Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό ilwt » Πέμ Ιουν 02, 2016 9:28 am

Αφήστε μας ρε παιδιά με τις αντιγραφές... Μην διαδίδετε μύθους για τους συνυποψηφίους σας. Έγραφε κανείς σε τέτοια θεματα με αντιγραφή; Τι κακιά και ανταγωνισμός χωρις νόημα. Αμάν πια!!!!!Αντι να είμαστε ενωμένοι ξεσπάει ο ενας στον αλλο. Εκτός αυτού η επιτήρηση ητανε υπερβολικά αυστηρή και οι συνθήκες άθλιες. Ο εχθρός δεν ειναι οι συνυποψήφιοι μας αλλα ο ίδιος ο συλλογος. Φάνηκε ξεκάθαρα οτι θα περάσει υπερβολικά μικρός αριθμός υποψηφίων. Σ΄έναν διαγωνισμο που εχει να γινει 3 χρόνια θα γίνουν πάλι τα ίδια! Πάλι τα ίδια με την ανοχή του υπουργείου φυσικά! Κάποιος είπε για 50 ατομα πιο πανω. Αρχίζω τωρα να το πιστεύω και εγω. Θα γυρίσει μπούμερανγκ καποια στιγμή όλο αυτο παντως και ο συλλογος ειναι τόσο στενόμυαλος που δεν το βλέπει. Όταν σε 800 κενές θεσεις πανελλαδικώς παρουσιάζεις 50 ατομα στην Βόρειο Ελλαδα και αλλα 50 στην υπόλοιπη ειναι λογικό να προκαλεσεις αντιδράσεις. Η καταργηση περιορισμών εισόδου δεν ειναι μνημονιακή υποχρέωση; Όταν σε κόβουν με 9 επειδή έτσι θέλουν για ποια άρση περιορισμών μιλάνε;Προς θεού δεν μιλάω για καταργηση εξετασεων αλλα για αντικειμενικό τροπο βαθμολόγησης που θα λάβει υπόψη και τις άθλιες συνθήκες διεξαγωγής που μείωσαν κατακόρυφα την απόδοση μας, την μη διεξαγωγή του διαγωνισμού εδω και μια τριετία και τον μικρο αριθμό υποψηφίων σε συνάρτηση με τον μεγάλο αριθμό συνταξιοδοτήσεων των παλιότερων. Όλοι χωράμε!!!!!

Elena29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 9:56 am

Δημοσίευσηαπό Elena29 » Πέμ Ιουν 02, 2016 10:35 am

Το πρακτικό της ΚΠολΔ ήταν από το άρθρο 975 ΚΠολΔ, όπως έχει τροποποιηθεί

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Δημοσίευσηαπό vtz » Πέμ Ιουν 02, 2016 11:23 am

Στο αποτέλεσμα θα φανούν όλα, έτσι κι αλλιώς..Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

tna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2014 10:12 am

Δημοσίευσηαπό tna » Πέμ Ιουν 02, 2016 11:29 am

Υπήρχε αντιγραφή από tablet & Κινητά. Ξεκάθαρα πράγματα.

Δεν ξεσπάμε σε συναδέλφους αλλά σε άτομα που απλά χρησιμοποιήσαν μέσα που ΔΕΝ επιτρέπονται. Έγινε αναφορά και στον πρόεδρο των επιτηρητών (δημοσίως) αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Τα αμάν κτλ δεν αλλοιώνουν την αλήθεια

ΜΑΡΛΕΝ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2010 8:26 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΛΕΝ » Πέμ Ιουν 02, 2016 12:36 pm

στην αιθουσα που ημουν εγω η επιτηρηση ηταν χαλαρη, κινητα χτυπησαν , ακουσα σχολια απο αλλους οτι καποια τα ειχαν στα ποδια τους και τα χρησιμοποιουσαν την πρωτη μερα τουλαχιστον. Αλλα θα συμφωνησω οτι τι αντιγραφη να κανεις με τετοια θεματα ; ηθελαν κριτικη σκεψη και ταυχυητα , ειδικα την κυριακη , για να προλαβεις να γραψεις. Εβαλαν ο,τι καινουριο υπαρχει απο νομους και νεο ΚΠΟΛΔ με πινακα , οχι ευκολη θεωρια σε ειδικους νομους , αλλα μικρα πρακτικα...δεν ξερω ελπιζω να μη συνεχιστει το ιδιο σκηνικο και στο εμπορικο.. καλη συνεχεια σε οσους δινουν!

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Δημοσίευσηαπό vtz » Πέμ Ιουν 02, 2016 1:02 pm

Δυστυχώς το έχω ζήσει..Να μην έχεις σηκώσει κεφάλι απο το γραπτό για πάνω απο τρεις ώρες και ο παρα-διπλανός συνυποψηφίος να χρησιμοποιεί απροκάλυπτα kai ανενόχλητα απο καταγραμμένο κώδικα μέχρι ό,τι άλλες χύμα σημειώσεις είχε μέσα στο σάκο του...Να αποσυντονίζεσαι απ'το σούσουρο που γίνεται..Να μετακινείται σε άλλη θέση απο τον επιτηρητή και να διαμαρτύρεται κιόλας ότι "κόπηκε" ο ειρμός του..Τελικά,"κόπηκε" εκ του αποτελέσματος..Και πολλά άλλα τέτοια απογοητευτικά δυστυχώς...Ότι έφτασε όμως η "φάση" και σε tablet-σημείο των καιρών...Μπορεί ωστόσο απο αίθουσα σε αίθουσα να επικρατεί άλλο κλίμα, άλλες συνθήκες κι άλλη επιτήρηση...

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό ilwt » Πέμ Ιουν 02, 2016 2:32 pm

Είναι άσχημο να αιωρείται μια μομφή κατα όλων των υποψηφίων και να μένει η εντύπωση οτι κάνουμε χρήση κινητών και ταμπλετ! Και μάλιστα αυτο να γινεται δημοσίως! Εγω λοιπόν δεν είδα ουτε κινητά ουτε ταμπλετ και μάλιστα η επιτήρηση ητανε πολυ αυστηρή. Έτσι και αλλιώς τι σκας; Θα μας κόψουν όλους κατα τη συνήθη πρακτική τους.

Elena29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 9:56 am

Δημοσίευσηαπό Elena29 » Πέμ Ιουν 02, 2016 3:49 pm

Προσωπικά αντιγραφές από tablet και κινητά δεν είδα,
μάλλον γιατί έγραφα,
εγώ όπως και πολλοί άλλοι.
Το να ισχυρίζεται κάποιος (δημοσίως) ότι έγιναν αντιγραφές,
πλήττει καταρχήν τον ίδιο, σε περίπτωση που αυτός δεν έκανε,
πράγμα που υποθέτω, διαφορετικά δεν θα τολμούσε καν να το πεί
και επίσης όλους όσους, σαν κι εμένα, δεν αντέγραψαν nada που λέμε...

Τα παράπονά μας στους επιτηρητές και όχι εδώ μέσα, για όποιον αντιλαμβάνεται!

Φιλιά και καλή επιτυχία σε όλουες!

NancyNancy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2016 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό NancyNancy » Πέμ Ιουν 09, 2016 3:16 pm

Κι εγώ πιστεύω ότι με τόσο όγκο ερωτήσεων, αν δεν ήξερες την απάντηση, δε σου έμενε χρόνος να την αντιγράψεις από κάπου. Το χειρότερο που έχω να προσάψω στους συνυποψήφιους είναι οι γονείς διαφόρων που περίμεναν έξω από την πόρτα την ώρα που γράφαμε και μάλιστα έκαναν .. παρατήρηση στους επιτηρητές ότι κάποιοι συνεργάζονται. (Λες και δεν ξέρουμε ότι είναι συμβολαιογράφοι και περίμεναν απ΄έξω για να πάρουν κανένα θέμα και να το στείλουν με μήνυμα στα παιδιά τους! Αν δεν υποθέσουμε αυτό, θα πρέπει να υποθέσουμε ότι τα τέκνα τους είναι υπερφυσικοί μπούληδες που σε αυτή την ηλικία δεν μπορούν να πάνε για εξετάσεις χωρίς τη μαμά και τον μπαμπά τους..). Τουλάχιστον για τη Θεσσαλονίκη, πρέπει κι εγώ να πω ότι οι συνθήκες που γράφαμε, ειδικά τη δεύτερη εβδομάδα, ήταν τρισάθλιες. Δε χωρούσε ούτε το τετράδιό μας πάνω στα έδρανα, οι καρέκλες έκαναν απαίσιο θόρυβο και τα πράγματά μας γλιστρούσαν συνεχώς στο πάτωμα. Ως προς τα θέματα.. Όλα καλά κι αναμενόμενα πιστεύω, εκτός από τα ανεκδιήγητα θέματα των Ειδικών Νόμων. Απίστευτα πολλά και δύσκολα, τουλάχιστον έτσι μου φάνηκαν εμένα. Έχει κάποιος διαφορετική άποψη;

Elena29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 9:56 am

Δημοσίευσηαπό Elena29 » Πέμ Ιουν 09, 2016 6:18 pm

Πάνω κάτω, έχω τις ίδιες εντυπώσεις ακριβώς...

Εξετάσεις παρωδία που όπως καλά το είπαν κάποιοι πρώτοι εδώ μέσα, στόχο έχουν μόνο και μόνο να καταργήσουν εν τοις πράγμασι την αύξηση των θέσεων που επέβαλε η Τρόικα...

"Θερμά συγχαρητήρια" στην επιτροπή των εξετάσεων, κ. Υπουργέ και όλοι... πήγαν όλα "ρολόι"!

Καλή επιτυχία παιδιά και μην μασάτε, είναι μόνο εξετάσεις!

Elena29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 9:56 am

Δημοσίευσηαπό Elena29 » Πέμ Ιουν 09, 2016 6:21 pm

Υ.Γ. και το χειρότερο ξέρετε ποιό είναι ε;
Επειδή εγώ τυγχάνω ήδη συμ/φος και έδωσα για αλλαγή έδρας,
όλα αυτά γίνονται για ποιό λόγο;
Για να σε παίρνει τηλέφωνο ο κάθε τυχάρπαστος και να ρωτάει "πόσο κάνει το πληρεξούσιο;", και όταν του λες την νόμιμη αμοιβή (45 ευρώ/2 φύλλα - 60 ευρώ/3 φύλλα κ.ο.κ.), να σου απαντάει ότι αυτός ξέρει ότι κάνει γύρω στα 30 ευρώ...

Ξεφτίλα...

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Δημοσίευσηαπό vtz » Παρ Ιουν 10, 2016 9:31 am

Έτσι είναι δυστυχώς..Το επάγελλμα τητελευταία 5ετία έχει ξεπέσει..Και ο κόπος που μεσολαβεί μέχρι την άσκηση του και κατά την άσκηση του, δεν αντισταθμίζεται ούτε οικονομικά, ούτε ψυχολογικά..Όπως και να χει καλή επιτυχία και καλή δύναμη!

lon31
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2016 11:05 am

Δημοσίευσηαπό lon31 » Δευ Ιουν 13, 2016 11:55 am

Μπορώ να πω πως ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου μέχρι σήμερα. Οι συνθήκες στην αίθουσα εξετάσεων ήταν απαίσιες, με αφόρητη ζέστη ειδικά την πρώτη ημέρα, καθώς αν λειτουργούσε ο κλιματισμός δεν θα είχαμε φως... Η επιτροπή πολύ αυστηρή (και καλά έκανε) αλλά όχι για όλους!!! Εννοείτε ότι τίποτα δεν άρχιζε στην ώρα του, τα θέματα ήταν διατυπωμένα με σκοπό να μπερδέψουν και ειλικρινά δεν υπήρχε λόγος γι' αυτό. Επιπλέον, σε κάποια από τα μαθήματα ήταν τόσα πολλά τα ερωτήματα, ειδικά στο αστικό, που ούτε να σκεφτείς δεν προλάβαινες. Για αυτές τις εξετάσεις έχω διαβάσει όσο τίποτα άλλο στη ζωή μου αλλά μετά από όλα αυτά φοβάμαι πως οι επιτυχόντες θα είναι πολύ λίγοι. Καλή μας επιτυχία και καλό κουράγιο!!!

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Δημοσίευσηαπό vtz » Δευ Ιουν 13, 2016 1:14 pm

Είναι όντως εμπειρία απτις λίγες..Αλλά μην απογοητεύεστε..Μια δυνατή προσπάθεια,έχει και την ανάλογη ανταμοιβή.

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό ilwt » Δευ Ιουν 13, 2016 3:43 pm

Ο διαγωνισμός ητανε χειρότερος απο κάθε αλλη φορά και απο άποψη συνθηκών και απο άποψη θεμάτων. Τα θεματα πολλα και γεμάτα ασάφειες σε ΟΛΑ τα μαθήματα. Φυσικά αυτο γινεται σκόπιμα για να παρουσιαστεί ενας πίνακας άδειος... "Μα δεν γράψανε κύριε Υπουργέ οι μπουμπούνες! Πως θέλουν να περάσουν και να γίνουν συμβολαιογραφοι;

Τον Νοέμβριο θα βγούνε τα αποτελεσματα.Για ποιο λόγο λοιπόν τετοια βιασύνη; Για να έχουν χρονο να τα μαγειρέψουν όπως τους βολεύει; Και γιατι βγαίνουν 800 θεσεις όταν η πραγματική τους πρόθεση ειναι να περάσουν 50; Για να δίνουμε τα υπόλοιπα κορόιδα τα 60 ευρώ εξέταστρα και να πληρώνουμε απο την τσέπη μας τα έξοδα του διαγωνισμού στον οποίο τελικα θα περάσουν οι λιγοι και εκλεκτοι;
Όσο για τις δυσκολίες του επαγγέλματος και τους πελάτες που ρωτάνε ποσο κανει το ενα και ποσο κανει το αλλο, λυπάμαι που θα σας το πω αλλα σε αυτη την φάση μας αφήνουν αδιάφορους. Είμαστε υποψήφιοι και μάλιστα αρκετα ικανοί να καταλάβουμε οτι τιποτα δεν ειναι εύκολο. Αυτα ειναι για τους εν ενεργεία συμβολαιογράφους για τους οποίους υπάρχουν διάφορα φόρουμ και γκρουπ στο διαδίκτυο. Εδω γράφουνε οι υποψήφιοι.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες