Ειδικότητα εφοριακών κτηματικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
PSILOS_K
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 8:13 pm

Ειδικότητα εφοριακών κτηματικών

Δημοσίευσηαπό PSILOS_K » Παρ Νοέμ 13, 2009 1:44 pm

καλημερα σε ολους
υπαρχει κανεις που να εψαξε και να βρηκε πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα των εφοριακων κτηματικων ?

εγω εμαθα- προς το παρον -οτι δεν εχει πολυ επαφη με πολιτες, υπαγομαστε στην κτηματικη υπηρεσια η οποια βρισκεται στην πρωτευουσα καθε νομου, οι μισθοι ιδιοι με εφοριακους - μπορει και παραπανω-

johnypolis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 6:38 pm

Re: ειδικοτητα εφοριακων κτηματικων

Δημοσίευσηαπό johnypolis » Παρ Νοέμ 13, 2009 2:56 pm

PSILOS_K έγραψε:καλημερα σε ολους
υπαρχει κανεις που να εψαξε και να βρηκε πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα των εφοριακων κτηματικων ?

εγω εμαθα- προς το παρον -οτι δεν εχει πολυ επαφη με πολιτες, υπαγομαστε στην κτηματικη υπηρεσια η οποια βρισκεται στην πρωτευουσα καθε νομου, οι μισθοι ιδιοι με εφοριακους - μπορει και παραπανω-


ΕΛΑ ΡΕ ΨΗΛΕ, ΓΙΝΑΜΕ 2!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ....

:D :D :D

Mini Maous
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:48 pm

Re: ειδικοτητα εφοριακων κτηματικων

Δημοσίευσηαπό Mini Maous » Παρ Νοέμ 13, 2009 2:58 pm

johnypolis έγραψε:
PSILOS_K έγραψε:καλημερα σε ολους
υπαρχει κανεις που να εψαξε και να βρηκε πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα των εφοριακων κτηματικων ?

εγω εμαθα- προς το παρον -οτι δεν εχει πολυ επαφη με πολιτες, υπαγομαστε στην κτηματικη υπηρεσια η οποια βρισκεται στην πρωτευουσα καθε νομου, οι μισθοι ιδιοι με εφοριακους - μπορει και παραπανω-


ΕΛΑ ΡΕ ΨΗΛΕ, ΓΙΝΑΜΕ 2!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ....

:D :D :D


Τρεις ειμαστε...

Εμενα παλι με ενδιαφερει και ποσο ευκολα μπορεις να φυγεις με μεταθεση....

Mini Maous
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό Mini Maous » Παρ Νοέμ 13, 2009 3:24 pm

Από άλλο topic που συζητήθηκε:

ΑΠΟ νομική σκοπιά θα σας πω : συνεργάζεται στενά με το ΝΣΚ, για θέματα που αφορούν δασική νομοθεσία και απαλλοτριώσης (αν θέλετε την γνώμη μου ρίξτε 1 ματιά σε αυτά πριν αναλάβετε καθήκοντα).. Αποζημίωση χρήσης, σε πρωτόκολλα διοικητικής αποβολής, σε αυθαίρετα επί δασικών εκτάσεων κτλ θα ασχοληθείτε αρκετά.. αρνητικό (ίσως) Έχει πάρα πολλή αλληλογραφία με δημόσιες υπηρεσίες οι οποίες θα σας αποστέλουν ερωτήματα σχετικά με τα εμπράγματα δικαιώματα (κυριότητα κτλ) που έχει το ελληνικό δημόσιο επί των ακινήτων της περιοχής που θα αναλάβετε, το θετικό είναι η ελάχιστη επαφή με το κοινό.. Θα χετε πιο ησυχία από εφορία αλλά σε ορισμένους δεν αρέσει καθόλου η ησυχία Αν είστε και νομικοί θα πηγαίνετε στα δικαστήρια ως μάρτυρες υπερ του ελληνικού δημοσίου.


Ο ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ-ΚΤΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ-ΚΤΗΜΑΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΔΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΑΝΤΑ. ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ Δ/ΝΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΜΕ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ. Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΙΒΕΕΤ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΛΙΓΑ ΕΥΡΩ.. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ(ΒΛ.ΕΦΟΡΙΕΣ) . ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ 2-3-4-5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΟΥ Η ΣΕ ΣΔΟΕ Π.Χ. .
ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΠΛΗΣΤΕΙΡΙΑΣΜΟΥΣ, ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΚΤΙΡΙΩΝ ΥΠΕΡ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Κ.Α.

PSILOS_K
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό PSILOS_K » Παρ Νοέμ 13, 2009 3:44 pm

επιπλεον εμαθα οτι για καποιες εκτασεις πηγαινεις και κανεις αυτοψιες/ελεγχους μαζι με μηχανικους και παιρνεις επιπλεον χρηματα......

για τους νομικαριους τα καταλαβαινω αλλα εγω που εχω σπουδασει οικονομικα ειχα απορια που θα απορροφηθω........

οσο για σενα mini maous επειδη διαφορα λεγονται για μεταθεσεις πρεπει να πω οτι πρεπει κατ'ελαχιστο να μεινεις εκει 2 με 3 χρονια αναλογα τη ζωνη περιοχης που εχεις περασει.............εκτος κι αν εχεις τον Προεδρο της Δημοκρατιας ως μεσο

Το θεμα το αντιμετωπισα για μια πενταετια γι αυτο μη πιστευετε οτι ειναι ευκολο να παρετε μεταθεση
γι αυτο και το σκεπτομαι αν θα παω και το ψαχνω τοσο πολυ......

Mini Maous
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό Mini Maous » Παρ Νοέμ 13, 2009 3:57 pm

PSILOS_K έγραψε:επιπλεον εμαθα οτι για καποιες εκτασεις πηγαινεις και κανεις αυτοψιες/ελεγχους μαζι με μηχανικους και παιρνεις επιπλεον χρηματα......

για τους νομικαριους τα καταλαβαινω αλλα εγω που εχω σπουδασει οικονομικα ειχα απορια που θα απορροφηθω........

οσο για σενα mini maous επειδη διαφορα λεγονται για μεταθεσεις πρεπει να πω οτι πρεπει κατ'ελαχιστο να μεινεις εκει 2 με 3 χρονια αναλογα τη ζωνη περιοχης που εχεις περασει.............εκτος κι αν εχεις τον Προεδρο της Δημοκρατιας ως μεσο

Το θεμα το αντιμετωπισα για μια πενταετια γι αυτο μη πιστευετε οτι ειναι ευκολο να παρετε μεταθεση
γι αυτο και το σκεπτομαι αν θα παω και το ψαχνω τοσο πολυ......


Βασικα, δεν εχω την προσδοκια να φυγω σε λιγοτερο απο 2 χρονια, αλλα σε 3-4 εχω την ελπιδα οτι θα μπορεσω...

gotzilla
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό gotzilla » Παρ Νοέμ 13, 2009 4:57 pm

Οι κτηματικοί ΕΙΝΑΙ εφοριακοί, επομένως παίρνουν τα ίδια ακριβώς ως προς το μισθό, το ΔΙΒΕΕΤ, και τα έξοδα κίνησης. Ισχύει ότι μπορεί να κάνουν αυτοψίες μαζί με μηχανικούς, αλλά αν προβλέπονται έξτρα οδοιπορικά για τις αυτοψίες αυτές, δε γνωρίζω. Όσον αφορά τη δουλειά, εφόσον βέβαια μείνεις στην κτηματική υπηρεσία και δε σε πάνε σε καμμιά εφορία (δεν ξέρω κατά πόσον γίνεται αυτό στην πράξη, όποιος ξέρει ας το πει), είναι αρκετά χαλαρή, με μικρή σχετικά επαφή με κοινό. Ένα ακόμα καλό είναι ότι οι κτηματικές είναι στις πρωτεύουσες νομών, ενώ εφορίες έχουν ακόμα και οι κωμοπόλεις. Βέβαια το διάβασμα και η ενημέρωση είναι δεδομένα για να ανταποκριθείς. Πάντως είναι σαφώς καλύτερα από τις εφορίες, όπου είναι πολύ πιθανόν να σε ρίξουν για μερικά χρονάκια στο ταμείο και να "πήξεις".

StavrosSfak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 28, 2009 1:36 pm

Δημοσίευσηαπό StavrosSfak » Παρ Νοέμ 13, 2009 5:25 pm

gotzilla έγραψε:Οι κτηματικοί ΕΙΝΑΙ εφοριακοί, επομένως παίρνουν τα ίδια ακριβώς ως προς το μισθό, το ΔΙΒΕΕΤ, και τα έξοδα κίνησης. Ισχύει ότι μπορεί να κάνουν αυτοψίες μαζί με μηχανικούς, αλλά αν προβλέπονται έξτρα οδοιπορικά για τις αυτοψίες αυτές, δε γνωρίζω. Όσον αφορά τη δουλειά, εφόσον βέβαια μείνεις στην κτηματική υπηρεσία και δε σε πάνε σε καμμιά εφορία (δεν ξέρω κατά πόσον γίνεται αυτό στην πράξη, όποιος ξέρει ας το πει), είναι αρκετά χαλαρή, με μικρή σχετικά επαφή με κοινό. Ένα ακόμα καλό είναι ότι οι κτηματικές είναι στις πρωτεύουσες νομών, ενώ εφορίες έχουν ακόμα και οι κωμοπόλεις. Βέβαια το διάβασμα και η ενημέρωση είναι δεδομένα για να ανταποκριθείς. Πάντως είναι σαφώς καλύτερα από τις εφορίες, όπου είναι πολύ πιθανόν να σε ρίξουν για μερικά χρονάκια στο ταμείο και να "πήξεις".


ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΛΑΔΟ ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΑΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΣΕ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Η ΕΝΑΣ ΚΤΗΜΑΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ APO OTI ΣΕ ΓΛΚ Η ΤΕΛΩΝΕΙΑ ( ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ). ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ. ΚΤΗΜΑΤΙΚΟΣ ΣΕ ΔΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΣΕ Κ.Υ. ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ, ΤΟ ΙΔΙΟ SITE Ο ΜΙΣΘΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΟ ΣΚΟΠΟ. ΟΤΙ ΟΙ ΚΤΗΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟΙ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣ Κ.Υ. ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

john81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό john81 » Παρ Νοέμ 27, 2009 10:57 am

Αλλος ενας εφοριακος κτηματικος...

δυστυχως δεν εχω να προσθεσω καποια παραπανω πληροφορια...

το μονο που εχω για να σας μεταφερω ειναι οτι σε συζητηση που ειχα με γνωστο μου παλιο εφοριακο ειναι οτι προκειται για αρκετα καλη θεση αλλα με παροτρεινε να κοιταξω για αποσπαση σε εφορια οταν μπορεσω...

drunken sailor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2009 10:47 am

Δημοσίευσηαπό drunken sailor » Παρ Νοέμ 27, 2009 1:29 pm

Βάλτε κι εμένα στο μέτρημα (φτάσαμε στους 5;)

fzerkef
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:39 pm

Δημοσίευσηαπό fzerkef » Παρ Νοέμ 27, 2009 1:38 pm

Καλημέρα. Κι εγώ εφοριακός κτηματικός πέρασα.

Δεν ξερω κι εγώ κάτι παραπάνω δυστυχώς.

gotzilla
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό gotzilla » Κυρ Δεκ 06, 2009 11:02 pm

Άκουσα σε φόρουμ εφοριακών, ότι ενδέχεται οι κτηματικές υπηρεσίες να μεταφερθούν στις νομαρχίες, και ότι υπάρχει περίπτωση να κληθούμε να επιλέξουμε πού θα πάμε... επειδή δυσκολεύομαι να το πιστέψω... έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;

drunken sailor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2009 10:47 am

Δημοσίευσηαπό drunken sailor » Δευ Δεκ 07, 2009 10:20 am

gotzilla έγραψε:Άκουσα σε φόρουμ εφοριακών, ότι ενδέχεται οι κτηματικές υπηρεσίες να μεταφερθούν στις νομαρχίες, και ότι υπάρχει περίπτωση να κληθούμε να επιλέξουμε πού θα πάμε... επειδή δυσκολεύομαι να το πιστέψω... έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;



Μπορείς να μας δείξεις που το είδες; (κάνε ένα copy-paste στο url)

gotzilla
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό gotzilla » Δευ Δεκ 07, 2009 2:45 pm

drunken sailor έγραψε:
gotzilla έγραψε:Άκουσα σε φόρουμ εφοριακών, ότι ενδέχεται οι κτηματικές υπηρεσίες να μεταφερθούν στις νομαρχίες, και ότι υπάρχει περίπτωση να κληθούμε να επιλέξουμε πού θα πάμε... επειδή δυσκολεύομαι να το πιστέψω... έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;



Μπορείς να μας δείξεις που το είδες; (κάνε ένα copy-paste στο url)[/quot

γκούγκλαρε το φόρουμ νέων εφοριακών και κάνε εγγραφή

johnypolis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 6:38 pm

Δημοσίευσηαπό johnypolis » Δευ Δεκ 07, 2009 4:56 pm

gotzilla έγραψε:
drunken sailor έγραψε:
gotzilla έγραψε:Άκουσα σε φόρουμ εφοριακών, ότι ενδέχεται οι κτηματικές υπηρεσίες να μεταφερθούν στις νομαρχίες, και ότι υπάρχει περίπτωση να κληθούμε να επιλέξουμε πού θα πάμε... επειδή δυσκολεύομαι να το πιστέψω... έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;



Μπορείς να μας δείξεις που το είδες; (κάνε ένα copy-paste στο url)[/quot

γκούγκλαρε το φόρουμ νέων εφοριακών και κάνε εγγραφή


ΠΟΛΥ ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΚΟΒΩ, ΜΠΗΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ...ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΚΕΨΕΙΣ....ΕΜΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ.....


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες