ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ: ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 1Γ/2008

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
SERRATIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2009 8:18 pm

Δημοσίευσηαπό SERRATIA » Τρί Νοέμ 24, 2009 2:14 pm

armandomvb έγραψε:Αυτοι τις Ολυμπιακης ειναι τα πιο αθλια κ...βυσματα που εχουν υπάρξει ποτε!

εκτος του οτι ΟΛΟΙ εχουν μπει με βυσμα στα μεσα τις δεκαετιας του 80 και του 90 έκλεβαν απο τις αποθηκες τροφιμα κουρβετες κτλ που προορίζονταν για τις πτησεις χωρις να υπάρχει κανενας απολυτως έλεγχος.

Παράλληλα ενω ηταν ζημιογόνα ετσι και αλλίως οι εταιρια απαιτουσαν και ειχαν εξασφαλισει δωρεαν εισιτηρια για αυτους και αλλα 3 μέλη της οικογενειας για Αυστραλία , Καναδα ,Αμερικη!

σορρυ που θα το πω αλλα ειμαστε κ...λαος και αυτοι ειναι το πιο χαρακτηριστικο παράδειγμα

Φυσικά ολα αυτα τα πληρωναν τα κοροιδα οι φορολογουμενοι.

τωρα που ιδιωτικοποιείται απαιτουν μεταταξη στο δημοσιο και η ΝΔ την ειχε υπογράψει και αποτι καταλαβαινω και το Πασοκ κανει τα στραβα ματια και την επικυρωνει.


Σε εφημερίδα του Σαββατοκυριακου διαβασα οτι οι εργαζόμενοι της ολυμπιακης αριθμουν περι τους 3500 (!!!) και αυτην τη στιγμη καθονται και πληρώνονται. Εντολη του υπουργου είναι οποιες υπηρεσιες χρειαζονται προσωπικό να το στελεχώσουν με αυτούς.

armandomvb
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό armandomvb » Τρί Νοέμ 24, 2009 2:21 pm

δεν ξερω αλλα εγω ειχα τρομαξει πριν μερικους μηνες οταν μου ειχαν πει οτι επειδη οι μισθοι ολων τους ηταν πολυ παχυλοι θα εμπαιναν ή ολοι στο υπ. οικον ή σε αλλες υπηρεσιες έχοντας τους προηγουμενους μισθους τους όμως :!: .

Δλδ σε μια νορμαχια ενας θα παιρνει 1200€ και αυτος που ηρθε απο την ολυμπιακη οσα επαιρνε πριν πχ 2000€


Παντως δεν μπορει να χτυπηθει δικαστικα??
Πως απο μια ΑΕ μπορει καποιος με μια διαταξη να βρεθει κατευθειαν στο δημοσιο???? :roll:

είχαν δικαιωμα να συνεχισουν στην νεα ολυμπιακη του Βγενο αλλα σχεδον κανεις δε δεχτηκε λογω του οτι εκει θα ειναι πραγματικος ιδιωτικος τομεας...

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Τρί Νοέμ 24, 2009 2:22 pm

eled έγραψε:Όλες οι θέσεις είναι 8492!!!!!! Τόσους πολλούς υπαλλήλους είχε η Ολυμπιακή;;; Σαν να λέμε ότι θα ξεναβγει προκήρυξη σε καμιά 10αρια χρόνια και βλέπουμε!!!


Tώρα μένει να κάνουν αορίστου και τους stagers-συμβασιούχους για να καλύψουν τις ανάγκες του δημοσίου.Αν τολμήσουν εγώ προσωπικά είμαι έτοιμος και για δικαστική προσφυγή. Αηδία έχουν καταντήσει πια!!!!
Από διοικητικός της ΟΑ να γίνεσαι εφοριακός..μάλιστα..αα...τον Ιούνιο έχουμε και τον τελικό του μουντιάλ! :lol: :lol: Αθάνατη Ελλάδα!!!

SERRATIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2009 8:18 pm

Δημοσίευσηαπό SERRATIA » Τρί Νοέμ 24, 2009 2:35 pm

armandomvb έγραψε:δεν ξερω αλλα εγω ειχα τρομαξει πριν μερικους μηνες οταν μου ειχαν πει οτι επειδη οι μισθοι ολων τους ηταν πολυ παχυλοι θα εμπαιναν ή ολοι στο υπ. οικον ή σε αλλες υπηρεσιες έχοντας τους προηγουμενους μισθους τους όμως :!: .

Δλδ σε μια νορμαχια ενας θα παιρνει 1200? και αυτος που ηρθε απο την ολυμπιακη οσα επαιρνε πριν πχ 2000?


Παντως δεν μπορει να χτυπηθει δικαστικα??
Πως απο μια ΑΕ μπορει καποιος με μια διαταξη να βρεθει κατευθειαν στο δημοσιο???? :roll:

είχαν δικαιωμα να συνεχισουν στην νεα ολυμπιακη του Βγενο αλλα σχεδον κανεις δε δεχτηκε λογω του οτι εκει θα ειναι πραγματικος ιδιωτικος τομεας...


Ζητω η ελληνική παράνοια (για αλλη μια φορα)! Να τρελαίνεσαι ειναι...
Κι εγώ έχω την ίδια απορία πάντως... Από αεροσυνοδος σε ΑΕ εφοριακός???
Εννοείται οτι κανένας τους μετά τον δημόσιο τομέα δεν ήταν διατεθειμένος να εργαστεί με τους όρους του ιδιωτικού. Οι stagers εξάλλου γιατί φωνάζουν και κανουν πορείες; Γιατί συνήθισαν στην αβάσταχτη ελαφρότητα του δημοσιου τομεα.....

armandomvb
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό armandomvb » Τρί Νοέμ 24, 2009 2:46 pm

στο μεταξυ διαβασα και αυτο εδω

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&a ... urComments


και εχω να πω οτι ανεργία υπάρχει και σε άλλες χώρες π.χ. στην Ισπανια που την εχω ψαξει ειναι σαν την Ελλαδα πανω κατω

αλλα εκει το ποσοστό των θέσεων που μπορει να διεκδικήσει καποιος αξιοκρατικα ειναι 90% και οχι 3% όπως στην Ελλάδα...

με αποτελεσμα αυτος που αξιζει αργα η γρηγορα να βρισκει κατι αξιοπρεπες και παράλληλα να μην αισθανεται τόσο εντονα την αδικια και την αγανάκτηση σε σχεση με τους αθέμητους ανταγωνιστες του. παράλληλα τα κομματικά βυσματα ειναι σχεδον μηδαμινά.

SERRATIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2009 8:18 pm

Δημοσίευσηαπό SERRATIA » Τρί Νοέμ 24, 2009 3:04 pm

armandomvb έγραψε:στο μεταξυ διαβασα και αυτο εδω

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&a ... urComments


και εχω να πω οτι ανεργία υπάρχει και σε άλλες χώρες π.χ. στην Ισπανια που την εχω ψαξει ειναι σαν την Ελλαδα πανω κατω

αλλα εκει το ποσοστό των θέσεων που μπορει να διεκδικήσει καποιος αξιοκρατικα ειναι 90% και οχι 3% όπως στην Ελλάδα...

με αποτελεσμα αυτος που αξιζει αργα η γρηγορα να βρισκει κατι αξιοπρεπες και παράλληλα να μην αισθανεται τόσο εντονα την αδικια και την αγανάκτηση σε σχεση με τους αθέμητους ανταγωνιστες του. παράλληλα τα κομματικά βυσματα ειναι σχεδον μηδαμινά.


Που να τους πω κι εγώ την ιστορια μου... Που βρηκα καποιες ωρες εργασίας περυσι στην μικρή πολη οπου μένω και δεν μπορουσαν να μου κανουν προσληψη γιατι λεει δεν εχω κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα με φεκ κλπ (υποψιν απο ελληνικο πανεπιστημιο το πηρα το πτυχιο μου και με αριστα και οχι απο ρουμανικο οπως ετυχε να με ρωτησουν)... Να μη βρισκεις δουλεια, αντε να πω υπαρχει ανεργια γενικα. Να βρισκεις και να μη μπορουν να σε προσλαβουν γιατι εδω και 11 χρονια καμια κυβερνηση δεν εβγαλε φεκ για εναν κλαδο... ειναι ΤΡΕΛΑ!
Οσο για την εντονη αδικια στην Ελλάδα θα συμφωνησω... αυτο το χαλι πουθενα αλλου. Στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα και πιο δικαια αλλα και τι να κανεις; Να παρατησεις τους παντες και τα παντα και να φυγεις; Τι να πω; Δυσκολη αποφαση....

aroulio
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:29 pm

Δημοσίευσηαπό aroulio » Τρί Νοέμ 24, 2009 9:33 pm

armandomvb έγραψε:δεν ξερω αλλα εγω ειχα τρομαξει πριν μερικους μηνες οταν μου ειχαν πει οτι επειδη οι μισθοι ολων τους ηταν πολυ παχυλοι θα εμπαιναν ή ολοι στο υπ. οικον ή σε αλλες υπηρεσιες έχοντας τους προηγουμενους μισθους τους όμως :!: .

Δλδ σε μια νορμαχια ενας θα παιρνει 1200€ και αυτος που ηρθε απο την ολυμπιακη οσα επαιρνε πριν πχ 2000€


Παντως δεν μπορει να χτυπηθει δικαστικα??
Πως απο μια ΑΕ μπορει καποιος με μια διαταξη να βρεθει κατευθειαν στο δημοσιο???? :roll:

είχαν δικαιωμα να συνεχισουν στην νεα ολυμπιακη του Βγενο αλλα σχεδον κανεις δε δεχτηκε λογω του οτι εκει θα ειναι πραγματικος ιδιωτικος τομεας...


Δεν την έκαναν μόνο γι΄αυτό.
Από πρώτο χέρι γνωρίζω ότι προσωπικά ο ίδιος ο Βγενό ρώταγε τους παλιούς πιλότους πόσα έπαιρναν και στη συνέχεια τους αντιπρότεινε να συνεχίσουν με τα μισά (σε σχέση με κάτι 5χίλιαρα??? που έπαιρναν)

MELANIP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 10:15 am

Δημοσίευσηαπό MELANIP » Τετ Νοέμ 25, 2009 10:33 am

Καλημέρα ,

Γνωρίζει κανείς πόσοι είναι οι πρώην αξιοκρατικά φαντάζομαι χωμένοι στην Ολυμπιακή. :? :?
Θα καλύψουν άραγε όλες τις θέσεις (8492) ?Στο Νομό μου στην κατηγορία μου ΔΕ είχαν βγει 2 ολόκληρες θέσεις για τον Γ1/2008 και τώρα για τους υπαλλήλους της Ολυμπιακής δίνουν περίπου 10 ΔΕ οικονομικό διοικητικό.Τελικά για εμάς τους αξιοκρατικά διαγωνιζόμενους δώσανε θέσεις ψίχουλα .
Δε πειράζει. Ας έχουμε την υγεία μας , και θα συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε στη ζωή μας .
Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που διορίζονται και PAVLO-THESS φροντίστε να πατάξετε τη φοροδιαφυγή
ώστε να βρεθούν τα χρήματα και να γίνει κανένας γραπτός διαγωνισμός πριν γεράσω. (χα χα) :lol: :lol: :lol:

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Τετ Νοέμ 25, 2009 12:11 pm

Παιδιά γειά σας και από εμένα,

απήχα λίγο από το φόρουμ και επανήλθα να πω 2 πράγματα για αυτά που συζητάτε.

Καταρχην έχετε λάβει mail με τις κινήσεις που έχουν γίνει σχετικά με την επιστολή μας. Απάντηση από κάπου δεν έχουμε πάρει. Ακούγεται όμως έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή.

Πριν καμια βδομάδα ξεκίνησα να μιλάω με διάφορα άτομα στο φόρουμ των νέων εφοριακών. Τους έστειλα την επιστολή μας και ζήτησα τη στήριξή τους. Δήλωσαν αγανακτησμένοι με τα αίσχη που γίνονται στις υπηρεσίες τους (stage που χρησιμοποιουν κωδικούς σα να είναι μόνιμοι υπάλληλοι, άλλοι που δε σέβονται καν τους μόνιμους υπαλλήλους κ.α).

Σας παραθέτω κάποια από τα λεγόμενά τους μετά την αποστολή του κειμένου μας:

"TO KEIMENO ΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ Π.Ο.Ε Δ.Ο.Υ.

Ωστόσο πέρα από αυτό, εδώ και μήνες προσπαθούμε να πείσουμε τους συντελεστές να μας αναφέρουν ή να αναφέρουμε ακόμα και εμείς με την συγκατάθεσή τους, κάποια πράγματα άγνωστα στο ευρύ κοινό για την ελληνική οικονομία."


"dora μεγάλες εφορίες έχουν αδειάσει απο προσωπικό και υπάρχει μεγάλη ανάγκη. Τα οικονομικά όμως είναι στην χειρότερη φάση τους. Η Ευρώπη αναφέρει αυστηρό πάγωμα προσλήψεων. Οι απολυθέντες της Ολυμπιακής θα κληθούν να καλύψουν ( κακως ) τα κενά σε μεγάλο φάσμα του δημοσίου τομέα. Δεν έχω κάτι υπόψη για το Υπουργείο μας.

Όμως είναι πάγιο αίτημα η πρόσληψη επιπροσθετων υπαλληλων.

Στο Υπουργείο επικρατεί ένας πανικός αυτό το διάστημα με μεγαλύτερο πονοκέφαλο την αύξηση του spreed.

ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ. ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΘΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΙΣΩΣ ΜΕ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ"



"Συγχαρητήρια! Συμφωνώ απόλυτα!

Πραγματικά είμαι υπέρ της θέσης αυτής καθώς είναι η μόνη κατοχυρωμένα αξιοκρατική διαδικασία να μπει κάποιος στο ΥπΟιΟ - με δεδομένο ότι τα περισσότερα από τα μόρια προέρχονται από τα γραπτά και με δεδομένο ότι και για τις μετατάξεις δεν είναι σαφή και προκαθορισμένα τα κριτήρια επιλογής.
Είμαι υπέρ του να πληρωθούν θέσεις του Υπουργείου καθώς και όλων των εποπτευόμενων φορέων του (http://www.mnec.gr/el/links/index.html) από επιτυχόντες του Διαγωνισμού 1Γ/2008, καθώς αν παρατηρήσουμε όλες τις κατηγορίες (ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ) που διαγωνίσθηκαν, υπάρχουν άτομα (διαγωνιζόμενα για γενικές θέσεις) που έγραψαν πάνω από 90 και πάλι δεν μπήκαν.
Όσον αφορά στους υπαλλήλους της Ολυμπιακής, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα για τις υπηρεσίες του ΥπΟιΟ θα είναι να απομακρυνόμαστε από τη βέλτιστη διαχείριση οικονομικών θεμάτων του Κράτους, καθώς δεν υπάρχει ουδεμία σχέση με το αντικείμενο εργασίας και καμία σχετική γνώση - τα οποία και θα έπρεπε να είναι τα κύρια κριτήρια - αλλά και να ενισχύεται και η αδικία για τα άτομα που διάβασαν πολύ για να αποδώσουν τα μέγιστα στον γραπτό διαγωνισμό."



"Tουλάχιστον θα έπρεπε να εξαιρεθεί το υπουργείο οικονομικών από το θεσμό των μετατάξεων.
Η ανοχή των εκπροσώπων των εργαζομένων αποτελεί συγχρόνως και ενοχή. Τα ίδια αρχικώς πολιτικά παιχνίδια,διαδραματίζονταν και με τα stage. Είχαν πλυμμηρίσει το πανελλήνιο και οι καταγγγελίες έδιναν και έπαιρναν. Επειδή δεν είχαν δικαίωμα υπογραφής είχαμε ανυπόγραφα διπλότυπα. Πολλοί στενοκέφαλοι δάνειζαν τον προσωπικό κωδικό για να εισέλθουν οι εργαζόμενοι των stage στο σύστημα ΤΑΧΙS με την αιτιολογία του ελα μωρε δε βαριέσαι, να προχωρά η δουλειά. Bέβαια ήταν σε όλους γνωστό ότι ο θεσμός των stage περιοριζόταν μόνο σε βοηθητικές εργασίες. Πολλοί συνδικαλιστές έλεγαν άλλα στους μόνιμους υπαλλήλους και άλλα στους εργαζομενους stage. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ."

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Τετ Νοέμ 25, 2009 12:29 pm

Γενικά υπάρχουν άτομα που μετά το διορισμό τους δεν επαναπαυτήκανε στη θέση τους και συνεχίζουν να προβληματίζονται για τα αίσχη τα οποία γίνονται.

Όμως ένα πουλί δε φέρνει την Ανοιξη.

Και οι προτροπες κάποιων να τα παρατήσουν και ότι δε γίνεται τίποτε εμένα ξέρετε πως ηχεί στ'αυτιά μου???

Σα να μου λέει ο άλλος "κατέβασε το κεφάλι, ρούφα τ'αυγό σου και μη μιλάς"

Αν δηλαδή δεν αντιδράσεις εσύ, ποιος θα αντιδράσει για σένα???? Ο φούφουτος?????

Η νεολαία δεν πρέπει να είναι συμβιβασμένη, μετά τα 60 ξέρω εγώ ότι συμβιβάζεται κάποιος.

Σήμερα είχα τη χαρά πρωινιάτικα κιόλας να λογομαχήσω με τον κ.ευγενικό στο 412!!!

:lol: Τον έκανα από ευγενικό σε κ. νευρικό!!! Τί μπούρδες μου έλεγε δε λέγεται! Από τις φωνές πρέπει να με άκουσε όλο το τετράγωνο!

Οι ενστάσεις που έχουν γίνει είναι άπειρες απλά από τα λεγόμενά του κατάλαβα ότι όπως τις πάρουν έτσι και θα τις πετάξουν! 7 μήνες τα μαγείρευαν, άντε τώρα να ρίξουν λίγο παραπάνω πιπεράκι!

Για τις δίδυμες τρίτεκνες μου είπε ότι τις έχουν και τις 2 στους πίνακες για να επιλέξουν αυτές μετά ποια από τις 2 θα πάει!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

Και του λέω:"Κι αν τσακωθούν για το ποια θα πάει, τί θα γίνει?"

Κλείνοντας του είπα ότι οι βουλευτές θα ενημερωθούν για όλα αυτά τα αίσχη και μου απάντησε επί λέξη: "ξέρετε που τους γράφουμε τους βουλευτές"

Αυτή λοιπόν είναι η Ανεξάρτητη Αρχή!!! Ούτε ο κοινοβουλευτικός έλεγχος δεν την τρομάζει!!! Δώσε εξουσία στον Έλληνα κια τράβα να τον βρεις μετά καβάλα στ'άλογο!!!!!

Ελλαδάραααααααααααααα!!!!

bdgiorgos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 11:33 am

Δημοσίευσηαπό bdgiorgos » Τετ Νοέμ 25, 2009 12:50 pm

Dorothea δεν ακούγεται έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή, έχει βγει πίνακας θέσεων με 116 θέσεις σε εφορίες και κτηματικές υπηρεσίες (http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897). Σου έστειλα e-mail και θα στείλω και στην ΠΟΕ-ΔΟΥ foroepi@poedoy.gr

dorothea
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό dorothea » Τετ Νοέμ 25, 2009 1:22 pm

bdgiorgos έγραψε:Dorothea δεν ακούγεται έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή, έχει βγει πίνακας θέσεων με 116 θέσεις σε εφορίες και κτηματικές υπηρεσίες (http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897). Σου έστειλα e-mail και θα στείλω και στην ΠΟΕ-ΔΟΥ foroepi@poedoy.gr


Ναι, δικιο έχεις, τώρα το είδα. Εμένα πάντως ο πρόεδρος μου μίλησε για τεράστια κενά. Οι 116 θέσεις δε θα τους λύσουν το πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει ακόμη και οι 116 αυτές θέσεις μπορούσε να είναι στο διαγωνισμό μας.

Έχω μεγάλη απορία για το πως θα χειριστεί το θεμα η κυβέρνηση.

bdgiorgos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 11:33 am

Δημοσίευσηαπό bdgiorgos » Τετ Νοέμ 25, 2009 1:33 pm

dorothea έγραψε:
bdgiorgos έγραψε:Dorothea δεν ακούγεται έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή, έχει βγει πίνακας θέσεων με 116 θέσεις σε εφορίες και κτηματικές υπηρεσίες (http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897). Σου έστειλα e-mail και θα στείλω και στην ΠΟΕ-ΔΟΥ foroepi@poedoy.gr


Ναι, δικιο έχεις, τώρα το είδα. Εμένα πάντως ο πρόεδρος μου μίλησε για τεράστια κενά. Οι 116 θέσεις δε θα τους λύσουν το πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει ακόμη και οι 116 αυτές θέσεις μπορούσε να είναι στο διαγωνισμό μας.

Έχω μεγάλη απορία για το πως θα χειριστεί το θεμα η κυβέρνηση.


Σου στέλνω ένα email που θα στείλω στην ΠΟΕ-ΔΟΥ να μου πεις και εσύ την γνώμη σου αφού πολλά που παραθέτω τα πήρα από εσένα.

Registered
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 2:27 am

Δημοσίευσηαπό Registered » Πέμ Νοέμ 26, 2009 12:18 am

bdgiorgos έγραψε:
dorothea έγραψε:
bdgiorgos έγραψε:Dorothea δεν ακούγεται έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή, έχει βγει πίνακας θέσεων με 116 θέσεις σε εφορίες και κτηματικές υπηρεσίες (http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897). Σου έστειλα e-mail και θα στείλω και στην ΠΟΕ-ΔΟΥ foroepi@poedoy.gr


Ναι, δικιο έχεις, τώρα το είδα. Εμένα πάντως ο πρόεδρος μου μίλησε για τεράστια κενά. Οι 116 θέσεις δε θα τους λύσουν το πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει ακόμη και οι 116 αυτές θέσεις μπορούσε να είναι στο διαγωνισμό μας.

Έχω μεγάλη απορία για το πως θα χειριστεί το θεμα η κυβέρνηση.


Σου στέλνω ένα email που θα στείλω στην ΠΟΕ-ΔΟΥ να μου πεις και εσύ την γνώμη σου αφού πολλά που παραθέτω τα πήρα από εσένα.


"Παίζουν" και οι "κυλιόμενοι" για τους 300 νοσηλευτές 25/11/09

Απόσπασμα από γνωστό ειδησεογραφικό site , ας ευχηθούμε το ίδιο και για εμάς…
Aθήνα 25.11.2009, 13:21
Το ενδεχόμενο η πρόληψη των περίπου 300 έκτακτων νοσηλευτών στα νοσοκομεία να γίνει από τους κυλιόμενους πίνακες του ΑΣΕΠ, εξετάζει το υπουργείο Υγείας, σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες.

High Hopes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 12:52 pm

Δημοσίευσηαπό High Hopes » Πέμ Νοέμ 26, 2009 12:20 pm

Registered έγραψε:
bdgiorgos έγραψε:
dorothea έγραψε:
bdgiorgos έγραψε:Dorothea δεν ακούγεται έντονα το θέμα για κάλυψη θέσεων με μετατάξεις από την ολυμπιακή, έχει βγει πίνακας θέσεων με 116 θέσεις σε εφορίες και κτηματικές υπηρεσίες (http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897). Σου έστειλα e-mail και θα στείλω και στην ΠΟΕ-ΔΟΥ foroepi@poedoy.gr


Ναι, δικιο έχεις, τώρα το είδα. Εμένα πάντως ο πρόεδρος μου μίλησε για τεράστια κενά. Οι 116 θέσεις δε θα τους λύσουν το πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει ακόμη και οι 116 αυτές θέσεις μπορούσε να είναι στο διαγωνισμό μας.

Έχω μεγάλη απορία για το πως θα χειριστεί το θεμα η κυβέρνηση.


Σου στέλνω ένα email που θα στείλω στην ΠΟΕ-ΔΟΥ να μου πεις και εσύ την γνώμη σου αφού πολλά που παραθέτω τα πήρα από εσένα.


"Παίζουν" και οι "κυλιόμενοι" για τους 300 νοσηλευτές 25/11/09

Απόσπασμα από γνωστό ειδησεογραφικό site , ας ευχηθούμε το ίδιο και για εμάς…
Aθήνα 25.11.2009, 13:21
Το ενδεχόμενο η πρόληψη των περίπου 300 έκτακτων νοσηλευτών στα νοσοκομεία να γίνει από τους κυλιόμενους πίνακες του ΑΣΕΠ, εξετάζει το υπουργείο Υγείας, σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες.


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω...Σίγουρα δε θα έδινες ποτέ το νυστέρι σε ένα δικηγόρο ή οικονομολόγο για να πραγματοποιήσει μια εγχείρηση σε ασθενή. Παίρνεις ένα νοσηλευτή ή ένα γιατρό αν τον χρειαστείς. Τώρα γιατί να νομίζουν ότι μια αεροσυνοδός ή ένας ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας μπορεί να διαχειριστεί τα δημοσιονομικά ή φορολογικά καλύτερα από κάποιον που έχει και το επιστημονικό υπόβαθρο και διαγωνίστηκε πρόσφατα επιτυχώς πάνω σε αυτά τα θέματα... είναι άλλη ιστορία. Ίσως γι'αυτό το λόγο στο νέο νομοσχέδιο περί προσλήψεων αφαίρεσαν τη συνάφεια τίτλου, για να έχουν νομικό πάτημα για μετατάξεις σαν αυτές. Αν νομίζουν ότι η παραγωγικότητα του δημοσίου σ'αυτή τη χώρα θα βελτιωθεί με αυτό τον τρόπο κοιμούνται βαθιά. Καλά ξυπνητούρια.... και μαζί με τα εκκαθαρiστικά την επόμενη φορά να μας ρωτήσουν και τι να μας σερβίρουν τσάι ή καφέ; Με τι κατεβαίνει πιο εύκολα;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες