Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Τετ Ιούλ 20, 2022 7:41 pm

MANOS2034 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

ξεκίνησα το διάβασμα πριν 2 εβδομάδες . ΠΕ εφοριακών . Λόγω ιδιοσυγκρασίας πρώτα έλυσα τα θέματα του τελευταίου
διαγωνισμού 2018 για να καταλάβω την λογική . Δύο διαπιστώσεις έχω κάνει μέχρι στιγμής:
1. Στα δίκαια η αποστήθηση δεν θα βοηθήσει σε τίποτα . Απαιτείται κατανόηση , καλή μνήμη και κριτική ικανότητα .
2 .Στην λογιστική δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθέι κάποιος με τεράστιες ασκήσεις κλεισίματος , ισολογισμών κλπ .
Η λογική είναι : συγκεκριμένα mini case study , όπου ή το θυμάσαι ή όχι . Πολύ ελεγκτική και αρκετή κοστολόγηση .
Ακού γνώμες :

Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος βρεί τον χρόνο ας μου απαντήσει :
1. Ισχύει και εδώ αρνητική βαθμολογία ; (2 η σωστή και 0,5 η λάθος)
2.Οι εξετάσεις θα είναι σε μία μέρα ;
3.Πέρα από την αίτηση έχετε στείλει κάποιο δικαιολογητικό ή θα στείλουμε μετά τον διαγωνισμό ;
4.Για να θεωρείται κάποιος επιτυχών (όχι διοριστέος ) τι απόδοση πρέπει να επιτύχει ;
5.Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καθαρός μισθός εφοριακού ΠΕ με μεταπτυχιακό , έγγαμου με 2 παιδιά , μετά από 5ετή προϋπηρεσία ;


1. Σύμφωνα με την προκήρυξη, η επιτροπή θα το αποφασίσει αυτό και θα το ανακοινώσει πριν από τις εξετάσεις, ώστε να το γνωρίζουμε.
2. Η λογική λέει ότι θα είναι 2 ημέρες, Σάββατο και Κυριακή.
3. Όχι, δεν χρειάζεται κανένα δικαιολογητικό ακόμα να στείλουμε. Λογικά, θα κληθούν να στείλουν μόνο οι επιτυχόντες των εξετάσεων. Εγώ απλά έχω φτιάξει το μητρώο μου στο site του ΑΣΕΠ, όπου έχω ανεβάσει σε μορφή pdf όλα τα δικαιολογητικά μου (πτυχό, μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες κλπ).
4. Για να θεωρηθείς επιτυχών πρέπει να πάρεις σε κάθε μάθημα 55/100 και ο σταθμισμένος μέσος όρος των 3 μαθημάτων πρέπει να είναι 60/100. Οι λεκτικές δεξιότητες έχουν συντελεστή 1 και τα υπόλοιπα δύο μαθήματα έχουν συντελεστή 2.
5. Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά. Νομίζω ότι ισχύει κι εδώ το ενιαίο μισθολόγιο με ό,τι επιδόματα προβλέπονται από τον νόμο. Απλά νομίζω πως στην ΑΑΔΕ ισχύει κι ένα επιπλέον ποσό βάσει του περιγράμματος της θέσης. Η προυπηρεσία, εξ' όσων γνωρίζω, λαμβάνεται υπ'όψιν μισθολογικά εφόσον έχει διανυθεί στο δημόσιο.

Ann
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 7:21 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Ann » Τετ Ιούλ 20, 2022 7:57 pm

MANOS2034 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

ξεκίνησα το διάβασμα πριν 2 εβδομάδες . ΠΕ εφοριακών . Λόγω ιδιοσυγκρασίας πρώτα έλυσα τα θέματα του τελευταίου
διαγωνισμού 2018 για να καταλάβω την λογική . Δύο διαπιστώσεις έχω κάνει μέχρι στιγμής:
1. Στα δίκαια η αποστήθηση δεν θα βοηθήσει σε τίποτα . Απαιτείται κατανόηση , καλή μνήμη και κριτική ικανότητα .
2 .Στην λογιστική δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθέι κάποιος με τεράστιες ασκήσεις κλεισίματος , ισολογισμών κλπ .
Η λογική είναι : συγκεκριμένα mini case study , όπου ή το θυμάσαι ή όχι . Πολύ ελεγκτική και αρκετή κοστολόγηση .
Ακού γνώμες :

Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος βρεί τον χρόνο ας μου απαντήσει :
1. Ισχύει και εδώ αρνητική βαθμολογία ; (2 η σωστή και 0,5 η λάθος)
2.Οι εξετάσεις θα είναι σε μία μέρα ;
3.Πέρα από την αίτηση έχετε στείλει κάποιο δικαιολογητικό ή θα στείλουμε μετά τον διαγωνισμό ;
4.Για να θεωρείται κάποιος επιτυχών (όχι διοριστέος ) τι απόδοση πρέπει να επιτύχει ;
5.Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καθαρός μισθός εφοριακού ΠΕ με μεταπτυχιακό , έγγαμου με 2 παιδιά , μετά από 5ετή προϋπηρεσία ;


1. Το αν θα ισχύσει αρνητική βαθμολογία θα το μάθουμε όταν πάρουμε στα χέρια μας τα θέματα, άντε το νωρίτερο με την τελευταία ανακοίνωση που βγαίνει πριν την εξέταση και δίνει οδηγίες για το τι να έχουμε μαζί μας κλπ. Ο βαθμός κάθε ερώτησης έχει να κάνει με το σύνολο των ερωτήσεων κ η αρνητική βαθμολογία με το πλήθος των απαντήσεων (ως ποσοστό επί του βαθμού της ερώτησης.)
2.Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι σε 2 μέρες. Σε ότι γραπτό έχω δώσει ως τώρα είναι μαξ 2 μαθήματα τη μέρα.
3. Πριν την έκδοση των προσωρινών θα κληθούν υποψήφιοι υπερδιπλάσιοι των θέσεων να ενημερώσουν το μητρώο τους με επισυναψη δικαιολογητικών και εκ νέου επεξεργασία της αίτησης τους
4. Το ΦΕΚ αναφέρει ότι επιτυχόντες είναι όσοι πιάσουν 55% σε κάθε μάθημα και Μ.Ο. (σταθμικό μ.ο. μάλιστα, με συντελεστές βαρύτητας) 60%. Που σημαίνει ότι αν έχει κάποιος πχ 58 σε κάθε ένα μάθημα, πάλι κόβεται.
5. Αν ανατρέξεις σε παλαιότερες αναρτήσεις, υπάρχουν διορισμένοι που τα αναφέρουν.

Ακόμη, ως προς σχόλιο άλλου/ης συναδελφου που ανέφερε ότι αν δε γράψουν καλά/επιτύχουν πολλοί μπορεί να πέσουν οι βάσεις, αυτό δεν γίνεται. Οι κανονισμοί του διαγωνισμού υπάρχουν ήδη σε ΦΕΚ. Αν δεν γράψουν πολλοί καλά, το πολύ πολύ να μείνουν κενά θέσεων. Πράγμα που νομίζω δεν τους συμφέρει. Για αυτό και έχω την πεποίθηση ότι ίσως τα θέματα, εφόσον δίνουμε και νομικοί κ οικονομολόγοι μαζί, να μην είναι τρομερά δύσκολα, γιατί αλλιώς ενέχει ο κίνδυνος της παταγωδους αποτυχίας του ίδιου του διαγωνισμού.

Υ.Γ. ....πολύ κακώς ξεκίνησες από τα θέματα του 2018...καψ'τα!

MANOS2034
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 20, 2022 3:25 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό MANOS2034 » Πέμ Ιούλ 21, 2022 10:24 am

Law85 έγραψε:
MANOS2034 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

ξεκίνησα το διάβασμα πριν 2 εβδομάδες . ΠΕ εφοριακών . Λόγω ιδιοσυγκρασίας πρώτα έλυσα τα θέματα του τελευταίου
διαγωνισμού 2018 για να καταλάβω την λογική . Δύο διαπιστώσεις έχω κάνει μέχρι στιγμής:
1. Στα δίκαια η αποστήθηση δεν θα βοηθήσει σε τίποτα . Απαιτείται κατανόηση , καλή μνήμη και κριτική ικανότητα .
2 .Στην λογιστική δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθέι κάποιος με τεράστιες ασκήσεις κλεισίματος , ισολογισμών κλπ .
Η λογική είναι : συγκεκριμένα mini case study , όπου ή το θυμάσαι ή όχι . Πολύ ελεγκτική και αρκετή κοστολόγηση .
Ακού γνώμες :

Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος βρεί τον χρόνο ας μου απαντήσει :
1. Ισχύει και εδώ αρνητική βαθμολογία ; (2 η σωστή και 0,5 η λάθος)
2.Οι εξετάσεις θα είναι σε μία μέρα ;
3.Πέρα από την αίτηση έχετε στείλει κάποιο δικαιολογητικό ή θα στείλουμε μετά τον διαγωνισμό ;
4.Για να θεωρείται κάποιος επιτυχών (όχι διοριστέος ) τι απόδοση πρέπει να επιτύχει ;
5.Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καθαρός μισθός εφοριακού ΠΕ με μεταπτυχιακό , έγγαμου με 2 παιδιά , μετά από 5ετή προϋπηρεσία ;


1. Σύμφωνα με την προκήρυξη, η επιτροπή θα το αποφασίσει αυτό και θα το ανακοινώσει πριν από τις εξετάσεις, ώστε να το γνωρίζουμε.
2. Η λογική λέει ότι θα είναι 2 ημέρες, Σάββατο και Κυριακή.
3. Όχι, δεν χρειάζεται κανένα δικαιολογητικό ακόμα να στείλουμε. Λογικά, θα κληθούν να στείλουν μόνο οι επιτυχόντες των εξετάσεων. Εγώ απλά έχω φτιάξει το μητρώο μου στο site του ΑΣΕΠ, όπου έχω ανεβάσει σε μορφή pdf όλα τα δικαιολογητικά μου (πτυχό, μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες κλπ).
4. Για να θεωρηθείς επιτυχών πρέπει να πάρεις σε κάθε μάθημα 55/100 και ο σταθμισμένος μέσος όρος των 3 μαθημάτων πρέπει να είναι 60/100. Οι λεκτικές δεξιότητες έχουν συντελεστή 1 και τα υπόλοιπα δύο μαθήματα έχουν συντελεστή 2.
5. Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά. Νομίζω ότι ισχύει κι εδώ το ενιαίο μισθολόγιο με ό,τι επιδόματα προβλέπονται από τον νόμο. Απλά νομίζω πως στην ΑΑΔΕ ισχύει κι ένα επιπλέον ποσό βάσει του περιγράμματος της θέσης. Η προυπηρεσία, εξ' όσων γνωρίζω, λαμβάνεται υπ'όψιν μισθολογικά εφόσον έχει διανυθεί στο δημόσιο.


Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις
3. Όχι, δεν χρειάζεται κανένα δικαιολογητικό ακόμα να στείλουμε. Λογικά, θα κληθούν να στείλουν μόνο οι επιτυχόντες των εξετάσεων. Εγώ απλά έχω φτιάξει το μητρώο μου στο site του ΑΣΕΠ, όπου έχω ανεβάσει σε μορφή pdf όλα τα δικαιολογητικά μου (πτυχό, μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες κλπ). Χρειάζεται κάποια επικύρωση το ECDL ή το πτυχίο Αγγλικών . Γνωρίζεις κάτι σχετικά ;
5. Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά. Νομίζω ότι ισχύει κι εδώ το ενιαίο μισθολόγιο με ό,τι επιδόματα προβλέπονται από τον νόμο. Απλά νομίζω πως στην ΑΑΔΕ ισχύει κι ένα επιπλέον ποσό βάσει του περιγράμματος της θέσης. Η προυπηρεσία, εξ' όσων γνωρίζω, λαμβάνεται υπ'όψιν μισθολογικά εφόσον έχει διανυθεί στο δημόσιο. Ναι και εγώ αναφερόμουνα με το πέρας 5ετίας .

MANOS2034
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 20, 2022 3:25 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό MANOS2034 » Πέμ Ιούλ 21, 2022 10:25 am

Ann έγραψε:
MANOS2034 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

ξεκίνησα το διάβασμα πριν 2 εβδομάδες . ΠΕ εφοριακών . Λόγω ιδιοσυγκρασίας πρώτα έλυσα τα θέματα του τελευταίου
διαγωνισμού 2018 για να καταλάβω την λογική . Δύο διαπιστώσεις έχω κάνει μέχρι στιγμής:
1. Στα δίκαια η αποστήθηση δεν θα βοηθήσει σε τίποτα . Απαιτείται κατανόηση , καλή μνήμη και κριτική ικανότητα .
2 .Στην λογιστική δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθέι κάποιος με τεράστιες ασκήσεις κλεισίματος , ισολογισμών κλπ .
Η λογική είναι : συγκεκριμένα mini case study , όπου ή το θυμάσαι ή όχι . Πολύ ελεγκτική και αρκετή κοστολόγηση .
Ακού γνώμες :

Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος βρεί τον χρόνο ας μου απαντήσει :
1. Ισχύει και εδώ αρνητική βαθμολογία ; (2 η σωστή και 0,5 η λάθος)
2.Οι εξετάσεις θα είναι σε μία μέρα ;
3.Πέρα από την αίτηση έχετε στείλει κάποιο δικαιολογητικό ή θα στείλουμε μετά τον διαγωνισμό ;
4.Για να θεωρείται κάποιος επιτυχών (όχι διοριστέος ) τι απόδοση πρέπει να επιτύχει ;
5.Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καθαρός μισθός εφοριακού ΠΕ με μεταπτυχιακό , έγγαμου με 2 παιδιά , μετά από 5ετή προϋπηρεσία ;


1. Το αν θα ισχύσει αρνητική βαθμολογία θα το μάθουμε όταν πάρουμε στα χέρια μας τα θέματα, άντε το νωρίτερο με την τελευταία ανακοίνωση που βγαίνει πριν την εξέταση και δίνει οδηγίες για το τι να έχουμε μαζί μας κλπ. Ο βαθμός κάθε ερώτησης έχει να κάνει με το σύνολο των ερωτήσεων κ η αρνητική βαθμολογία με το πλήθος των απαντήσεων (ως ποσοστό επί του βαθμού της ερώτησης.)
2.Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι σε 2 μέρες. Σε ότι γραπτό έχω δώσει ως τώρα είναι μαξ 2 μαθήματα τη μέρα.
3. Πριν την έκδοση των προσωρινών θα κληθούν υποψήφιοι υπερδιπλάσιοι των θέσεων να ενημερώσουν το μητρώο τους με επισυναψη δικαιολογητικών και εκ νέου επεξεργασία της αίτησης τους
4. Το ΦΕΚ αναφέρει ότι επιτυχόντες είναι όσοι πιάσουν 55% σε κάθε μάθημα και Μ.Ο. (σταθμικό μ.ο. μάλιστα, με συντελεστές βαρύτητας) 60%. Που σημαίνει ότι αν έχει κάποιος πχ 58 σε κάθε ένα μάθημα, πάλι κόβεται.
5. Αν ανατρέξεις σε παλαιότερες αναρτήσεις, υπάρχουν διορισμένοι που τα αναφέρουν.

Ακόμη, ως προς σχόλιο άλλου/ης συναδελφου που ανέφερε ότι αν δε γράψουν καλά/επιτύχουν πολλοί μπορεί να πέσουν οι βάσεις, αυτό δεν γίνεται. Οι κανονισμοί του διαγωνισμού υπάρχουν ήδη σε ΦΕΚ. Αν δεν γράψουν πολλοί καλά, το πολύ πολύ να μείνουν κενά θέσεων. Πράγμα που νομίζω δεν τους συμφέρει. Για αυτό και έχω την πεποίθηση ότι ίσως τα θέματα, εφόσον δίνουμε και νομικοί κ οικονομολόγοι μαζί, να μην είναι τρομερά δύσκολα, γιατί αλλιώς ενέχει ο κίνδυνος της παταγωδους αποτυχίας του ίδιου του διαγωνισμού.

Υ.Γ. ....πολύ κακώς ξεκίνησες από τα θέματα του 2018...καψ'τα!



Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Γιατί σκέφτεσαι έτσι για τα θέματα του '18 ?

MANOS2034
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 20, 2022 3:25 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό MANOS2034 » Πέμ Ιούλ 21, 2022 2:12 pm

dancer έγραψε:Καλησπέρα σας!

Είμαι διοριστέα της 1Γ/2017 και θα σας αποσαφηνίσω το τοπίο:

1. Η 1Γ/2017 ήταν ό,τι χειρότερο έχει υπάρξει σε διαγωνισμό!!! Το ότι δώσαμε μόνο λογιστική δεν σημαίνει ότι μπορούσαμε και να ανταπεξέλθουμε σε τέτοιας δυσκολίας θέματα… Όλα τα φροντιστήρια έπεσαν έξω, καθώς πρώτη φορά στα χρονικά έβαλαν τόσο τραβηγμένα θέματα. Έξω από τα εξεταστικά κέντρα οι μισοί έβριζαν κι οι άλλοι μισοί έκλαιγαν… Αποτέλεσμα; Όσοι πέρασαν τη βάση του 60 % διορίστηκαν!!! Οπότε μη μένετε σε νούμερα, όλα είναι σχετικά… Αν θυμάμαι καλά, δώσαμε 13.000 διοικητικοί/οικονομικοί για 180 περίπου θέσεις γενικής κατηγορίας και πέρασαν τη βάση του 60 περίπου 300… Ε, μέσα σε 2 χρόνια πήραν και τους επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους… Τα ποσοστά αυτά δείχνουν ότι άλλο το φαίνεσθαι και άλλο το είναι μιας προκήρυξης. Το ότι έχεις μόνο λογιστική δεν σου εγγυάται κανείς ότι η επιτροπή δεν θα ξεφτιλίσει τα θέματα!!! Ήθελαν μόνο τους καλύτερους και αυτό φάνηκε στο τρομερό επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων.

2. Γιατί τώρα και λογιστική και δίκαιο; Για να μην πηγαίνεις στον διευθυντή και ζητάς να πας δικαστικό επειδή είσαι δικηγόρος ή ελεγκτής επειδή είσαι λογιστής! Θα σε βάλει όπου έχει ανάγκη η υπηρεσία!!! Και επειδή θα εξεταστείς σκληρά και στα δυο μαθήματα, αν περάσεις δεν θα είσαι άσχετος σε κάποιο από τα δυο αντικείμενα.

3. Περάσαμε Ακαδημία εννιά μήνες. Το τι γκρίνια άκουγες, δεν περιγράφεται… Η θέση ήταν προσωποπαγής, οπότε η υπηρεσία δεν πλήρωσε έξοδα διαμονής και σίτισης. Πρώτος μισθός ήταν 736€ και ένα χρόνο μετά πήγε στα 815€, χωρίς δώρα και επιδόματα!!! Υπολογίστε…

4. Το καλοκαίρι ξεκίνησε το ειδικό μισθολόγιο, το οποίο όμως συνοδεύεται από υποχρεωτική ατομική αξιολόγηση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται… Και φτάσαμε κάπου στο 1.000αρικο, χωρίς δώρα και επιδόματα!!!

5. Το ότι η ΑΑΔΕ παίρνει παραπάνω ειναι μάλλον αστικός μύθος… Γνωστοί σε άλλα υπουργεία ειναι κάπου στο 1.000αρικο, λόγω προσωπικής διαφοράς κλπ…

6. Αρνητικά: Θα έλεγα ότι ειναι η μόνη που έχει διοικητή αντί για υπουργό, ειναι η μόνη που εφαρμόζει ατομική αξιολόγηση και στοχοθεσία, ειναι η μόνη που ζητάνε πράγματα «χθες»… Γενικά δεν θυμίζει και πολύ δημόσιο όπως το έχει ο μέσος Έλληνας στο μυαλό του…

7. Έχει και χειρότερο: πας εκεί με σοβαρή προϋπηρεσία ιδιωτικού τομέα και έχεις παλιούς να μην θέλουν να κάνουν τίποτα, να πρήζουν τον προϊστάμενο ότι οι νέοι πρέπει να κάνουν τη δουλειά κλπ… κοινώς, πας για καλύτερες εργασιακές συνθήκες και καταλήγεις να κανεις τον φαντάρο!!! Προσωπικά δεν έχω ξαναζήσει τέτοιες καταστάσεις, στον ιδιωτικό τομέα τέτοια άτομα δεν περνάνε ούτε απ´εξω. Εκεί δυστυχώς ευημερούν και φορτώνουν όλη τη δουλειά στους νέους.

8. Θετικά: το ωράριο! Είναι η πρώτη μου δουλειά που φεύγω στο οκτάωρο! Με επιφύλαξη ελεγκτές που κάθονται ως το βράδυ στους ελεγχους και εφορίες το τελευταίο τρίμηνο πριν το τέλος του ετους, που χτυπάνε καθημερινά 12ωρα!!!!

Αυτή ειναι η σύγχρονη πραγματικότητα στις υπηρεσίες… Αν είστε σύμφωνοι, τα ζυγίζετε και διαθέτετε χρόνο και χρήμα… Εγώ πάντως προειδοποίησα!!!

Καλό Πάσχα σε όλους!!!




Αναλυτικότατη σε όλα . Να ρωτήσω κάτι γιατί είπες ότι για πριν το 18 διοριστέους ισχύουν άλλα . Κάποιος εφοριακός με μεταπτυχακό που έχει προσληφθεί το 2009 -2012 , να έχει μια 10ετία προϋπηρεσία έγγαμος , μέχρι τι μισθό θα μπορούσε να φτάσει; ;Ώστε να δω τι προοπτική υπάρχει .

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Πέμ Ιούλ 21, 2022 2:24 pm

Ann έγραψε:
MANOS2034 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

ξεκίνησα το διάβασμα πριν 2 εβδομάδες . ΠΕ εφοριακών . Λόγω ιδιοσυγκρασίας πρώτα έλυσα τα θέματα του τελευταίου
διαγωνισμού 2018 για να καταλάβω την λογική . Δύο διαπιστώσεις έχω κάνει μέχρι στιγμής:
1. Στα δίκαια η αποστήθηση δεν θα βοηθήσει σε τίποτα . Απαιτείται κατανόηση , καλή μνήμη και κριτική ικανότητα .
2 .Στην λογιστική δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθέι κάποιος με τεράστιες ασκήσεις κλεισίματος , ισολογισμών κλπ .
Η λογική είναι : συγκεκριμένα mini case study , όπου ή το θυμάσαι ή όχι . Πολύ ελεγκτική και αρκετή κοστολόγηση .
Ακού γνώμες :

Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος βρεί τον χρόνο ας μου απαντήσει :
1. Ισχύει και εδώ αρνητική βαθμολογία ; (2 η σωστή και 0,5 η λάθος)
2.Οι εξετάσεις θα είναι σε μία μέρα ;
3.Πέρα από την αίτηση έχετε στείλει κάποιο δικαιολογητικό ή θα στείλουμε μετά τον διαγωνισμό ;
4.Για να θεωρείται κάποιος επιτυχών (όχι διοριστέος ) τι απόδοση πρέπει να επιτύχει ;
5.Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καθαρός μισθός εφοριακού ΠΕ με μεταπτυχιακό , έγγαμου με 2 παιδιά , μετά από 5ετή προϋπηρεσία ;


1. Το αν θα ισχύσει αρνητική βαθμολογία θα το μάθουμε όταν πάρουμε στα χέρια μας τα θέματα, άντε το νωρίτερο με την τελευταία ανακοίνωση που βγαίνει πριν την εξέταση και δίνει οδηγίες για το τι να έχουμε μαζί μας κλπ. Ο βαθμός κάθε ερώτησης έχει να κάνει με το σύνολο των ερωτήσεων κ η αρνητική βαθμολογία με το πλήθος των απαντήσεων (ως ποσοστό επί του βαθμού της ερώτησης.)
2.Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι σε 2 μέρες. Σε ότι γραπτό έχω δώσει ως τώρα είναι μαξ 2 μαθήματα τη μέρα.
3. Πριν την έκδοση των προσωρινών θα κληθούν υποψήφιοι υπερδιπλάσιοι των θέσεων να ενημερώσουν το μητρώο τους με επισυναψη δικαιολογητικών και εκ νέου επεξεργασία της αίτησης τους
4. Το ΦΕΚ αναφέρει ότι επιτυχόντες είναι όσοι πιάσουν 55% σε κάθε μάθημα και Μ.Ο. (σταθμικό μ.ο. μάλιστα, με συντελεστές βαρύτητας) 60%. Που σημαίνει ότι αν έχει κάποιος πχ 58 σε κάθε ένα μάθημα, πάλι κόβεται.
5. Αν ανατρέξεις σε παλαιότερες αναρτήσεις, υπάρχουν διορισμένοι που τα αναφέρουν.

Ακόμη, ως προς σχόλιο άλλου/ης συναδελφου που ανέφερε ότι αν δε γράψουν καλά/επιτύχουν πολλοί μπορεί να πέσουν οι βάσεις, αυτό δεν γίνεται. Οι κανονισμοί του διαγωνισμού υπάρχουν ήδη σε ΦΕΚ. Αν δεν γράψουν πολλοί καλά, το πολύ πολύ να μείνουν κενά θέσεων. Πράγμα που νομίζω δεν τους συμφέρει. Για αυτό και έχω την πεποίθηση ότι ίσως τα θέματα, εφόσον δίνουμε και νομικοί κ οικονομολόγοι μαζί, να μην είναι τρομερά δύσκολα, γιατί αλλιώς ενέχει ο κίνδυνος της παταγωδους αποτυχίας του ίδιου του διαγωνισμού.

Υ.Γ. ....πολύ κακώς ξεκίνησες από τα θέματα του 2018...καψ'τα!



Ακριβώς επειδή μπορεί να μείνουν πολλές θέσεις κενές αν βάλουν δύσκολα θέματα γι’αυτό το είπα! Προφανώς οτι δεν προβλέπεται σε ΦΕΚ δύσκολα να εφαρμοστεί στην πράξη απλά θα ευχόμουν να γίνει κάτι τέτοιο κατασταλτικά! αν θέλουν να λειτουργήσουν προληπτικά και να αποφύγουν μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να το σκεφτούν όταν επιλέγουν τα θέματα!

kostaskop
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2022 3:09 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό kostaskop » Πέμ Ιούλ 21, 2022 4:53 pm

Πάντως λαμβάνοντας υπόψη ότι στην 1Γ/2017 οι νομικάριοι έδωσαν μόνο δίκαιο και οι οικονομολόγοι μόνο λογιστική, τα θέματα δεν ήταν και τόσο υπερβολικά δύσκολα. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα τέτοιο επίπεδο δυσκολίας και να δίναμε μόνο ένα μάθημα. Τώρα μέσα σε ένα ΣΚ καλούμαστε να δώσουμε δύο μαθήματα με χιλιάδες σελίδες ύλη το καθένα. Απαράδεκτο κατ' εμέ. Μεταξύ δικαίου και λογιστικής δεν μεσολαβεί χρόνος, ούτε για μια σύντομη επανάληψη. Όσο εύκολα θέματα και να βάλουν, δίκαιο και λογιστική θα είναι ένας αχταρμάς στο μυαλό σου.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό titig » Σάβ Ιούλ 23, 2022 7:20 pm

Grigorisll έγραψε:o χρηστης GeorgePapadimas εγραψε στις Μάιος 25 2022

''Μετα από 2,5 χρονάκια θα δεις το 1000€, το οποίο το έπαιρνα μεσοσταθμικά ως υπάλληλος, με το 1/3 της εργασίας στο λογιστικό γραφείο. ''

''Αν είσαι απελπισμένος χωρίς καμία προοπτική και ψάχνεις κάποια γρήγορη διέξοδο στη ζωη σου τότε είναι η καλύτερη ευκαιρία.''

''ο μισθός στον ιδιωτικό τομέα με τα σημερινά δεδομένα είναι σίγουρα λίγο καλύτερος ώς υπάλληλος με εξαρτημένη σχέση εργασίας''

'' Αν ανοίξεις γραφείο αυτά τα λεφτά τα έχεις με το καλημέρα με 10-15 επαγγελματίες πελάτες και προοπτική να κάνεις λεφτά αν το τρέχεις με επαγγελματισμό.''

''Αν βαριέσαι τη ζωη σου και θες να χωθείς κάπου:
Απλα μην διαλέγεις ΑΑΔΕ. Βρές κάπου αλλού να χωθείς γιατι εδώ θα φας τρεξιμο, ποινολόγιο, και σουτ '

ΕΝΩ στις ' Ιουν 16, 2022 ο ιδιος χρηστης εγραψε

''Αδιαμφισβήτητα, μετά από 15 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και κάποια ως ιδιοκτήτης λογιστικού γραφείου, ο διορισμός είναι η καλύτερη επιλογή στην παρούσα συγκυρία. Πλην ελαχίστων που μπορεί να βγάζουν μηνιαίως άνω των 2000 και φαντάζομαι δεν έχουν και ανασφάλεια για το μέλλον.''

ισως κανω λάθος ..αλλα νομιζω υπαρχει μια αντιφαση στα λεγομενα των δύο αναρτήσεων :shock: :?

ΤΟ σχολιο το γραφώ για τους υποψηφίους που ματώνουν κυριολεκτίκα για να μπουν στην προκυρηξη και ειναι εαυλωτοι σε αρνητικα σχολια στο φορουμ .Μην επηρεάζεστε απο κανέναν ...


Κάποιο λάθος κάνατε και μπερδέψατε σχόλιο μου, με σχόλιο άλλου χρήστη!!!
Προσπάθησα ως νεοδιοριζόμενος του προηγούμενου διαγωνισμού να παραθέσω την εμπειρία μου και να διαφωτίσω υποψήφιους που τους απασχολεί το μισθολογικό κομμάτι, δίνοντας ακριβή ποσά σχετικά με την μισθοδοσία σύμφωνα με τα ισχύοντα του ειδικού μισθολογίου της ΑΑΔΕ. Δεν καταλαβαίνω πως με εμπλέξατε σε ανούσιες διαφωνίες, αν έχετε κάποια απορία ή αντίρρηση με τα όσα εγώ έγραψα πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

Iliana22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 6:41 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Iliana22 » Κυρ Αύγ 07, 2022 10:24 am

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν γίνεται να αλλάξω την περιοχή εξέτασης που επέλεξα στην αίτηση; Πρόκειται να μετακομίσω πολύ μακριά και δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Δευ Αύγ 08, 2022 9:15 am

Iliana22 έγραψε:Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν γίνεται να αλλάξω την περιοχή εξέτασης που επέλεξα στην αίτηση; Πρόκειται να μετακομίσω πολύ μακριά και δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω.

Δεν το γνωρίζω, αλλα θεωρώ πως το πιο σωστο ειναι να ρωτησεις στο ΑΣΕΠ. Ειναι οι μονοι που μπορουν να σου δωσουν εγκυρη πληροφορηση!!!

Antantant
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μαρ 11, 2022 11:55 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Antantant » Τρί Αύγ 23, 2022 10:01 am

Καλημέρα σε όλους.
Γνώριζει κάποιος κάτι νεότερο σχετικά με την ημερομηνία του διαγωνισμού? Ή αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να μεσολαβεί από την ανακοίνωση της ημερομηνίας μέχρι την διεξαγωγή του? Πχ 1 μήνας τουλάχιστον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Polyzos1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2022 7:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Polyzos1 » Τρί Αύγ 23, 2022 9:47 pm

Antantant έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Γνώριζει κάποιος κάτι νεότερο σχετικά με την ημερομηνία του διαγωνισμού? Ή αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να μεσολαβεί από την ανακοίνωση της ημερομηνίας μέχρι την διεξαγωγή του? Πχ 1 μήνας τουλάχιστον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Την προηγούμενη φορά η ανακοίνωση έγινε 40 ήμερες πριν.

Kostas92
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2022 11:47 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Kostas92 » Τρί Αύγ 23, 2022 10:30 pm

Antantant έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Γνώριζει κάποιος κάτι νεότερο σχετικά με την ημερομηνία του διαγωνισμού? Ή αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να μεσολαβεί από την ανακοίνωση της ημερομηνίας μέχρι την διεξαγωγή του? Πχ 1 μήνας τουλάχιστον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κατά 99% ο διαγωνισμος θα οριστεί για το ΣΚ 22-23 Οκτωβρίου, με την αίρεση των εκλογων

roko82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 29, 2021 2:36 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό roko82 » Κυρ Αύγ 28, 2022 12:48 pm

καλησπέρα παιδιά
για το δημοσιονομικό δίκαιο έχετε βρει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής ?

Polyzos1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2022 7:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Polyzos1 » Πέμ Σεπ 08, 2022 3:32 pm

Polyzos1 έγραψε:
Antantant έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Γνώριζει κάποιος κάτι νεότερο σχετικά με την ημερομηνία του διαγωνισμού? Ή αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να μεσολαβεί από την ανακοίνωση της ημερομηνίας μέχρι την διεξαγωγή του? Πχ 1 μήνας τουλάχιστον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Την προηγούμενη φορά η ανακοίνωση έγινε 40 ήμερες πριν.


Ανακοινώθηκε σήμερα 22 - 23/10


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες