ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ (ΔΕ)

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
maxomenos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό maxomenos » Τετ Φεβ 10, 2010 12:19 am

Συγνώμη πιάνουν κι εμάς που πήγαμε τα δικαιολογητικά στο υπουργείο; Είμαστε σοβαροί; Με χιλιάδες διορισμούς από το παράθυρο το 2009 και τα τελευταία έτη τολμούν να το σκέφτονται να μη μας διορίσουν; Το nick μου το έχουν δει; Ξέρουν τι σημαίνει;

8)

stelllios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2009 10:36 pm

Δημοσίευσηαπό stelllios » Τετ Φεβ 10, 2010 2:18 am

Τόσο καιρό μας έλεγαν ότι δεν μας πιάνει η αναστολή και ξαφνικά σήμερα, τα γύρισαν...ΜΠΑΝΑΝΙΑ είμαστε και θα παραμείνουμε..Λες και φταίμε εμείς που έχει χρέος η Ελλάδα. Λες και φταίμε οι επιτυχόντες για τις σπατάλες.. Τους σιχάθηκα!!!

SPIRZAR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2010 4:00 pm

Δημοσίευσηαπό SPIRZAR » Τετ Φεβ 10, 2010 12:01 pm

maxomenos έγραψε:Συγνώμη πιάνουν κι εμάς που πήγαμε τα δικαιολογητικά στο υπουργείο; Είμαστε σοβαροί; Με χιλιάδες διορισμούς από το παράθυρο το 2009 και τα τελευταία έτη τολμούν να το σκέφτονται να μη μας διορίσουν; Το nick μου το έχουν δει; Ξέρουν τι σημαίνει;

8)
Συνάδελφοι , καλημέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα και δεν μπορώ να το πιστέψω αύτό που μόλις διάβασα .Μια απλή απορία όμως .Πως θα αντιπαρέλθουν τον Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. ο οποίος ρητά αναφέρει ότι ''Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων'' . Δεν αντιλαμβάνονται ότι 877 άτομα θα καταθέσουν ομαδική προσφυγή?Για να γνωρίζετε προσωπικά κατέθεσα τα δικαιολογητικά 29/01 με λήξη 03/02 στο Υπουργείο.

johnypolis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 6:38 pm

Δημοσίευσηαπό johnypolis » Τετ Φεβ 10, 2010 12:22 pm

SPIRZAR έγραψε:
maxomenos έγραψε:Συγνώμη πιάνουν κι εμάς που πήγαμε τα δικαιολογητικά στο υπουργείο; Είμαστε σοβαροί; Με χιλιάδες διορισμούς από το παράθυρο το 2009 και τα τελευταία έτη τολμούν να το σκέφτονται να μη μας διορίσουν; Το nick μου το έχουν δει; Ξέρουν τι σημαίνει;

8)
Συνάδελφοι , καλημέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα και δεν μπορώ να το πιστέψω αύτό που μόλις διάβασα .Μια απλή απορία όμως .Πως θα αντιπαρέλθουν τον Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. ο οποίος ρητά αναφέρει ότι ''Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων'' . Δεν αντιλαμβάνονται ότι 877 άτομα θα καταθέσουν ομαδική προσφυγή?Για να γνωρίζετε προσωπικά κατέθεσα τα δικαιολογητικά 29/01 με λήξη 03/02 στο Υπουργείο.



ΜΩΡΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ...


ΚΑΙ ΑΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΚΑΝΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ...

ΚΑΙ ΣΕ 3-5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΠΙΑ,...ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ...


ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΑΞΙΟΤΙΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΣ.


:evil: :twisted: :evil: :evil: :twisted: :evil: :twisted:

venti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό venti » Τετ Φεβ 10, 2010 5:23 pm

Γεια σας, συνάδελφοι. Είμαι κι εγώ στους επιτυχόντες ΔΕ. Σκοπεύω να κινηθώ νομικά σε περίπτωση παραβίασης των δικαιωμάτων μου. Πιστεύω όμως ότι αν το κάνουμε συντονισμένα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Γι' αυτό αν ξεκινήσετε διαδικασίες μετρήστε άλλον ένα.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τετ Φεβ 10, 2010 5:44 pm

venti έγραψε:Γεια σας, συνάδελφοι. Είμαι κι εγώ στους επιτυχόντες ΔΕ. Σκοπεύω να κινηθώ νομικά σε περίπτωση παραβίασης των δικαιωμάτων μου. Πιστεύω όμως ότι αν το κάνουμε συντονισμένα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Γι' αυτό αν ξεκινήσετε διαδικασίες μετρήστε άλλον ένα.


Καλωσηρθες στην παρεα μας. Ελπιζω να μη χρειαστει να κανουμε ομαδικη προσφυγη. Η ισχυς εν τη ενωσει.

kchristos1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 5:58 pm

Δημοσίευσηαπό kchristos1 » Τετ Φεβ 10, 2010 6:32 pm

Καλησπέρα και από μένα.
Είμαι κι εγώ ένας από τους επιτυχόντες ΔΕ. Έχω ήδη απογοητευθεί πάρα πολύ με την όλη κατάσταση και νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα για να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας. Αν ξεκινήσετε οποιαδήποτε νομική διαδικασία να υπολογίζεται και μένα. email: kchristos1@gmail.com

gaia2000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 3:44 pm

Δημοσίευσηαπό gaia2000 » Τετ Φεβ 10, 2010 7:11 pm

johnypolis έγραψε:ΜΩΡΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ...


ΚΑΙ ΑΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΚΑΝΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ...

ΚΑΙ ΣΕ 3-5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΠΙΑ,...ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ...


ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΑΞΙΟΤΙΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΣ.


:evil: :twisted: :evil: :evil: :twisted: :evil: :twisted:

πάντως ελπίζω να είναι τυχαίο ότι η "υπόθεση" για τη υποτιθέμενη διαφθορά των τελωνειακών βγήκε σε περίοδο απεργιών...

gaia2000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 3:44 pm

Δημοσίευσηαπό gaia2000 » Τετ Φεβ 10, 2010 7:12 pm

poph έγραψε:
gaia2000 έγραψε:
poph έγραψε:Ακόμα δεν τα στείλατε;

για ποια πολη ενδιαφερεσαι για αμοιβαια?


Διορίζομαι Πειραιά και θέλω να κατέβω Κρήτη , αν είναι δυνατόν Νομό Λασιθίου ή Ηρακλείου . Καμιά καλή ιδέα ; :lol: :lol:

δυστυχώς δε βολεύει αμοιβαία..

gaia2000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 3:44 pm

Δημοσίευσηαπό gaia2000 » Τετ Φεβ 10, 2010 7:21 pm

pepe42 έγραψε:
gaia2000 έγραψε:
pepe42 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 29-1-10 ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ-ΚΤΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Ή ΚΑΙ Δ.Ο.Υ.??

διοριζεσαι σε κτηματικη υπηρεσια, όπως και εγώ εξάλλου. Αλλά μην μπερδεύεσαι με την κ.ε.δ. (κτημ εταιρεια του δημοσιου) που ειναι νπδδ. Παλιοτερα οι κτηματ.υπηρεσιες ηταν τμημα των δου. Ανηκουν οπως κ οι εφοριες στο υπ.οικονομ. οι εργαζομενοι ανηκουν στον ιδιο συλλογο -που δου- και εχουν τις ιδιες αποδοχες. Η αληθεια ειναι οτι λενε δηθεν οτι θα συγχωνευθουν οι κτηματ. αλλα ελπιζω να μη μας στειλουν σπιτι μας, αλλά να είμαστε και εμείς υπαλληλοι των δου.


ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Ή ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ Δ.Ο.Υ. ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ Ή ΧΩΡΙΟ 100 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ!!

φυσικά και μπορούν. θα είμαστε απλοί δημοσιοι υπάλληλοι, όχι βουλευτες. Ηδη έχει γίνει μετά τις εκλογές που μας πέρασαν. Κάνανε αποσπάσεις σε εφοριακούς στη βόρεια ελλάδα για 8 μήνες.
κ από ότι ακούς οι δικοί μας μισθοί θίγονται... έως -500ευρώ λένε

Dim87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2009 4:16 pm

Δημοσίευσηαπό Dim87 » Τετ Φεβ 10, 2010 9:12 pm

maxomenos έγραψε:Συγνώμη πιάνουν κι εμάς που πήγαμε τα δικαιολογητικά στο υπουργείο; Είμαστε σοβαροί; Με χιλιάδες διορισμούς από το παράθυρο το 2009 και τα τελευταία έτη τολμούν να το σκέφτονται να μη μας διορίσουν; Το nick μου το έχουν δει; Ξέρουν τι σημαίνει;

8)

Καλησπέρα! Είμαι και γω διοριστέα ΔΕ. Είπαν ότι η αναστολή στις προσλήψεις θα πιάσει και εμάς??? Προχθές στα νέα,στο ένθετο εργασίας,ρώτησε κάποιος κύριος και του είπανε ότι οι προσλήψεις που είναι σε αυτό το στάδιο (να περιμένουνε ΦΕΚ διορισμού) θα γίνουν κανονικά..καινούριες δεν θα γίνουν..Τι να πω πια..έλεος!!!

venti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 30, 2009 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό venti » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:22 pm

pavlos-thess έγραψε:
venti έγραψε:Γεια σας, συνάδελφοι. Είμαι κι εγώ στους επιτυχόντες ΔΕ. Σκοπεύω να κινηθώ νομικά σε περίπτωση παραβίασης των δικαιωμάτων μου. Πιστεύω όμως ότι αν το κάνουμε συντονισμένα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Γι' αυτό αν ξεκινήσετε διαδικασίες μετρήστε άλλον ένα.


Καλωσηρθες στην παρεα μας. Ελπιζω να μη χρειαστει να κανουμε ομαδικη προσφυγη. Η ισχυς εν τη ενωσει.


Κ εγώ το ελπίζω και το εύχομαι... Επίσης, απ'ότι φαίνεται ο νόμος είναι με το μέρος μας. Ένα όμως δε μπορώ να καταλάβω. Φαντάζομαι πίσω από τον υπουργό είναι μια ομάδα συμβούλων (οικονομολόγων, νομικών..) που έχουν μελετήσει σχολαστικά το πρόγραμμα που ανακοίνωσαν. Είναι δυνατόν να έχουν κανει τέτοιο λάθος ή να μην έχουν προβλέψει τις αυτονόητες αντιδράσεις μας;

cs_hp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2010 10:54 pm

Δημοσίευσηαπό cs_hp » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:53 pm

Καλησπέρα σας. Με λένε Χρήστο και είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω στο forum αν και το διαβάζω κατά καιρούς. Είμαι και εγώ ένας ακόμα διοριστέος (ΔΕ Εφοριακός-Κτηματικός) που αρχικά νόμισε ότι εξασφαλίστηκε επαγγελματικά… (δεν μπορούσε να φτάσει το μυαλό μου ότι το ελληνικό κράτος θα ξεπερνούσε κάθε έννοια σοβαρότητας, συνέχειας και συνέπειας – δυστυχώς από ό,τι φαίνεται το κράτος αδιαφορεί για τους νόμους και για κάθε έννομο δικαίωμα των πολιτών κινούμενο στα “όρια” της δημοκρατίας κάτω από τον κοινοβουλευτικό μανδύα της εκάστοτε πλειοψηφίας).

Τα τελευταία γεγονότα με ώθησαν να συμμετάσχω και εγώ ενεργά στο forum και να συνδράμω στις προσπάθειες μας για δικαίωση. Έχω διαβάσει όλες τις παρατηρήσεις των παιδιών και σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι θα πρέπει να οργανωθούμε γρήγορα και συνολικά και σε κάθε περίπτωση με τη συνδρομή δικηγόρου εξειδικευμένου στο θέμα μας (εργατικό – διοικητικό δίκαιο). Ειδικά οι παρατηρήσεις και τα σχόλια του Παύλου με βρίσκουν σύμφωνο με τη μόνη διαφορά ότι δεν συμμερίζομαι τη μεγάλη του αισιοδοξία του για την τελική έκβαση.
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κινηθούμε ομαδικά απευθυνόμενοι σε κάποιον δικηγόρο με βασικούς άξονες:

1. Να εξασφαλίσουμε το διορισμό μας σε εύλογο χρονικό διάστημα βασισμένοι στο νόμο περί υποχρεωτικού διορισμού με τα το πέρας 4-μήνου από την έκδοση οριστικών αποτελεσμάτων. Επιτρέψετε μου να αμφιβάλλω ακόμα και για τον διορισμό μας αφού η διατύπωση του υπουργού Οικονομικών για παράταση των οριστικών πινάκων του ΑΣΕΠ και τη σταδιακή απορρόφηση τους τα επόμενα χρόνια στη βάση του 5 φεύγουν και ένας προσλαμβάνεται σε συνολικό επίπεδο δημοσίου είναι πολύ “επικίνδυνο” και μπορεί να περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να μας απορροφήσουν όλους – υπάρχουν άλλωστε διαγωνισμοί με οριστικά αποτελέσματα που είναι παγωμένοι κάμποσα χρόνια.
2. Ένα άλλο βασικό θέμα έχει να κάνει με το ενιαίο μισθολόγιο που θα ψηφιστεί το αργότερο μέχρι το τέλος του έτους. Θα πρέπει να διεκδικήσουμε ότι ο διορισμός μας θα πρέπει να γίνει με τους όρους που ίσχυαν με το πέρας του 4-μήνου (θεωρώ αυτό το σημείο μαζί με το επόμενο τους πιο σημαντικούς λόγους που η κυβέρνηση επιχειρεί τα πάνω κάτω με τους διορισμούς μέσα στο 2010)
3. Είναι υπό εξέταση η ψήφιση του νόμου για άρση της μονιμότητας στο δημόσιο για τους νεοπροσληφθέντες. Και αυτό το σημείο θα πρέπει να διεκδικηθεί.
4. Τέλος ένα ειδικότερο θέμα που αφορά εμάς τους εφοριακούς κυρίως (τα προηγούμενα σημεία αποτελούν κοινή αναφορά για όλες τις κατηγορίες των οριστικά διοριστέων όλων των διαγωνισμών) αλλά και τους τελωνειακούς. Πιστεύω ότι θα υπάρξουν σημαντικές ανακατατάξεις στη δομή και διάρθρωση των εφοριών και τελωνείων (θα εκχωρηθούν δραστηριότητες σε ιδιώτες) και αυτό θα σημάνει τη μείωση ή και σε ορισμένες περιπτώσεις την κατάργηση θέσεων. Σε μια τέτοια περίπτωση πιστεύω ότι πολλοί από εμάς θα βρεθούν στον αέρα και στην “καλύτερη” περίπτωση σε άσχετες θέσεις στον ευρύτερο δημόσιο (στα πλαίσια της λογικής 5 προς ένα γενικά στο δημόσιο)

Επειδή οι διοριστέοι της κατηγορίας ΤΕ συμπληρώνουν το περιβόητο 4-μηνο σε λίγες μέρες και εμείς της ΔΕ αργότερα θα πρότεινα να κινηθούν άμεσα οι ΤΕ (ομαδικά) ώστε να δημιουργηθεί δεδικασμένο και για τους άλλους. Αναφέρω ότι η συνολική διαδικασία είναι χρονοβόρα και πρέπει να κερδίσουμε χρόνο (ενδεικτικά άλλη υπόθεση για διορισμό στο υπουργείο Πολιτισμού πήρε δικάσιμο για τον Μάιο του 2011 πριν από λίγες μέρες).

Κλείνοντας (συγγνώμη για το μέγεθος του post) θα πρότεινα να ξεκινήσουμε κάποιες συναντήσεις ώστε να καταλήξουμε συνολικά/ομαδικά για τα επόμενα βήματα μας. Θα πρέπει να βρούμε γρήγορα τον κατάλληλο δικηγόρο και να τρέξουμε την υπόθεση μας. Εγώ ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω για πιθανούς κατάλληλους. Ας ψάξει και να ρωτήσει όποιος άλλος μπορεί ώστε να διαλέξουμε τον καταλληλότερο. Το σημαντικό είναι να πάμε ομαδικά ώστε να μας πάρει στα σοβαρά ένας σοβαρός δικηγόρος (μακριά από γραφεία “δήθεν” δικηγόρων, π.χ Μητρόπουλου…) και φυσικά να εξασφαλίσουμε ότι θα μας εκπροσωπήσει ο ίδιος και όχι κάποιος βοηθός του. Από μια πρώτη έρευνα αν είμαστε πάνω από 100 άτομα στην υπόθεση θα μας κοστίσει γύρω στα 100 ? (το πολύ) στον καθένα πριν τη δίκη και σε περίπτωση θετικής έκβασης θα πάρει ποσοστό από τα αναδρομικά (μην τα ξεχνάμε και αυτά….).
Επίσης ίσως μια επικοινωνία με την ΑΔΕΔΥ αλλά και το συνήγορο του πολίτη να έδινε κατευθυντήριες οδηγίες (από τα οργανωμένα συνδικαλιστικά όργανα των εφοριακών και τελωνειακών μην περιμένουμε βοήθεια αφού έχουν την έννοια τους στο πως θα συγκρατήσουν τις περικοπές των αποδοχών τους.)

Αυτά και καλή μας τύχη.
[u]

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Πέμ Φεβ 11, 2010 9:36 pm

cs_hp έγραψε:Καλησπέρα σας. Με λένε Χρήστο και είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω στο forum αν και το διαβάζω κατά καιρούς. Είμαι και εγώ ένας ακόμα διοριστέος (ΔΕ Εφοριακός-Κτηματικός) που αρχικά νόμισε ότι εξασφαλίστηκε επαγγελματικά… (δεν μπορούσε να φτάσει το μυαλό μου ότι το ελληνικό κράτος θα ξεπερνούσε κάθε έννοια σοβαρότητας, συνέχειας και συνέπειας – δυστυχώς από ό,τι φαίνεται το κράτος αδιαφορεί για τους νόμους και για κάθε έννομο δικαίωμα των πολιτών κινούμενο στα “όρια” της δημοκρατίας κάτω από τον κοινοβουλευτικό μανδύα της εκάστοτε πλειοψηφίας).

Τα τελευταία γεγονότα με ώθησαν να συμμετάσχω και εγώ ενεργά στο forum και να συνδράμω στις προσπάθειες μας για δικαίωση. Έχω διαβάσει όλες τις παρατηρήσεις των παιδιών και σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι θα πρέπει να οργανωθούμε γρήγορα και συνολικά και σε κάθε περίπτωση με τη συνδρομή δικηγόρου εξειδικευμένου στο θέμα μας (εργατικό – διοικητικό δίκαιο). Ειδικά οι παρατηρήσεις και τα σχόλια του Παύλου με βρίσκουν σύμφωνο με τη μόνη διαφορά ότι δεν συμμερίζομαι τη μεγάλη του αισιοδοξία του για την τελική έκβαση.
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κινηθούμε ομαδικά απευθυνόμενοι σε κάποιον δικηγόρο με βασικούς άξονες:

1. Να εξασφαλίσουμε το διορισμό μας σε εύλογο χρονικό διάστημα βασισμένοι στο νόμο περί υποχρεωτικού διορισμού με τα το πέρας 4-μήνου από την έκδοση οριστικών αποτελεσμάτων. Επιτρέψετε μου να αμφιβάλλω ακόμα και για τον διορισμό μας αφού η διατύπωση του υπουργού Οικονομικών για παράταση των οριστικών πινάκων του ΑΣΕΠ και τη σταδιακή απορρόφηση τους τα επόμενα χρόνια στη βάση του 5 φεύγουν και ένας προσλαμβάνεται σε συνολικό επίπεδο δημοσίου είναι πολύ “επικίνδυνο” και μπορεί να περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να μας απορροφήσουν όλους – υπάρχουν άλλωστε διαγωνισμοί με οριστικά αποτελέσματα που είναι παγωμένοι κάμποσα χρόνια.
2. Ένα άλλο βασικό θέμα έχει να κάνει με το ενιαίο μισθολόγιο που θα ψηφιστεί το αργότερο μέχρι το τέλος του έτους. Θα πρέπει να διεκδικήσουμε ότι ο διορισμός μας θα πρέπει να γίνει με τους όρους που ίσχυαν με το πέρας του 4-μήνου (θεωρώ αυτό το σημείο μαζί με το επόμενο τους πιο σημαντικούς λόγους που η κυβέρνηση επιχειρεί τα πάνω κάτω με τους διορισμούς μέσα στο 2010)
3. Είναι υπό εξέταση η ψήφιση του νόμου για άρση της μονιμότητας στο δημόσιο για τους νεοπροσληφθέντες. Και αυτό το σημείο θα πρέπει να διεκδικηθεί.
4. Τέλος ένα ειδικότερο θέμα που αφορά εμάς τους εφοριακούς κυρίως (τα προηγούμενα σημεία αποτελούν κοινή αναφορά για όλες τις κατηγορίες των οριστικά διοριστέων όλων των διαγωνισμών) αλλά και τους τελωνειακούς. Πιστεύω ότι θα υπάρξουν σημαντικές ανακατατάξεις στη δομή και διάρθρωση των εφοριών και τελωνείων (θα εκχωρηθούν δραστηριότητες σε ιδιώτες) και αυτό θα σημάνει τη μείωση ή και σε ορισμένες περιπτώσεις την κατάργηση θέσεων. Σε μια τέτοια περίπτωση πιστεύω ότι πολλοί από εμάς θα βρεθούν στον αέρα και στην “καλύτερη” περίπτωση σε άσχετες θέσεις στον ευρύτερο δημόσιο (στα πλαίσια της λογικής 5 προς ένα γενικά στο δημόσιο)

Επειδή οι διοριστέοι της κατηγορίας ΤΕ συμπληρώνουν το περιβόητο 4-μηνο σε λίγες μέρες και εμείς της ΔΕ αργότερα θα πρότεινα να κινηθούν άμεσα οι ΤΕ (ομαδικά) ώστε να δημιουργηθεί δεδικασμένο και για τους άλλους. Αναφέρω ότι η συνολική διαδικασία είναι χρονοβόρα και πρέπει να κερδίσουμε χρόνο (ενδεικτικά άλλη υπόθεση για διορισμό στο υπουργείο Πολιτισμού πήρε δικάσιμο για τον Μάιο του 2011 πριν από λίγες μέρες).

Κλείνοντας (συγγνώμη για το μέγεθος του post) θα πρότεινα να ξεκινήσουμε κάποιες συναντήσεις ώστε να καταλήξουμε συνολικά/ομαδικά για τα επόμενα βήματα μας. Θα πρέπει να βρούμε γρήγορα τον κατάλληλο δικηγόρο και να τρέξουμε την υπόθεση μας. Εγώ ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω για πιθανούς κατάλληλους. Ας ψάξει και να ρωτήσει όποιος άλλος μπορεί ώστε να διαλέξουμε τον καταλληλότερο. Το σημαντικό είναι να πάμε ομαδικά ώστε να μας πάρει στα σοβαρά ένας σοβαρός δικηγόρος (μακριά από γραφεία “δήθεν” δικηγόρων, π.χ Μητρόπουλου…) και φυσικά να εξασφαλίσουμε ότι θα μας εκπροσωπήσει ο ίδιος και όχι κάποιος βοηθός του. Από μια πρώτη έρευνα αν είμαστε πάνω από 100 άτομα στην υπόθεση θα μας κοστίσει γύρω στα 100 ? (το πολύ) στον καθένα πριν τη δίκη και σε περίπτωση θετικής έκβασης θα πάρει ποσοστό από τα αναδρομικά (μην τα ξεχνάμε και αυτά….).
Επίσης ίσως μια επικοινωνία με την ΑΔΕΔΥ αλλά και το συνήγορο του πολίτη να έδινε κατευθυντήριες οδηγίες (από τα οργανωμένα συνδικαλιστικά όργανα των εφοριακών και τελωνειακών μην περιμένουμε βοήθεια αφού έχουν την έννοια τους στο πως θα συγκρατήσουν τις περικοπές των αποδοχών τους.)

Αυτά και καλή μας τύχη.
[u]


+1
Kαλωσηρθες και εσυ στην ενωμενη και συμπαγη παρεα μας. Ολοι μαζι διεκδικουμε και δε διαπραγματευομαστε τα αυτονοητα.

ΕΛΕΝΗ ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΥ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 10:46 am

Δημοσίευσηαπό ΕΛΕΝΗ ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΥ » Παρ Φεβ 12, 2010 12:03 pm

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ (ΠΟΙΑ ΧΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...).ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.
ΕΙΜΑΙ ΔΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ (ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ USERNAME ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ...), ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑ.
ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΦΕΥΓΩ, ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2010 ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ Κ...ΧΑΡΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ. ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΤΡΕΝΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ. ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Ο ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΑΣ).
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΣ ΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΓΙΑ ΠΙΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΞΩ, ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΟΛΙΣ...700 ΧΛΜ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΜΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΤΟΜΙΚΑ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ. ΤΟ ΜΕΗΛ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ mpmurmur@yahoo.co.uk.
ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ....


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες