Διαγωνισμοί EPSO

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mallorca1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 7:47 pm

Re: AST3

Δημοσίευσηαπό mallorca1983 » Κυρ Μαρ 25, 2012 6:37 pm

[quote="Marilena79"][quote="cowboygr"]Γεια σας παιδιά,

Κανείς που έδωσε για AST3; Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;[/quote]

Καλή επιτυχία!!!
Πως ήταν η εμπειρία; Δεν έδωσα. Είχα δώσει πέρυσι για AD5 και θεωρώ ότι με το παλιό σύστημα του verbal reasoning στα αγγλικά υπήρχαν λιγότερα προβλήματα, γιατί οι μεταφράσεις των ερωτήσεων που κάνουν δεν είναι καλές και γίνονται παρανοήσεις. Εσένα πως σου φάνηκε αυτό το κομμάτι; Ο χρόνος γενικά ήταν επαρκής;[/quote]

συμφωνώ!!! έδωσα κι εγώ πέρυσι και αναρωτιόμουν αν διάβαζα ελληνικά κείμενα ή κάτι άλλο...πολύ μπέρδεμα....και όσοι φίλοι μου έδωσαν τα κείμενα στην γλώσσα τους είχαν το ίδιο παράπονο...δεν το ξανακάνω αυτό το λάθος, την επόμενη φορά στα αγγλικά...θα δώσεις φέτος? γτ του χρόνου δεν το κόβω να μπορούμε, λόγω της υπόθεσης Παχτίτη....

mallorca1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 7:47 pm

Δημοσίευσηαπό mallorca1983 » Κυρ Μαρ 25, 2012 6:44 pm

[quote="koufeto"]Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...[/quote]

εγώ έδωσα για πρώτη φορά για AST1, θεωρώ ότι τα πήγα πολύ καλά....είδωμεν!!...πάντως αυτή η ενότητα που λες θέλει πολύ εξάσκηση...και όπως είπες πρέπει να γράψεις άριστα, έχω γνωστό που έπιασε 85% πέρυσι και δεν πέρασε....θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο....καλή επιτυχία εύχομαι!!! :D

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: AST3

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Δευ Μαρ 26, 2012 12:37 am

mallorca1983 έγραψε:
συμφωνώ!!! έδωσα κι εγώ πέρυσι και αναρωτιόμουν αν διάβαζα ελληνικά κείμενα ή κάτι άλλο...πολύ μπέρδεμα....και όσοι φίλοι μου έδωσαν τα κείμενα στην γλώσσα τους είχαν το ίδιο παράπονο...δεν το ξανακάνω αυτό το λάθος, την επόμενη φορά στα αγγλικά...θα δώσεις φέτος? γτ του χρόνου δεν το κόβω να μπορούμε, λόγω της υπόθεσης Παχτίτη....


Η πρώτη γλώσσα μπορεί να είναι οποιαδήποτε από τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ. Η δεύτερη γλώσσα όμως, στην οποία εξετάζεσαι στο situational judgement test και στη β φάση, πρέπει να είναι αγγλικά, γαλλικά ή γερμανικά και διαφορετική από την πρώτη. Επομένως: Δυστυχώς δεν μπορούμε να δώσουμε στα αγγλικά, εκτός αν φυσικά κάποιος έχει μητρική τη γερμανική ή τη γαλλική! (Νομίζω ότι πέρυσι υπήρχε η δυνατότητα. Πάντως φέτος σίγουρα δεν υπάρχει, οπότε περαστικά μας!).

Ελπίζω μετά το περσινό ρεζιλίκι της epso με την ποιότητα των μεταφράσεων, να έχουν διορθωθεί κάπως τα πράγματα, καθώς, κατά κοινή ομολογία, η κατάσταση πέρυσι ήταν τραγική!

Καλή επιτυχία :D

mallorca1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 7:47 pm

Δημοσίευσηαπό mallorca1983 » Δευ Μαρ 26, 2012 2:56 pm

[quote="koufeto"][quote="tiolink"][quote="koufeto"][quote="garfield"][quote="koufeto"]Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...[/quote]
Εγώ δίνω στις 29.. Και εγώ δεν έχω προετοιμάστει.. Για πες εντυπώσεις;[/quote]

Οι 3 πρώτες ενότητες μου φάνηκαν αρκετά εύκολες, φυσικά πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος γιατί ο χρόνος ίσα που φτάνει. Το ίδιο και για την 5η ενότητα. Στην 4η όπως είπα τα έκανα μαντάρα, θέλει συγκέντρωση+ ταχύτητα και όσες περισσότερες πιάσεις θα είναι ένα μεγάλο ατού πιστεύω. Η τελευταία ενότητα μου φάνηκε πιο δύσκολη από ότι περίμενα. Τα αγγλικά σου πρέπει σίγουρα να είναι πάνω από επίπεδο lower και να είσαι αρκετά εξοικειωμένος με word, excel, power point.
Αυτά...Καλή επιτυχία[/quote]

Τί ακριβώς είναι η τέταρτη ενότητα? Δίνω και εγώ αλλά δεν έχω κάνει προετοιμασία. Επίσης τί χρειάζεται να έχεις μαζί σου? Calculator?[/quote]

περιέχει 40 ερωτήσεις παρατηρητικότητας τις οποίες πρέπει να απαντήσεις σε έξι λεπτά....δεν χρειάζεται να έχεις τπτ μαζί σου....σου παρέχουν αυτοί calculator, ωτοασπίδες κλπ...καλή επιτυχία




http://europa.eu/epso/discover/prepa_te ... acy_en.jpg

Όλες οι ερωτήσεις είναι στο παραπάνω στυλ. Κομπιουτεράκι σου δίνουν εκεί, αν θυμάμαι καλά μόνο ταυτότητα και την εκτύπωση από την booking confirmation.[/quote]

mallorca1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 7:47 pm

Re: AST3

Δημοσίευσηαπό mallorca1983 » Δευ Μαρ 26, 2012 3:34 pm

[quote="Marilena79"][quote="mallorca1983"]

συμφωνώ!!! έδωσα κι εγώ πέρυσι και αναρωτιόμουν αν διάβαζα ελληνικά κείμενα ή κάτι άλλο...πολύ μπέρδεμα....και όσοι φίλοι μου έδωσαν τα κείμενα στην γλώσσα τους είχαν το ίδιο παράπονο...δεν το ξανακάνω αυτό το λάθος, την επόμενη φορά στα αγγλικά...θα δώσεις φέτος? γτ του χρόνου δεν το κόβω να μπορούμε, λόγω της υπόθεσης Παχτίτη....[/quote]

Η πρώτη γλώσσα μπορεί να είναι οποιαδήποτε από τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ. Η δεύτερη γλώσσα όμως, στην οποία εξετάζεσαι στο situational judgement test και στη β φάση, πρέπει να είναι αγγλικά, γαλλικά ή γερμανικά[u] και [/u]διαφορετική από την πρώτη. Επομένως: Δυστυχώς δεν μπορούμε να δώσουμε στα αγγλικά, εκτός αν φυσικά κάποιος έχει μητρική τη γερμανική ή τη γαλλική! (Νομίζω ότι πέρυσι υπήρχε η δυνατότητα. Πάντως φέτος σίγουρα δεν υπάρχει, οπότε περαστικά μας!).

Ελπίζω μετά το περσινό ρεζιλίκι της epso με την ποιότητα των μεταφράσεων, να έχουν διορθωθεί κάπως τα πράγματα, καθώς, κατά κοινή ομολογία, η κατάσταση πέρυσι ήταν τραγική!

ναι, το ξέρω, αλλά στην δεύτερη φάση δεν είναι θέμα μητρικής, δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός.....αν κάποιος για παράδειγμα μιλάει άπταιστα γαλλικά, είτε γιατί μπορεί να εχει σπουδάσει στην γαλλία είτε γιατί έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορεί να αντεπεξέλθει στον γραπτό και προφορικό λόγο, είτε γτ ένας απ'του γονείς του είναι γάλλος, τότε δεν θα χει πρόβλημα...εγώ είμαι μεταφράστρια και έχω ζήσει στο εξωτερικό, γι αυτό είπα με ευκολία την επόμενη φορά στα αγγλικά το πρώτο μέρος και στο δεύτερο (αν κάτσει αχαχ) στα γαλλικά/γερμανικά....αλλά όντως το περυσινό ήταν ρεζιλίκι....άντε να δούμε τι θα γίνει φέτος.... :)
Καλή επιτυχία :D[/quote]

koufeto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 4:08 pm

Δημοσίευσηαπό koufeto » Δευ Μαρ 26, 2012 9:25 pm

mallorca1983 έγραψε:
koufeto έγραψε:Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...


εγώ έδωσα για πρώτη φορά για AST1, θεωρώ ότι τα πήγα πολύ καλά....είδωμεν!!...πάντως αυτή η ενότητα που λες θέλει πολύ εξάσκηση...και όπως είπες πρέπει να γράψεις άριστα, έχω γνωστό που έπιασε 85% πέρυσι και δεν πέρασε....θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο....καλή επιτυχία εύχομαι!!! :D


Καλή επιτυχία...
Μήπως έχουμε κάνα νέο για τα αποτελέσματα?

mallorca1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 7:47 pm

Δημοσίευσηαπό mallorca1983 » Τρί Μαρ 27, 2012 10:13 pm

[quote="koufeto"][quote="mallorca1983"][quote="koufeto"]Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...[/quote]

εγώ έδωσα για πρώτη φορά για AST1, θεωρώ ότι τα πήγα πολύ καλά....είδωμεν!!...πάντως αυτή η ενότητα που λες θέλει πολύ εξάσκηση...και όπως είπες πρέπει να γράψεις άριστα, έχω γνωστό που έπιασε 85% πέρυσι και δεν πέρασε....θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο....καλή επιτυχία εύχομαι!!! :D[/quote]

Καλή επιτυχία...
Μήπως έχουμε κάνα νέο για τα αποτελέσματα?[/quote]

προς το παρόν όχι.....αλλά να τσεκάρεις τον λογαριασμό σου στο epso συχνά....όταν μάθω ότι βγήκαν θα ενημερώσω, no worries! :D

gvel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2004 4:20 pm

Δημοσίευσηαπό gvel » Παρ Απρ 06, 2012 3:10 pm

βγήκαν τα αποτελέσματα... πως τα πήγατε ?? εγώ πήρα 115/160, οπότε το θεωρώ απίθανο να είμαι στους πρώτους...

καλό κουράγιο σε όσους περάσουν στην επόμενη φάση...

tiolink
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Δευ Σεπ 29, 2008 3:38 pm

Δημοσίευσηαπό tiolink » Παρ Απρ 06, 2012 7:11 pm

gvel έγραψε:βγήκαν τα αποτελέσματα... πως τα πήγατε ?? εγώ πήρα 115/160, οπότε το θεωρώ απίθανο να είμαι στους πρώτους...

καλό κουράγιο σε όσους περάσουν στην επόμενη φάση...


Για πιο από όλα βγήκαν αποτελέσματα?

gvel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2004 4:20 pm

Δημοσίευσηαπό gvel » Παρ Απρ 06, 2012 9:05 pm

για το EPSO/AST/117/11 για έλληνες secretary

tiolink
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Δευ Σεπ 29, 2008 3:38 pm

Δημοσίευσηαπό tiolink » Κυρ Απρ 29, 2012 1:18 pm

Βγήκαν τα αποτελέσματα του AST3...τουλάχιστον τα δικα μου, είναι καλό αυτό? Κανένας άλλος?

ngkagr
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό ngkagr » Τετ Μάιος 02, 2012 2:29 pm

και σε μενα βγηκαν 96.8. για να δουμε

wizard
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2006 11:04 pm

Δημοσίευσηαπό wizard » Παρ Μάιος 04, 2012 12:25 pm

Παιδιά...για τους AST secretary πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τίτλο σπουδών σχετικό με το αντικείμενο; δεν προσδιορίζουν τι είδους πτυχία θεωρούν σχετικά...όσοι δηλώσατε έχετε άμεση σχέση με την δουλειά του γραμματέα;

stefan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2010 6:37 pm

Δημοσίευσηαπό stefan » Πέμ Μάιος 10, 2012 11:38 pm

Μήπως συμμετείχε κανείς στις φετινές εξετάσεις για AD5/7 και μπορεί να μας μεταφέρει κάτι από την εμπειρία του και τα θέματα που μπήκαν?

cheesed
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 20, 2006 10:56 am

Δημοσίευσηαπό cheesed » Τετ Μάιος 16, 2012 9:33 am

stefan έγραψε:Μήπως συμμετείχε κανείς στις φετινές εξετάσεις για AD5/7 και μπορεί να μας μεταφέρει κάτι από την εμπειρία του και τα θέματα που μπήκαν?



Συμμετειχα στις 10/5 στη Θεσσαλονικη. Δεν μου φανηκαν ιδιαιτερα δυσκολα, και ο χρονος (εφοσον ησουν αρκετα συγκεντρωμενος) ειναι οκ. Τα αριθμητικα μου φανηκαν πολυ ευκολα ισως λογω ειδικοτητας (οικονομολογος γαρ), στα υπολοιπα τεστ νοιμζω οτι πηγα αρκετα καλα. Και λεω νομιζω γιατι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, ειδικα στα σχηματα :lol:
Ειναι η πρωτη φορα που δινω σε διαγωνισμο της EPSO, οποτε δεν εχω και πολλες ελπιδες...Η αληθεια ειναι οτι περιμενα αρκετα δυσκολοτερα τα θεματα. Δεν ειχα κανει καμια προετοιμασια, ετσι ειχα....αγνοια κινδυνου!!! :)


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες