ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ: ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 1Γ/2008

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
elenp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 9:51 pm

Δημοσίευσηαπό elenp » Πέμ Νοέμ 26, 2009 12:25 pm

High Hopes έγραψε:
Registered έγραψε:
bdgiorgos έγραψε:
dorothea έγραψε:
bdgiorgos έγραψε:Dorothea δεν ακούγεται έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή, έχει βγει πίνακας θέσεων με 116 θέσεις σε εφορίες και κτηματικές υπηρεσίες (http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897). Σου έστειλα e-mail και θα στείλω και στην ΠΟΕ-ΔΟΥ foroepi@poedoy.gr


Ναι, δικιο έχεις, τώρα το είδα. Εμένα πάντως ο πρόεδρος μου μίλησε για τεράστια κενά. Οι 116 θέσεις δε θα τους λύσουν το πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει ακόμη και οι 116 αυτές θέσεις μπορούσε να είναι στο διαγωνισμό μας.

Έχω μεγάλη απορία για το πως θα χειριστεί το θεμα η κυβέρνηση.


Σου στέλνω ένα email που θα στείλω στην ΠΟΕ-ΔΟΥ να μου πεις και εσύ την γνώμη σου αφού πολλά που παραθέτω τα πήρα από εσένα.


"Παίζουν" και οι "κυλιόμενοι" για τους 300 νοσηλευτές 25/11/09

Απόσπασμα από γνωστό ειδησεογραφικό site , ας ευχηθούμε το ίδιο και για εμάς…
Aθήνα 25.11.2009, 13:21
Το ενδεχόμενο η πρόληψη των περίπου 300 έκτακτων νοσηλευτών στα νοσοκομεία να γίνει από τους κυλιόμενους πίνακες του ΑΣΕΠ, εξετάζει το υπουργείο Υγείας, σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες.


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω...Σίγουρα δε θα έδινες ποτέ το νυστέρι σε ένα δικηγόρο ή οικονομολόγο για να πραγματοποιήσει μια εγχείρηση σε ασθενή. Παίρνεις ένα νοσηλευτή ή ένα γιατρό αν τον χρειαστείς. Τώρα γιατί να νομίζουν ότι μια αεροσυνοδός ή ένας ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας μπορεί να διαχειριστεί τα δημοσιονομικά ή φορολογικά καλύτερα από κάποιον που έχει και το επιστημονικό υπόβαθρο και διαγωνίστηκε πρόσφατα επιτυχώς πάνω σε αυτά τα θέματα... είναι άλλη ιστορία. Ίσως γι'αυτό το λόγο στο νέο νομοσχέδιο περί προσλήψεων αφαίρεσαν τη συνάφεια τίτλου, για να έχουν νομικό πάτημα για μετατάξεις σαν αυτές. Αν νομίζουν ότι η παραγωγικότητα του δημοσίου σ'αυτή τη χώρα θα βελτιωθεί με αυτό τον τρόπο κοιμούνται βαθιά. Καλά ξυπνητούρια.... και μαζί με τα εκκαθαρiστικά την επόμενη φορά να μας ρωτήσουν και τι να μας σερβίρουν τσάι ή καφέ; Με τι κατεβαίνει πιο εύκολα;



...λογικα αυτοι που ζυγιζαν βαλιτσες θα ξερουν καλυτερα απο "οικονομικα"...

High Hopes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 12:52 pm

Δημοσίευσηαπό High Hopes » Πέμ Νοέμ 26, 2009 6:12 pm

Ναι, και τώρα τους ελέγχους θα τους διεκπεραιώνουν όσοι ήταν στο check-in...

red cherry
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 11:18 pm

Δημοσίευσηαπό red cherry » Παρ Νοέμ 27, 2009 11:10 am

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής ερωτηθείς αν αποτελεί κυβερνητική δέσμευση η διαβεβαίωση του Υπουργού Εσωτερικών Γιάννη Ραγκούση,προς τους συμβασιούχους ότι το 50% των συμβασιούχων έργου θα απορροφηθούν σε διαγωνισμούς για την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού,είπε πως όταν υπάρξει νομοθέτημα θα ανακοινωθεί.

Τι είναι αυτό πάλι... :roll:

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Παρ Νοέμ 27, 2009 12:01 pm

red cherry έγραψε:Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής ερωτηθείς αν αποτελεί κυβερνητική δέσμευση η διαβεβαίωση του Υπουργού Εσωτερικών Γιάννη Ραγκούση,προς τους συμβασιούχους ότι το 50% των συμβασιούχων έργου θα απορροφηθούν σε διαγωνισμούς για την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού,είπε πως όταν υπάρξει νομοθέτημα θα ανακοινωθεί.

Τι είναι αυτό πάλι... :roll:


Το άκουσα και εγώ.Μονιμοποιήση (μέσω προκυρήξεων ΑΣΕΠ) του 50% των συμβασιούχων-stage. Θα συνεχίσουν το έργο που άφησε μισό η ΝΔ...

elenp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 9:51 pm

Δημοσίευσηαπό elenp » Παρ Νοέμ 27, 2009 12:09 pm

synchrobase έγραψε:
red cherry έγραψε:Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής ερωτηθείς αν αποτελεί κυβερνητική δέσμευση η διαβεβαίωση του Υπουργού Εσωτερικών Γιάννη Ραγκούση,προς τους συμβασιούχους ότι το 50% των συμβασιούχων έργου θα απορροφηθούν σε διαγωνισμούς για την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού,είπε πως όταν υπάρξει νομοθέτημα θα ανακοινωθεί.

Τι είναι αυτό πάλι... :roll:


Το άκουσα και εγώ.Μονιμοποιήση (μέσω προκυρήξεων ΑΣΕΠ) του 50% των συμβασιούχων-stage. Θα συνεχίσουν το έργο που άφησε μισό η ΝΔ...


συγνωμη δεν ελεγαν πριν τις εκλογες οτι το μονιμο προσωπικο θα μπαινει μονο με γραπτο διαγωνισμο???????

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Παρ Νοέμ 27, 2009 12:15 pm

Νομίζω πως είπαν οτι για κάθε δύο συμβασιούχους που απασχολεί το δημόσιο θα προκυρήσσουν μια μόνιμη θέση, όχι οτι θα μονιμοποιήσουν κόσμο πλαγίως. Τώρα τα ΜΜΕ και οι δημοσιογράφοι τα μπλέκουν όπως πάντα.
Βέβαια με δεδομένο οτι θα παγώσουν οι προσλήψεις δε βλέπω να γίνεται ούτε κάν αυτό αφού 1 θα μπαίνει και 5 θα βγαίνουν, ενώ η ΕΕ ζητάει αναλογία 1 προς 8...

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Παρ Νοέμ 27, 2009 1:47 pm

Συμβασιούχοι έργου και σταζ εισέβαλαν το πρωί στο συνεδριακό κέντρο "Ιωάννης Βελλίδης" στη Θεσσαλονίκη, διακόπτοντας για περίπου μία ώρα τις εργασίες της ημερίδας που διοργάνωσε η Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδος (Κ.Ε.Δ.Κ.Ε.), με θέμα: "Τοπική αυτοδιοίκηση και Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας".

Οι συμβασιούχοι φωνάζοντας συνθήματα και κρατώντας πανό, επέδωσαν ψήφισμα στο προεδρείο της ΚΕΔΚΕ, ενώ εκπρόσωπός τους, διαβάζοντας το περιεχόμενο του ψηφίσματος, ζήτησε να καταργηθούν όλα τα σταζ, οι συμβάσεις έργου και ορισμένου χρόνου, και να μονιμοποιηθούν όλοι οι εργαζόμενοι.

Στη συνεχεία, οι συμβασιούχοι "περικύκλωσαν" με πανό το προεδρείο της ΚΕΔΚΕ, διακόπτοντας τις εργασίες της ημερίδας. Τα πνεύματα ηρέμησαν με παρέμβαση του προέδρου της ΚΕΔΚΕ και δημάρχου Αθηναίων Νικήτα Κακλαμάνη, ο οποίος τους διαβεβαίωσε πως το θέμα τους θα απασχολήσει την απογευματινή συνεδρίαση της Ένωσης (σ.σ. που θα γίνει στο νέο δημαρχείο Θεσσαλονίκης) και ότι περίπου το 80% των αιτημάτων που θέτουν αποτελούν και θέσεις των δήμαρχων.

Μετά την τοποθέτηση του κ. Κακλαμάνη οι συμβασιούχοι αποχώρησαν.

inventor22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 11:17 pm

Δημοσίευσηαπό inventor22 » Παρ Νοέμ 27, 2009 11:09 pm

Έχουμε ήδη μαζευτεί 5-6 άτομα που θα το κυνηγήσουμε σίγουρα δικαστικά.
Απλά περιμένουμε πρώτα τί θα γίνει με το θέμα της αύξησης των θέσεων.[/quote]

kalispera se olous
dorothea endiaferomai kai ego gia na do ti borei na ginei dikastika. an katalaba kala ekei pou lete oti tha "patisete" nomika einai stin mi iparxi basis me apotelesma na boun triteknoi me 35? apeuthinomai se sena giati nomizo oti eisai nomikos kai gnorizeis kapoia pragmata parapano. tha ithela na milisoume gia na doume pos boroume na to kinigisoume, mazi me ta alla paidia pou anafereis oti tha kinithoun kai ayta dikastika.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Παρ Νοέμ 27, 2009 11:15 pm

inventor22 έγραψε:Έχουμε ήδη μαζευτεί 5-6 άτομα που θα το κυνηγήσουμε σίγουρα δικαστικά.
Απλά περιμένουμε πρώτα τί θα γίνει με το θέμα της αύξησης των θέσεων.


kalispera se olous
dorothea endiaferomai kai ego gia na do ti borei na ginei dikastika. an katalaba kala ekei pou lete oti tha "patisete" nomika einai stin mi iparxi basis me apotelesma na boun triteknoi me 35? apeuthinomai se sena giati nomizo oti eisai nomikos kai gnorizeis kapoia pragmata parapano. tha ithela na milisoume gia na doume pos boroume na to kinigisoume, mazi me ta alla paidia pou anafereis oti tha kinithoun kai ayta dikastika.[/quote]

H dorothea δεν ειναι νομικος αλλα μαθηματικος!
Ελπιζω να μου το αποδειξει κιολας! :o :o

red cherry
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 11:18 pm

Δημοσίευσηαπό red cherry » Σάβ Νοέμ 28, 2009 11:23 am

pavlos-thess έγραψε:H dorothea δεν ειναι νομικος αλλα μαθηματικος!
Ελπιζω να μου το αποδειξει κιολας! :o :o


Ξέρεις άλλη σκασίλα δεν έχει η κοπέλα από το να σου αποδείξει ότι είναι μαθηματικός. Συγκεντρώσου διοριστέε Παύλο...

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Σάβ Νοέμ 28, 2009 1:35 pm

Την τακτοποίηση συμβασιούχων και εργαζομένων στα προγράμματα stage, είτε μέσω μοριοδότησής τους είτε μέσω νομοθετικής ρύθμισης ζητά από την κυβέρνηση η ΚΕΔΚΕ, με απόφαση που έλαβε κατά πλειοψηφία το Διοικητικό της Συμβούλιο σε μια συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε σε κλίμα έντασης, παρουσία συμβασιούχων, στη Θεσσαλονίκη. Η απόφαση του Δ.Σ. αναφέρει ακόμη ότι σχετικά με το νομοσχέδιο για τις προσλήψεις που θα ισχύσει στο μέλλον η ΚΕΔΚΕ θα υποβάλλει εγκαίρως τις τελικές της παρατηρήσεις.

Συμβασιούχοι και εργαζόμενοι στα προγράμματα stage αντέδρασαν έντονα στην υιοθέτηση του όρου «τακτοποίηση» στην απόφαση του Δ.Σ, ζητώντας να διατυπωθεί με σαφήνεια αίτημα για τη μονιμοποίησή τους.

Κατά τη συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΚΕΔΚΕ που πραγματοποιήθηκε στο περιθώριο της διεθνούς έκθεσης φορέων αυτοδιοίκησης Polis, έγινε ενημέρωση για τον προϋπολογισμό του 2010, ενόψει της συνάντησης αντιπροσωπείας της Ένωσης με τον υπουργό Οικονομικών.

Παράλληλα τα μέλη του Δ.Σ. εξέθεσαν τους προβληματισμούς τους για ζητήματα που άπτονται της διοικητικής μεταρρύθμισης και συγκεκριμένα, για τις αρμοδιότητες του θεσμού της αιρετής περιφερειακής διοίκησης, την κατανομή των πόρων στους βαθμούς της αυτοδιοίκησης, τα όρια των νέων περιφερειών και το ενδεχόμενο προσλήψεων για τη στήριξη της λειτουργίας των νέων διοικητικών σχημάτων.

erxontai ta wraia...!

ath1979
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 9:18 pm

Δημοσίευσηαπό ath1979 » Σάβ Νοέμ 28, 2009 7:05 pm

Αυτή την στιγμή η ΚΕΔΚΕ ειναι δεξία, οπότε φυσικό είναι να έχουν αυτή την στάση, δήμαρχος Αθηναίων και πρόεδρος ΚΕΔΚΕ ήταν η Ντόρα η κόρη του γκαντέμη που παρότι είχε πει οτι δεν θα παραιτηθεί να γίνει βουλευτής μετά απο 2 χρόνια παραιτήθηκε και έγινε βουλευτής- υπουργός εξωτερικών. Και από εκέινη την στιγμή δήμαρχος Αθηναίων και πρόεδρος ΚΕΔΚΕ έγινε ο Νίκη. Αυτό ήταν ένα μικρό φλασ μπακ. Ο πρόδρος ΚΕΔΚΕ έιναι σημαντικός πολιτικός ρόλος. Μετά τις εκλογές που θα γίνουν το 2010 και θα ξαναγίνει πράσινη η ΚΕΔΚΕ δεν νομίζω οτι θα διατηρήσουν αυτή την θέση της δεξιάς.

moustakas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2009 9:55 pm

Δημοσίευσηαπό moustakas » Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:53 pm

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΑΝΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ Δ.Ε 1Γ/2008;
Η ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΝΑ ΤΑ ΔΩ;ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ.
ΕΨΑΞΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΗΚΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

MELANIP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 10:15 am

Δημοσίευσηαπό MELANIP » Δευ Νοέμ 30, 2009 9:44 am

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&c ... Id=4548643


"Παράλληλα με τις θέσεις που έχουν εγκριθεί ή προγραμματιστεί από τους φορείς, μετά την ψήφιση του σχετικού νομοσχεδίου για τις προσλήψεις θα ανοίξει ο δρόμος και για την καταγραφή αναγκών από υπηρεσίες για προσλήψεις ορισμένου χρόνου, που θα χρειαστούν το επόμενο διάστημα. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία καταγραφής, οι επιμέρους φορείς πρέπει να αποστείλουν τα αιτήματα ώστε να επικυρωθούν τόσο από την αρμόδια υπουργική επιτροπή όσο και από το ΑΣΕΠ.

Σημειώνεται ότι οι φορείς του Δημοσίου- εκτός από εκείνους της υγείας, της παιδείας και της ασφάλειαςδεν θα μπορούν να προσλάβουν για το επόμενο έτος μόνιμο προσωπικό και πρέπει να καλύψουν τις ανάγκες τους μέσω συμβασιούχων. Μόνη εξαίρεση θα αποτελέσει η πρόσληψη ειδικού επιστημονικού προσωπικού που θα στελεχώσει τους νέους δήμους μετά την υλοποίηση των συνενώσεων. Οι διαδικασίες γι΄ αυτές τις προσλήψεις θα αρχίσουν προς τα τέλη του 2010, αλλά η τοποθέτηση όσων επιλεγούν θα γίνει το 2011. "

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Πέμ Δεκ 03, 2009 1:57 am

pavlos-thess έγραψε:
inventor22 έγραψε:Έχουμε ήδη μαζευτεί 5-6 άτομα που θα το κυνηγήσουμε σίγουρα δικαστικά.
Απλά περιμένουμε πρώτα τί θα γίνει με το θέμα της αύξησης των θέσεων.


kalispera se olous
dorothea endiaferomai kai ego gia na do ti borei na ginei dikastika. an katalaba kala ekei pou lete oti tha "patisete" nomika einai stin mi iparxi basis me apotelesma na boun triteknoi me 35? apeuthinomai se sena giati nomizo oti eisai nomikos kai gnorizeis kapoia pragmata parapano. tha ithela na milisoume gia na doume pos boroume na to kinigisoume, mazi me ta alla paidia pou anafereis oti tha kinithoun kai ayta dikastika.


H dorothea δεν ειναι νομικος αλλα μαθηματικος!
Ελπιζω να μου το αποδειξει κιολας! :o :o[/quote]

Με 30 ευρώ την ώρα να σου αποδείξω ό,τι θες! :D

Και λίγα σου λέω γιατί η ολοκλήρωση Monte Carlo που με ρωτάς αποτελεί ύλη μεταπτυχιακών μαθημάτων και συγκεκριμένα ειδικών θεμάτων στοχαστικών ανελίξεων!!!

Το μεταπτυχιακό μου δεν είναι πάνω στα μαθηματικά. Όταν σου είχα πει ότι θα το κοιτάξω εννοούσα πως θα το έψαχνα διαβάζοντας μόνη μου να μάθω και να σου βγάλω κάποιον αλγόριθμο!

Όπως καταλαβαίνεις αυτό θέλει χρόνο και όρεξη, που στην προκειμένη δε διαθέτω τπτ από τα δύο δυστυχώς γιατί προετοιμάζομαι για να επιστρέψω στη δουλειά μου!

Να πω ότι έχω σταματήσει να μπαίνω στο φόρουμ.
Μπήκα γιατί με ενημέρωσαν ότι με έψαχνες.

Όποιοι με θέλετε κάτι για την επιστολή να μου στέλνετε στο mail μου.

Καλή συνέχεια σε όλους!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες