Τι γίνεται με τις εξετάσεις του Υπουργείου Εξωτερικών;

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
SPIRIDAKISD
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 12:16 pm

Δημοσίευσηαπό SPIRIDAKISD » Τρί Νοέμ 17, 2009 7:05 pm

watch out έγραψε:Καλημέρα σε όλους! Τελικά τί έγινε βρε παιδιά, θα γίνει ο συγκεκριμένος διαγωνισμός;; Κάποια πληροφόρηση;; Κι αν γίνει, θα ισχύσει και μοριοδότηση κι από μάστερ, εμπειρία κ.λπ-σύμφωνα με τις νέες εξαγγελίες- ή θα είναι αποκλειστικά με μορφή γραπτών εξετάσεων;;;Κάποιος να ξέρει κάτι εμπεριστατωμένο; Προσωπικά έχω επιβαρυνθεί με 300 ευρώ τις σημειώσεις που αγόρασα κι ακόμη δεν έχω ανοίξει και γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν ήδη ολοκληρώσει φροντιστηριακή προετοιμασία με το αζημίωτο εδώ και 1 χρόνο+!

Ευχαριστώ


εαν γινει κατι θα γινει με μορφη γραπτου διαγωνισμου πιστευω απως το 2002

ακομα και το προεδρικο διαταγμα του 2009 λεει για γραπτο.........τωρα πιστευω οτι δεν θα πανε με αυτο συμφωνα με τις εξαγγελιες της πολιτικης ηγεσιας.

υπομονη σε οσουν περιμενουν

orpheogreco
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 11:18 pm

Δημοσίευσηαπό orpheogreco » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:44 pm

Καλησπέρα και από εμένα σε όλους! Με μια προσεκτικότερη ανάγνωση των εφημερίδων σχετικά με το όλο θέμα των νέων ρυθμίσεων για τις προσλήψεις θα έβλεπε κανείς ότι αυτές δεν θα εφαρμοστούν σε ολόκληρο το δημόσιο τομέα. Τέτοια εξαίρεση αποτελεί, σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα, ο διπλωματικός κλάδος (που ήταν πάντα εκτός ΑΣΕΠ), καθώς και το προσωπικό της Εξωτερικής Υπηρεσίας του ΥΠΕΞ. Συνεπώς,πιθανότατα, και όπως δείχνουν τα δημοσιεύμετα, οι προσλήψεις του διοικητικού προσωπικού για τις πρεσβείες θα γίνει σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα του 2009, χωρίς τα όποια κριτήρια που θα τεθούν για τις προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Τώρα, ως προς το χρόνο διενέργειας του διαγωνισμού, αυτό παραμένει άγνωστο........................[/quote]

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Δευ Νοέμ 23, 2009 11:06 am

Καλημέρα,
σχετικά με το παραπάνω μήνυμα νομίζω ότι είναι λάθος. Από όσα ανακοινώθηκαν, οι εξετάσεις των διοικητικών περιέρχονται στον ΑΣΕΠ. Εξαιρούνται οι διπλωματικοί ( όπως πάντα, αν και αν πραγματικά ήθελαν αξιοκρατία έπρεπε κι εκεί να μπει ο ΑΣΕΠ) και το επιτόπιο προσωπικό εξωτερικού ( δηλαδή διάφοροι Έλληνες της ομογένειας που δουλεύουν στις πρεσβείες και μπαίνουν λόγω προσωπικών κοννέ). Οι δικές μας εξετάσεις ( αν και όποτε γίνουν) θα γίνουν μέσω ΑΣΕΠ όπως είχαν γίνει και παλιά. Βέβαια στην παρούσα φάση, δεν είναι προτεραιότητα η πρόσληψη διοικητικών υπαλλήλων στο υπουργείο και δεν ακούγεται τίποτα για το χρόνο των εξετάσεων. Μακάρι να γίνει κάτι το 2010. Τα φροντιστήρια συνεχίζουν τα τμήματα???

watch out
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 26, 2009 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό watch out » Τετ Δεκ 02, 2009 11:03 pm

Παιδιά, σήμερα με πληροφόρησε ο Βιτάλης ότι είναι λίγο περίεργα τα πράγματα για τον διαγωνισμό. Οι πληροφορίες που έχουνε είναι ότι αρκετές θέσεις μπορεί να ενταχθούν στον διαγωνισμό της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και οι περισσότερες στον διαγωνισμό του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα. Μάλιστα έχει παγώσει και την δημιουργία τμημάτων.......Μούδιασα ελαφρώς....αλλά είναι να τα περιμένεις όλα πια... Όποιος έχει κάτι νεώτερο, το προσθέτει...Εγώ σας μετέφερα ακριβώς τα λόγια που γράφτηκαν στο μέηλ μου...

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Πέμ Δεκ 03, 2009 2:44 pm

Καλημέρα! Ωχ, τι είναι πάλι αυτό? Η αλήθεια είναι οτι ο Βιτάλης έχει παγώσει τα τμήματα εδώ και πολύ καιρό. Εντύπωση μου κάνει, γιατί οι θέσεις δεν είναι επιπέδου στελεχών δημοσίας διοίκησης. Πιο πιθανό το κόβω για τον ευρύτερο διαγωνισμό του Δημοσίου Τομέα. Πρέπει πάντως να αλλάξουν και το ΦΕΚ, αλλά να μου πεις αυτά είναι λεπτομέρειες. Δεν ξέρω ρε παιδιά, τι να πω? Εύχομαι να διαψευστούν οι πληροφορίες και να μην πάει στράφι ο κόπος μας.

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Πέμ Δεκ 03, 2009 4:43 pm

Πάντως το Υπουργείο Εξωτερικών είναι τελείως απρόβλεπτο. Οι τελευταίες εξετάσεις για διοικητικούς γίνανε το 2003 και οι εξετάσεις για διπλωματικούς ενώ υποτίθεται πρέπει να γίνονται 1 ή 2 φορές το χρόνο, τελευταία φοβερά γίνανε τον Φεβρουάριο του 2008. Κατά συνέπεια εγώ δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να πει με σιγουριά αν και πότε θα γίνουν οι εξετάσεις. Θα άξιζε όμως να ξέρουμε αν οι εξετάσεις δεν πρόκειται να διενεργηθούν καθόλου ή αν θα ενταχθούν σε άλλους διαγωνισμούς.

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Παρ Δεκ 11, 2009 4:34 pm

Παιδιά καλησπέρα!
είχατε κανένα νεώτερο για τον διαγωνισμό? Έχει μιλήσει κανείς με κανένα φροντιστήριο? Εγώ μίλησα με μία γνωστή στο Υπουργείο Εξωτερικών και μου είπε ότι το θέμα δεν συζητιέται πλέον και ότι καλά εγίνε που πήγε μέσω ΑΣΕΠ γιατί το Υπουργείο από μόνο του δεν θα μπορούσε να τον διοργανώσει. Το θέμα είναι ότι ο διαγωνισμός γίνεται πάνω κάτω κάθε δεκαετία, είχε γίνει το 1992 και μετά 2001 και 2002. Οπότε δυστυχώς , παρά το γεγονός ότι το ΦΕΚ λέει ότι θα γίνεται κάθε χρόνο, δεν ισχύει αυτό.
αυτά

dipoliki persona
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2007 5:35 pm

Δημοσίευσηαπό dipoliki persona » Σάβ Δεκ 12, 2009 7:41 pm

Παιδιά καλησπέρα!Μήπως μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ το περιεχόμενο της ύλης για το συγκεκριμένο διαγωνισμό?Ευχαριστώ!

ikaros
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2006 12:30 pm

Δημοσίευσηαπό ikaros » Παρ Δεκ 18, 2009 10:28 am

dipoliki persona έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!Μήπως μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ το περιεχόμενο της ύλης για το συγκεκριμένο διαγωνισμό?Ευχαριστώ!


Εκτός από τον διπλωματικό κλάδο, πλέον θα διορίζεσαι μέσω ΑΣΕΠ (με μόρια) στο Υπ. Εξ. οπότε δε χρειάζεται να ψάξεις τίποτα.
Δεν ξέρω βέβαια τι θα παιχτεί με τα όρια ηλικίας...

dipoliki persona
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2007 5:35 pm

Δημοσίευσηαπό dipoliki persona » Παρ Δεκ 18, 2009 8:05 pm

ikaros έγραψε:
dipoliki persona έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!Μήπως μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ το περιεχόμενο της ύλης για το συγκεκριμένο διαγωνισμό?Ευχαριστώ!


Εκτός από τον διπλωματικό κλάδο, πλέον θα διορίζεσαι μέσω ΑΣΕΠ (με μόρια) στο Υπ. Εξ. οπότε δε χρειάζεται να ψάξεις τίποτα.
Δεν ξέρω βέβαια τι θα παιχτεί με τα όρια ηλικίας...


ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Bosporos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 11:51 pm

Δημοσίευσηαπό Bosporos » Παρ Δεκ 18, 2009 9:05 pm

Το ότι θα διορίζεσαι μέσω ΑΣΕΠ δεν σημαίνει απαραιτήτως μόρια. Οι διορισμοί στο ΥΠΕΞ δεν γίνονται ποτέ μόνο με μόρια. Γίνονται όμως με εξετάσεις. Έτσι είχαν γίνει και τις προηγούμενες φορές. Βέβαια λόγω γενικότερων περικοπών μπορεί η διοργάνωση των εξετάσεων να συνεπάγεται πάρα πολλά έξοδα και το Υπουργείο να την αποφύγει με απλή μοριοδότηση, κανείς όμως δεν ξέρει.

Nadiaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 11:43 am

Δημοσίευσηαπό Nadiaki » Δευ Ιαν 18, 2010 10:56 am

Τελικά, δεν έχω καταλάβει, θα γίνει ποτέ αυτός ο διαγωνισμός??? Τα φροντιστήρια πάντως εξακολουθούν και δημιουργούν τμήματα...

Aksiokratis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 3:13 pm

Δημοσίευσηαπό Aksiokratis » Δευ Μάιος 31, 2010 7:49 pm

εν υπάρχουν νεότερες πληροφορίες παιδιά, μόνο φήμες.

Το σίγουρο είναι πως δυστυχώς για άλλη μια φορά τις εξετάσεις τις κρατήσαν "για τον εαυτό τους", δηλαδή ΔΕΝ παν ΑΣΕΠ.

Αυτό που φημολογείται έντονα όμως είναι πως μπορεί να αλλάξει το ο Οργανισμός του ΥπΕξ με νέο προεδρικό διάταγμα, ενδεχομένως και αλλαγή του άρθρου περί επιτρεπόμενης ηλικίας σύμφωνα με το πόρισμα του Συνηγόρου του Πολίτη.

Θυμίζω πως η Doritos το είχε κατεβάσει το όριο στα 35 αλλά έπειτα από ενστάσεις ο Συνύγορος του Πολίτη απεφάνθη πως κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει καν ηλικιακό όριο. Άρα προφανώς αυτό δίνει μια ελπίδα σε μεγαλύτερους και εμπειρότερους ανθρώπους να ενταχθούν και αυτοί στο δυναμικό του Υπουργείου.

Απ την άλλη, φημολογείται πως θα είναι υποχρεωτική πλέον η κάρτα Ανεργίας ΟΑΕΔ ως επιπλέον δικαιολογητικό, εφόσον όλα αυτά τα χρόνια η Διπλωματική Ακαδημία χρηματοδοτούνταν απ το Ταμείο άμβλυνσης της μακροχρόνιας ανεργίας της ΕΕ!! Φυσικά ως τώρα κανείς νεοεισαχθής υποψήφιος δεν ήταν άνεργος (!!).

Εν τέλει, πληροφορώ πως η διαδικασία ως έχει είναι πλήρως διαβλητή και αναξιοκρατική και - όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό - 8α συνιστούσα σε κάποιον που δεν έιναι... "δικτυομένος" να μην κάνει καθόλου τον κόπο τον επίπονο (λεφτά και χρόνος).

Ο μόνος λόγος που δεν έχει απασχολήσει τα ΜΜΕ η συγκεκριμένη διαδικασία απλούστατα έγγυται στο ότι είναι λίγες οι θέσεις και λίγοι οι υποψήφιοι (ουδέποτε πάνω από 160-170).

gtsokris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2006 4:11 pm

Δημοσίευσηαπό gtsokris » Πέμ Ιουν 03, 2010 8:44 am

Τον συγκεκριμένο διαγωνισμό πρέπει να τον ξεχάσουμε για ολόκληρο το 2011!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες