Απαράδεκτος ο νόμος για το τέστ δεξιοτήτων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Jeetkunedo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 3:01 pm

Απαράδεκτος ο νόμος για το τέστ δεξιοτήτων

Δημοσίευσηαπό Jeetkunedo » Τετ Δεκ 03, 2008 3:26 pm

Γεια σας ηθελα να εκφρασω το παραπονο για τον νομο της προκυρηξης για το τεστ δεξιοτητων.
Λοιπον εγω εγραψα κοντα στα 230 μόρια για ΔΕ. Παίρνω τηλεφωνο στον ασεπ για να ρωτησω αν μπορω να κρατησω αυτα τα μορια για διαγωνισμους ΤΕ διοτι σε δυο μηνες παιρνω πτυχιο. Μου απαντησαν πως δεν γινεται βαση προκυρηξης. Δηλαδη εγω μεχρι να γίνει ο επομενως διαγωνισμος τεστ δεξιοτητων χανω 230 μορια για ολες τις προκυρηξεις με σειρα προτεραιοτητας ΤΕ. Αυτο στην ουσια εκμηδενισε της σοβαρες πιθανοτητες που ειχα να καταλαβω καποια θεση σε διαγωνισμο με σειρα προτεραιοτητας για ΤΕ.

s_kaparo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 12:40 pm

Re: Απαράδεκτος ο νόμος για το τέστ δεξιοτήτων

Δημοσίευσηαπό s_kaparo » Τετ Δεκ 03, 2008 4:34 pm

Jeetkunedo έγραψε:Γεια σας ηθελα να εκφρασω το παραπονο για τον νομο της προκυρηξης για το τεστ δεξιοτητων.
Λοιπον εγω εγραψα κοντα στα 230 μόρια για ΔΕ. Παίρνω τηλεφωνο στον ασεπ για να ρωτησω αν μπορω να κρατησω αυτα τα μορια για διαγωνισμους ΤΕ διοτι σε δυο μηνες παιρνω πτυχιο. Μου απαντησαν πως δεν γινεται βαση προκυρηξης. Δηλαδη εγω μεχρι να γίνει ο επομενως διαγωνισμος τεστ δεξιοτητων χανω 230 μορια για ολες τις προκυρηξεις με σειρα προτεραιοτητας ΤΕ. Αυτο στην ουσια εκμηδενισε της σοβαρες πιθανοτητες που ειχα να καταλαβω καποια θεση σε διαγωνισμο με σειρα προτεραιοτητας για ΤΕ.

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Απ' όσο ξλερω δήλωνες την κατηγορία όπου ανήκεις για καθαρά στατιστικούς λόγους. Δηλαδή ένας ΠΕ μπορεί να χρησιμοποιήσει τα μόρια του τεστ και για θέσεις ΔΕ. Ή μήπως σου είπαν πως εφόσον δεν το είχες το πτυχίο έχεις τέτοιο κώλυμμα;

original
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2007 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό original » Τετ Δεκ 03, 2008 4:57 pm

Όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου,απο εκείνη τη στιγμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μόρια που συγκέντρωσες στο τεστ δεξιοτήτων στην κατηγορία ΤΕ και καταλαβαίνω γιατί <<καίγεσαι>>,αφού τα μόρια στις κατηγορίες ΠΕ,ΤΕ είναι σαφώς λιγότερα για να διοριστείς στο δημόσιο απ'ότι είναι στη κατηγορία ΔΕ.Επίσης,απ'τη στιγμή που τα θέματα ήταν κοινά και στις 3 κατηγορίες μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είτε ως ΔΕ,είτε στην κατηγορία εκπαίδευσης που τελείωσες(ΑΕΙ ή ΤΕΙ).Και κάτι τελευταίο,τα μόρια του τεστ δεξιοτήτων ισχύουν για 3 χρόνια!!Καλή συνέχεια και don't worry...!!! :wink: 8)

Jeetkunedo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 3:01 pm

Δημοσίευσηαπό Jeetkunedo » Τετ Δεκ 03, 2008 5:00 pm

Εγω σημερα που πηρα τηλεφωνο στον ΑΣΕΠ μου ειπαν πως εφοσον κατα την διεξαγωγη του τεστ δεν ειχα το πτυχιο μου μπορω να χρησιμοποιησω τα μορια μονο για διαγωνισμους ΔΕ. Οταν τους ειπα πως αυτο ειναι αδικο διοτι ολοι ειχαμε τα ιδια θεματα μου ειπαν πως ο νομος ειναι ξεκαθαρος.Τωρα αν γνωριζει καποιος κατι αλλο ας το πει. Παντως αν ισχυει αυτο που μου ειπαν ειναι μεγαλη αδικια, οχι μονο για εμενα αλλα και για ολους τους αλλους που ειναι να παρουν το πτυχιο τους στους επομενους μηνες και αυτο γιατι οταν αρχισουν να προσμετριουνται τα συγκεκριμενα μορια στους διαγωνισμους με σειρα προτεραιοτητας οποιος δεν μπορει να τα χρησιμοποιησει δεν εχει καμια πιθανοτητα να διοριστει καπου γιατι τα μορια του τεστ ειναι παρα πολλα.

original
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2007 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό original » Τετ Δεκ 03, 2008 5:11 pm

Jeetkunedo έγραψε:Εγω σημερα που πηρα τηλεφωνο στον ΑΣΕΠ μου ειπαν πως εφοσον κατα την διεξαγωγη του τεστ δεν ειχα το πτυχιο μου μπορω να χρησιμοποιησω τα μορια μονο για διαγωνισμους ΔΕ. Οταν τους ειπα πως αυτο ειναι αδικο διοτι ολοι ειχαμε τα ιδια θεματα μου ειπαν πως ο νομος ειναι ξεκαθαρος.Τωρα αν γνωριζει καποιος κατι αλλο ας το πει. Παντως αν ισχυει αυτο που μου ειπαν ειναι μεγαλη αδικια, οχι μονο για εμενα αλλα και για ολους τους αλλους που ειναι να παρουν το πτυχιο τους στους επομενους μηνες και αυτο γιατι οταν αρχισουν να προσμετριουνται τα συγκεκριμενα μορια στους διαγωνισμους με σειρα προτεραιοτητας οποιος δεν μπορει να τα χρησιμοποιησει δεν εχει καμια πιθανοτητα να διοριστει καπου γιατι τα μορια του τεστ ειναι παρα πολλα.


Νομίζω πως το ΑΣΕΠ,σου είπε το αυτονόητο,απ'τη στιγμή που τους είπες ότι δεν έχεις πάρει ακόμα το πτυχίο σου,οπότε και τα μόρια που <<έπιασες>> τα χρησιμοποιείς μόνο για ΔΕ μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου.Απ'τη στιγμή(όπως έγραψες),που τα θέματα ήταν κοινά και για τις 3 κατηγορίες δεν υπάρχει θέμα,αρκεί να πάρεις το πτυχίο σου,λογικά αυτό ισχύει,αλλιώς δεν υπάρχει καμμία λογική σ'αυτή τη χώρα αν δεν ισχύουν και τα πλέον αυτονόητα...τι να πω....!!! 8)

naomi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό naomi » Τετ Δεκ 03, 2008 6:14 pm

tha doume ti tha grafei to xarti pou tha mas stiloun.mporei na anaferei oti einai mono gia theseis DE p.x.

yiannisnik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2008 6:42 pm

Δημοσίευσηαπό yiannisnik » Τετ Δεκ 03, 2008 9:23 pm

original έγραψε:Όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου,απο εκείνη τη στιγμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μόρια που συγκέντρωσες στο τεστ δεξιοτήτων στην κατηγορία ΤΕ και καταλαβαίνω γιατί <<καίγεσαι>>,αφού τα μόρια στις κατηγορίες ΠΕ,ΤΕ είναι σαφώς λιγότερα για να διοριστείς στο δημόσιο απ'ότι είναι στη κατηγορία ΔΕ.Επίσης,απ'τη στιγμή που τα θέματα ήταν κοινά και στις 3 κατηγορίες μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είτε ως ΔΕ,είτε στην κατηγορία εκπαίδευσης που τελείωσες(ΑΕΙ ή ΤΕΙ).Και κάτι τελευταίο,τα μόρια του τεστ δεξιοτήτων ισχύουν για 3 χρόνια!!Καλή συνέχεια και don't worry...!!! :wink: 8)


Καλησπέρα...Αν δεν εχει παρει καποιος το πτυχίο του μεχρι τις 30/11/08 δυστυχως δε μπορεί να δηλώσει τα μόρια απο τεστ δεξιοτήτων...Την ίδια απορια είχα και εγώ στο αναποδο όμως..αν μπορώ να συμμετέχω ως ΔΕ ενώ δήλωσα ΠΕ..Η απαντηση του ΑΣΕΠ ηταν αυτή:
"Σε απάντηση του από 2/12/2008 e-mail που μας αποστείλατε, έχομε τη τιμή να σας γνωρίσουμε τα εξής :
Η διαδικασία διεξαγωγής του τεστ γενικών γνώσεων και δεξιοτήτων περιγράφεται αναλυτικά στην προκήρυξη 1Τ/2007 ( ΦΕΚ 522/31-12-2007), ενώ στη σελίδα 13278 αυτής, αναγράφεται ότι οι ερωτήσεις της εξέτασης θα είναι κοινές για όλες τις κατηγορίες προσωπικού (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) .
Σύμφωνα με τη παρ. 4 του άρθρου 40 της Υπ. Απόφασης 42948 (ΦΕΚ 1854/ 11.12.2003 τ. Β΄ ) σε συνδυασμό με τη παρ. 3 του άρθρου 8 του Ν. 3051/2002, δικαίωμα συμμετοχής στην ειδική γραπτή δοκιμασία έχουν όσοι κατά την ημέρα διεξαγωγής της κατέχουν τον βασικό τίτλο σπουδών με τον οποίο θα συμμετάσχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων με σειρά προτεραιότητας βάσει του άρθρου 18 του Ν. 2190/1994.

με λίγα λόγια συμμετέχεις με οτι πτυχιό θες αρκεί να το έχεις κατα την ημέρα διεξαγωγής του τεστ.. και να πώ την αλληθεια το βρίσκω λογικο..αλλίως θα μπορούσαν να συμμετέχουν και ατομα της 2ας και 3ης λυκείου που σε 2-3 χρονια θα είναι επίσημα ΔΕ...

original
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2007 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό original » Τετ Δεκ 03, 2008 10:30 pm

yiannisnik έγραψε:Καλησπέρα...Αν δεν εχει παρει καποιος το πτυχίο του μεχρι τις 30/11/08 δυστυχως δε μπορεί να δηλώσει τα μόρια απο τεστ δεξιοτήτων...Την ίδια απορια είχα και εγώ στο αναποδο όμως..αν μπορώ να συμμετέχω ως ΔΕ ενώ δήλωσα ΠΕ..Η απαντηση του ΑΣΕΠ ηταν αυτή:
"Σε απάντηση του από 2/12/2008 e-mail που μας αποστείλατε, έχομε τη τιμή να σας γνωρίσουμε τα εξής :
Η διαδικασία διεξαγωγής του τεστ γενικών γνώσεων και δεξιοτήτων περιγράφεται αναλυτικά στην προκήρυξη 1Τ/2007 ( ΦΕΚ 522/31-12-2007), ενώ στη σελίδα 13278 αυτής, αναγράφεται ότι οι ερωτήσεις της εξέτασης θα είναι κοινές για όλες τις κατηγορίες προσωπικού (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) .
Σύμφωνα με τη παρ. 4 του άρθρου 40 της Υπ. Απόφασης 42948 (ΦΕΚ 1854/ 11.12.2003 τ. Β΄ ) σε συνδυασμό με τη παρ. 3 του άρθρου 8 του Ν. 3051/2002, δικαίωμα συμμετοχής στην ειδική γραπτή δοκιμασία έχουν όσοι κατά την ημέρα διεξαγωγής της κατέχουν τον βασικό τίτλο σπουδών με τον οποίο θα συμμετάσχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων με σειρά προτεραιότητας βάσει του άρθρου 18 του Ν. 2190/1994.

με λίγα λόγια συμμετέχεις με οτι πτυχιό θες αρκεί να το έχεις κατα την ημέρα διεξαγωγής του τεστ.. και να πώ την αλληθεια το βρίσκω λογικο..αλλίως θα μπορούσαν να συμμετέχουν και ατομα της 2ας και 3ης λυκείου που σε 2-3 χρονια θα είναι επίσημα ΔΕ...


Τότε μ'αυτή τη λογική κάποιος που συμμετείχε ως ΤΕ ή ΠΕ στο τεστ δεξιοτήτων,δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα μόρια του ως ΔΕ( ; ),αφού και τα θέματα ήταν κοινά και για τις 3 κατηγορίες και εννοείται έχει εδώ και χρόνια απολυτήριο λυκείου.Εντάξει,τότε ρε παιδιά δεν υπάρχει λογική αφού οι κατηγορίες εκπαίδευσης που μπορούσαν να συμμετέχουν ήταν συγκεκριμένες,ήταν 3,ΔΕ,ΤΕ,ΠΕ,δεν έγραφε πουθενά για ΥΕ,και απο τη στιγμή που τα θέματα ήταν κοινά και για τις 3,νομίζω ότι μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τα μόρια του είτε στη κατηγορία του πτυχίου του,είτε ως ΔΕ,τώρα αν αυτό δεν είναι το λογικό,τότε το 'χουμε χάσει εντελώς σ'αυτή τη χώρα.Εννοείται πως ο/η Jeetkunedo θέλει να τα χρησιμοποιήσει ως ΤΕ,αφού είναι γνωστό ότι στη κατηγορία ΔΕ μπορεί να συμμετέχει η μισή Ελλάδα σε κάθε προκήρυξη και τα μόρια είναι τα υψηλότερα συνήθως απο τις υπόλοιπες 2 κατηγορίες για διορισμό.Tespa,θα δείξει,αφού φτάσαμε σ'αυτή τη χώρα ν'αμφισβητούνται και τ'αυτονόητα...τι να λέμε πια!!!

Jeetkunedo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 3:01 pm

Δημοσίευσηαπό Jeetkunedo » Τετ Δεκ 03, 2008 11:43 pm

Το θεμα ειναι πως τα μορια μου εφοσον παρω το πτυχιο επαρκουν για ορισμενες θεσεις για ΤΕ συμφωνα με τα αρχεια τον τελευταιων διαγωνισμων.Οταν αρχισουν να προσμετρούνται τα μορια του τεστ, θα εχω ενα μειονεκτημα τουλαχιστον του μεσου ορου της βαθμολογιας του τεστ, δηλαδη μινιμουμ κατ'εμε 200 μοριων και αυτο ενω εχω δωσει το ιδιο τεστ με ολους τους αλλους. Αν αυτο δεν ειναι αδικια τοτες τι ειναι?

sarlo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 2:13 pm

Δημοσίευσηαπό sarlo » Πέμ Δεκ 04, 2008 8:07 am

Αδικο μεν ξεκαθαρο απο την αρχη δε.

yiannisnik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2008 6:42 pm

Δημοσίευσηαπό yiannisnik » Πέμ Δεκ 04, 2008 3:55 pm

original έγραψε:
Τότε μ'αυτή τη λογική κάποιος που συμμετείχε ως ΤΕ ή ΠΕ στο τεστ δεξιοτήτων,δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα μόρια του ως ΔΕ( ;)


και βέβαια μπορούν να χρησιμοποίησουν τα μόρια τους οι ΠΕ και ΤΕ ως ΔΕ αφού την ημέρα διεξαγωγής του τεστ έχουν ήδη το απολυτήριο λυκείου... ενώ ένας που έχει δηλώσει ΔΕ δεν μπορεί να χρησιμοποιησει τα μόρια ως ΤΕ η ΠΕ αν δεν έχει την ημέρα διεξαγωγής του τεστ τα αντιστοιχα πτυχία ΤΕ και ΠΕ...

Jeetkunedo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 3:01 pm

Δημοσίευσηαπό Jeetkunedo » Πέμ Δεκ 04, 2008 9:51 pm

Α και κατι ακομα ξερει κανεις καθε ποτε θα γινεται το τεστ δεξιοτητων για να ξαναδωσω και να μπορω να χρησιμοπιοισω τα μορια σε προκηρυξεις ΤΕ?

Peterv
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό Peterv » Τρί Δεκ 16, 2008 6:07 pm

denexwmyalo έγραψε:EGW ENA XERW POLOI DEN EDWSAN GIATI TO THEWRHSAN WS KATI DYSKOLO TOYALXISTON OSO APAITEITE KAI TI EGINE PHRNA OLOI 200 KAI 300 MORIA ALLA OLOI ANEXAIRETWS KAI EMEIS AKOMI KI AN KATHE XRONO GINETAI TO TEST TON MPIP GIA ENA XRONO KAI BALE DE PROKEITE NA BROYME DOYLEIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PREPEI NA XANADWTHEI SE 6 MHNES GIA PRWTH FORA TOYLAXISTON !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ALLIWS NA MH LEGONTE ...AXIOKRATIKOI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Κατ' αρχάς να πω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το τεστ δεξιότητων πρέπει να δίνεται όσο τον δυνατόν συχνότερα - αν γίνεται και κάθε εξάμηνο ακόμη, και σε κάθε περίπτωση, το απολύτως αργότερο μια φορά το χρόνο.

Μια απορία όμως: γιατί δεν έδωσες τώρα; [/b]

original
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2007 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό original » Τρί Δεκ 16, 2008 7:54 pm

Γνωρίζω και εγώ 2 παιδιά που είναι να πάρουν πτυχίο σε μερικούς μήνες(2-3 μήνες).Αυτοί δώσανε αναγκαστικά ως ΔΕ για ευνόητους λόγους.Απο εκεί και πέρα οι κατηγορίες που μπορούσαν να συμμετέχουν ήταν συγκεκριμένες,3 δηλαδή ΔΕ,ΤΕ,ΠΕ οπότε και μπορούσε να συμμετέχει κάποιος απόφοιτος λυκείου και άνω,αλλά απο τη στιγμή που τα θέματα ήταν κοινά δεν είναι λίγο κουλό ρε παιδιά να μην μπορούν τα 2 αυτά παιδιά που γνωρίζω να χρησιμοποιήσουν τα μόρια του τεστ ως ΠΕ,αφού σε λίγους μήνες θα έχουν πάρει και τυπικά το πτυχίο τους;Τι να πω,εγώ τουλάχιστον το θεωρούσα ως δεδομένο αυτό αλλά τελικά απ'ότι φαίνεται δεν υπάρχει λογική σ'αυτή τη χώρα.Και κάτι άσχετο,αν δεν καταργηθούν οι προσαυξήσεις λίγοι θα προσεγγίσουν τα μόρια των stage και των συμβασιούχων ακόμα και αν γράφουν για 200-250 στο τεστ....αφού στο τεστ όλοι μπορούν να συμμετέχουν,οπότε και τα μόρια-βάσεις διορισμού(θα το δείτε στις επόμενες προκηρύξεις) θα είναι ιδιαιτέρως αυξημένα.

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τετ Δεκ 17, 2008 9:28 am

πιστευω οτι την επομενη φορα θα ειναι πιο δυσκολα τα θεματα....και δεν πιστευω οτι θα γινεται καθε χρονο ,,,,,καθε δυο το λιγοτερο και μπορει και καθε τρια........δεν ειναι και τοσο απλο να διοργανωσεις εναν πανελληνιο διαγωνισμο εν μεσω αλλων διαγωνισμων που παντα γινονται και εν μεσω απροοπτων που παντα συμβαινουν...
οσο για την κατηγορια εκπαιδευσης ειναι πολυ λογικο να συμμετεχεις με την εκαστοτε που κατεχεις εκεινη τη στιγμη.
σκοπος ηταν να μη γινει καθολου, δεν αλλαζει τπτ....μονο ανακατευει λιγο τα μορια ,,,


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες