1Γ/2008 Είπατε στον εργοδότη σας ότι φεύγετε?

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
SAVRAKI
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 481
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 8:40 pm

1Γ/2008 Είπατε στον εργοδότη σας ότι φεύγετε?

Δημοσίευσηαπό SAVRAKI » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:26 am

Πείτε μου λίγο ρε παιδιά είπατε στον εργοδότη σας ότι φέυγετε?
Αν ναι με ποιο τρόπο?
Αν όχι γιατί περιμένετε?

skoup
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 10:12 am

Re: 1Γ/2008 Είπατε στον εργοδότη σας ότι φεύγετε?

Δημοσίευσηαπό skoup » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:34 am

[quote="SAVRAKI"]Πείτε μου λίγο ρε παιδιά είπατε στον εργοδότη σας ότι φέυγετε?
Αν ναι με ποιο τρόπο?
Αν όχι γιατί περιμένετε?[/quote]


καλημέρα,
με τα προσωρινα λες οτι θα το σκεφτώ και με τα οριστικά οτι θελω λίγο χρόνο να το σκεφτώ και μετά απο μια εβδομάδα οτι θα φύγω.
απλά και καθαρά.

Mini Maous
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:48 pm

Re: 1Γ/2008 Είπατε στον εργοδότη σας ότι φεύγετε?

Δημοσίευσηαπό Mini Maous » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:39 am

skoup έγραψε:
SAVRAKI έγραψε:Πείτε μου λίγο ρε παιδιά είπατε στον εργοδότη σας ότι φέυγετε?
Αν ναι με ποιο τρόπο?
Αν όχι γιατί περιμένετε?



καλημέρα,
με τα προσωρινα λες οτι θα το σκεφτώ και με τα οριστικά οτι θελω λίγο χρόνο να το σκεφτώ και μετά απο μια εβδομάδα οτι θα φύγω.
απλά και καθαρά.


Στα προσωρινα δεν λεω τπτ (δεν ξερουμε ποσο καιρο θα κανουν τα οριστικα και οι λογαριασμοι τρεχουν)...
Στα οριστικα θα παραιτηθω αφηνοντας του 1 μηνα προθεσμια (για να παμε και με το νομο και να μη δημιουργηθει και προβλημα)...
Και μετα περιμεεεεενουμε.....

fin9931
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 3:35 pm

Δημοσίευσηαπό fin9931 » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:42 am

Και γιατί να παραιτηθείς ένα μήνα μετά τα οριστικά; Και αν κάνουμε 5-6 μήνες μέχρι να διοριστούμε ποιος θα πληρώνει τους λογαριασμούς;
Εγώ στα οριστικά θα ανακοινώσω ότι φεύγω εντός 4 μηνών οπότε και να μου φέρουν άτομο να το εκπαιδεύσω. Ανάλογα με την πορεία της διαδικασίας διορισμού, θα παραιτηθώ κάνα μήνα περίπου πριν το διορισμό. Έως τότε θα με πληρώνουν και τη δουλειά θα τη βγάζουμε δύο άτομα (εγώ και ο εκπαιδευόμενος), και αν δε θέλουν να πληρώνουν 2 άτομα ας με απολύσουν να πάρω και την αποζημίωση! :wink:

Mini Maous
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό Mini Maous » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:46 am

fin9931 έγραψε:Και γιατί να παραιτηθείς ένα μήνα μετά τα οριστικά; Και αν κάνουμε 5-6 μήνες μέχρι να διοριστούμε ποιος θα πληρώνει τους λογαριασμούς;
Εγώ στα οριστικά θα ανακοινώσω ότι φεύγω εντός 4 μηνών οπότε και να μου φέρουν άτομο να το εκπαιδεύσω. Ανάλογα με την πορεία της διαδικασίας διορισμού, θα παραιτηθώ κάνα μήνα περίπου πριν το διορισμό. Έως τότε θα με πληρώνουν και τη δουλειά θα τη βγάζουμε δύο άτομα (εγώ και ο εκπαιδευόμενος), και αν δε θέλουν να πληρώνουν 2 άτομα ας με απολύσουν να πάρω και την αποζημίωση! :wink:


Μεχρι 4-5 μηνες μπορω να τα βγαλω περα ανετα και θελω να καθισω και λιγο, θα πρεπει να μετακομισω και σε νεα αγνωστη πολη...
Αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι απο τοτε που αρχισα να δουλευω δεν εχω κατσει καθολου, αλλαξα 4 δουλειες και σε ολες Παρασκευη εφευγα απο τη μια και Δευτερα ημουν στην αλλη, οπότε θελω λιγο να κατσω, αφου δεν προκειται να ξαναλλαξω δουλεια...

ANIFOREISON
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό ANIFOREISON » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:52 am

KALA ΡΕ ΠΟΥ ΕΞΕΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΕΣΥ;

ΝΑΙ ΤΟ ΕΙΠΑ , ΗΜΟΥΝ ΤΟ ΔΕΞΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΣΧΗΜΑ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΑΠΟ 10 ΓΕΝΑΡΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΑ ΠΝΙΓΟΜΟΥΝ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ


ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΗ ΛΕΜΒΟ.ΤΩΡΑ ΚΟΥΠΙ

ipopsifia2009
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1055
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 10:26 am

Δημοσίευσηαπό ipopsifia2009 » Τρί Νοέμ 24, 2009 10:08 am

Αν και εχω πολυ καλη θεση στα προσωρινα (εχω πιασει την πρωτη μου επιλογη) και εχω δηλωσει ολες τις θεσεις.
Δεν τους το εχω πει ακομη αν και πολυ πιθανο ηδη να το εχουν μαθει από αλλους.
Ενδεχομενως να τους το πω πολυ συντομα και ας διοριστω και σε 10 μηνες.

paravatis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό paravatis » Τρί Νοέμ 24, 2009 10:35 am

Παιδιά κι εμένα με απασχολεί το θέμα αυτό σχεδόν καθημερινά. Οι σχέση μου με τον εργοδότη μου είναι άριστη και δεν μου είναι καθόλου εύκολο να το ανακοινώσω. Η απόφαση που έχω πάρει είναι να το ανακοινώσω μόλις βγουν τα οριστικά, να εκπαιδεύσω κάποιο άτομο για κανένα μήνα και μετά να παραιτηθώ και να περιμένω τον διορισμό....ελπίζω να μην αργήσει.

ipopsifia2009
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1055
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 10:26 am

Δημοσίευσηαπό ipopsifia2009 » Τρί Νοέμ 24, 2009 10:42 am

Εχετε ακουσει ή ξερετε αν ισχυει το εξής που ακουσα απο υπάλληλο του υπ.οικ :
οτι οι πρωτοι 3-4 μισθοι δεν πληρωνονται στην ωρα τους αλλα αφου περασει κανα 3μηνο ή 4μηνο μεχρι να ολοκληρωθουν ολα τα γραφειοκρατικα της προσληψης?
Ο υπαλληλος που μου το ειπε ανεφερε οτι αυτο ειχε γινει οταν ειχε διορισθει αυτος.
Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει με καποιο τροπο?

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Τρί Νοέμ 24, 2009 10:43 am

Ισχυει αυτό παντού στο δημόσιο. Βέβαια 3-4 μήνες είναι λίγο ακραίο πιστεύω, συνήθως είναι δίμηνο...

ntenis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 11:03 pm

Δημοσίευσηαπό ntenis » Τρί Νοέμ 24, 2009 10:48 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΝΕ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ ΜΕΣΩ ΤΡΙΤΩΝ. ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ 3-4 ΑΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΑΒΟΛΑ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ

SAVRAKI
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 481
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 8:40 pm

Δημοσίευσηαπό SAVRAKI » Τρί Νοέμ 24, 2009 10:49 am

Αγαπητέ εργοδότη,
Επειδή λόγω κάποιων δικών μου προσωπικών προτεραιοτήτων και επειδή όπως και να το κάνουμε η πρόσληψη στο δημόσιο εξασφαλίζει σε εμένα και την οικογένειά μου ένα κάπως πιο σίγουρο μέλλον από οποιαδήποτε άλλη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα αποφάσισα να εργασθώ στο δημόσιο.
Ήδη από 5/11/09 μου κοινοποιήθηκε ότι είμαι στους επιτυχόντες στο 1Γ/2008 οπότε εκτιμώ ότι σε 4 μήνες περίπου απο την ανακοίνωση των οριστικών θα αποχωρήσω. Πίστευω ότι το χρονικό διάστημα είναι αρκετό και εγώ είμαι πρόθυμος να προετοιμάσω τον αντικαταστάτη μου οποια στιγμή εσεις κρίνετε ότι πρέπει. Σας τονίζω ότι μέχρι την αποχώρησή μου θα επιτελώ τα καθηκοντά μου με τον ίδιο ζήλο (Χαχαχχαα, συγγνώμη μου ξέφυγε) όπως έκανα μέχρι σήμερα. Σας ευχαριστώ θερμά για την μέχρι τώρα συνεργασία μας και ζητω συγγνώμη για την όποια αναστάτωση προκάλεί η απόφασή μου αυτή.

armandomvb
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό armandomvb » Τρί Νοέμ 24, 2009 12:04 pm

Εγω δεν προκειται να το ανακοινώσω πριν τα οριστικά με τίποτα.

¨Οχι τπτ αλλό αλλά με πηρανε για να αντικαταστησω καποια που παιρνει συνταξη και αν το κανω θα την κάψω γιατι δε θα την αφησουν να φυγει...

Μετά εφόσον ερθουν τα πραγματα βάση σχεδίου θα παραιτηθω 2 μήνες πριν την ημερομηνία έναρξης εργασίας ωστε να πραγματοποιήσω εν μερει και το 2ο ονειρο μου που ήταν να μεινω-εργαστω στην Ισπανια (το 1ο δε χρειαζεται να πω ποιο ήταν :wink: ).
Ετσι θα παω τουλαχιστον 1 μηνα να μεινω εκεί για να μου φυγει και αυτό το αποθημένο 8)

γιατι μετα δε θα εχω ποτε την ευκαιρια!

Ισχυει ότι οι διοριστεοι θα πληρωθουν 3-4 μηνες μετα πακοετο τους 3-4 πρωτους μηνες.

add_meaning
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 797
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό add_meaning » Τρί Νοέμ 24, 2009 3:13 pm

ipopsifia2009 έγραψε:Αν και εχω πολυ καλη θεση στα προσωρινα (εχω πιασει την πρωτη μου επιλογη) και εχω δηλωσει ολες τις θεσεις.
Δεν τους το εχω πει ακομη αν και πολυ πιθανο ηδη να το εχουν μαθει από αλλους.
Ενδεχομενως να τους το πω πολυ συντομα και ας διοριστω και σε 10 μηνες.


κι εσύ στην πρέβεζα άννα;; :wink:

ipopsifia2009
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1055
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 10:26 am

Δημοσίευσηαπό ipopsifia2009 » Τρί Νοέμ 24, 2009 3:17 pm

add_meaning έγραψε:
ipopsifia2009 έγραψε:Αν και εχω πολυ καλη θεση στα προσωρινα (εχω πιασει την πρωτη μου επιλογη) και εχω δηλωσει ολες τις θεσεις.
Δεν τους το εχω πει ακομη αν και πολυ πιθανο ηδη να το εχουν μαθει από αλλους.
Ενδεχομενως να τους το πω πολυ συντομα και ας διοριστω και σε 10 μηνες.


κι εσύ στην πρέβεζα άννα;; :wink:


οπως ειχα πει θα αποκαλυψω ποια ειμαι και που περναω οταν βγουν τα οριστικα :wink:
(εννοειται οχι εδω μεσα αλλα στο fb).


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες