Κωλύματα διορισμού στο Υπουργείο Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
maxomenos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2009 10:11 am

Κωλύματα διορισμού στο Υπουργείο Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό maxomenos » Δευ Δεκ 14, 2009 8:59 am

Καλημέρα! Ξέρει κανείς (ειδικά από τους δικηγόρους που μπορούν να ψάξουν σχετική νομολογία) αν πρέπει να διαγραφούμε από συλλόγους ή να καταθέσουμε τις άδειες άσκησης επαγγέλματος (όσοι κατέχουμε) για να μην έχουμε κώλυμα διορισμού ή ασυμβίβαστο με τη θέση του Δ.Υ. μετά?
Π.χ. οι μηχανικοί, δικηγόροι, οδοντίατροι, ιατροί έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος και γράφονται σε σύλλογο. Αυτές οι ομάδες πρέπει να διαγραφούν από τους συλλόγους και να καταθέσουν και την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή μόνο να διαγραφούν από τους συλλόγους?

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Re: Κωλύματα διορισμού στο Υπουργείο Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Δευ Δεκ 14, 2009 9:10 am

maxomenos έγραψε:Καλημέρα! Ξέρει κανείς (ειδικά από τους δικηγόρους που μπορούν να ψάξουν σχετική νομολογία) αν πρέπει να διαγραφούμε από συλλόγους ή να καταθέσουμε τις άδειες άσκησης επαγγέλματος (όσοι κατέχουμε) για να μην έχουμε κώλυμα διορισμού ή ασυμβίβαστο με τη θέση του Δ.Υ. μετά?
Π.χ. οι μηχανικοί, δικηγόροι, οδοντίατροι, ιατροί έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος και γράφονται σε σύλλογο. Αυτές οι ομάδες πρέπει να διαγραφούν από τους συλλόγους και να καταθέσουν και την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή μόνο να διαγραφούν από τους συλλόγους?


Επαυξανω την ερωτηση με την αδεια ασκησεως επαγγελματος για τη διδασκαλια ξενων γλωσσων(επαρκεια).
Σαν λογικοτερο μου φαινεται να κρατιουνται εφ'ορου ζωης οι αδειες(που ειναι αλλωστε αποδεικτικα ικανοτητων), απλα να μην μπορεις να τις ασκησεις παραλληλα με τη δουλεια σου ως Δημοσιου Υπαλληλου. Σε καποιες υπηρεσιες μπορεις να ασκεις ταυτοχρονα και αλλη δουλεια, οπως π.χ του ιεροψαλτη εντελως νομιμα.

vasilikh
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2009 7:35 pm

Δημοσίευσηαπό vasilikh » Τρί Δεκ 15, 2009 2:00 pm

καλησπερα.. ειδικα οσον αφορα το καθεστως των δικηγορων ο Κωδ.Δικηγ. το αναφερει ρητα ότι θα πρεπει να διαγραφουν απο τον αρμοδιο δικηγορικο συλλογο στον οποιο ανηκουν και γνωριζω οτι παραδιδεις και την επαγγελματικη σου σφραγιδα κλπ.

c.k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό c.k. » Τρί Δεκ 15, 2009 5:15 pm

Εγω θα σας συμβούλευα να μην βιαζεστε να κανετε πραγματα τα οποία δε σας ζητάει κανενας να τα κάνετε γιατί μπορεί αργοτερα να το μετανιώσετε

pant
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Δευ Φεβ 12, 2007 11:57 am

Δημοσίευσηαπό pant » Τετ Δεκ 16, 2009 12:16 am

tha symfoniso apolyta me ton c.k....

maxomenos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό maxomenos » Τετ Δεκ 16, 2009 6:46 am

c.k. έγραψε:Εγω θα σας συμβούλευα να μην βιαζεστε να κανετε πραγματα τα οποία δε σας ζητάει κανενας να τα κάνετε γιατί μπορεί αργοτερα να το μετανιώσετε


Εννοείται ότι όλα αυτά θα γίνουν την παραμονή της αποδοχής της θέσης. Αλλά πρέπει να γνωρίζουμε ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε, δεν συμφωνείς c.k.?
Η διαγραφή από το δικηγορικό σύλλογο είναι αρκετή? Η κατοχή της άδειας άσκησης επαγγελματος ΔΕΝ αποτελεί πρόβλημα? Μετά την άσκηση οι δικηγόροι δίνουν τυπικές εξετάσεις και τους χορηγείται άδεια άσκησης επαγγέλματος. Επιτρέπεται η κατοχή αυτής της άδειας ή πρέπει να ζητηθεί ανάκληση από το όργανο που την εξέδωσε?

vasilikh
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2009 7:35 pm

Δημοσίευσηαπό vasilikh » Πέμ Δεκ 17, 2009 7:50 pm

καλησπερα.. διαβασε προσεχτικα το άρθρο 62 του ΚΔικηγόρων. στην παράγραφο 1 γραφει ότι αποβάλλει αυτοδικαιώς την ιδιότητα του Δικηγόρου ο διατελών εις πάσαν έμμισθον υπηρεσίαν Δημόσιαν (πολιτικήν ή στρατιωτικήν) Δημοτικήν ή Κοινοτικήν ή Νομικού ΠΔΔ και διαγράφεται του εις το είναι εγγεγραμμένος μητρώου και άρθρο 80 παρ. 3 του ίδιου Νόμου, που αναφέρει ότι ο Υπουργός Δικαιοσύνης υποχρεούται να προκαλέσει διάταγμαπου να βεβαιεί την αποβολή της ιδιότητας του Δικηγόρου. Το διάταγμα ανακοινώνεται προς τον αρμόδιο σύλλογο και προς τους Προέδρους και Εισαγγελείς των Δικηαστηρίων στην περιφέρεια των οποίων διατελεί ο Δικηγόρος. Ελπίζω να βοήθησα...

vasilikh
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2009 7:35 pm

Δημοσίευσηαπό vasilikh » Πέμ Δεκ 17, 2009 7:54 pm

γενικότερα για όσους ασκούν το επαγγελμα του/της Δικηγόρου πιστεύω είναι μια δύσκολη στιγμή οταν διορίζονται στο Δημόσιο, και πρεπει να αποβαλλουν την ιδιοτητα αυτη... (πέραν της χαρας και της ικανοποιησης οτι επιτελους θα εχεις ενα κανονικο ωραριο εργασιας που σου πρεσφερει μια θεση εργασιας στο Δημόσιο) :)

c.k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό c.k. » Πέμ Δεκ 17, 2009 11:38 pm

Παντως κωλυμα διορισμού δεν υπάρχει με την εννοια οτι το Δημόσιο δεν ειναι σε θεση να ξερει αν εισαστε μελη σε όποιοδηποτε συλλογο. (Αλλωστε αν ειμασταν σε θεση να το γνωρίζουμε αυτό δε θα ζητάγαμε ολα αυτα τα χαρτια και τις βεβαιωσεις από συλλόγους και επιμελητήρια προκειμενου να σας κανουμε εναρξη!)
Μονοι σας κανετε ενεργειες να διαγραφείτε και ο λόγος δεν ειναι άλλος από το να μην πληρώνετε ασκοπως το ταμείο νομικών, το τσαυ, το τσμεδε κτλ
Το Δημοσιο δεν θα ασχοληθει ποτε από μονο του με το που εισαστε γραμμένοι

Kristina_f
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 9:34 am

Δημοσίευσηαπό Kristina_f » Παρ Δεκ 18, 2009 9:46 am

Καλημέρα και από εμενα παιδιά
Με τους μηχανικούς γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει. Εγω για παραδειγμα είμαι μηχανικός και επιτυχούσα σαν ΔΕ στο διαγωνισμό. Μέχρι τώρα είμαι ασφαλισμένη σαν ελευθερος επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ. Για να διοριστώ πρεπει να διαγραφω από το ΤΣΜΕΔΕ και να χάσω και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος???

ikaros
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2006 12:30 pm

Δημοσίευσηαπό ikaros » Παρ Δεκ 18, 2009 10:25 am

Kristina_f έγραψε:Καλημέρα και από εμενα παιδιά
Με τους μηχανικούς γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει. Εγω για παραδειγμα είμαι μηχανικός και επιτυχούσα σαν ΔΕ στο διαγωνισμό. Μέχρι τώρα είμαι ασφαλισμένη σαν ελευθερος επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ. Για να διοριστώ πρεπει να διαγραφω από το ΤΣΜΕΔΕ και να χάσω και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος???


Από το ΤΣΜΕΔΕ δε μπορείς να διαγραφείς. Έχω ακούσει ότι υπάρχει κόσμος που έχει κινηθεί δικαστικά για αυτό το θέμα αλλά δεν ξέρω περισσότερα.

Θα έχεις θέμα όμως σχετικά με τις εργοδοτικές εισφορές, δεν ξέρω αν θα δεχτούν να σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ ενώ έχεις διοριστεί ως ΔΕ.

vasilikh
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2009 7:35 pm

Δημοσίευσηαπό vasilikh » Παρ Δεκ 18, 2009 10:54 am

καλημερα... φυσικα και το Δημοσιο δεν ειναι υποχρεωμενο να ξερει που ειναι ο καθενας απο τους διορισθεντες γραμμενος και σε ποιον συλλογο, ωστοσο δεν μπορεις να αποκρυψεις το γεγονος οτι εγινες δημοσιος υπαλληλος και οτι εργαζεσαι σε σχεση δημοσιου Δικαιου. εισαι υποχρεωμενος να το δηλωσεις στο συλλογο που ανηκεις αλλιως αν καποια στιγμη που θα το βρουν και ειναι σιγουρο οτι θα γινει αυτο, η παραλειψη μιας τετοιας δηλωσης συνιστα πειθαρχικο παραπτωμα και ποινικο αδικημα!

vasilikh
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2009 7:35 pm

Δημοσίευσηαπό vasilikh » Παρ Δεκ 18, 2009 10:55 am

αυτο ειναι το καθεστως γαι τους δικηγορους...

c.k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό c.k. » Παρ Δεκ 18, 2009 3:53 pm

Υπαρχει συναδελφος που στη μισθ. του κατασταση εχει κρατησεις υπέρ τσμεδε (κατι που μου ειχε φανει πολύ παραξενο!)

dipoliki persona
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2007 5:35 pm

Δημοσίευσηαπό dipoliki persona » Παρ Δεκ 18, 2009 8:03 pm

Φίλη δικηγόρος που διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών της είπαν να ετοιμάσει τα χαρτιά για το διορισμό της και από τον δικηγορικό σύλλογο ζήτησαν την αίτηση παραίτησης.Μόνο με την αίτηση έγινε ο διορισμός της.Μην ξεχνάτε ότι όταν παραιτείται δικηγόρος σε περίπου 2 μήνες βγαίνει ΦΕΚ που σε διαγράφει από το σύλλογο.Οπότε θέλει μια διαδικασία και γι'αυτό ίσως αρκούνται στην αίτηση παραίτησης από το δικηγορικο σύλλογο.Αυτό που έχουν να κάνουν οι επιτυχόντες νομικοί έιναι να επικοινωνήσουν με το φορέα που διορίζονται και να τους ρωτήσουν τι θέλουν.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες