ΕΣΔΔ - ΕΣΤΑ για όσους δίνουν για πρώτη φορά

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
simone
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Αύγ 08, 2007 12:50 pm

Δημοσίευσηαπό simone » Τρί Δεκ 29, 2009 8:59 pm

Βεβαια οταν ο ιδιος ειχε αναγκη και ρωταγε αλλους,τοτε ειχε φορεσει το καλο και ευγενικο του προσωπειο....

keros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 6:26 pm

Δημοσίευσηαπό keros » Τρί Δεκ 29, 2009 10:42 pm

katiana21 έγραψε:Καλό θα ήταν όσοι ζητάτε οτιδήποτε-και μάλιστα οι πιο καινούργιοι στο forum- από προηγούμενος, να μην ξεχνάτε να είστε ευγενικοί, διότι όσοι βοηθούν το κάνουν με ανιδιοτέλεια, από τον προσωπικό τους χρόνο, για ανθρώπους που δεν ξέρουν καν. Δεν θα τους τη λέτε και από πάνω, επειδή δεν το κάνουν όποτε σας βολέυει. Όπως βοήθησαν και εμένα κάποιοι, έτσι θα βοηθήσω και εγώ και ο χ άλλος, όταν μπορέσει. Οι εύκολοι χαρακτηρισμοί δείχνουν και το επίπεδο και τον τρόπο σκέψης του καθενός.


Κανένα γόνιμο σχόλιο για βιβλιογραφία?

katiana21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Απρ 21, 2008 11:47 am

Δημοσίευσηαπό katiana21 » Τετ Δεκ 30, 2009 8:31 am

Το σχόλιο δεν αφορούσε στον zizitop, αλλά στον kero ή οποιονδήποτε άλλο θεωρεί δεδομένα κάποια πράγματα, όχι σε παιδιά που ζητούν βοήθεια. Ειρωνεία δεν υπήρξε. Αν δεν αντιλαμβάνεστε, καλύτερα να μην πατάτε εσείς το reply.

keros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 6:26 pm

Δημοσίευσηαπό keros » Τετ Δεκ 30, 2009 11:30 am

katiana21 έγραψε:Το σχόλιο δεν αφορούσε στον zizitop, αλλά στον kero ή οποιονδήποτε άλλο θεωρεί δεδομένα κάποια πράγματα, όχι σε παιδιά που ζητούν βοήθεια. Ειρωνεία δεν υπήρξε. Αν δεν αντιλαμβάνεστε, καλύτερα να μην πατάτε εσείς το reply.


Κανένα γόνιμο σχόλιο για βιβλιογραφία?

andreas81
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό andreas81 » Τετ Δεκ 30, 2009 1:54 pm

Για ελάτε εδώ οι υποψήφιοι:
http://www.facebook.com/#/group.php?gid=123853048497
Εγώ βασικά είχα μαζέψει μόνος την ύλη, τώρα θα πρέπει να κοιτάξω από ποια βιβλία κράτησα σημειώσεις, κάποια εξ αυτών δεν χρειάζονται καθόλου, πάντως γαι αναζήτησή τους μπείτε στο www.unioncatalog.gr, είναι ενοποιημένος κατάλογος τριτοβάθμιων ιδρυμάτων, από ότι θυμάμαι Αθήνα και Θεσσαλονίκη θα βρείτε τα περισσότερα από αυτά της προτεινόμενης βιβλιογραφίας, όπως ξαναέγραψα πιο πάνω θα κοιτάξω ποια είναι πιο χρήσιμα. Πάντως σε κανένα εξ αυτών δεν είχε ύλη για τη μετανάστευση όπου στον προηγούμενο διαγωνισμό ήταν στα υποψήφια θέματα, χρόνια πολλά σε όλους και του χρόνου ας είναι η χρονιά μας! :wink:

boanna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 2:03 am

Δημοσίευσηαπό boanna » Τετ Ιαν 06, 2010 4:47 pm

Γεια σε ολους! Διαβαζοντας τα παραπανω εχω να πω οτι η αγωνια του καθενος για τις συγκεκριμενες εξετασεις δεν πρεπει να φτανει σε σημεια αγενιας ή τελος παντων εκνευρισμου! Αν καποιος θιγεται/ενοχλειται/δυσανασχετει απο μηνυμα που αφηνει καποιος αλλος απλα δεν πρεπει να μπαινει στη διαδικασια να απανταει!
Οσοι μπαινουμε εδω μπαινουμε για να βοηθηθουμε και βασιζομαστε στην καλη προαιρεση καποιων παλιοτερων ή πιο εμπειρων (και μιλαω στο α' πληθυντικο προσωπο γιατι και εγω στην ιδια φαση ειμαι, δινω πρωτη φορα φετος). Απο εκει και επειτα ομως δεν υπαρχει καμια υποχρεωση απο αλλα παιδια να βοηθησουν, στην τελικη αναλυση ο καθενας εχει και τα δικα του θεματα να λυσει. Βασιζομαστε στην καλη τους διαθεση και γι΄αυτο πρεπει αν μη τι αλλο να ειμαστε ευγνωμονες για την οποια βοηθεια, δεν μας ξερουν και απο χτες αλλωστε..
Τελος παντων, οσον αφορα στην υλη εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ειτε προερχεσαι απο σχετικη ειτε απο ασχετη σχολη πρεπει πρωτα να βαλεις τις βασεις σε καθε μαθημα και οχι να αρχισεις απο εξειδικευμενα συγγραμματα, οπως ειναι καποια απο αυτα που αναφερονται στην ενδεικτικη βιβλιογραφια στο site της σχολης.
Νομιζω οτι το διαβασμα πρεπει να παει προοδευτικα, απο τα απλουστερα στα πιο συνθετα και πιο εξειδικευμενα. Αν εχετε προσβαση σε καποια βιβλιοθηκη ψαξτε τους τιτλους των βιβλιων για να δειτε εστω ξεφυλλιζοντας τα που περιπου κυμαινονται στο περιεχομενο τους αλλα και αν σας "κανουν", αν ειναι απλα γραμμενα κτλ.
Ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη, δεν ξερω αν αυτο το συστημα "δουλευει" για ολους! Αυτα!

keros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 6:26 pm

Δημοσίευσηαπό keros » Πέμ Ιαν 07, 2010 12:14 pm

boanna έγραψε:Γεια σε ολους! Διαβαζοντας τα παραπανω εχω να πω οτι η αγωνια του καθενος για τις συγκεκριμενες εξετασεις δεν πρεπει να φτανει σε σημεια αγενιας ή τελος παντων εκνευρισμου! Αν καποιος θιγεται/ενοχλειται/δυσανασχετει απο μηνυμα που αφηνει καποιος αλλος απλα δεν πρεπει να μπαινει στη διαδικασια να απανταει!
Οσοι μπαινουμε εδω μπαινουμε για να βοηθηθουμε και βασιζομαστε στην καλη προαιρεση καποιων παλιοτερων ή πιο εμπειρων (και μιλαω στο α' πληθυντικο προσωπο γιατι και εγω στην ιδια φαση ειμαι, δινω πρωτη φορα φετος). Απο εκει και επειτα ομως δεν υπαρχει καμια υποχρεωση απο αλλα παιδια να βοηθησουν, στην τελικη αναλυση ο καθενας εχει και τα δικα του θεματα να λυσει. Βασιζομαστε στην καλη τους διαθεση και γι΄αυτο πρεπει αν μη τι αλλο να ειμαστε ευγνωμονες για την οποια βοηθεια, δεν μας ξερουν και απο χτες αλλωστε..
Τελος παντων, οσον αφορα στην υλη εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ειτε προερχεσαι απο σχετικη ειτε απο ασχετη σχολη πρεπει πρωτα να βαλεις τις βασεις σε καθε μαθημα και οχι να αρχισεις απο εξειδικευμενα συγγραμματα, οπως ειναι καποια απο αυτα που αναφερονται στην ενδεικτικη βιβλιογραφια στο site της σχολης.
Νομιζω οτι το διαβασμα πρεπει να παει προοδευτικα, απο τα απλουστερα στα πιο συνθετα και πιο εξειδικευμενα. Αν εχετε προσβαση σε καποια βιβλιοθηκη ψαξτε τους τιτλους των βιβλιων για να δειτε εστω ξεφυλλιζοντας τα που περιπου κυμαινονται στο περιεχομενο τους αλλα και αν σας "κανουν", αν ειναι απλα γραμμενα κτλ.
Ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη, δεν ξερω αν αυτο το συστημα "δουλευει" για ολους! Αυτα!


Συμφωνώ απολύτως! Η γνώση και η πληροφορία πλερόνονται στην εποχή μας... μην ειστε μ.....ς οπως λέει και η boanna-bafana και βοηθάτε τους συνανθρωπους σας λόγω καλής διάθεσης και έλλειψης εγωϊσμου - στην κοινωνία μας του dog eat dog ο καθένας για την πάρτη του και όλοι μαζι μετα στους ψυχιάτρους!!! :lol:

boanna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 2:03 am

Δημοσίευσηαπό boanna » Πέμ Ιαν 07, 2010 3:21 pm

Bασικα keros νομιζω οτι πρεπει να ηρεμησεις λιγο......

keros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 6:26 pm

Δημοσίευσηαπό keros » Πέμ Ιαν 07, 2010 4:58 pm

boanna έγραψε:Bασικα keros νομιζω οτι πρεπει να ηρεμησεις λιγο......


να το εκλάβω ως ανήθικη πρόταση?...έχεις και βιτσιότζικο ονομα... :D

sxolidd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 6:52 pm

Re: για οσους δινουν για πρωτη φορα...

Δημοσίευσηαπό sxolidd » Παρ Ιαν 08, 2010 10:45 am

keros έγραψε:Μην περιμένεις βοήθεια απο εδω μέσα απο κανέναν, όλοι παρτάκηδες είναι...

Εδω ενα κωλ.cd παρακαλάμε να ανεβάσουν και να μοιράσουν στον κόσμο
που αγωνιά για τις εξετάσεις και όποιος το πέρνει στα χέρια του μετα
εξαφανίζεται απο το φόρουμ για να μην το δώσει στους υπόλοιπους...


την ενέργεια αυτή που έχεις κοίτα να την διοχετεύσεις στο διάβασμα και όχι στο να λες ότι σου κατέβει..πέρνα και συ 2 χρόνια διαβάζοντας όλη μέρα και μετά θα σου πω τι cd θα έχεις κουράγιο να ετοιμάσεις..ούτε ζωγραφιστό δε θα θες να δεις το γραφείο σου και την καρέκλα πόσο μάλλον να κοιτάς σημειώσεις και να γράφεις cd..ειδικά αν έχεις περάσει κιόλας θα είσαι όπου φύγει-φύγει....εύκολα λογάκια λέμε όλοι..και τα παιδιά που το πήραν δεν είναι υποχρεωμένα να το μοιραστούν ..το υφάκι αυτό δε σε βοηθά καθόλου..αν ήμουν στη θέση σου θα άλλαζα nickname γιατί έτσι χρονιά δεν βγάζεις στο forum..εκτός και αν δε βλέπεις σοβαρά τη σχολή και απλώς μπαίνεις για σπάσιμο στους άλλους που αυτό κατάληξη θα έχει από ένα σημείο και μετά να μη σου απαντά κανείς..

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 2:10 am

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Παρ Ιαν 08, 2010 4:41 pm

ώπα ώπα...Θα πάρω το μέρος της sxolidd εδώ...keros παρεκτρέπεσαι. Το αν αστειευόσουν ή όχι είναι μερικές φορές δύσκολο να γίνει κατανοητό με τον γραπτό λόγο.
Ας το κρατήσουμε σε φιλικό και συναδελφικό επίπεδο.

keros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 6:26 pm

Δημοσίευσηαπό keros » Τρί Ιαν 12, 2010 11:23 am

hlias1984 έγραψε:ώπα ώπα...Θα πάρω το μέρος της sxolidd εδώ...keros παρεκτρέπεσαι. Το αν αστειευόσουν ή όχι είναι μερικές φορές δύσκολο να γίνει κατανοητό με τον γραπτό λόγο.
Ας το κρατήσουμε σε φιλικό και συναδελφικό επίπεδο.


Το σχόλιο οπως είδε σβήστηκε Ηλία!

και παρέμεινε το σχολιο του sxollid?.... εντάξει ας σταματήσει εδω

αλλα μπορείς να μου πεις ποιός τρώγεται με τα ρούχα του οταν

σχολιάζει 1 βδομάδας ανεβασμενο δικο μου σχολιο που δεν ενοχλησε

και κανεναν στο κατω-κατω και έρχεται να μας δωσει συμβουλες πως θα μιλαμε και τι θα κανουμε (πατρονάρω)

Ναι ρε θα βοηθαμε τους παντες εγω ηδη το χω στείλει το cd σε 2 αγνωστα άτομα που οπως μας λεει "δεν εχουμε και υποχρεωση να βοηθαμε αγνώστους"

Αντε βαριεμαι να γραψω και περισσοτερα ....αλλα θα επανελθω αν χρειαστεί

winner
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2010 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό winner » Πέμ Ιαν 14, 2010 7:06 pm

Παιδιά εσείς εδώ το έχετε πάρει το σιντί???
Δίνω κι εγώ και άφησα το μέιλ μου στο άλλο τόπικ, από τα παιδιά που δώσαν φέτος.
Να ευχηθώ σε όλους μας καλή επιτυχία!!!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες