Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
hummingbird
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2015 12:03 am

Δημοσίευσηαπό hummingbird » Τετ Σεπ 09, 2015 11:16 am

artor151 έγραψε:Μην σε αγχώνει η 3η ενότητα..αυτή εξετάζει γνώσεις που δεν γίνεται να της αποστηθίσεις...πρόκειται για συσσωρευμένη γνώση που έχεις μέσα σου και το κατά πόσον παρακολουθείς την επικαιρότητα..π.χ. μια ερώτηση μπορεί να είναι "ποια είναι η ισοτιμία ευρώ/δολαρίου" ή "πως υπολογίζεται το εμβαδόν του κύκλου"


Τα φροντιστήρια όμως τι κάνουν και ζητάνε 1000 ευρώ για να σε προετοιμάσουν για τη συγκεκριμένη ερώτηση; (αν και υποψιάζομαι την απάντηση)

hummingbird
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2015 12:03 am

Δημοσίευσηαπό hummingbird » Τετ Σεπ 09, 2015 4:59 pm

*ενότητα, όχι ερώτηση

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Τετ Σεπ 30, 2015 10:33 am

Καλημερα σε ολους. Υπαρχει κατι νεοτερο για τον διαγωνισμο?

serzio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2015 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό serzio » Τετ Οκτ 14, 2015 2:11 pm

Καλησπέρα σας.

Αύριο το απόγευμα (μετά τις 5) και εκτός απρόοπτου θα δημοσιευθεύ η προκήρυξη του νέου διαγωνισμού που θα έχει λίγες θέσεις, κάτω των 90.

serzio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2015 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό serzio » Πέμ Οκτ 15, 2015 4:46 pm

Πράγματι μόλις βγήκε η προκήρυξη:
http://www.ekdd.gr/ekdda/index.php/gr/2 ... ismos-2015

Καλή επιτυχία σε όλους. Μόλις 2 μήνες για προετοιμασία. Λίγες οι θέσεις.

konstantinos39
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 12:00 am

Δημοσίευσηαπό konstantinos39 » Τετ Οκτ 21, 2015 4:08 pm

Μα καλά είναι δυνατόν να όρισαν ως ημ/νιες διεξαγωγής λίγο πριν τα Χριστούγεννα...19, 20 και 21 Δεκεμβρίου; Κάποιοι είχαμε δρομολογήσει ερευνητικά ταξίδια εκείνη την περίοδο σε συνδυασμό με διακοπές...Δεν μπορεί να γίνει αίτημα για μεταφορά τους μετα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονια;

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Πέμ Οκτ 22, 2015 3:49 pm

konstantinos39 έγραψε:Μα καλά είναι δυνατόν να όρισαν ως ημ/νιες διεξαγωγής λίγο πριν τα Χριστούγεννα...19, 20 και 21 Δεκεμβρίου; Κάποιοι είχαμε δρομολογήσει ερευνητικά ταξίδια εκείνη την περίοδο σε συνδυασμό με διακοπές...Δεν μπορεί να γίνει αίτημα για μεταφορά τους μετα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονια;


Εννοείται ότι είναι απαράδεκτο και πιο απαράδεκτο ακόμα είναι ότι κάποια φροντιστηρια είχαν πληροφορηθεί (προφανώς εκ των έσω) την ακριβη ημερομηνια διεξαγωγης προ πολλου!!!

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Σάβ Μάιος 07, 2016 1:57 pm

macedonia έγραψε:
konstantinos39 έγραψε:Μα καλά είναι δυνατόν να όρισαν ως ημ/νιες διεξαγωγής λίγο πριν τα Χριστούγεννα...19, 20 και 21 Δεκεμβρίου; Κάποιοι είχαμε δρομολογήσει ερευνητικά ταξίδια εκείνη την περίοδο σε συνδυασμό με διακοπές...Δεν μπορεί να γίνει αίτημα για μεταφορά τους μετα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονια;

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Σάβ Μάιος 07, 2016 1:57 pm

macedonia έγραψε:
konstantinos39 έγραψε:Μα καλά είναι δυνατόν να όρισαν ως ημ/νιες διεξαγωγής λίγο πριν τα Χριστούγεννα...19, 20 και 21 Δεκεμβρίου; Κάποιοι είχαμε δρομολογήσει ερευνητικά ταξίδια εκείνη την περίοδο σε συνδυασμό με διακοπές...Δεν μπορεί να γίνει αίτημα για μεταφορά τους μετα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονια;


Εννοείται ότι είναι απαράδεκτο

macedonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 1:51 pm

Δημοσίευσηαπό macedonia » Σάβ Μάιος 07, 2016 1:59 pm

Έχετε κάποιο νεο για τον προσεχη διαγωνισμό; Εκτός από την προκηρυξη στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ υπάρχει καποια άλλη πληροφορία;

Ευχαριστώ

lamoulic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 1:22 pm

Διαγωνισμός, επαγγελματική αποτατάσταση και μισθός

Δημοσίευσηαπό lamoulic » Σάβ Ιουν 04, 2016 1:54 pm

Γεια σας και από μένα. Είμαι πτυχιούχος φιλολογίας. Θέλω, όμως, εδώ και μερικά χρόνια να φοιτήσω στην ΕΣΔΔ. Εν γένει, με ενδιαφέρει η λειτουργία του κράτους και η δημόσια διοίκηση και οικονομία. Επίσης, έχοντας γονείς στον παραϊατρικό κλάδο, σε δημόσιο νοσοκομείο, ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και για τη διοίκηση στην υγεία. Τέλος πάντων, πολλές πληροφορίες. Αυτά που θέλω βασικά να μάθω είναι τα εξής:

- Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι άμεση, μετά την περάτωση των σπουδών;
- Ο μισθός καθορίζεται κανονικά σύμφωνα με το ενιαίο μισθολόγιο; Καταβάλλεται μόνον ο βασικός μισθός, ή και κάποια επιδόματα λόγω της αποφοίτησης από τη σχολή, πιθανών μεταπτυχιακών, θέσης ευθύνης ή κάτι άλλο; Ένας καθαρός αρχικός μισθός πού μπορεί να κυμαίνεται δηλαδή;
- Το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για την επιτυχία; Για μένα που είμαι από άσχετο επιστημονικό πεδίο θα είναι δυνατό να διαγωνιστώ (λόγω γνώσεων εννοώ) ή σε σύγκριση με διαγωνιζόμενους με αντίστοιχα πτυχία δεν έχω καμία ελπίδα;

Ευχαριστώ!!

Gat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 8:42 pm

Re: Διαγωνισμός, επαγγελματική αποτατάσταση και μισθός

Δημοσίευσηαπό Gat » Τρί Ιουν 07, 2016 3:24 pm

lamoulic έγραψε:Γεια σας και από μένα. Είμαι πτυχιούχος φιλολογίας. Θέλω, όμως, εδώ και μερικά χρόνια να φοιτήσω στην ΕΣΔΔ. Εν γένει, με ενδιαφέρει η λειτουργία του κράτους και η δημόσια διοίκηση και οικονομία. Επίσης, έχοντας γονείς στον παραϊατρικό κλάδο, σε δημόσιο νοσοκομείο, ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και για τη διοίκηση στην υγεία. Τέλος πάντων, πολλές πληροφορίες. Αυτά που θέλω βασικά να μάθω είναι τα εξής:

- Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι άμεση, μετά την περάτωση των σπουδών;
- Ο μισθός καθορίζεται κανονικά σύμφωνα με το ενιαίο μισθολόγιο; Καταβάλλεται μόνον ο βασικός μισθός, ή και κάποια επιδόματα λόγω της αποφοίτησης από τη σχολή, πιθανών μεταπτυχιακών, θέσης ευθύνης ή κάτι άλλο; Ένας καθαρός αρχικός μισθός πού μπορεί να κυμαίνεται δηλαδή;
- Το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για την επιτυχία; Για μένα που είμαι από άσχετο επιστημονικό πεδίο θα είναι δυνατό να διαγωνιστώ (λόγω γνώσεων εννοώ) ή σε σύγκριση με διαγωνιζόμενους με αντίστοιχα πτυχία δεν έχω καμία ελπίδα
Ευχαριστώ!!


Γεια σου...
Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι όντως άμεση. Με την εισαγωγή σου στη Σχολή θεωρείσαι δόκιμος δημόσιος υπάλληλος με όλα τα σχετικά δικαιώματα (καταβολή μισθού, άδειες κλπ) και τις ανάλογες βέβαια υποχρεώσεις. Ο μισθός σου ακολουθεί το εναίο μισθολόγιο του Δημοσίου. Ως σπουδαστής κατατάσσεται σε Μισθολογικό Κλιμάκιο ανάλογα με τα τυπικά σου προσόντα (μάστερ, διδακτορικό). Ως απόφοιτος ξεκινάς με μισθολογική προώθηση 6 ΜΚ, όπου σε αυτά προστιθεται τυχόν προϋπηρεσία στο Δημόσιο Τομέα που θα σου αναγνωριστεί για μισθολογική εξέλιξη.
Να υπολογίζεις περίπου 720 τον πρώτο χρόνο ως σπουδαστής και 760 το δεύτερο (χωρίς μεταπτυχιακό).
Ως απόφοιτος ξεκινάς από 970 (χωρίς προϋπηρεσία στον Δημόσιο Τομέα).

Η ανάγκη φροντιστηρίου είναι σχετική. Πάντως πολλοί πέρασαν χωρίς φροντιστήριο και από "άσχετα" επιστημονικά πεδία. Εξαρτάται από εσένα, την όρεξή σου και τις ώρες που μπορείς να διαθέσεις.
Καλή επιτυχία!!

konstantinos39
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 12:00 am

Re: Διαγωνισμός, επαγγελματική αποτατάσταση και μισθός

Δημοσίευσηαπό konstantinos39 » Σάβ Ιούλ 02, 2016 8:36 pm

Καλησπέρα Παιδιά,

γνωρίζουμε καθόλου αν θα βγει προκήρυξη εντός του 16?

corsair
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2014 12:37 am

Re: Διαγωνισμός, επαγγελματική αποτατάσταση και μισθός

Δημοσίευσηαπό corsair » Τρί Ιούλ 05, 2016 2:00 am

lamoulic έγραψε:Γεια σας και από μένα. Είμαι πτυχιούχος φιλολογίας. Θέλω, όμως, εδώ και μερικά χρόνια να φοιτήσω στην ΕΣΔΔ. Εν γένει, με ενδιαφέρει η λειτουργία του κράτους και η δημόσια διοίκηση και οικονομία. Επίσης, έχοντας γονείς στον παραϊατρικό κλάδο, σε δημόσιο νοσοκομείο, ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και για τη διοίκηση στην υγεία. Τέλος πάντων, πολλές πληροφορίες. Αυτά που θέλω βασικά να μάθω είναι τα εξής:

- Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι άμεση, μετά την περάτωση των σπουδών;
- Ο μισθός καθορίζεται κανονικά σύμφωνα με το ενιαίο μισθολόγιο; Καταβάλλεται μόνον ο βασικός μισθός, ή και κάποια επιδόματα λόγω της αποφοίτησης από τη σχολή, πιθανών μεταπτυχιακών, θέσης ευθύνης ή κάτι άλλο; Ένας καθαρός αρχικός μισθός πού μπορεί να κυμαίνεται δηλαδή;
- Το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για την επιτυχία; Για μένα που είμαι από άσχετο επιστημονικό πεδίο θα είναι δυνατό να διαγωνιστώ (λόγω γνώσεων εννοώ) ή σε σύγκριση με διαγωνιζόμενους με αντίστοιχα πτυχία δεν έχω καμία ελπίδα;

Ευχαριστώ!!
Μπορεις να ψαξεις και να ασχοληθεις με μεταπτυχιακο στην Εθνικη Σχολη δημοσιας Υγειας που εχει μεταπτυχιακο στη Διοικηση Μοναδων Υγειας..βεβαια εκει νομιζω δεν εχει αμεση αποκατασταση αλλα ειναι κι αυτη υψηλου επιπεδου σχολη και οι αποφοιτοι εχουν καλες προδιαγραφες ψαξτο περισσοτερο βεβαια

kemmo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2010 12:58 pm

Δημοσίευσηαπό kemmo » Παρ Ιούλ 08, 2016 1:22 pm

καλημερα,

ειμαι μονιμος νεοδιορισμενος υπαλληλος σε Υπουργειο τον 01/2016. κοιταζα στο διαδικτυο και ειδα δημοσιευματα σχετικα με την πιθανοτητα να γινουν εξετασεις για την εισαγωγη στην ΕΣΔΔΑ για το 2016 (φυσιολογικα προς το τελος του χρονου). εχω καποια ερωτηματα, οποιος γνωριζει ας απαντησει.

1. τι γινεται με το τρεχον καθεστως εργασιας και αποδοχων ενος τακτικου δημοσιου υπαλληλου??
2. αποσπαται στο υπουργειο εσωτερικων? παυει η εργασιακη σχεση με τον τωρινο φορεα/υπηρεσία?
3. στην εσσδα οι αποδοχες του ειναι αντιστοιχες με τις τωρινες?

ευχαριστω θερμα!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες