Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
tna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2014 10:12 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό tna » Δευ Μαρ 13, 2017 12:51 pm

Σε επαρχία.
Δικαιολογητικά απαιτούνται, αλλά είναι κατά περίπτωση. Σχετικά με το αρχείο δεν αναφέρεται κάτι

ΜΑΡΛΕΝ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2010 8:26 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΛΕΝ » Δευ Μαρ 13, 2017 7:38 pm

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση !! Με το καλο λοιπον να ερθει και σε μας. :)

Nemo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 23, 2014 2:01 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό Nemo » Τετ Μαρ 15, 2017 10:01 am

tna έγραψε:
ΜΑΡΛΕΝ έγραψε:Καλημέρα! Είχε κανείς καμια ενημέρωση απο την κατά τόπους εισαγγελία ;


ήρθε σήμερα ... βασικά μέχρι τις 31/3 πρέπει να γίνει αποδοχή του διορισμού

1) Γιατί μέχρι τις 31/3?
2) Δεν θεωρώ ότι το έγγραφο είναι διορισμός. Εντός 30 ημερών από την παραλαβή, πρέπει να προσκομίσουμε ιατρικά έγγραφα και ΥΔ. Αν (για παράδειγμα) ο παθολόγος μου βρει ψεγάδι και κατ' επέκταση αναγραφεί στο δικαιολογητικό που θα προσκομίσω, τότε οι αρμόδιοι στο Υπουργείο δεν μου εγκρίνουν διορισμό.

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ilwt » Τετ Μαρ 15, 2017 3:40 pm

Τι 31/3 ρε παιδια; Εχουμε 30 ημέρες απο την επιδοση του εγγράφου που αναφέρει τα δικαιολογητικά που πρεπει να προσκομίσουμε στο Υπουργειο Δικαιοσύνης. Ξαναλέω, ΑΠΟ την επιδοση του εγγράφου. Τηλεφωνεί η εισαγγελία και παμε εμεις οι ίδιοι να το παραλάβουμε. Το έγγραφο ζητάει να προσκομίσουμε στο υπουργειο μια αιτηση/αποδοχή του διορισμού μας, μια υπεύθυνη δήλωση για τα κωλύματα διορισμού και δυο γνωματεύσεις γιατρών (παθολόγου και ψυχιάτρου) απο δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομειο.
Ψυχραιμία παιδια! Θα έρθουν σε όλους οι διορισμοί.

ΜΑΡΛΕΝ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2010 8:26 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΛΕΝ » Τετ Μαρ 15, 2017 3:57 pm

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!

arsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 11:08 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό arsi » Παρ Ιαν 12, 2018 4:17 pm

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος που έχει λάβει μέρος στον διαγωνισμό να με ενημερώσει σχετικά με την εξέταση στο μάθημα της ξένης γλώσσας, τι ακριβώς περιλαμβάνει; Μετάφραση από την ξένη γλώσσα στα ελληνικά ή και αντίστροφη μετάφραση;

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ilwt » Τρί Ιαν 16, 2018 4:25 pm

Μετάφραση από την ξένη γλώσσα στα ελληνικά ή και αντίστροφη μετάφραση;

Και τα δυο και το κάθε κομμάτι πιάνει 10 μονάδες. Εγω αναρωτιέμαι που βρίσκουμε αυτα τα απαρχαιωμένα κείμενα; Απο κανένα μέλος του συλλόγου που εχει κανει μεταπτυχιακό στην αλλοδαπή πρό αμνημονεύτων;

Anonum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 2:41 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό Anonum » Παρ Φεβ 23, 2018 2:06 pm

Παιδιά καλησπέρα!

Θα ήθελα εμπειρίες-μαρτυρίες-συμβουλές, από συναδέλφους που έχουν λάβει μέρος στον εν λόγω διαγωνισμό και στο διαγωνισμό των δικαστών. Καθ' ότι νέα στην προσπάθεια και ολίγον μπερδεμένη, απόψεις παλαιότερων υποψηφίων ή επιτυχόντων θα ήταν πραγματικά πολύτιμες!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό vtz » Πέμ Μαρ 01, 2018 1:15 pm

Anonum έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!

Θα ήθελα εμπειρίες-μαρτυρίες-συμβουλές, από συναδέλφους που έχουν λάβει μέρος στον εν λόγω διαγωνισμό και στο διαγωνισμό των δικαστών. Καθ' ότι νέα στην προσπάθεια και ολίγον μπερδεμένη, απόψεις παλαιότερων υποψηφίων ή επιτυχόντων θα ήταν πραγματικά πολύτιμες!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Βρέθηκα στη θέση σας και αποφάσισα να γίνω συμβολαιογράφος..Πέτυχα μετά κόπων και βασάνων και τις δύο φορές που συμμετείχα στο διαγωνισμό..Εδωσα δύο φορές εξετάσεις για δύο διαφορετικές περιοχές..Είμαι Συμβολαιογράφος συνολικά οκτώ χρόνια..Πήγα σε γνωστό - πανάκριβο τότε φροντιστήριο και διάβασα πάρα πολύ παράλληλα με την εργασία μου..Η αλήθεια είναι ότι αν γύριζα το χρόνο πίσω θα επιχειρούσα μια θέση στο Δικαστικό κλάδο..Η συμβολαιογραφία έχει παρακμάσει..Δεν έχει καμία σχέση το επάγγελμα με την παλιά του αίγλη..Είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με όλα τα θετικά και περισσότερα αρνητικά βέβαια..Δυστυχώς εγώ το αποφάσισα πριν τη κρίση, έχοντας στο μυαλό μου μια άλλη εικόνα για τη συμβολαιογραφία και θεώρησα ότι ίσως μου ταιριάζει περισσότερο..Εχει αλλάξει πολύ και το αντικείμενο του συμβολαιογράφου..Φοβερή γραφειοκρατία και ευθύνη..Φοβήθηκα δυστυχώς τις εξετάσεις στο δικαστικό κλάδο, την ύλη, το ότι έχει και προφορικό στάδιο εξέτασης, το ίδιο το αντικείμενο ενασχόλησης αν και εφόσον πετύχαινα, τις μεταθέσεις κλπ..παραγνωρίζοντας όμως τη σταθερότητα του και τα όποια άλλα θετικά του..Δε θελω να σας απογοητεύσω, αυτή είναι η δική μου εικόνα..Ισως αν βίωνα το επάγγελμα σε άλλες συνθήκες να είχα και άλλη άποψη επ αυτού..Να φανταστείτε ότι ακόμη σκέφτομαι το δικαστικό και το αν έχω το κουράγιο να το επιδιώξω..

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ilwt » Τρί Μαρ 06, 2018 9:19 pm

Θελεις πληροφορίες για τον διαγωνισμό ή για το μετα;

cherie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 28, 2016 12:49 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό cherie » Κυρ Απρ 15, 2018 5:41 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι! Περιμένω κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, τον διαγωνισμό.
Γνωρίζετε σε ποιο στάδιο βρισκόμαστε; Θα γίνει τελικά μέσα στο '18;
Σε πρόσφατη επικοινωνία με το Υπουργείο μου είπαν πως αναμένεται προκήρυξη εντός του έτους αλλά "όχι σύντομα" :shock: :shock:
Οποιαδήποτε πληροφορία, ευπρόσδεκτη!

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό vtz » Παρ Απρ 20, 2018 2:02 pm

cherie έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι! Περιμένω κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, τον διαγωνισμό.
Γνωρίζετε σε ποιο στάδιο βρισκόμαστε; Θα γίνει τελικά μέσα στο '18;
Σε πρόσφατη επικοινωνία με το Υπουργείο μου είπαν πως αναμένεται προκήρυξη εντός του έτους αλλά "όχι σύντομα" :shock: :shock:
Οποιαδήποτε πληροφορία, ευπρόσδεκτη!

Όντως χλωμό το τοπίο..Σε σχετική επικοινωνία, ειπώθηκε ότι δε ξέρουν καν αν θα βγει μέσα στο έτος και όποιος θέλει να τσεκάρει τη σελίδα του υπουργείου και να τους παίρνει τηλ μια φορά το μήνα για ενημέρωση..

RozaMaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 08, 2018 3:29 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό RozaMaria » Παρ Ιουν 08, 2018 3:54 pm

Καλησπέρα,
Υπάρχει κάτι νεώτερο σχετικά με τον διαγωνισμό; Είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι θα βγει η προκήρυξη τώρα για να γίνει ο διαγωνισμός το Σεπτέμβριο. Έχει κάποιος κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό; Επίσης στο υπουργείο υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο τηλέφωνο στο οποίο μπορούμε να καλέσουμε;

adv1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2020 3:48 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό adv1 » Δευ Μαρ 30, 2020 9:18 am

Καλημέρα σε όλους,πρώτο μου post στο forum.

Πρέπει να επισημανθεί το γεγονός πως μετά την 2421/2018 απόφαση του Στε και τη 214/2019 γνωμοδότηση του ΝΣΚ στο διαγωνισμό μπορεί να λάβει μέρος (και σε περίπτωση επιτυχίας του να διοριστεί) και όποιος διαθέτει όλα τα λοιπά απαιτούμενα από το νόμο προσόντα,πλην,όμως έχει ξεπεράσει το ηλικιακό όριο των 42 ετών.

Χρειάστηκε η προσφυγή συναδέλφου στο Στε το 2016 για να αποφασίσει η Πολιτεία να συμμορφωθεί με το Ευρωπαϊκό και το Εθνικό Δίκαιο.

sofia19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 7:10 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό sofia19 » Τρί Ιουν 02, 2020 11:25 pm

Γνωρίζετε πότε θα γίνει ο επόμενος διαγωνισμός;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες