Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Πέμ Απρ 16, 2015 7:51 pm

Σε συνάντηση της νεας Προέδρου του ΕΚΔΔΑ με τους σπουδαστές ειπώθηκε απο την κ.Καμτσιδου ότι υπάρχει πρόθεση η διαγωνιστική διαδικασία για την ΚΔ σειρά ναξεκινήσει τον Οκτώβριο..Σας το μεταφέρω χωρις να ειναι βέβαια κάτι επίσημο ή δεσμευτικό, ενώ η γενικότερη πολιτικοοικονομική κατάσταση μόνο για μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς δεν ενδείκνυται...

aytos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2011 11:39 am

Δημοσίευσηαπό aytos » Τετ Απρ 22, 2015 5:46 pm

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7 ... %A38%CE%A1

Προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων, η πρόθεση φαίνεται να υπάρχει για νέο διαγωνισμό τον Οκτώβριο...76 άτομα...

το αν θα γίνει...

olgidio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Απρ 18, 2014 8:07 pm

Δημοσίευσηαπό olgidio » Τρί Απρ 28, 2015 12:53 am

aytos έγραψε:https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%9E%CE%9E%CE%A04691%CE%A60-%CE%A38%CE%A1

Προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων, η πρόθεση φαίνεται να υπάρχει για νέο διαγωνισμό τον Οκτώβριο...76 άτομα...

το αν θα γίνει...

μια ερώτηση ο προηγούμενος διαγωνισμός ποια χρονιά έγινε?

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Τρί Απρ 28, 2015 3:16 pm

olgidio έγραψε:
aytos έγραψε:https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%9E%CE%9E%CE%A04691%CE%A60-%CE%A38%CE%A1

Προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων, η πρόθεση φαίνεται να υπάρχει για νέο διαγωνισμό τον Οκτώβριο...76 άτομα...

το αν θα γίνει...

μια ερώτηση ο προηγούμενος διαγωνισμός ποια χρονιά έγινε?

Ο προηγούμενος διαγωνισμός έγινε τον Νοέμβριο του 2013 για 100 θεσεις. Το 2012 έγινε διαγωνισμός για 80 θεσεις μετά απο τρία χρονια αναμονής, αφού ο αμέσως προηγούμενος είχε πραγματοποιηθεί το 2009...

FataMorgana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2015 10:32 pm

Δημοσίευσηαπό FataMorgana » Τρί Απρ 28, 2015 10:42 pm

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση κι επό μένα. Μπορείς να φοιτάς στην ΕΣΔΔ και παράλληλα να φοιτάς και σε άλλο ΑΕΙ (έχοντας ήδη αποφοιτήσει από ένα ΑΕΙ, αφού ούτως ή άλλως είναι προϋπόθεση);

AmelieK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 11:04 pm

Δημοσίευσηαπό AmelieK » Τρί Απρ 28, 2015 11:41 pm

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς, αν τελικά πραγματοποιηθεί αυτός ο διαγωνισμός, εκτός από το πτυχίο τι άλλες προϋποθέσεις απαιτούνται για τη συμμετοχή?
Ευχαριστώ πολύ!

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Πέμ Απρ 30, 2015 1:38 pm

«Δικαίωμα συμμετοχής στον εισαγωγικό διαγωνισμό έχουν οι κάτοχοι πτυχίου Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ της ημεδαπής ή ισότιμου της αλλοδαπής, οι οποίοι συγκεντρώνουν τις προϋποθέσεις διορισμού κατά την ημερομηνία της τελευταίας δημοσίευσης της περίληψης της προκήρυξης. Για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό απαιτείται άριστη γνώση αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής ή ιταλικής ή ισπανικής γλώσσας, που αποδεικνύεται σύμφωνα με το άρθρο 50/2001. Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας, καθώς και το επίπεδο αυτής ως προϋπόθεση για την εισαγωγή σε Τμήμα δύναται να καθορίζεται με την οικεία προκήρυξη.

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Πέμ Απρ 30, 2015 3:38 pm

FataMorgana έγραψε:Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση κι επό μένα. Μπορείς να φοιτάς στην ΕΣΔΔ και παράλληλα να φοιτάς και σε άλλο ΑΕΙ (έχοντας ήδη αποφοιτήσει από ένα ΑΕΙ, αφού ούτως ή άλλως είναι προϋπόθεση);

Φυσικά και μπορείς.....τις ημέρες των εξετάσεων στο Πανεπιςτημιο μπορείς να παίρνεις και ειδικά αδεια εξεταςεων απο τη Σχολή...

AmelieK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 11:04 pm

Δημοσίευσηαπό AmelieK » Παρ Μάιος 01, 2015 3:45 am

nora28 έγραψε:«Δικαίωμα συμμετοχής στον εισαγωγικό διαγωνισμό έχουν οι κάτοχοι πτυχίου Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ της ημεδαπής ή ισότιμου της αλλοδαπής, οι οποίοι συγκεντρώνουν τις προϋποθέσεις διορισμού κατά την ημερομηνία της τελευταίας δημοσίευσης της περίληψης της προκήρυξης. Για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό απαιτείται άριστη γνώση αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής ή ιταλικής ή ισπανικής γλώσσας, που αποδεικνύεται σύμφωνα με το άρθρο 50/2001. Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας, καθώς και το επίπεδο αυτής ως προϋπόθεση για την εισαγωγή σε Τμήμα δύναται να καθορίζεται με την οικεία προκήρυξη.


Ευχαριστώ πολύ!

Giorgio78
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό Giorgio78 » Πέμ Μάιος 14, 2015 9:45 am

Άλλαξε πάλι το τρόπος εξέτασης / τα μαθήματα ;

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Κυρ Μάιος 17, 2015 10:30 pm

Ελπίζω εκτός από τον τρόπο εξέτασης να αλλάξουν και άλλα κακώς κείμενα π.χ. οι περίεργες διασυνδέσεις τις σχολής με φροντιστηρια.... Δυστυχώς όσοι δεν έχουν το προνόμιο της ειδικής πληροφόρησης που παρέχουν κάποια φροντιστηρια πολύ δύσκολο να περάσουν στον διαγωνισμό :(

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Κυρ Μάιος 17, 2015 11:08 pm

macedonia έγραψε:Ελπίζω εκτός από τον τρόπο εξέτασης να αλλάξουν και άλλα κακώς κείμενα π.χ. οι περίεργες διασυνδέσεις της σχολής με φροντιστηρια.... Δυστυχώς όσοι δεν έχουν το προνόμιο της ειδικής πληροφόρησης που παρέχουν κάποια φροντιστηρια πολύ δύσκολο να περάσουν στον διαγωνισμό :(

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Δευ Μάιος 18, 2015 2:00 am

macedonia έγραψε:Ελπίζω εκτός από τον τρόπο εξέτασης να αλλάξουν και άλλα κακώς κείμενα π.χ. οι περίεργες διασυνδέσεις τις σχολής με φροντιστηρια.... Δυστυχώς όσοι δεν έχουν το προνόμιο της ειδικής πληροφόρησης που παρέχουν κάποια φροντιστηρια πολύ δύσκολο να περάσουν στον διαγωνισμό :(


Θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς εννοείς με την ειδική πληροφόρηση;
Και εγώ πηγαίνω φροντιστήριο και ο λόγος που το έκανα ήταν γιατί προέρχομαι από θεωρητική σχολή και η οικονομία είναι κάτι σαν κινέζικα για μένα. Προτίμησα λοιπόν αντί να παιδεύομαι μόνη μου και εφόσον είχα την οικονομική δυνατότητα, να μου τα εξηγήσει κάποιος (ωστόσο πάλι δύσκολα μου φαίνονται).
Έκανα και τα υπόλοιπα μαθήματα, μια και η σχολή μου ουδεμία σχέση είχε με την εξεταζόμενη ύλη.
Σε διαβεβαιώ πως κανείς δεν ξέρει να σου πει με σιγουριά τι ακριβώς θα πέσει. Υποθέσεις κάνουν όλοι και κάποια ΣΟΣ που λέγαμε και στο σχολείο πάντα θα κυκλοφορούν, αλλά κανείς δεν έχει την δυνατότητα να γνωρίζει τα θέματα, έστω στο περίπου, ώστε να κατευθύνει το διάβασμα προς συγκεκριμένα κομμάτια της ύλης.
Αν εσύ έχεις κάποια άλλη ενημέρωση για το τι γίνεται, θα ήθελα, αν έχεις την καλοσύνη, να μας το πεις.

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Δευ Μάιος 18, 2015 6:39 pm

ALBA έγραψε:
macedonia έγραψε:Ελπίζω εκτός από τον τρόπο εξέτασης να αλλάξουν και άλλα κακώς κείμενα π.χ. οι περίεργες διασυνδέσεις τις σχολής με φροντιστηρια.... Δυστυχώς όσοι δεν έχουν το προνόμιο της ειδικής πληροφόρησης που παρέχουν κάποια φροντιστηρια πολύ δύσκολο να περάσουν στον διαγωνισμό :(


Θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς εννοείς με την ειδική πληροφόρηση;
Και εγώ πηγαίνω φροντιστήριο και ο λόγος που το έκανα ήταν γιατί προέρχομαι από θεωρητική σχολή και η οικονομία είναι κάτι σαν κινέζικα για μένα. Προτίμησα λοιπόν αντί να παιδεύομαι μόνη μου και εφόσον είχα την οικονομική δυνατότητα, να μου τα εξηγήσει κάποιος (ωστόσο πάλι δύσκολα μου φαίνονται).
Έκανα και τα υπόλοιπα μαθήματα, μια και η σχολή μου ουδεμία σχέση είχε με την εξεταζόμενη ύλη.
Σε διαβεβαιώ πως κανείς δεν ξέρει να σου πει με σιγουριά τι ακριβώς θα πέσει. Υποθέσεις κάνουν όλοι και κάποια ΣΟΣ που λέγαμε και στο σχολείο πάντα θα κυκλοφορούν, αλλά κανείς δεν έχει την δυνατότητα να γνωρίζει τα θέματα, έστω στο περίπου, ώστε να κατευθύνει το διάβασμα προς συγκεκριμένα κομμάτια της ύλης.
Αν εσύ έχεις κάποια άλλη ενημέρωση για το τι γίνεται, θα ήθελα, αν έχεις την καλοσύνη, να μας το πεις.


Δεν ξέρω σε ποιο φροντιστηριο πηγαίνεις αλλά με κάποιο απ'όλα έχουν ακουστεί πολλά (αν ρωτήσεις για τον προηγούμενο διαγωνισμό θα σου πουν) ...

Εσύ θεωρείς σωστό να κάνουν μαθημα αποφοιτοι ή νυν σενεργάτες της ΕΣΔΔ;Ένα παιδί που είναι από την περιφέρεια, δεν έχει την δυνατότητα να κάνει αυτό το στοχευμένο μάθημα και θα χαθεί μέσα στην πληθώρα των πληροφοριών...
Να σημειώσω ότι απαγορεύεται ρητά από τον νόμο η προετοιμασία σε φροντιστήρια για διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ... πρέπει όλοι οι Έλληνες (και στο τελευταίο κατσικοχώρι) να διαγωνίζονται επί ίσοις όροις... Τα ποσοστά επιτυχίας μιλάνε από μόνα τους ... δεν είναι δυνατόν όλα τα ξουράφια της Ελλάδας να είναι μαζεμένα σε ένα φροντιστηριο...

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Δευ Μάιος 18, 2015 10:12 pm

macedonia έγραψε:Δεν ξέρω σε ποιο φροντιστηριο πηγαίνεις αλλά με κάποιο απ'όλα έχουν ακουστεί πολλά (αν ρωτήσεις για τον προηγούμενο διαγωνισμό θα σου πουν) ...

Εσύ θεωρείς σωστό να κάνουν μαθημα αποφοιτοι ή νυν σενεργάτες της ΕΣΔΔ;Ένα παιδί που είναι από την περιφέρεια, δεν έχει την δυνατότητα να κάνει αυτό το στοχευμένο μάθημα και θα χαθεί μέσα στην πληθώρα των πληροφοριών...
Να σημειώσω ότι απαγορεύεται ρητά από τον νόμο η προετοιμασία σε φροντιστήρια για διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ... πρέπει όλοι οι Έλληνες (και στο τελευταίο κατσικοχώρι) να διαγωνίζονται επί ίσοις όροις... Τα ποσοστά επιτυχίας μιλάνε από μόνα τους ... δεν είναι δυνατόν όλα τα ξουράφια της Ελλάδας να είναι μαζεμένα σε ένα φροντιστηριο...


Όχι, δεν θεωρώ σωστό να κάνουν μάθημα απόφοιτοι της σχολής, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα. Θα έπρεπε να τους ελέγχει κάποιος και αυτό φυσικά είναι εφικτό, απλά κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Δεν ξέρω τι έγινε στον προηγούμενο διαγωνισμό, αλλά μπορώ να φανταστώ για ποιό φροντιστήριο μιλάς, χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα σίγουρη. Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με όσα υπονοείς, πάντως. Μάλιστα, αν είναι αυτό που φαντάζομαι, γνωρίζω κόσμο που πηγαίνει εκεί και εγώ η ίδια παρακολούθησα τα δωρεάν μαθήματά τους και σε διαβεβαιώ πως δεν δόθηκε κανένα θέμα ως σίγουρο. Μόνο επισημάνσεις σε διάφορα κομμάτια που θα μπορούσαν να θεωρηθούν πιθανά. Ξέρεις κανένα φροντιστήριο ή καθηγητή που δεν θα έκανε το ίδιο;

Γνωρίζω πως απαγορεύεται από τον νόμο η προετοιμασία σε φροντιστήρια για διαγωνισμούς του δημοσίου. Η ύπαρξή τους επίσης δεν είναι δικό μας θέμα. Οι υπεύθυνοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι υπάρχει πληθώρα τέτοιων προπαρασκευαστικών κέντρων. Ποιός φταίει λοιπόν, οι υποψήφιοι που πηγαίνουν εκεί ή όσοι έχουν την δυνατότητα να τα κλείσουν, αλλά για λόγους που δεν γνωρίζω, δεν το κάνουν;
Όσο για τα ποσοστά επιτυχίας, έτσι νόμιζα και εγώ, ότι οι περισσότεροι επιτυχόντες πήγαιναν σε συγκεκριμένο φροντιστήριο. Αν ανατρέξεις όμως σε προηγούμενες σελίδες, θα δεις πως ο υπολογισμός των ποσοστών επιτυχίας κάθε άλλο παρά σωστός είναι, μια και υπολογίζουν ως δικούς τους ακόμα και αυτούς που πέτυχαν, ενώ παρακολούθησαν μόνο ένα μάθημά τους και δεν ξαναπήγαν σε άλλο. Δεν είναι δικά μου λόγια, με πληροφόρησαν και μένα πριν ένα χρόνο περίπου. Θα τα βρεις γραμμένα εδώ κάποιους μήνες πίσω.

Τέλος, όσον αφορά το να διαγωνίζονται όλοι επί ίσοις όροις, ναι, συμφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ πηγαίνω φροντιστήριο, στερώ μια πιθανή θέση από κάποιον άλλον. Ξέρω κόσμο που πέρασε διαβάζοντας μόνος και κόσμο που κόπηκε ενώ είχε πάει φροντιστήριο. Όπως επίσης γνωρίζω κόσμο που αναγκάστηκε να έρχεται στην πόλη μου για τα μαθήματα. Και αν για κάποιους αυτό δεν είναι εφικτό, μπορούν πάντα να αγοράσουν την ύλη και να τους σταλεί στο σπίτι.
Θα μου πεις ενδεχομένως ότι δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν. Θα συμφωνήσω. Θα σου πω όμως ως αντεπιχείρημα, ότι και εγώ καλούμαι να διαγωνιστώ έχοντας απέναντί μου υποψήφιους που προέρχονται από οικονομικές σχολές ή από την νομική ή από πολιτικές επιστήμες. Μπορείς να πεις ότι διαγωνίζομαι επί ίσοις όροις, όταν εγώ δεν έχω καμιά σχέση με όλα αυτά; Όχι βέβαια. Ωστόσο, κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ, με τον τρόπο που μπορώ. Και καλό θα είναι ο καθένας να κάνει το ίδιο και να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο με διάφορα σενάρια. Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε θα έπρεπε οι επιτυχόντες να είναι ΜΟΝΟ από το συγκεκριμένο φροντιστήριο.

Κλείστε τα αυτιά σας σε όσα ακούτε (σπάνια ισχύουν όλα), κάντε την προσπάθειά σας και καλή σας επιτυχία.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες