφόρηση/ενημέρωση ακόμη πέραν των 160 πρώτων ας μας ενημερώσει!!! και πάλι ευχαριστώ!!!!

melissanthi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2012 7:28 pm

Δημοσίευσηαπό melissanthi » Τρί Μαρ 27, 2012 7:09 pm

Στην ΕΣΔΙ έχουν περάσει 44 άτομα, οπότε οι διορισθέντες θα ειναι μέχρι το 204 (εκτός αν φυσικά κάποιοι απο την ΕΣΔΙ επιλέξουν να γίνουν ειρηνοδίκες)

lawp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 5:33 pm

Δημοσίευσηαπό lawp » Τρί Μαρ 27, 2012 9:17 pm

melissanthi έγραψε:Στην ΕΣΔΙ έχουν περάσει 44 άτομα, οπότε οι διορισθέντες θα ειναι μέχρι το 204 (εκτός αν φυσικά κάποιοι απο την ΕΣΔΙ επιλέξουν να γίνουν ειρηνοδίκες)


Σοβαρά?? Είναι πολύ μεγαλύτερος ο αριθμός απόσο φανταζόμουν τελικά....Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Nik 13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 01, 2012 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό Nik 13 » Τετ Μαρ 28, 2012 1:54 am

ευχαριστα ολα αυτα.μετα τι γινεται ειναι το θεμα

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Τετ Μαρ 28, 2012 10:26 am

lawp έγραψε:
melissanthi έγραψε:Στην ΕΣΔΙ έχουν περάσει 44 άτομα, οπότε οι διορισθέντες θα ειναι μέχρι το 204 (εκτός αν φυσικά κάποιοι απο την ΕΣΔΙ επιλέξουν να γίνουν ειρηνοδίκες)


Σοβαρά?? Είναι πολύ μεγαλύτερος ο αριθμός απόσο φανταζόμουν τελικά....Και πάλι ευχαριστώ πολύ!


Πραγματικα δε γνωριζα οτι ειναι τοσοι πολλοι, αλλα εχω μια απορια...οσοι περασαν και στην εσδι, εχουν ηδη προβει σε εγγραφη στη σχολή και μαλιστα εχει ξεκινησει η θητεια τους σε αυτην...συνεπως, εχουν ηδη επιλεξει...αρα το ζητημα δεν εχει ηδη κριθει;

evi79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό evi79 » Σάβ Μαρ 31, 2012 8:36 pm

Καλησπέρα σας...απευθύνομαι σε όσους ασκείτε δικηγορία και είστε στους 160..έχετε ξεκινήσει τη διαδικασία διαγραφής απο το σύλλογό σας ή ακόμη;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες