1Γ/2008 Είπατε στον εργοδότη σας ότι φεύγετε?

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Πέμ Δεκ 03, 2009 11:06 pm

aroulio έγραψε:
armandomvb έγραψε:
ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ έγραψε:
ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ έγραψε:
armandomvb έγραψε:Γαρδουμπα οφειλω να σου πω οτι πραγματι ειχες δικιο στην ΑΤΕ ειναι λιγο καλυτερα απο την τραπεζα που δουλευω μισθολογικα.(ιδια χρονια με ΠΕ με μαστερ) Με τον τροπο που τα εκανες εμενα μου βγαινει 1570..


...

Αλλα για το Υπ.ΟΙο αστο...

οσο για το 1600 μη προεξοφλεις οτι θα κοπουν τα Εξ .κιν 8) και απο τη 2η χρονια ειναι +150€ λιγοτερες κρατησεις... :wink:

αρα με τον τροπο που το κανεις ολα μαζι και /12 βγαινει 2000Ε την πρωτη και αλλα 150+απο τη 2η...[/quote]


e, ego apo tin deyteri stin ate...pairno 20700+ etisios mipos 8a pairnoume ta idia????.

are ellada pous mas katantises na milame gia tous mis8ous.


koloxora.


asta ayta tora.

prosexe min se tiliksi kamia tora.

.



Με τρομαζεις με τα ποστ σου :)


οσο για τους μισθους.. αργα η γρηγορα ολα εκει καταληγουν



Ναι όλα καταλήγουν στους μισθούς...
Αλλά μεταξύ επιλογών πάνω στην ίδια καμπύλη εισοδηματικού περιορισμού, δεν πρέπει να διαλέξεις αυτή που σου προσφέρει την υψηλότερη ευημερία??? κοινώς αυτή που σε κάνει να γυρνάς σπίτι χαμογελαστός.

Παρεμπιπτόντως, στο παρακάτω link υπάρχει σημερινό αρθράκι που δείχνει ένα θετικό του δημοσίου σε επίπεδο συνταξεων

http://www.capital.gr/News.asp?id=864386

Εμένα πάντως, λίγο νωρίτερα, γνωστός μου που έχει πάρε-δώσε με εφορία, με συμβούλευε εξειδικεύοντας σε μένα προσωπικά, να παω ατε λέγοντας:
1)είσαι τίμιος αλλά σε δου με το σταυρό στο χέρι δεν θα πας μπροστά
2)Οι επόπτες θα σε βάζουν να υπογράφεις ότι αυτοί θέλουν
3)σε αντίθετη περίπτωση θα σε βάλουν στο πρωτόκολο ή θα σου δώσουν μετάθεση
4)Έτσι κι αλλιώς κάθε 3-4 χρόνια αλλάζεις δου για να μη διχτυώνεσαι
5)Από τη μία θα σε πιέζουν με διάφορους τρόπους διάφοροι για να πετύχουν αυτό που θέλουν και από την άλλη θα σε κοσκινίζει ο εσωτερικός έλεγχος
6)Αφού δεν είσαι λαμόγιο τι θα κάνεις με τα όσα γίνονται δίπλα σου?

Επίσης αμα το ήξερα ότι θα χώριζα το forum στα δύο έπρεπε να μην αλλάξω δουλειά και να έχουμε όλοι την ησυχία μας :wink:



:D

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Πέμ Δεκ 03, 2009 11:07 pm

StavrosSfak έγραψε:
armandomvb έγραψε:aroulio και κατι αλλο

αυτο με τη διαφθορα ισχυει και στις τραπεζες .
εισαι σε μικρομεσαια ιδιωτικη και δεν ξερεις
...

οι προμηθειες για τη εγκριση δανειών που γινοντουσαν στην επαρχια μαλλον δε σου λεει τπτ.. γιατι ολες οι εγκρισεις ηρθαν Αθηνα Θεσνικη σχεδον σε ολες τις τραπεζες

Σε πολλα ατομα στην αξιλογηση επιχ δανειων σκανε τηλεφωνα για να εγκρινουν δανεια επιχειρησεων .. πολλες απο τις οποιες ειναι στο ΧΑΑ..
αν καποια απο αυτες σκασει βεβαια μετα ο αναλυτης θα εχει ευθυνη.

επισης σε πολλους υπαλληλους σε καταστηματα πριν λιγα χρονια τους εκβιαζανε διευθυντες να τους βαλουν λεφτα στο λογ/μο τους για να τα παιξουν στο ΧΑΑ να παρουν limitup 8% και μετα ξανα πισω στους λογ/μους απο οπου ειχαν προελθει.

σε καταστημα τμεγαλης τραπεζας υπηρχε δικτυο που οταν ερχοταν μια γιαγια να παρει 100€ την εβαζε ο ταμιας να υπογραφει 200€ και τα υπολοιπα μοιραζοντουσαν οι υπαλληλοι

καθε μερα πολλοι ακομοι και σημερα βγαινουν στο πειθαρχικό για παραβαση καθηκοντων

ας το λοιπον.
....

ΕΦΟΡΙΑ απο ολες τις αποψεις.

οποιος λεει το αντιθετο εθελοτυφλει η εχει κομπλεξ επειδη ο ιδιος δεν εγινε εφοριακος.



Εγω armandomvb δουλευω στην ΑΤΕ( κεντρικη υπηρεσια).. Μικρη τραπεζα δε τη λες! 2η σε δικτιο καταστηματων στην Ελλαδα 5η σε χορηγησεις και καταθεσεις και πολυ πιο πανω απο το Μ.Ο. αυξησης σε χορηγησεις ετησιως. Ανθρωπινο προσωπο και με κρατικη επιρροη! Η ΑΤΕ ανηκει στο ΥΠΟΙΟ..Υπαλληλοι της ΑΤΕ μπορει να παρουν μεταταξη στο ΥΠΟΙΟ οπως συμβαινει! αρα υπαρχει και αυτη η λυση..
Δεν ειμαι σιγουρος που ειναι καλυτερα ειλικρινα και αν αυτα που ειπες οτι γινονται με τη γιαγια συμβαινουν..! αν συμβαινουν η τραπεζα δεν εχει να κανει με αυτο αλλα οι απατεωνες υπαλληλοι!
αν κοιταμε μονο τα λεφτα ναι θα πω τοτε το ΥΠΟΙΟ. Μονο αυτο! τα περισσοτερα αλλα υπουργεια ειναι πιο κατω απο την ΑΤΕ αν εξαιρεσουμε και το Δικαιοσυνης αντε και ενα αλλο! δεν ειναι ομως σωστη η συγκριση με το ΥΠΟΙΟ...
Λαθος αυτη η συγκριση! ειναι Αλλα αντικειμενα!! Πρεπει να δουμε και τι μας αρεσει να κανουμε!!!
Για ενα μισθολογικο παραδειγμα , απλα, ο Δ/ντης σε βαθμο στην ΑΤΕ παιρνει 4000 περιπου , παραπανω σιγουρα! Ποσα παιρνει ο Δ/ντης εφοριας? τοσα? λιγο πια πανω? πιο κατω? πιστευω Για αρχη ειναι καλυτερα στην εφορια ! μετα ομως οι αυξησεις των τραπεζων και κυριως των κρατικων και τα επιδοματα ειναι πολυ καλα.. πιστεψε το! Και οι συνταξεις και τα εφαπαξ προς το παρον παραμενουν καλυτερα των τραπεζικων! Δεν εχεις ακουσει για τις τραπεζικες συνταξεις? Τωρα οτι θελουν σχεδον ολοι το ΥΠΟΙΟ ειναι για πολλους λογους περα απο το μισθολογικο.. αυτο το σταματω εδω , δε με παιρνει για αλλο!

Τελος ,Περασα και εγω μελλοντικε συναδελφε στο ΥΠΟΙΟ και για προσωπικους αλλους λογους θα την αποδεχτω τη θεση.. αλλα ξερω και τι χανω στην ΑΤΕ μελλοντικα..



+++++++

:D

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Πέμ Δεκ 03, 2009 11:09 pm

SAVRAKI έγραψε:Εγώ έχω ένα σκοντα του 88 και θέλω να το κάνω απόσυρση. Ή μήπως είναι καλύτερα να το πουλήσω??? (αθάνατος Χάρυ Κλίν).
Βρε δε σταματάτε λέω εγώ την προκλητικότατη συζήτηση του τύπου "Εγώ έχω περισσότερες ώρες αραλίκι, εγώ παίρνω περισσότερα επιδόματα, εμένα μου δίνουν επίδομα θέρμανσης, εμενα μου παίρνουν π.πες και κολοκύθια τούμπανα!!!
ο κοσμάκης πεινάει και εσείς σφυρίζετε αδιάφορα και προσπαθείτε δε ξερω κι εγώ τι να αποδείξετε ! Τι να πω ρε παιδιά λίγη αιδός δεν βλάπτει!!
!




:roll:

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

:roll:

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Πέμ Δεκ 03, 2009 11:10 pm

armandomvb έγραψε:εχετε δικιο

συγγνωμη.........απο εμενα


απλως καμια φορα το φερνει η κουβεντα αν κ δε θες εξ αρχης να το πας εκει. :?


++++++++++++

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ » Παρ Δεκ 04, 2009 12:33 am

ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ έγραψε:
aroulio έγραψε:
armandomvb έγραψε:
ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ έγραψε:
ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΣ έγραψε:
armandomvb έγραψε:Γαρδουμπα οφειλω να σου πω οτι πραγματι ειχες δικιο στην ΑΤΕ ειναι λιγο καλυτερα απο την τραπεζα που δουλευω μισθολογικα.(ιδια χρονια με ΠΕ με μαστερ) Με τον τροπο που τα εκανες εμενα μου βγαινει 1570..


...

Αλλα για το Υπ.ΟΙο αστο...

οσο για το 1600 μη προεξοφλεις οτι θα κοπουν τα Εξ .κιν 8) και απο τη 2η χρονια ειναι +150€ λιγοτερες κρατησεις... :wink:

αρα με τον τροπο που το κανεις ολα μαζι και /12 βγαινει 2000Ε την πρωτη και αλλα 150+απο τη 2η...[/quote]


e, ego apo tin deyteri stin ate...pairno 20700+ etisios mipos 8a pairnoume ta idia????.

are ellada pous mas katantises na milame gia tous mis8ous.


koloxora.


asta ayta tora.

prosexe min se tiliksi kamia tora.

.



Με τρομαζεις με τα ποστ σου :)


οσο για τους μισθους.. αργα η γρηγορα ολα εκει καταληγουν



Ναι όλα καταλήγουν στους μισθούς...
Αλλά μεταξύ επιλογών πάνω στην ίδια καμπύλη εισοδηματικού περιορισμού, δεν πρέπει να διαλέξεις αυτή που σου προσφέρει την υψηλότερη ευημερία??? κοινώς αυτή που σε κάνει να γυρνάς σπίτι χαμογελαστός.
Παρεμπιπτόντως, στο παρακάτω link υπάρχει σημερινό αρθράκι που δείχνει ένα θετικό του δημοσίου σε επίπεδο συνταξεων

http://www.capital.gr/News.asp?id=864386

Εμένα πάντως, λίγο νωρίτερα, γνωστός μου που έχει πάρε-δώσε με εφορία, με συμβούλευε εξειδικεύοντας σε μένα προσωπικά, να παω ατε λέγοντας:
1)είσαι τίμιος αλλά σε δου με το σταυρό στο χέρι δεν θα πας μπροστά
2)Οι επόπτες θα σε βάζουν να υπογράφεις ότι αυτοί θέλουν
3)σε αντίθετη περίπτωση θα σε βάλουν στο πρωτόκολο ή θα σου δώσουν μετάθεση
4)Έτσι κι αλλιώς κάθε 3-4 χρόνια αλλάζεις δου για να μη διχτυώνεσαι
5)Από τη μία θα σε πιέζουν με διάφορους τρόπους διάφοροι για να πετύχουν αυτό που θέλουν και από την άλλη θα σε κοσκινίζει ο εσωτερικός έλεγχος
6)Αφού δεν είσαι λαμόγιο τι θα κάνεις με τα όσα γίνονται δίπλα σου?

Επίσης αμα το ήξερα ότι θα χώριζα το forum στα δύο έπρεπε να μην αλλάξω δουλειά και να έχουμε όλοι την ησυχία μας :wink:



:D


ΥΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ COCAVE UTILITY FUNCTION ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΤΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ, ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑΣ a= 5%, ΘΑ ΜΕΓΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ:

U((u(ate))=a+a1x1+a2x3+ e1(error)

ΚΑΙ

U((u(ministry of Finαnce))+ a'+a'1x'1+a'2x'2 + z1 ( error)

ΜΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΛΕΜΑ.

ΤΑ ERROR ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΙΝΙΑ ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΠΟΥ ΔΙΑΙΠΟΝΤΑΙ ΑΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΥΧΑΙΟΤΗΤΑΣ.

ΒΓΑΛΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Α ΚΑΙ Β ΤΑΞΕΙΣ

ΔΕΣ ΠΟΥ ΜΕΓΙΣΤΟΠΟΗΣΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΕΣ ΔΕΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ...ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ...ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΜΠΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΚΛΠ...


ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛ ΑΠΛΟ ΤΕΛΙΚΑ.

armandomvb
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό armandomvb » Παρ Δεκ 04, 2009 1:09 am

Greeks bearing economic burdens
By Kerin Hope in Athens and Ralph Atkins in Frankfurt

Published: December 2 2009 20:24 | Last updated: December 2 2009 20:24



Sotiria rarely complains about her workload. At the office where the Greek public sector employee aged in her forties records value added tax payments, supervisors take a relaxed view of breaks for coffee and shopping, she says. If a family member falls sick, she stays home. “I don’t feel bad, because there are always plenty of other people around to cover for me,” she says. “Nobody here has too much to do.”

http://www.ft.com/cms/s/0/491c2c82-df77 ... ck_check=1






Δικιο εχουν ΣΕ ΟΛΑ...

Εικόνα

nameless
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 11:29 pm

Δημοσίευσηαπό nameless » Παρ Δεκ 04, 2009 8:50 am

ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ... ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΔΙΚΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ... ΞΕΡΩ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ...

armandomvb
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό armandomvb » Παρ Δεκ 04, 2009 3:34 pm

nameless έγραψε:ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ... ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΔΙΚΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ... ΞΕΡΩ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ...



Γεια σου... nameless :P 8)

....

Ναι συμφωνω.
αλλα αυτοι που το κανουν ειναι καιρος να στιγματιστουν.

Δεν μπορει το κρατος με λεφτα των φορολογουμενων να πληρωνει καποιους για να πηγαινουν για ψωνια και να καθονται σπιτι...

Απο τη μια εχουμε τον 2ο πιο σκληρο ιδιωτικο τομεα στον κοσμο μετα την Ν.Κορεα σε ωρες εργασιας
και απο την αλλη τους πιο τεμπεληδες υπαλληλους σε πολλα ποστα του δημοσιου και ευρυτερου... τομεα.

c.k.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό c.k. » Παρ Δεκ 04, 2009 4:32 pm

aroulio έγραψε:

Εμένα πάντως, λίγο νωρίτερα, γνωστός μου που έχει πάρε-δώσε με εφορία, με συμβούλευε εξειδικεύοντας σε μένα προσωπικά, να παω ατε λέγοντας:
1)είσαι τίμιος αλλά σε δου με το σταυρό στο χέρι δεν θα πας μπροστά
2)Οι επόπτες θα σε βάζουν να υπογράφεις ότι αυτοί θέλουν
3)σε αντίθετη περίπτωση θα σε βάλουν στο πρωτόκολο ή θα σου δώσουν μετάθεση
4)Έτσι κι αλλιώς κάθε 3-4 χρόνια αλλάζεις δου για να μη διχτυώνεσαι
5)Από τη μία θα σε πιέζουν με διάφορους τρόπους διάφοροι για να πετύχουν αυτό που θέλουν και από την άλλη θα σε κοσκινίζει ο εσωτερικός έλεγχος
6)Αφού δεν είσαι λαμόγιο τι θα κάνεις με τα όσα γίνονται δίπλα σου?

Επίσης αμα το ήξερα ότι θα χώριζα το forum στα δύο έπρεπε να μην αλλάξω δουλειά και να έχουμε όλοι την ησυχία μας :wink:



Ως πρωην τραπεζικός και νυν εφοριακός εχω να πω ότι δεν μετανιωσα ποτε που εφυγα από την Τραπεζα,
Οχι μονο για τα λεφτα. Ειναι αλλο το κυρος της εφορίας.

Οσο για τις παραπανω 6 συμβουλες εχω να απαντησω τα εξής:

1: Αν διαβάζεις και δουλεύεις, αργα η γρηγορα θα πας μπροστά γιατί ο διευθυντης θα σε εχει αναγκη (αρκει να μην επαναπαυεσαι και να διεκδικεις οτι σου αξίζει)
2: Αν ειναι κατι απλό υπογραφεις λογω συναδελφικότητας. Αν ειναι κατι σοβαρό δεν υπογράφεις και δε σου λεει κανενας τιποτα.
3: βλέπε νουμερο 1
4: Δεν αλλαζεις ΔΟΥ αν εχεις αρκετα μορια και δεν θες να αλλάξεις. Εκτος αν εισαι Διευθυντης
5: Αυτο ισχυει σε ολες τις δουλειες από σκουπιδιάρης μεχρι πυρηνικος φυσικός
6: Απλά θα κανεις τη δουλειά σου για την οποία πληρωνεσαι. Η παταξη της διαφθοράς δεν ειναι δικη σου υπόθεση ούτε ευθυνη.

Παιδιά εχει πολύ πίεση η δουλειά μας αλλά οσο σκεφτομαι οτι αν δεν εφευγα από την τραπεζα θα περναγα τη ζωη μου κανοντας βαρετες τραπεζικές συναλλαγες αισθανομαι ευτυχισμένος

penny82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Αύγ 04, 2009 12:25 am

Δημοσίευσηαπό penny82 » Παρ Δεκ 04, 2009 5:07 pm

εμένα πάντως ο πατέρας μου είναι εφοριακός και τον μαθαίνω να παίζει παιχνίδια στον υπολογιστή...μιλάμε για πολύ δουλειά στην εφορία!! χώρια που παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνα σε σταθερά να μαθαίνει νέα από το σόι,χωρίς κανείς φυσικά να του λέει τιποτα... ίσως σε κάποιες περιπτώσεις μέσα στον χρόνο π.χ. φορολογικές δηλώσεις εκεί ναι...δουλεύουν πολύ και τρέχουν!(2μιση όμως στο σπίτι)! :D

nameless
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 11:29 pm

Δημοσίευσηαπό nameless » Παρ Δεκ 04, 2009 5:25 pm

armandmvb ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ... ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΗΜ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΜΕ ΨΩΝΙΑ Η΄ΜΕ ΓΕΜΑΤΑ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΪΚΗ :shock:

c.k. O ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ... ΓΑΡΔΟΥΜΠΑ :twisted: :lol:
(ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ Ο,ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ)

penny82 ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ - ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ - Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.... ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΚΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ...

SAVRAKI
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 481
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 8:40 pm

Δημοσίευσηαπό SAVRAKI » Παρ Δεκ 04, 2009 5:35 pm

Παντως παιδιά αλοίμονο σε όλους μας και πρώτα πρώτα σε αυτούς που έχουν φάει στη μάπα τόσα χρόνια τους κακούς δημόσιους υπαλλήλους (υπάρχουν και καλοί μη γελάτε) π.χ λογιστές, επειδή τώρα διορίζονται να αλλάξουν τροπάριο και να γίνουν ακριβώς αυτό που έβριζαν τόσα χρόνια.
Προσωπικά (πείτε ότι λέω μεγάλα λόγια, αλλά θα τα πω) θα προσπαθήσω να είμαι σωστός απέναντι στους πολίτες και αυτό πρώτα και κύρια για εμένα και για κανέναν άλλο. Ούτε μπράβο επιζητώ ούτε παράσημα. Αλλά για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου θα προσπαθήσω να είμαι ακέραιος και ευγενικός και και και.. Το να ψάχνει καποιος πριν διοριστεί το που θα περνάει πιο αραχτα και που θα παίρνει πολλά λεφτά νομιμα ή όχι νομίζω ότι αγγίζει τα όρια του παραλόγου.
Δεν είμαι ούτε ρομαντικός ούτε πιο ακέραιος άνθρωπος του κόσμου αλλά κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν σε αυτό το ρημαδιό που λέγεται δημόσιο στην Ελλάδα. Αλλά αφού ακόμα και εμείς που μπαίνουμε τώρα έχουμε τέτοιες απόψεις και αντιλήψεις μάλλον δεν το βλε΄πω. ΑΥΤΑ.

psahnometathesi
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 4:33 pm

Δημοσίευσηαπό psahnometathesi » Παρ Δεκ 04, 2009 6:17 pm

penny82 έγραψε:εμένα πάντως ο πατέρας μου είναι εφοριακός και τον μαθαίνω να παίζει παιχνίδια στον υπολογιστή...μιλάμε για πολύ δουλειά στην εφορία!! χώρια που παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνα σε σταθερά να μαθαίνει νέα από το σόι,χωρίς κανείς φυσικά να του λέει τιποτα... ίσως σε κάποιες περιπτώσεις μέσα στον χρόνο π.χ. φορολογικές δηλώσεις εκεί ναι...δουλεύουν πολύ και τρέχουν!(2μιση όμως στο σπίτι)! :D


Είναι τυχεροί οι παλιοί. Άμα παρατηρήσετε σε δημόσιες υπηρεσίες η τεμπελιά στους νέους είναι πολύ πιο σπάνια και συνήθως προνόμιο των παλιών. Οι παλιοί ως παλιοί και χώνουν περισσότερο τους νεους (όπως φαντάζομαι τους έχωναν και αυτούς κάποτε) και χρησιμοποιούν δικαιολογίες του στυλ "δεν ξέρω απο κομπιούτερ", "εγώ σε λίγα χρόνια βγαίνω στην σύνταξη" κλπ κλπ. Όχι όλοι βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι που δεν τεμπελιάζουν και η εμπειρία τους είναι πολύτιμη.

Στην Δ.Ο.Υ. που ανήκω έχει πολύ δουλειά, σχεδόν ποτέ δεν έχω δει κάποιον να χαλαρώνει και τις δύσκολες περιόδους δουλεύουν ασταμάτητα. Η ίδια Δ.Ο.Υ. (που άλλαξε εγκαταστάσεις) πριν 12+ χρόνια δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή, θυμάμαι είχα βαρεθεί να περιμένω τότε ενώ τώρα ομολογώ ότι παρά τον πολύ μεγάλο όγκο δουλειάς σχετικά γρήγορα ξεμπερδεύεις. Οπότε βελτιώνονται κάποια πράγματα.

copacab
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 9:42 pm

Δημοσίευσηαπό copacab » Σάβ Δεκ 05, 2009 9:04 pm

add_meaning έγραψε:Χαίρομαι απίστευτα που ξαναήρθες πατέρα copa.. σε σκεφτόμουνα συνέχεια !
πες μας τα νέα σου , αν θες!


Weepy, κορίτσι μου, το δέον είναι να "μιλήσουμε" όταν εκδοθούν τα οριστικά... Οι παλιές καραβάνες το ξέρουν καλύτερα... :wink:

add_meaning
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 797
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό add_meaning » Σάβ Δεκ 05, 2009 9:30 pm

copacab έγραψε:
add_meaning έγραψε:Χαίρομαι απίστευτα που ξαναήρθες πατέρα copa.. σε σκεφτόμουνα συνέχεια !
πες μας τα νέα σου , αν θες!


Weepy, κορίτσι μου, το δέον είναι να "μιλήσουμε" όταν εκδοθούν τα οριστικά... Οι παλιές καραβάνες το ξέρουν καλύτερα... :wink:



οκ! εύχομαι όλα να πάνε καλά.. φιλάκια! :wink:


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 18 επισκέπτες