ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vs2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 3:26 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vs2020 » Δευ Ιούλ 19, 2021 2:13 pm

AggelosKon έγραψε:
vs2020 έγραψε:Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το γνώριζα αυτό. Ο υπάλληλος μου είχε πει απλά ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα λήξης για τους 9 μήνες, αλλά δεν μου ανέφερε κάποιο συγκεκριμένο όριο. Σχετικά με τον νόμο που ανέφερες και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, αναφέρονται τα εξής που μας αφορούν:

στο άρθρο 24.5: Οι οριστικοί πίνακες διοριστέων/προσληπτέων δημοσιεύονται στο Τεύχος Τρίτο (Γ΄) της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, αναρτώνται στο πρόγραμμα «Διαύγεια» και στον διαδικτυακό τόπο του Α.Σ.Ε.Π. Τόσο αυτοί όσο και οι οριστικοί πίνακες κατάταξης ισχύουν μέχρι τη δημοσίευση των οριστικών πινάκων του επόμενου διαγωνισμού για τους ίδιους κλάδους και ειδικότητες και, σε κάθε περίπτωση, όχι για διάστημα πέραν των τριών (3) ετών.

στο άρθρο 25.7: Η πλήρωση θέσεων μόνιμου προσωπικού και προσωπικού με σύμβαση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου των υπηρεσιών και των νομικών προσώπων της παρ. 1 του άρθρου 2 με έναν από τους τρόπους που ορίζονται στο άρθρο 7 είναι δυνατό να πραγματοποιείται μετά από αίτημα του φορέα, χωρίς νέα προκήρυξη, από πίνακα επιλαχόντων προηγούμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π., υπό την προϋπόθεση ότι οι νέες προς κάλυψη θέσεις αφορούν σε όμοιους κλάδους - ειδικότητες και πρόσθετα προσόντα και ότι έχει υποβληθεί αίτημα για έγκριση προς την Επιτροπή της υπ’ αρ. 33/2006 Πράξης Υπουργικού Συμβουλίου (Α΄ 280), πριν παρέλθουν είκοσι τέσσερις (24) μήνες από τη δημοσίευση των αντίστοιχων πινάκων διοριστέων/προσληπτέων στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με την επιφύλαξη του άρθρου 11 του ν. 3833/2010 (Α΄ 40). Ειδικότερα για την κάλυψη θέσεων των δικαστηρίων της Χώρας ή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων, υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις, το αίτημα για έγκριση προς την Επιτροπή της υπ’ αρ. 33/2006 Πράξης Υπουργικού Συμβουλίου δύναται να υποβληθεί εντός τριών (3) ετών από τη δημοσίευση των αντίστοιχων πινάκων διοριστέων στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με την επιφύλαξη του άρθρου 11 του ν. 3833/2010 (Α΄ 40).

Οπότε αν υπάρξουν ανάγκες ελπίζουμε να ξαναχρησιμοποιηθούν αυτοί οι πίνακες.


Άρα επειδή είναι και αργά και το μυαλό μου αυτή τη στιγμή δεν είναι στην καλύτερη φάση του, για το συγκεκριμένο διαγωνισμό, τι ισχύει; 2 χρόνια έχει ισχύ η λίστα ή 3; Και από πότε ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει αυτό. Δεν ξέρω αν εννοεί ότι οι πίνακες μπορεί να ισχύουν μέχρι 3 χρόνια αλλά η τράπεζα θα μπορεί να υποβάλλει αιτήματα για επιλαχόντες μέχρι 2 χρόνια. Η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε τον Αύγουστο του 2020.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 7:24 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Παρ Ιούλ 23, 2021 6:20 pm

Καλησπέρα!

Εκδόθηκαν χθες τα προσωρινά αποτελέσματα για τα επιπλέον 10 άτομα. Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες και εύχομαι πολύ σύντομα να έχετε και τα οριστικά! Πάντως, φαίνεται να κινείται γρήγορα η διαδικασία...

AggelosKon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 8:15 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό AggelosKon » Κυρ Ιούλ 25, 2021 6:33 pm

vaio25 έγραψε:Καλησπέρα!

Εκδόθηκαν χθες τα προσωρινά αποτελέσματα για τα επιπλέον 10 άτομα. Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες και εύχομαι πολύ σύντομα να έχετε και τα οριστικά! Πάντως, φαίνεται να κινείται γρήγορα η διαδικασία...


Όντως, η χρονική διαφορά μεταξύ της ανακοίνωσης της πρόληψης 10 ακόμα ατόμων και της προσωρινής λίστας ήταν εντυπωσιακά μικρή.
Το ακόμα πιο εντυπωσιακό, για όποιον το πρόσεξε, είναι το πόσες προσαυξήσεις από προϋπηρεσίες ακυρώθηκαν, και άτομα που φαινομενικά ήταν στο τσακ για πρόληψη, έπεσαν πολλές θέσεις παρακάτω, δίνοντας τη θέση τους σε άτομα που είχαν μακρινή ή και απίθανη την πρόσληψή τους.. Εύχομαι το καλύτερο για όλους μας, αλλά πραγματικά έγινε σφαγή σε αυτό το κομμάτι...

saveapenguin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2020 10:03 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό saveapenguin » Δευ Ιούλ 26, 2021 8:14 pm

Συγχαρητήρια και σε αυτά τα 10 παιδιά!

Για πείτε τι πιστεύετε, λέτε να υπάρχουν πιθανότητες να πάρουν κι άλλους;

AggelosKon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 8:15 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό AggelosKon » Τρί Ιούλ 27, 2021 12:40 am

saveapenguin έγραψε:Συγχαρητήρια και σε αυτά τα 10 παιδιά!

Για πείτε τι πιστεύετε, λέτε να υπάρχουν πιθανότητες να πάρουν κι άλλους;


Χωρίς να έχω καμία πληροφόρηση, το ένστικτό μου λεει πως ναι... αλλά από τη νέα χρονιά πάλι... Ας είναι άλλη μια 30άδα τουλάχιστον... Αν κάποιος διοριστέος έχει ακούσει κάτι, έστω και ράδιο αρβύλα, ας μας πει..

vs2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 3:26 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vs2020 » Πέμ Ιούλ 29, 2021 2:46 pm

Καλησπέρα!
Σχετικά με τα χρονικά περιθώρια του διαγωνισμού που αναφέραμε, υπάρχει άλλο ένα παράδειγμα. Στην 8Κ/2017 τα οριστικά αποτελέσματα της κατηγορίας ΔΕ εκδόθηκαν στις 17/4/2019. Στις 14/12/2020 ζήτησαν άλλους 100 επιλαχόντες και στις 23/7/2021 άλλους 30 χωρίς νέα προκήρυξη και χωρίς υποβολή νέας αίτησης. Δεν ξέρω αν μπορούμε να συμπεράνουμε κάτι για τα χρονικά περιθώρια ή αν υπάρχει διαφορά με το δικό μας διαγωνισμό που είναι γραπτός, πάντως η διαδικασία συνεχίζεται και πέραν των 2 ετών σε αυτήν την περίπτωση.

papakosp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 4:18 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό papakosp » Τετ Αύγ 11, 2021 8:43 am

Καλημέρα σε όλες και όλους! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όσους διοριστήκατε και να μην έχετε κανένα παράπονο στις θέσεις εργασίας σας. Να ρωτήσω και εγώ κάτι.. Έχουμε καθόλου ενημέρωση για εκείνη την προκήρυξη ΕΕΠ που αναφέρθηκε παλαιότερα ότι θα βγει;

vs2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 3:26 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vs2020 » Κυρ Σεπ 12, 2021 7:23 pm

papakosp έγραψε:Καλημέρα σε όλες και όλους! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όσους διοριστήκατε και να μην έχετε κανένα παράπονο στις θέσεις εργασίας σας. Να ρωτήσω και εγώ κάτι.. Έχουμε καθόλου ενημέρωση για εκείνη την προκήρυξη ΕΕΠ που αναφέρθηκε παλαιότερα ότι θα βγει;

Βγήκε η προκήρυξη 37 ατόμων ΕΕΠ, μπορείτε να δείτε τις ειδικότητες στο site της Τράπεζας. Επίσης, διάβασα σε ένα άρθρο ότι ετοιμάζεται προκήρυξη για 50 άτομα (23 στο Εθνικό Τυπογραφείο και 27 στην ΤτΕ) γραφίστες και διοικητικούς, δεν αναφερόταν ακριβώς η κατανομή.

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Δευ Σεπ 13, 2021 11:48 am

Καλημέρα!
Η νέα προκήρυξη αφορά ειδικό επιστημονικό προσωπικό. Φαντάζομαι θα καλύψουν άλλες θέσεις από αυτές της 1Γ/2019.
Αναρτήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ η αναπλήρωση ενός ακόμη υποψηφίου.
Έχετε ακούσει κάτι, όσοι έχετε διοριστεί, για πιθανή πρόσληψη άλλων ατόμων από τη λίστα?

AggelosKon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 8:15 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό AggelosKon » Δευ Σεπ 13, 2021 6:57 pm

ntinak έγραψε:Καλημέρα!
Η νέα προκήρυξη αφορά ειδικό επιστημονικό προσωπικό. Φαντάζομαι θα καλύψουν άλλες θέσεις από αυτές της 1Γ/2019.
Αναρτήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ η αναπλήρωση ενός ακόμη υποψηφίου.
Έχετε ακούσει κάτι, όσοι έχετε διοριστεί, για πιθανή πρόσληψη άλλων ατόμων από τη λίστα?


Καλησπέρα/Καλημέρα κι από μένα,
Μπορείς να μου στείλεις την απόφαση με το όνομα του επιλαχόντα; Είμαι πλέον τόσο κοντά που στην επόμενη 20άδα (ίσως και 10άδα) είμαι μέσα... Θέλω να τον "σβήσω" από πάνω μου :P

Επίσης, πιστεύετε (πέρα από το αν ακούσατε κάτι) πως θα πάρουν κι άλλους..; Δυστυχώς, η φθίνουσα πορεία των επιλαχόντων δείχνει μια απροθυμία για περαιτέρω προσλήψεις. Από την άλλη, μετά απο 13-14 χρόνια κενό στις προσλήψεις λογιστικού-ταμειακού, και με το κόστος των διαγωνισμών να είναι μεγάλο, είναι ευκαιρία για την τράπεζα να πάρει λίγους παραπάνω να έχει να πορεύεται :P Σίγουρα το συντριπτικό ποσοστό των διοριστέων και κοντινών στο διορισμο επιλαχόντων είναι τουλαχιστον πτυχιούχοι, συνεπώς δύσκολο να μην αξιοποιηθούν και σε άλλα πόστα μελλοντικα.

Μακάρι οι 90 διοριστέοι να είναι ακόμα που και που ενεργοί στο φόρουμ και να μας πουν νέα τους και το προαίσθημά τους πάνω σε αυτό το κομμάτι.

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τρί Σεπ 14, 2021 10:32 am

AggelosKon έγραψε:
ntinak έγραψε:Καλημέρα!
Η νέα προκήρυξη αφορά ειδικό επιστημονικό προσωπικό. Φαντάζομαι θα καλύψουν άλλες θέσεις από αυτές της 1Γ/2019.
Αναρτήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ η αναπλήρωση ενός ακόμη υποψηφίου.
Έχετε ακούσει κάτι, όσοι έχετε διοριστεί, για πιθανή πρόσληψη άλλων ατόμων από τη λίστα?


Καλησπέρα/Καλημέρα κι από μένα,
Μπορείς να μου στείλεις την απόφαση με το όνομα του επιλαχόντα; Είμαι πλέον τόσο κοντά που στην επόμενη 20άδα (ίσως και 10άδα) είμαι μέσα... Θέλω να τον "σβήσω" από πάνω μου :P

Επίσης, πιστεύετε (πέρα από το αν ακούσατε κάτι) πως θα πάρουν κι άλλους..; Δυστυχώς, η φθίνουσα πορεία των επιλαχόντων δείχνει μια απροθυμία για περαιτέρω προσλήψεις. Από την άλλη, μετά απο 13-14 χρόνια κενό στις προσλήψεις λογιστικού-ταμειακού, και με το κόστος των διαγωνισμών να είναι μεγάλο, είναι ευκαιρία για την τράπεζα να πάρει λίγους παραπάνω να έχει να πορεύεται :P Σίγουρα το συντριπτικό ποσοστό των διοριστέων και κοντινών στο διορισμο επιλαχόντων είναι τουλαχιστον πτυχιούχοι, συνεπώς δύσκολο να μην αξιοποιηθούν και σε άλλα πόστα μελλοντικα.

Μακάρι οι 90 διοριστέοι να είναι ακόμα που και που ενεργοί στο φόρουμ και να μας πουν νέα τους και το προαίσθημά τους πάνω σε αυτό το κομμάτι.



Καλημέρα!
Και εγώ είμαι σε ανάλογη κατάσταση. Θα βρεις την απόφαση με ΑΔΑ: 6Π5Ν6Η6-ΘΨΠ, 08/09/2021!
H αλήθεια είναι ότι αρχίζω να χάνω τις ελπίδες μου για πρόσληψη και άλλων επιλαχόντων και λόγω της προκήρυξης ειδικού επιστημονικού προσωπικού και της αυτής που αναμένεται να προκηρυχθεί μέσω ΑΣΕΠ για την πλήρωση 27 θέσεων ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ.

vs2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 3:26 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vs2020 » Σάβ Οκτ 09, 2021 8:10 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Βγήκε χθες προκήρυξη για 59 άτομα ΕΕΠ με παρόμοιες ειδικότητες και κριτήρια με αυτήν των 37 ατόμων. Υπάρχει κάποιος από τους διοριστέους που μπορεί να μας πει με ποια λογική εκδόθηκε νέα προκήρυξη για περισσότερα άτομα ενώ πριν λίγες ημέρες έληξε η προθεσμία για τις αιτήσεις των 37? Υπάρχει έλλειψη προσωπικού σε αυτές τις ειδικότητες και με την ίδια λογική αν υπάρχει έλλειψη και για τη δική μας ειδικότητα θα χρησιμοποιηθούν επιλαχόντες από τη λίστα ή δεν υπάρχει πρόθεση να ξανακαλέσουν επιλαχόντες?
Επίσης, ακούγεται ότι από το Σεπτέμβριο του 2022 θα διεξάγεται πανελλήνιος γραπτός διαγωνισμός μέσω του ΑΣΕΠ για θέσεις σε όλους τους τομείς του δημοσίου. Αν ισχύει και για θέσεις στην ΤτΕ, τότε μήπως οι επόμενες ανάγκες για προσωπικό της ειδικότητάς μας θα καλυφθούν από εκείνο το διαγωνισμό και η δική μας λίστα θα χρησιμοποιηθεί μόνο αν προκύψει κάτι επείγον μέχρι τότε?
(Είναι πολλές οι ερωτήσεις, αν κάποιος έχει ακούσει κάτι σχετικά με αυτά τα θέματα ας ενημερώσει)

AggelosKon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 8:15 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό AggelosKon » Τετ Νοέμ 24, 2021 1:15 pm

Καλησπέρα ρε παιδιά... βλέπω το φόρουμ νεκρό και απογοητεύομαι... Πείτε κανένα νέο, τι κάνετε, πώς τα περνάτε; :D Πώς κυλάει η ζωή σας; Τι λέτε, υπάρχει ελπίδα για μας που μείναμε να κοιτάμε την πηγή και δεν ήπιαμε νερό; Μιλήστε, διοριστέοι και μη, ακόμα κι αυτοί οι ελάχιστοι που παραιτηθήκατε γιατί βρέθηκε κάτι που θέλατε περισσότερο. Πείτε μας τις εμπειρίες σας, ό,τι μπορείτε να μοιραστείτε.

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τετ Νοέμ 24, 2021 5:17 pm

Kαλησπέρα! Όντως καμία κινητικότητα στο φόρουμ
Άκουσα ότι οι 10 τελευταίοι επιλαχόντες έχουν ξεκινήσει …
Όντως, αν υπάρχει οποιαδήποτε πληροφορία για προσλήψεις επιπλέον επιλαχόντων ή αναπληρώσεις, ενημερώστε και εμάς!

vs2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 3:26 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vs2020 » Πέμ Νοέμ 25, 2021 2:06 pm

Καλησπέρα! Έχω ένα νέο σχετικό με το πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που ανέφερα, σύμφωνα με το οποίο είναι πιθανό και ελπίζουμε να αφορά και εμάς. Στο άρθρο έγραφε ότι σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του site ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί το φθινόπωρο του 2022 και θα αφορά 1000-1700 μόνιμες θέσεις. Και αυτό γιατί οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι πολλές από τις θέσεις που έχουν ζητήσει φορείς του Δημοσίου θα καλυφθούν από επιλαχόντες παλαιότερων προκηρύξεων.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες