Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alkoun
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2013 8:46 am

Δημοσίευσηαπό alkoun » Τρί Μάιος 19, 2015 9:38 am

ALBA έγραψε:
macedonia έγραψε:Δεν ξέρω σε ποιο φροντιστηριο πηγαίνεις αλλά με κάποιο απ'όλα έχουν ακουστεί πολλά (αν ρωτήσεις για τον προηγούμενο διαγωνισμό θα σου πουν) ...

Εσύ θεωρείς σωστό να κάνουν μαθημα αποφοιτοι ή νυν σενεργάτες της ΕΣΔΔ;Ένα παιδί που είναι από την περιφέρεια, δεν έχει την δυνατότητα να κάνει αυτό το στοχευμένο μάθημα και θα χαθεί μέσα στην πληθώρα των πληροφοριών...
Να σημειώσω ότι απαγορεύεται ρητά από τον νόμο η προετοιμασία σε φροντιστήρια για διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ... πρέπει όλοι οι Έλληνες (και στο τελευταίο κατσικοχώρι) να διαγωνίζονται επί ίσοις όροις... Τα ποσοστά επιτυχίας μιλάνε από μόνα τους ... δεν είναι δυνατόν όλα τα ξουράφια της Ελλάδας να είναι μαζεμένα σε ένα φροντιστηριο...


Όχι, δεν θεωρώ σωστό να κάνουν μάθημα απόφοιτοι της σχολής, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα. Θα έπρεπε να τους ελέγχει κάποιος και αυτό φυσικά είναι εφικτό, απλά κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Δεν ξέρω τι έγινε στον προηγούμενο διαγωνισμό, αλλά μπορώ να φανταστώ για ποιό φροντιστήριο μιλάς, χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα σίγουρη. Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με όσα υπονοείς, πάντως. Μάλιστα, αν είναι αυτό που φαντάζομαι, γνωρίζω κόσμο που πηγαίνει εκεί και εγώ η ίδια παρακολούθησα τα δωρεάν μαθήματά τους και σε διαβεβαιώ πως δεν δόθηκε κανένα θέμα ως σίγουρο. Μόνο επισημάνσεις σε διάφορα κομμάτια που θα μπορούσαν να θεωρηθούν πιθανά. Ξέρεις κανένα φροντιστήριο ή καθηγητή που δεν θα έκανε το ίδιο;

Γνωρίζω πως απαγορεύεται από τον νόμο η προετοιμασία σε φροντιστήρια για διαγωνισμούς του δημοσίου. Η ύπαρξή τους επίσης δεν είναι δικό μας θέμα. Οι υπεύθυνοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι υπάρχει πληθώρα τέτοιων προπαρασκευαστικών κέντρων. Ποιός φταίει λοιπόν, οι υποψήφιοι που πηγαίνουν εκεί ή όσοι έχουν την δυνατότητα να τα κλείσουν, αλλά για λόγους που δεν γνωρίζω, δεν το κάνουν;
Όσο για τα ποσοστά επιτυχίας, έτσι νόμιζα και εγώ, ότι οι περισσότεροι επιτυχόντες πήγαιναν σε συγκεκριμένο φροντιστήριο. Αν ανατρέξεις όμως σε προηγούμενες σελίδες, θα δεις πως ο υπολογισμός των ποσοστών επιτυχίας κάθε άλλο παρά σωστός είναι, μια και υπολογίζουν ως δικούς τους ακόμα και αυτούς που πέτυχαν, ενώ παρακολούθησαν μόνο ένα μάθημά τους και δεν ξαναπήγαν σε άλλο. Δεν είναι δικά μου λόγια, με πληροφόρησαν και μένα πριν ένα χρόνο περίπου. Θα τα βρεις γραμμένα εδώ κάποιους μήνες πίσω.

Τέλος, όσον αφορά το να διαγωνίζονται όλοι επί ίσοις όροις, ναι, συμφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ πηγαίνω φροντιστήριο, στερώ μια πιθανή θέση από κάποιον άλλον. Ξέρω κόσμο που πέρασε διαβάζοντας μόνος και κόσμο που κόπηκε ενώ είχε πάει φροντιστήριο. Όπως επίσης γνωρίζω κόσμο που αναγκάστηκε να έρχεται στην πόλη μου για τα μαθήματα. Και αν για κάποιους αυτό δεν είναι εφικτό, μπορούν πάντα να αγοράσουν την ύλη και να τους σταλεί στο σπίτι.
Θα μου πεις ενδεχομένως ότι δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν. Θα συμφωνήσω. Θα σου πω όμως ως αντεπιχείρημα, ότι και εγώ καλούμαι να διαγωνιστώ έχοντας απέναντί μου υποψήφιους που προέρχονται από οικονομικές σχολές ή από την νομική ή από πολιτικές επιστήμες. Μπορείς να πεις ότι διαγωνίζομαι επί ίσοις όροις, όταν εγώ δεν έχω καμιά σχέση με όλα αυτά; Όχι βέβαια. Ωστόσο, κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ, με τον τρόπο που μπορώ. Και καλό θα είναι ο καθένας να κάνει το ίδιο και να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο με διάφορα σενάρια. Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε θα έπρεπε οι επιτυχόντες να είναι ΜΟΝΟ από το συγκεκριμένο φροντιστήριο.

Κλείστε τα αυτιά σας σε όσα ακούτε (σπάνια ισχύουν όλα), κάντε την προσπάθειά σας και καλή σας επιτυχία.


Θα συμφωνήσω απόλυτα στο σκεπτικό σου και θα προσθέσω οτι οι συγκεκριμένοι καθηγητές και το συγκεκριμένο φροντιστήριο με προετοίμασαν για τον προηγούμενο διαγωνισμό και έπεσαν έξω ουκ ολίγες φορές τόσο στον χρόνο διεξαγωγής του διαγωνισμού όσο και στα πιθανά 'επικίνδυνα' θέματα.

Τώρα αν δεν έτυχε να είμαι από τους λίγους 'εκλεκτούς' στους οποίους δόθηκε η πληροφόρηση αυτό δεν το γνωρίζω. Πάντως ας μην βλέπουμε παντού φαντάσματα, οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν και στην τελική είναι προσωπική επιλογή του καθενός το αν θα πάει σε ένα τέτοιο φροντιστήριο ή όχι.

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Τρί Μάιος 19, 2015 2:11 pm

alkoun έγραψε:
ALBA έγραψε:
Όχι, δεν θεωρώ σωστό να κάνουν μάθημα απόφοιτοι της σχολής, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα. Θα έπρεπε να τους ελέγχει κάποιος και αυτό φυσικά είναι εφικτό, απλά κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Δεν ξέρω τι έγινε στον προηγούμενο διαγωνισμό, αλλά μπορώ να φανταστώ για ποιό φροντιστήριο μιλάς, χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα σίγουρη. Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με όσα υπονοείς, πάντως. Μάλιστα, αν είναι αυτό που φαντάζομαι, γνωρίζω κόσμο που πηγαίνει εκεί και εγώ η ίδια παρακολούθησα τα δωρεάν μαθήματά τους και σε διαβεβαιώ πως δεν δόθηκε κανένα θέμα ως σίγουρο. Μόνο επισημάνσεις σε διάφορα κομμάτια που θα μπορούσαν να θεωρηθούν πιθανά. Ξέρεις κανένα φροντιστήριο ή καθηγητή που δεν θα έκανε το ίδιο;

Γνωρίζω πως απαγορεύεται από τον νόμο η προετοιμασία σε φροντιστήρια για διαγωνισμούς του δημοσίου. Η ύπαρξή τους επίσης δεν είναι δικό μας θέμα. Οι υπεύθυνοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι υπάρχει πληθώρα τέτοιων προπαρασκευαστικών κέντρων. Ποιός φταίει λοιπόν, οι υποψήφιοι που πηγαίνουν εκεί ή όσοι έχουν την δυνατότητα να τα κλείσουν, αλλά για λόγους που δεν γνωρίζω, δεν το κάνουν;
Όσο για τα ποσοστά επιτυχίας, έτσι νόμιζα και εγώ, ότι οι περισσότεροι επιτυχόντες πήγαιναν σε συγκεκριμένο φροντιστήριο. Αν ανατρέξεις όμως σε προηγούμενες σελίδες, θα δεις πως ο υπολογισμός των ποσοστών επιτυχίας κάθε άλλο παρά σωστός είναι, μια και υπολογίζουν ως δικούς τους ακόμα και αυτούς που πέτυχαν, ενώ παρακολούθησαν μόνο ένα μάθημά τους και δεν ξαναπήγαν σε άλλο. Δεν είναι δικά μου λόγια, με πληροφόρησαν και μένα πριν ένα χρόνο περίπου. Θα τα βρεις γραμμένα εδώ κάποιους μήνες πίσω.

Τέλος, όσον αφορά το να διαγωνίζονται όλοι επί ίσοις όροις, ναι, συμφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ πηγαίνω φροντιστήριο, στερώ μια πιθανή θέση από κάποιον άλλον. Ξέρω κόσμο που πέρασε διαβάζοντας μόνος και κόσμο που κόπηκε ενώ είχε πάει φροντιστήριο. Όπως επίσης γνωρίζω κόσμο που αναγκάστηκε να έρχεται στην πόλη μου για τα μαθήματα. Και αν για κάποιους αυτό δεν είναι εφικτό, μπορούν πάντα να αγοράσουν την ύλη και να τους σταλεί στο σπίτι.
Θα μου πεις ενδεχομένως ότι δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν. Θα συμφωνήσω. Θα σου πω όμως ως αντεπιχείρημα, ότι και εγώ καλούμαι να διαγωνιστώ έχοντας απέναντί μου υποψήφιους που προέρχονται από οικονομικές σχολές ή από την νομική ή από πολιτικές επιστήμες. Μπορείς να πεις ότι διαγωνίζομαι επί ίσοις όροις, όταν εγώ δεν έχω καμιά σχέση με όλα αυτά; Όχι βέβαια. Ωστόσο, κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ, με τον τρόπο που μπορώ. Και καλό θα είναι ο καθένας να κάνει το ίδιο και να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο με διάφορα σενάρια. Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε θα έπρεπε οι επιτυχόντες να είναι ΜΟΝΟ από το συγκεκριμένο φροντιστήριο.

Κλείστε τα αυτιά σας σε όσα ακούτε (σπάνια ισχύουν όλα), κάντε την προσπάθειά σας και καλή σας επιτυχία.


Θα συμφωνήσω απόλυτα στο σκεπτικό σου και θα προσθέσω οτι οι συγκεκριμένοι καθηγητές και το συγκεκριμένο φροντιστήριο με προετοίμασαν για τον προηγούμενο διαγωνισμό και έπεσαν έξω ουκ ολίγες φορές τόσο στον χρόνο διεξαγωγής του διαγωνισμού όσο και στα πιθανά 'επικίνδυνα' θέματα.

Τώρα αν δεν έτυχε να είμαι από τους λίγους 'εκλεκτούς' στους οποίους δόθηκε η πληροφόρηση αυτό δεν το γνωρίζω. Πάντως ας μην βλέπουμε παντού φαντάσματα, οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν και στην τελική είναι προσωπική επιλογή του καθενός το αν θα πάει σε ένα τέτοιο φροντιστήριο ή όχι.


Εγώ δεν είπα ότι η πληροφόρηση αφορά τα θέματα που θα μπούνε αλλά:

1) ότι όσοι καθηγητές έχουν φοιτήσει στη σχολή κάνουν πιο στοχευμένο μάθημα με αποτέλεσμα όσοι πάνε σε αυτά τα φροντιστήρια να βρίσκονται σε πλεονεκτηκότερη θέση... είναι δυνατόν να διαβάσει κάποιος σε βάθος όλη την ύλη του διαγωνισμού;
2) όντως οι καθηγητές των φροντιστηρίων πέρσι έπεσαν έξω στην Δημόσια Διοίκηση γι'αυτό και η μεγάλη προμοδότηση στην βαθμολογία σε αυτό το μάθημα. Κι αυτό για να μην παίξει ρόλο αυτό το μάθημα στο ποιοι θα περάσουν και βγάλουν κακή φήμη κάποια φροντιστήρια

3)στα Αγγλικά στον προηγούμενο διαγωνισμό έπεσε τσεκούρωμα σε αηδιαστικο βαθμό... Ουσιαστικά τα Αγγλικά καθόρισαν ποιοι θα περάσουν.....Γιατί ;;;γα να μην υπάρχουν επιτυχόντες πάνω από του 100 ώστε να έχουν δικαίωμα επανεξέτασης των γραπτών των συνυποψηφίων τους!!!!

Μεγάλα τα συμφέροντα ...

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Τρί Μάιος 19, 2015 3:12 pm

alkoun έγραψε: Πάντως ας μην βλέπουμε παντού φαντάσματα, οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν και στην τελική είναι προσωπική επιλογή του καθενός το αν θα πάει σε ένα τέτοιο φροντιστήριο ή όχι.


Κι εμένα θα ήταν επιλογή μου να πάω αλλά δεν έχω λεφτά κι ας έχω δύο πτυχια το ένα εκ των οποιων από οικονομικό ππανεπιστήμιο, κι ας έχω πάρει υποτροφια από το ΙΚΥ!
Εντάξει θα μου πεις στην Ελλάδα είμαστε... δεν έχουμε και κυβέρνηση αριστεράς να εξασφαλίσει τα ίσα δικαιώματα που επαγγέλλεται το Σύνταγμα...

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Τρί Μάιος 19, 2015 4:13 pm

alkoun έγραψε:Θα συμφωνήσω απόλυτα στο σκεπτικό σου και θα προσθέσω οτι οι συγκεκριμένοι καθηγητές και το συγκεκριμένο φροντιστήριο με προετοίμασαν για τον προηγούμενο διαγωνισμό και έπεσαν έξω ουκ ολίγες φορές τόσο στον χρόνο διεξαγωγής του διαγωνισμού όσο και στα πιθανά 'επικίνδυνα' θέματα.

Τώρα αν δεν έτυχε να είμαι από τους λίγους 'εκλεκτούς' στους οποίους δόθηκε η πληροφόρηση αυτό δεν το γνωρίζω. Πάντως ας μην βλέπουμε παντού φαντάσματα, οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν και στην τελική είναι προσωπική επιλογή του καθενός το αν θα πάει σε ένα τέτοιο φροντιστήριο ή όχι.


Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ξαναπώ ότι δεν ξέρω ακριβώς για ποιό φροντιστήριο μιλάει ο/η macedonia, εγώ απλά υπέθεσα ότι αναφέρεται σ' αυτό που θεωρείται το πιο δημοφιλές για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό.
Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου. Αυτό με τις ημερομηνίες διεξαγωγής του διαγωνισμού ισχύει. Από την μέρα που πήγα για τα δοκιμαστικά μαθήματα, μας είπαν για Ιανουάριο, για Μάιο,κλπ. Τίποτα δεν έγινε. Τώρα άκουσα πως είπαν κάτι για διπλό διαγωνισμό, Οκτώβριο και αμέσως μετά Ιανουάριο. Πιστεύω πως ούτε αυτό θα γίνει.
Το θέμα όμως δεν είναι τόσο αυτό, όσο το να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο, κάνοντάς τον να πιστεύει πως αν δεν πας φροντιστήριο και μάλιστα Σ' ΑΥΤΟ το φροντιστήριο, δεν θα σου δώσουν τα θέματα και έτσι δεν θα περάσεις. Στο φινάλε, αν κάποιος το πιστεύει πραγματικά αυτό και έχει επενδύσει στον συγκεκριμένο διαγωνισμό, πάει στο φροντιστήριο αυτό και "έχει την επιτυχία δεδομένη". Θα απογοητευτεί βέβαια όταν στην πορεία διαπιστώσει ότι η επιτυχία οφείλεται στο διάβασμα και στις δυνατότητες του καθενός, σε συνδυασμό με μια δόση τύχης. :)

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Τετ Μάιος 20, 2015 12:15 am

macedonia έγραψε:
Εγώ δεν είπα ότι η πληροφόρηση αφορά τα θέματα που θα μπούνε αλλά:

1) ότι όσοι καθηγητές έχουν φοιτήσει στη σχολή κάνουν πιο στοχευμένο μάθημα με αποτέλεσμα όσοι πάνε σε αυτά τα φροντιστήρια να βρίσκονται σε πλεονεκτηκότερη θέση... είναι δυνατόν να διαβάσει κάποιος σε βάθος όλη την ύλη του διαγωνισμού;
2) όντως οι καθηγητές των φροντιστηρίων πέρσι έπεσαν έξω στην Δημόσια Διοίκηση γι'αυτό και η μεγάλη προμοδότηση στην βαθμολογία σε αυτό το μάθημα. Κι αυτό για να μην παίξει ρόλο αυτό το μάθημα στο ποιοι θα περάσουν και βγάλουν κακή φήμη κάποια φροντιστήρια

3)στα Αγγλικά στον προηγούμενο διαγωνισμό έπεσε τσεκούρωμα σε αηδιαστικο βαθμό... Ουσιαστικά τα Αγγλικά καθόρισαν ποιοι θα περάσουν.....Γιατί ;;;γα να μην υπάρχουν επιτυχόντες πάνω από του 100 ώστε να έχουν δικαίωμα επανεξέτασης των γραπτών των συνυποψηφίων τους!!!!

Μεγάλα τα συμφέροντα ...


Μια και έχω μια ιδέα του τι γίνεται σου ξαναλέω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς τα λες. Σίγουρα η ύλη είναι μεγάλη, αλλά λίγο πολύ όλα τα φροντιστήρια κάνουν τα ίδια βιβλία. Βενιζέλο ή Χρυσόγονο για το συνταγματικό, Χελντ και ένα βιβλίο για το ευρωπαϊκό, όταν αυτό θα το εξέταζαν με την μορφή δοκιμίου. Αντίστοιχα επιλέγεις ένα βιβλίο για την οικονομία. Δεν μπορείς να διαβάσεις όλα τα βιβλία που έδινε η προκήρυξη μέχρι τώρα. Δεν έχει και νόημα να διαβάζεις τα ίδια, με άλλα λόγια, στο τέλος πελαγώνεις και δεν συγκρατείς τίποτα.Λίγα και καλά, θα έλεγα εγώ.
Επόμένως, δεν έχει και τόση σημασία αν ο καθηγητής είναι ή δεν είναι απόφοιτος της σχολής. Περισσότερη σημασία θα έδινα εγώ στο ότι πέρασε και ο ίδιος από τη διαδικασία του διαγωνισμού και μπορεί να σου πει ποιά βιβλία να επιλέξεις. Ε, αυτό μπορείς να το βρεις διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες.
Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα φροντιστήριο, αν είχα πτυχίο από οικονομική σχολή. Αυτό είναι το αδύνατο σημείο μου και γι' αυτό θέλησα να πάρω βοήθεια.Και για να έρθουμε στο τώρα, το τεστ δεξιοτήτων θα γίνει πρώτη φορά, όλοι πάνε στα τυφλά, διδάσκοντας κάτι που πιστεύουν ότι πλησιάζει σ' αυτό που πιθανόν να ζητηθεί στον διαγωνισμό. Πώς να σε καθοδηγήσει κάποιος στοχευμένα;

Σχετικά με αυτό που λες για την βαθμολογία της Δημόσιας Διοίκησης και των Αγγλικών, είναι κάτι που μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει υπεύθυνα ή είναι μια από τις πολλές φήμες που κυκλοφορούν;

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Τετ Μάιος 20, 2015 12:14 pm

Καλησπέρα. Έχουμε κανένα νέο για τον διαγωνισμό?

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Τετ Μάιος 20, 2015 1:38 pm

ALBA έγραψε:
macedonia έγραψε:
Εγώ δεν είπα ότι η πληροφόρηση αφορά τα θέματα που θα μπούνε αλλά:

1) ότι όσοι καθηγητές έχουν φοιτήσει στη σχολή κάνουν πιο στοχευμένο μάθημα με αποτέλεσμα όσοι πάνε σε αυτά τα φροντιστήρια να βρίσκονται σε πλεονεκτηκότερη θέση... είναι δυνατόν να διαβάσει κάποιος σε βάθος όλη την ύλη του διαγωνισμού;
2) όντως οι καθηγητές των φροντιστηρίων πέρσι έπεσαν έξω στην Δημόσια Διοίκηση γι'αυτό και η μεγάλη προμοδότηση στην βαθμολογία σε αυτό το μάθημα. Κι αυτό για να μην παίξει ρόλο αυτό το μάθημα στο ποιοι θα περάσουν και βγάλουν κακή φήμη κάποια φροντιστήρια

3)στα Αγγλικά στον προηγούμενο διαγωνισμό έπεσε τσεκούρωμα σε αηδιαστικο βαθμό... Ουσιαστικά τα Αγγλικά καθόρισαν ποιοι θα περάσουν.....Γιατί ;;;γα να μην υπάρχουν επιτυχόντες πάνω από του 100 ώστε να έχουν δικαίωμα επανεξέτασης των γραπτών των συνυποψηφίων τους!!!!

Μεγάλα τα συμφέροντα ...


Μια και έχω μια ιδέα του τι γίνεται σου ξαναλέω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς τα λες. Σίγουρα η ύλη είναι μεγάλη, αλλά λίγο πολύ όλα τα φροντιστήρια κάνουν τα ίδια βιβλία. Βενιζέλο ή Χρυσόγονο για το συνταγματικό, Χελντ και ένα βιβλίο για το ευρωπαϊκό, όταν αυτό θα το εξέταζαν με την μορφή δοκιμίου. Αντίστοιχα επιλέγεις ένα βιβλίο για την οικονομία. Δεν μπορείς να διαβάσεις όλα τα βιβλία που έδινε η προκήρυξη μέχρι τώρα. Δεν έχει και νόημα να διαβάζεις τα ίδια, με άλλα λόγια, στο τέλος πελαγώνεις και δεν συγκρατείς τίποτα.Λίγα και καλά, θα έλεγα εγώ.
Επόμένως, δεν έχει και τόση σημασία αν ο καθηγητής είναι ή δεν είναι απόφοιτος της σχολής. Περισσότερη σημασία θα έδινα εγώ στο ότι πέρασε και ο ίδιος από τη διαδικασία του διαγωνισμού και μπορεί να σου πει ποιά βιβλία να επιλέξεις. Ε, αυτό μπορείς να το βρεις διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες.
Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα φροντιστήριο, αν είχα πτυχίο από οικονομική σχολή. Αυτό είναι το αδύνατο σημείο μου και γι' αυτό θέλησα να πάρω βοήθεια.Και για να έρθουμε στο τώρα, το τεστ δεξιοτήτων θα γίνει πρώτη φορά, όλοι πάνε στα τυφλά, διδάσκοντας κάτι που πιστεύουν ότι πλησιάζει σ' αυτό που πιθανόν να ζητηθεί στον διαγωνισμό. Πώς να σε καθοδηγήσει κάποιος στοχευμένα;

Σχετικά με αυτό που λες για την βαθμολογία της Δημόσιας Διοίκησης και των Αγγλικών, είναι κάτι που μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει υπεύθυνα ή είναι μια από τις πολλές φήμες που κυκλοφορούν;

Μην αφηνετε κουβέντες περί διαβλητοτητας και inside information να σας αποσπούν απο το διάβασμα. Ποτε -απ'οσο ξέρω- δεν τέθηκε θέμα γνώσης κάποιου θέματος απο φροντιστήριο...τα φροντιστήρια δεν ειναι το παν για το διαγωνισμό. Πολλοί πέρασαν χωρις φροντισρηριο και μάλιστα απο άσχετες σχολές. Πέρσυ στο μάθημα της ΔΔ επειδή 3 στα 4 γραπτά ηταν εκτός θέματος (ζητούσαν σύστημα συγκρότησης των ΔΥ και οι πιο πολλοί έγραψαν στελέχωση) νομίζω υπήρξε τράβηγμα των πιο χαμηλών βαθμών προς τα πάνω..πρόπερσυ στα Αγγλικά όντως υπήρξε θέμα, αφού έπεσε τσεκούρι σε γραπτά και προφορικά και περίεργο θέμα...παρ'ολα αυτά, τέτοια μπορούν θέματα μπορούν να προκύψουν σε ενα τόσο απαιτητικό διαγωνισμό. Γι'αυτο και η τύχη παίζει πάντα το ρόλο της σε τόσο πολύπλοκες διαδικασίες!!

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Τετ Μάιος 20, 2015 2:04 pm

Gat έγραψε:...Πέρσυ στο μάθημα της ΔΔ επειδή 3 στα 4 γραπτά ηταν εκτός θέματος (ζητούσαν σύστημα συγκρότησης των ΔΥ και οι πιο πολλοί έγραψαν στελέχωση) νομίζω υπήρξε τράβηγμα των πιο χαμηλών βαθμών προς τα πάνω..πρόπερσυ στα Αγγλικά όντως υπήρξε θέμα, αφού έπεσε τσεκούρι σε γραπτά και προφορικά και περίεργο θέμα...παρ'ολα αυτά, τέτοια μπορούν θέματα μπορούν να προκύψουν σε ενα τόσο απαιτητικό διαγωνισμό. Γι'αυτο και η τύχη παίζει πάντα το ρόλο της σε τόσο πολύπλοκες διαδικασίες!!


Αυτοί που διόρθωσαν τα γραπτά φαντάζομαι ότι είχαν αυτή την ειδική πληροφόρηση από φρντιστηρια ότι δηλ. δεν είχαν διδαχτεί οι μαθητές τους αυτά που έπεσαν ... δεν εξηγείτε αλλοιως γιατί υπήρχε οδηγία ουσιαστικά για να "τραβηχτούν ¨οι βαθμοί, δεν ήταν δηλ. κάτι αποσπασματικό. Ακόμα κανένας δεν μου έχει εξηγήσει γιατί αμέσως μετά στα αγγλικά έγινε σφαγή με μεθοδευμένο τρόπο ώστε να περλασουν 98 άτομα και όχι πχ. έστω κι ένας περισσότερος από τους 100. Το ξέρετε ότι αν υπήρχε έστω κι ένας που θα ήταν πάνω από την βάση θα είχε έννομο δικαίωμα να ελέγξει γραπτά συνυποψηφίων του στην Δημόσια Διοίκηση;;;;

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Τετ Μάιος 20, 2015 3:09 pm

Καλησπέρα και πάλι. Gat, εσύ που είσαι στη σχολή, έχεις ακούσει κάτι σχετικό με το διαγωνισμό? Ευχαριστώ.

ALBA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2014 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό ALBA » Τετ Μάιος 20, 2015 4:49 pm

Gat έγραψε:Μην αφηνετε κουβέντες περί διαβλητοτητας και inside information να σας αποσπούν απο το διάβασμα. Ποτε -απ'οσο ξέρω- δεν τέθηκε θέμα γνώσης κάποιου θέματος απο φροντιστήριο...τα φροντιστήρια δεν ειναι το παν για το διαγωνισμό. Πολλοί πέρασαν χωρις φροντισρηριο και μάλιστα απο άσχετες σχολές. Πέρσυ στο μάθημα της ΔΔ επειδή 3 στα 4 γραπτά ηταν εκτός θέματος (ζητούσαν σύστημα συγκρότησης των ΔΥ και οι πιο πολλοί έγραψαν στελέχωση) νομίζω υπήρξε τράβηγμα των πιο χαμηλών βαθμών προς τα πάνω..πρόπερσυ στα Αγγλικά όντως υπήρξε θέμα, αφού έπεσε τσεκούρι σε γραπτά και προφορικά και περίεργο θέμα...παρ'ολα αυτά, τέτοια μπορούν θέματα μπορούν να προκύψουν σε ενα τόσο απαιτητικό διαγωνισμό. Γι'αυτο και η τύχη παίζει πάντα το ρόλο της σε τόσο πολύπλοκες διαδικασίες!!


Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ.
Υπάρχει κόσμος που διαβάζει το φόρουμ και ίσως να αποθαρρύνεται με αυτά που ακούγονται.
Εγώ γενικά δεν δίνω βάση σε κάθε λογής φήμες, που συνήθως είναι ανυπόστατες. Ωστόσο, αν ο/η macedonia ξέρει κάτι που μπορεί να αποδειχθεί και δεν είναι απλά ένα σενάριο, τότε θα ήθελα να το μάθω και εγώ.

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Τετ Μάιος 20, 2015 9:43 pm

macedonia έγραψε:
Gat έγραψε:...Πέρσυ στο μάθημα της ΔΔ επειδή 3 στα 4 γραπτά ηταν εκτός θέματος (ζητούσαν σύστημα συγκρότησης των ΔΥ και οι πιο πολλοί έγραψαν στελέχωση) νομίζω υπήρξε τράβηγμα των πιο χαμηλών βαθμών προς τα πάνω..πρόπερσυ στα Αγγλικά όντως υπήρξε θέμα, αφού έπεσε τσεκούρι σε γραπτά και προφορικά και περίεργο θέμα...παρ'ολα αυτά, τέτοια μπορούν θέματα μπορούν να προκύψουν σε ενα τόσο απαιτητικό διαγωνισμό. Γι'αυτο και η τύχη παίζει πάντα το ρόλο της σε τόσο πολύπλοκες διαδικασίες!!


Αυτοί που διόρθωσαν τα γραπτά φαντάζομαι ότι είχαν αυτή την ειδική πληροφόρηση από φρντιστηρια ότι δηλ. δεν είχαν διδαχτεί οι μαθητές τους αυτά που έπεσαν ... δεν εξηγείτε αλλοιως γιατί υπήρχε οδηγία ουσιαστικά για να "τραβηχτούν ¨οι βαθμοί, δεν ήταν δηλ. κάτι αποσπασματικό. Ακόμα κανένας δεν μου έχει εξηγήσει γιατί αμέσως μετά στα αγγλικά έγινε σφαγή με μεθοδευμένο τρόπο ώστε να περλασουν 98 άτομα και όχι πχ. έστω κι ένας περισσότερος από τους 100. Το ξέρετε ότι αν υπήρχε έστω κι ένας που θα ήταν πάνω από την βάση θα είχε έννομο δικαίωμα να ελέγξει γραπτά συνυποψηφίων του στην Δημόσια Διοίκηση;;;;

Το ότι ανέβασαν τους βαθμούς στη ΔΔ δεν σημαίνει ότι το έκαναν επειδή πήραν γραμμή απο φροντιστήρια. Απλά διορθώνοντας μόνοι τους διαπίστωσαν ότι οι περισσότεροι το είχαν πιάσει λάθος και υπήρξε μια τάση πιο χαλαρης βαθμολόγησης. Στα Αγγλικά νομίζω μεγαλύτερο πρόβλημα υπήρχε με τον διαγωνισμό της ΚΒ παρα της ΚΓ. Και άλλες χρονιες στο παρελθόν θεσεις έμειναν κενές επειδή δεν πέρασε τη βάση αντίστοιχος αριθμών υποψηφίων. Υπάρχει ένας μύθος για τα φροντιστήρια και τις δυνατότητες επιρροής τους. Δεν νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Ίσως να τους συμφέρει να κυκλοφορεί αυτή η φήμη, για να αυξάνει η πελατεία τους. Πάντως όλη αυτή η συνωμοσιολογία, επειδή την αντιμετώπισα και εγώ, το μόνο που κάνει ειναι να σε αποσπά απο το στόχο σου και να σου δηλητηριάζει τη σκέψη. Μην αφήνετε να σας επηρεάζει.
Ως προς το χρόνο διεξαγωγής, υπάρχει σχετική κινητικότητα και ίσως οι πληροφορίες που μιλούν για Οκτώβριο επαληθευτούν.
Καλό διάβασμα. Υπομονή και ψυχραιμία.

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Τετ Ιουν 10, 2015 2:11 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχουμε κάποιο νεότερο σχετικά με το διαγωνισμό?

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Παρ Ιουν 19, 2015 3:25 am

https://diavgeia.gov.gr/doc/6ΒΧΟ465ΦΘΕ-1ΞΨ
Tο πρώτο βήμα για τον διαγωνισμό έγινε...κρίνοντας απο τους δυο προηγούμενους διαγωνισμούς, μετά την έκδοση της εγκυκλίου για τις ανάγκες των υπηρεσιών σε αποφοίτους, μεσολαβούν 3-4 μήνες για την προκήρυξη...προσωπικά εκτιμώ πως μέχρι τέλη Σεπτέμβρη θα έχει εκδοθεί η προκήρυξη.

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Τρί Ιουν 23, 2015 11:48 am

Ευχαριστώ, Gat.

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό Gat » Παρ Ιούλ 17, 2015 6:04 pm

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/64ΛΥ465ΦΘΕ-8ΨΘ
Η Υ.Α για τον καθορισμό των τμημάτων εξειδίκευσης για τη νεα σειρά σπουδαστων. Θα ακολουθήσουν και αλλες κανονιστικές αποφάσεις για τα λοιπά θέματα του διαγωνισμου. Όποτε σε περίπου ενα μήνα -αν ολα πάνε καλά- έρχεται και η προκήρυξη.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες