Διαγωνισμοί EPSO

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vezouvia13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2012 9:19 pm

Δημοσίευσηαπό vezouvia13 » Παρ Μάιος 18, 2012 11:57 pm

cheesed έγραψε:
stefan έγραψε:Μήπως συμμετείχε κανείς στις φετινές εξετάσεις για AD5/7 και μπορεί να μας μεταφέρει κάτι από την εμπειρία του και τα θέματα που μπήκαν?



Συμμετειχα στις 10/5 στη Θεσσαλονικη. Δεν μου φανηκαν ιδιαιτερα δυσκολα, και ο χρονος (εφοσον ησουν αρκετα συγκεντρωμενος) ειναι οκ. Τα αριθμητικα μου φανηκαν πολυ ευκολα ισως λογω ειδικοτητας (οικονομολογος γαρ), στα υπολοιπα τεστ νοιμζω οτι πηγα αρκετα καλα. Και λεω νομιζω γιατι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, ειδικα στα σχηματα :lol:
Ειναι η πρωτη φορα που δινω σε διαγωνισμο της EPSO, οποτε δεν εχω και πολλες ελπιδες...Η αληθεια ειναι οτι περιμενα αρκετα δυσκολοτερα τα θεματα. Δεν ειχα κανει καμια προετοιμασια, ετσι ειχα....αγνοια κινδυνου!!! :)


Συμμετείχα στις 7/5 στην Αθήνα, και ήταν πρώτη φορά που συμμετείχα σε εξετάσεις της epso. Δεν ξέρω ο κύριος στην Θεσσαλονίκη πως ακριβώς του φάνηκαν εύκολα αλλά...το verbal reasoning πιστεύω ήταν πολύ πακέτο. Και γνωρίζω πολύ καλά την ελληνική!ήταν τα κείμενα αρκετά μακροσκελή και ο χρόνος δεν έφτανε ούτε κατά διάνοια. Τα υπόλοιπα ήταν οκ, τα μαθηματικά εύκολα και το abstract εύκολο , το τελευταίο (situational judgment) κάπως περίεργο από την άποψη ότι ήταν προσωπική αξιολόγηση. Δεν πιστεύω κι εγώ φυσικά ότι έχω ελπίδες απλά για την εμπειρία. Γνωρίζει κανείς μήπως πότε περίπου θα έχουμε αποτελέσματα?

stefan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2010 6:37 pm

Δημοσίευσηαπό stefan » Σάβ Μάιος 19, 2012 2:21 pm

Για να πω την αλήθεια και εμένα δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα εύκολα ειδικά σε συνδυασμό με τον παρεχόμενο χρόνο. Μου φάνηκε εξαιρετικά απαιτητικό το να μπορέσεις να διαχειριστείς αποσπάσματα 7-10 γραμμών σε 1,5 λεπτό. Δεν συζητώ το abstract reasoning και τη "λογική" πίσω απ' αυτό! Ίσως του χρόνου, και μετά από πολύ εξάσκηση, τα πράγματα να είναι πιο στρωτά! Όπως και να χει νομιζω πως τα αποτελέσματα θα αποσταλούν στους συμμετέχοντες περίπου 4-5 εβδομάδες μετά το τέλος της εξεταστικής διαδικασίας που τελειώνει σήμερα, αν δεν απατώμαι. Πέρσι τα έστειλαν την 1η Ιουλίου! Καλή επιτυχία σε όλους!

npantelis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 5:11 am

Δημοσίευσηαπό npantelis » Παρ Ιουν 29, 2012 6:22 pm

Γεια σας, στα αποτελέσματα για το AD5 πήρα 60/80 και πέρασα τις επιμέρους βάσεις για τις ενότητες.
Ξέρετε τι πρακτικά σημαίνει αυτό ; Θα με καλέσουν για συνέντευξη; Από τι εξαρτάται; Για το θέμα συνέντευξη κάποιες πληροφορίες;

nearxos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2008 8:25 pm

Δημοσίευσηαπό nearxos » Σάβ Ιουν 30, 2012 11:50 am

npantelis έγραψε:Γεια σας, στα αποτελέσματα για το AD5 πήρα 60/80 και πέρασα τις επιμέρους βάσεις για τις ενότητες.
Ξέρετε τι πρακτικά σημαίνει αυτό ; Θα με καλέσουν για συνέντευξη; Από τι εξαρτάται; Για το θέμα συνέντευξη κάποιες πληροφορίες;


Ιδιο σκορ κι εγώ. Πολυ καλά σε numerical και abstract, μέτρια στο sjt, χάλια στο verbal (13/20).
Απ' οτι έχω καταλάβει, με 75% δεν πας πουθενά. Στους τελευταίους διαγωνισμούς οι υποψήφιοι ήταν τόσοι πολλοί που το κατώφλι της επιλογής για συνέντευξη ήταν κοντά στο 90%. Δεν ξέρω πόσοι ήταν οι υποψήφιοι φέτος αλλά δε νομίζω να ήταν λιγότεροι. Τι να πω... μακάρι να είναι αλλιώς...

anakin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 8:38 pm

Δημοσίευσηαπό anakin » Σάβ Ιουν 30, 2012 5:07 pm

Επειδή δε γνωρίζω σε ποιο field είστε, θα σας συμβούλευω να τσεκάρετε τον πίνακα στο γράμμα των αποτελεσμάτων σας (είναι μέσω ενός link). Σε αυτό τον πίνακα σας λέει το minimum των βαθμών για το top 20% κάθε field. Στη συνέχεια δείτε πόσοι υποψήφιοι ήταν στο field σας (στο AC α κληθούν περίπου 2,5 φορές ο αριθμός των θέσεων για κάθε κατηγορία) και do the math!

Provisional number of applications per grade and per field:
EUROPEAN PUBLIC ADMINISTRATION
AD5 12287
AD7 7892

LAW
AD5 4636
AD7 2130

AUDIT
AD5 2675
AD7 1389

COMMUNICATION
AD5 3468
AD7 2023

EXTERNAL RELATIONS
AD5 6519
AD7 2338

Γενικά με 60/80 είναι μάλλον απίθανο να σας καλέσουν. Βέβαια εξαρτάται και από την κατηγορία στην οποία διαγωνίζεστε. Αν είστε EPA ξεχάστε το (εγώ έχω 69 και το πιθανότερο είναι να είμαι εκτός). Αν είστε Audit π.χ. έχετε κάποιες πιθανότητες.
Ούτως ή άλλως είπαν ότι μέχρι τα μέσα Ιουλίου θα έχουν απαντήσει για το ποιοι περνάνε στο β'στάδιο. Μπορείτε να ενημερώνεστε και στο http://www.eu-careers.info/administrato ... 012-cycle/ (είναι επίσημο από EPSO).

Τέλος, στο β΄στάδιο δεν έχει μόνο συνέντευξη, αλλά και case study, group exercise & presentation.
Αυτά, ελπίζω να σας κάλυψα και sorry αν ήμουν απαισιόδοξη!!

npantelis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 5:11 am

Δημοσίευσηαπό npantelis » Σάβ Ιουν 30, 2012 7:40 pm

Κατάλαβα, πρώτη φορά έδωσα, δεν είχα ιδέα σχετικά με το τι επικρατεί.
Σ ευχαριστώ πάντως!

nearxos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2008 8:25 pm

Δημοσίευσηαπό nearxos » Κυρ Ιούλ 01, 2012 9:46 am

anakin έγραψε:Επειδή δε γνωρίζω σε ποιο field είστε, θα σας συμβούλευω να τσεκάρετε τον πίνακα στο γράμμα των αποτελεσμάτων σας (είναι μέσω ενός link). Σε αυτό τον πίνακα σας λέει το minimum των βαθμών για το top 20% κάθε field. Στη συνέχεια δείτε πόσοι υποψήφιοι ήταν στο field σας (στο AC α κληθούν περίπου 2,5 φορές ο αριθμός των θέσεων για κάθε κατηγορία) και do the math!


Επειδή η στατιστική δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου, αν κατάλαβα καλά προτείνεις το παρακάτω;

Στην κανονική κατανομή των βαθμολογιών, έχοντας ως δεδομένα π.χ. για το audit οτι z=0,843 στο 64%(βαθμολογικό αποτέλεσμα) z=0 στο 58,5% και z=-0,525 στο 53%, να υπολογιστεί η τυπική απόκλιση μέσω reverse engineering για να μπορεί μετά ο καθένας γνωρίζοντας το σκορ του να βλέπει πόσες τυπικές αποκλίσεις απέχει από το μέσο και τι ποσοστό των συνυποψηφίων του έχει "από κάτω του".
Δεν ξέρω καν αν είναι σωστό αυτό που έγραψα αλλά όπως και να'χει, όποιος έχει τον χρόνο και τη γνώση να do the math και να μοιραστεί και το αποτέλεσμα μαζί μας θα έχει την ευχή μου! :P

anakin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 8:38 pm

Δημοσίευσηαπό anakin » Κυρ Ιούλ 01, 2012 6:54 pm

Το έχεις πάει ιδιαίτερα μπερδεμένα. Δε γνωρίζω καν αν τα αποτελέσματα ακολουθούν κανονική κατανομή. Αυτό που εννοούσα είναι ότι μπορείς να δεις πόσα άτομα ανήκουν στο top 20 (κατά προσέγγιση γιατί ο υπολογισμός είναι βάσει αριθμού αιτήσεων και όχι εξεταζομένων) και να το συγκρίνεις με τον αριθμό των ατόμων που θα κληθούν στο AC (2,5 φορές ο αριθμός των θέσεων). Παρακάτω έχω ετοιμάσει τον πίνακα με τα νούμερα. Από αυτό μπορείς να δεις χοντρικά ότι 1. σε όλες τις κατηγορίες το minimum θα είναι πάνω από το min του top20. Επίσης, ότι ειδικά σε κατηγορίες που υπάρχουν πολύ περισσότερα άτομα από τις θέσεις στο AC θα ανέβει πολύ η βάση (π.χ. EPA, external relations). Τώρα ασφαλής προσδιορισμός είναι δύσκολο να γίνει. Πάντως εγώ για το field μου (ΕΡΑ 5) και βάσει και των περσινών το περιμένω γύρω στο 70-71. Μακάρι να πέσω έξω.(sorry για την εικόνα του πίνακα, δεν μπορώ να βρω πώς μεταφέρεις πίνακα ή εικόνα εδώ)

Αρ. Αιτήσεων 20% αρ. Αιτήσεων Αρ. Θέσεων 2,5* Αρ. Θέσεων
12287 2457 76 190 EPA5
7892 1578 38 95 EPA7
4636 927 51 128 LAW5
2130 426 13 33 LAW7
2675 535 38 95 AUDIT5
1389 278 5 13 AUDIT7
3468 694 28 70 COM5
2023 405 14 35 COM7
6519 1304 26 65 EX REL5
2338 468 7 18 EX REL7
[/img]

nearxos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2008 8:25 pm

Δημοσίευσηαπό nearxos » Δευ Ιούλ 16, 2012 4:24 pm

I regret to inform you that you have not been successful in reaching the Assessment Centre phase for the above competition. The candidates who have been invited to the Assessment Centre phase obtained a minimum total of 68.5 points in the admission tests. Given that your score was lower than this, the Selection Board did not examine your file.


Αντε, πάμε γι'αλλα...

Καλή επιτυχία σε όσους έλαβαν πρόσκληση για το Assessment Centre :wink:


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες