Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
roma
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 4:01 pm

Δημοσίευσηαπό roma » Πέμ Απρ 08, 2010 4:58 pm

καλησπερα παιδια.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Πέμ Απρ 08, 2010 5:24 pm

καλησπέρα και σε σένα roma.

roma
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 4:01 pm

Δημοσίευσηαπό roma » Πέμ Απρ 08, 2010 8:47 pm

νικο θες να δωσεις για τους επιμελητες?προκειτε για τους αμισθους δικαστικους επιμελητες.ανηκουν στην εποπτεια του εισαγγελεα πρωτοδικων!!αλλο κλειστο επαγγελμα αυτο!!!αν δεν εισαι στην καστα τους δεν μπαινεις!

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Απρ 09, 2010 11:27 am

roma έγραψε:νικο θες να δωσεις για τους επιμελητες?προκειτε για τους αμισθους δικαστικους επιμελητες.ανηκουν στην εποπτεια του εισαγγελεα πρωτοδικων!!αλλο κλειστο επαγγελμα αυτο!!!αν δεν εισαι στην καστα τους δεν μπαινεις!

Aπαπα... Ούτε με σφαίρες. Δεν το λέω υποτιμητικά, όπως πολλοί συνάδελφοί μου αναφέρονται στους επιμελητές. Απλά δεν ξέρω... Είναι απαραίτητο ως επάγγελμα, όμως σκέφτομαι πόση θλίψη προκαλούν στον κόσμο (από μία απλή επίδοση δικογράφου, μέχρι κατασχέσεις κλπ-και δυστυχώς τα κακά μαντάτα συνδέονται πάντα με τον μαντατοφόρο) που δεν μου μπαίνει καν αυτή η ιδέα...

ΜΑΡΛΕΝ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2010 8:26 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΛΕΝ » Δευ Απρ 12, 2010 7:21 pm

Καλησπερα σε ολους ! Ειμαι συναδελφος , δικηγορος σε επαρχιακη πολη. Ενδιαφερομαι να δωσω για συμβολαιογραφος . Θα ηθελα να ρωτησω τους επιτυχοντες στο φετινο διαγωνισμο , κατα ποσον ειναι απαραιτητα τα φροντιστηρια ή αν ειναι αρκετο το προσωπικο διαβασμα . Αν μπορειτε να προτεινετε κπ φροντιστηριο . Υπαρχει περιπτωση να απελευθερωθει εντελως το επαγγελμα ; Συγχαρητηρια στους επιτυχοντες !!

roma
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 4:01 pm

Δημοσίευσηαπό roma » Τρί Απρ 13, 2010 11:56 am

καλημερααα :)

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τρί Απρ 13, 2010 1:01 pm

Καλημέρα σε όλους... αν και δεν έχω δώσει στον εν λόγω διαγωνισμό, ξέρω πως και με προσωπικό διάβασμα μπορείς να ανταπεξέλθεις, ίσως η καθοδήγηση ενός καλού φροντιστηρίου να είναι απαραίτητη σε περιφέρειες ειρηνοδικείων με μεγάλο ανταγωνισμό (βλ. Αθήνα, Πειραιά κλπ).
Για επαρχία από φροντιστήρια δεν ξέρω τί παίζει, στην Αθήνα όμως υπάρχουν τουλάχιστον 2 που ξέρω ότι προετοιμάζουν , μάλιστα το 1 από αυτά (το πιο τσουχτερό στην τιμή) έχω ακούσει ότι έχει συγκλονιστικό ποσοστό επιτυχίας. Ονόματα δεν μπορώ να πω για λόγους ευνόητους.
Για την απελευθέρωση όλο το ακούμε και ποτέ δεν το βλέπουμε. Να απελευθερωθεί εντελώς, όπως το εννοεί ο υπόλοιπος κόσμος, να μπορεί ας πούμε ο κάθε απόφοιτος Νομικής να ανοίξει δικό του συμβολαιογράφείο δε θα γίνει ποτέ. Ίσως να αυξηθεί ο αριθμός των θέσεων , κάτι έχει ακουστεί και για παραχώρηση δικαιώματος στους δικηγόρους να συντάσσσουν κατηγορίες συμβολαίων (αν και μου φαίνεται αμφίβολο να έχουν την ίδια αποδεικτική ισχύ με τα δημόσια έγγραφα που συντάσσουν οι συμβολαιογράφοι.
Προς το παρόν αναμένουμε να δούμε το Νομοσχέδιο που θα κατατεθεί στη Βουλή και θα ενσωματώσει την οδηγία Μπόλκενσταιν.

roma
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 4:01 pm

Δημοσίευσηαπό roma » Δευ Απρ 19, 2010 10:10 am

ΠΟΙΟΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ
Τον τομέα Υγείας, προκειμένου για ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό.

Τον τομέα Παιδείας, προκειμένου για εκπαιδευτικό προσωπικό.

Το τομέα Ασφάλειας, προκειμένου για ένστολο προσωπικό.

Τους αποφοίτους της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και της Εθνικής Σχολής Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Τους δικαστικούς λειτουργούς, το κύριο προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους και τους ιατροδικαστές.
Το προσωπικό του άρθρου 16 παρ. 6 του Συντάγματος.

Τους συμβολαιογράφους και τους δικηγόρους μόνο για τον διορισμό τους στους οικείους συλλόγους για την άσκηση του επαγγέλματός τους

roma
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 4:01 pm

Δημοσίευσηαπό roma » Δευ Απρ 19, 2010 10:14 am

Στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ τώρα εκατοντάδες συμβολαιογράφοι .....ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!! :twisted:

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Απρ 19, 2010 10:48 am

roma έγραψε:Στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ τώρα εκατοντάδες συμβολαιογράφοι .....ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!! :twisted:

Η αλήθεια είναι πως φαίνεται αστείο καθώς οι συμβολαιογράφοι είναι από τα επαγγέλματα που και να θέλουν δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν!!! Αφού τα συμβόλαια διέπονται απο δημοσιότητα πώς θα αποκρύψεις ένα συμβόλαιο που έκανες; Δε γίνεται... Τώρα αν εννοούν τα αντίγραφα που βγάζουν οι συμβολαιογράφοι και ίσως να μην κόβουν απόδειξη, τί να πω... Μάλλον πταίσμα μου κα΄νει...

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 10, 2010 10:58 am

καλημέρα παιδιά !! έχετε μάθει τίποτε σχετικά με νέο διαγωνισμό συμβολαιογράφων ;; και τελικά τί θα γίνει με τον προηγούμενο ;; δεν έχουν δοθείι ακόμη όλοι οι διορισμοί
ευχαριστώ

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Μάιος 10, 2010 1:39 pm

dimdim15 έγραψε:καλημέρα παιδιά !! έχετε μάθει τίποτε σχετικά με νέο διαγωνισμό συμβολαιογράφων ;; και τελικά τί θα γίνει με τον προηγούμενο ;; δεν έχουν δοθείι ακόμη όλοι οι διορισμοί
ευχαριστώ

Αλήθεια βρε παιδιά τί γίνεται με τη νέα προκήρυξη; Δεν υποτίθεται ότι βγαίνει μες στο πρώτο τετράμηνο κάθε έτους; Λέτε να μη γίνει καθόλου; (Απίθανο σενάριο, καθώς δεν προκαλείται καν δαπάνη στον κρατικό προυπολογισμό.)

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Μάιος 10, 2010 1:52 pm

nikoslaw έγραψε:
dimdim15 έγραψε:καλημέρα παιδιά !! έχετε μάθει τίποτε σχετικά με νέο διαγωνισμό συμβολαιογράφων ;; και τελικά τί θα γίνει με τον προηγούμενο ;; δεν έχουν δοθείι ακόμη όλοι οι διορισμοί
ευχαριστώ

Αλήθεια βρε παιδιά τί γίνεται με τη νέα προκήρυξη; Δεν υποτίθεται ότι βγαίνει μες στο πρώτο τετράμηνο κάθε έτους; Λέτε να μη γίνει καθόλου; (Απίθανο σενάριο, καθώς δεν προκαλείται καν δαπάνη στον κρατικό προυπολογισμό.)

Α! Και κάτι ακόμα. Τί νέα από το μέτωπο των "μεταρρυθμίσεων" σχετικά με τους συμβολαιογράφους; Έχει κανείς καμμία πληροφορία; Thnx!!!

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Τετ Μάιος 12, 2010 5:40 pm

καλησπέρα σε όλους,
ακόμη τίποτα σχετικά με ανακοίνωση διαγωνισμού συμβολαιογράφων ενώ για τους υποθηκοφύλακες προκηρύχθηκε ο αντίστοιχος διαγωνισμός. οψόμεθα....

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Τετ Μάιος 12, 2010 5:54 pm

dimdim15 έγραψε:καλησπέρα σε όλους,
ακόμη τίποτα σχετικά με ανακοίνωση διαγωνισμού συμβολαιογράφων ενώ για τους υποθηκοφύλακες προκηρύχθηκε ο αντίστοιχος διαγωνισμός. οψόμεθα....

Είναι όντως περίεργη η κατάσταση. Από συγγενή μου που δουλεύει στο Υπουργείο μου λέει πως δεν έχει ξανασυμβεί να μην διεξαχθεί διαγωνισμός (στο πρόσφατο παρελθόν τουλάχιστον), αλλά ας φυλάμε λίγο τα νώτα μας...
ο roma να μας δώσει καμιά πληροφορία?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες