ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alzia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό alzia » Τετ Σεπ 16, 2020 7:28 pm

stavroulakaranik έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Εμένα δε με έχουν καλέσει καθόλου. Ούτε για να με ρωτήσουν ποτέ είμαι διαθέσιμη. Και τα δικαιολογητικά μου έχει 20 μέρες που τα κατέθεσα. Υπάρχει κανένας άλλος που δεν του έχουν τηλεφωνήσει;ξερεται μήπως γιατί;

Καλησπέρα κι από εμένα! Κι εγώ έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά εδώ και πολλές ημέρες αλλά δεν έχουν επικοινωνήσει ακόμη μαζί μου.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Τετ Σεπ 16, 2020 7:31 pm

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, παιδιά. Καλή αρχή να έχετε! Όλους με email σας ενημέρωσαν;
Ελπίζω να μην αργήσει πολύ το επόμενο group καθώς προσωπικά "έχασα" το πρώτο group για μερικές ημέρες.

stavroulakaranik,
Επειδή κι εγώ πριν περίπου 20 ημέρες κατέθεσα δικαιολογητικά και με κάλεσαν την προηγούμενη βδομάδα μαζί με τους υπόλοιπους για να με ρωτήσουν πότε μπορώ να πάω, μήπως να τους πάρεις εσύ να τους ρωτήσεις; Λογικά το επόμενο group θα είναι κανένα διβδόμαδο από το πρώτο, οπότε σου προτείνω να ρωτήσεις ώστε αν σε ενδιαφέρει να ενταχθείς κι εσύ εκεί...

Petrip
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Petrip » Τετ Σεπ 16, 2020 9:50 pm

Και εγώ απο 28/9 έστειλα πως είμαι διαθέσιμη ελπίζω λοιπόν να μην αργήσει το επόμενο γκρουπ. Ελπίζω να έχουμε λιγότερες μέρες διαφορά και όχι δυο εβδομάδες. Αν δεν αργήσουν με τις επόμενες προσλήψεις σύντομα θα λάβουμε και εμείς mail!

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Παρ Σεπ 18, 2020 10:50 pm

Καλησπέρα!

Είχατε μήπως κάτι νεότερο όσοι έχετε καταθέσει δικαιολογητικά αλλά δε σας είχαν καλέσει να σας ρωτήσουν ημερομηνία που θα είστε διαθέσιμοι; Μήπως πήρατε εσείς να ρωτήσετε; Μήπως σας είπαν έστω στο περίπου πότε θα κληθεί το επόμενο group για πρόσληψη;

Σας ευχαριστώ πολύ!

nikosbou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nikosbou » Τρί Σεπ 22, 2020 10:40 am

Καλημέρα σε όλους. Μόλις κατέθεσα στην τράπεζα όλα τα δικαιολογητικά μου. Ρώτησα την υπεύθυνη που με εξυπηρέτησε ποτέ προβλέπουν να γίνει η πρόσληψη αλλά δε μου έδωσε απάντηση. Ελπίζω να μη φοβούνται ενδεχόμενο lockdown και η δεύτερη φουρνιά καθυστερήσουμε πολύ.

stavroulakaranik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stavroulakaranik » Τρί Σεπ 22, 2020 4:04 pm

Καλησπέρα.υπαρχει κανένας που να έχει καταθέσει πολύ καιρό τα χαρτιά του και να μην τον έχουν κάλεσει; κάλεσε κανένας στο γραφείο ανθρώπινου δυναμικού για κανένα νεότερο;Εσείς που ξεκινάτε αυτή την εβδομάδα αν μπορείτε να μας ενημερώσετε που σας τοποθέτησαν και αν σας πούνε ποτέ θα μας πάρουν εμάς τους επόμενους.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Τετ Σεπ 23, 2020 8:08 pm

Καλησπέρα!
Κάλεσα σήμερα στο Ανθρώπινο Δυναμικό και μου είπαν ότι δεν έχει μαζευτεί ικανός αριθμός για να προχωρήσουν σε επόμενο group πρόσληψης. Έτσι, δεν ήξερε η υπάλληλος που μίλησα να μου πει κάποια ημερομηνία. Με δεδομένο αυτό αλλά και ότι όπως λέτε κάποιοι δε σας έχουν καλέσει καν για να σας ρωτήσουν πότε είστε διαθέσιμοι, θα πρότεινα να πάρετε οι ίδιοι ένα τηλ και να ρωτήσετε αν προχωράει η διαδικασία με το φάκελό σας ή αν υπάρχει κάποιο θέμα. Το λέω αυτό γιατί θα πρέπει να προηγηθεί η επικοινωνία μαζί σας και μετά να φτιάξουν κάποιο group. Και είναι όντως περίεργο να μην έχουν ελεγχθεί τα δικαιολογητικά σας ένα μήνα σχεδόν αφού τα καταθέσατε. Ενδεχομένως, μέσα στα πολλά δικαιολογητικά και τους φακέλους, να έχουν "μπερδευτεί" για κάποιους επιτυχόντες και να μην έχουν "συνειδητοποιήσει" ότι έχουν κατατεθεί όλα τους τα δικαιολογητικά.
Ελπίζω κι εγώ να μη μας καθυστερήσουν πολύ!

Καλή αρχή στα παιδιά που ξεκινούν αύριο! Κάθε πληροφορία που μπορούν να μας δώσουν, μετά την ανάληψη των καθηκόντων τους, είναι ευπρόσδεκτη!

Deilo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Deilo » Παρ Σεπ 25, 2020 1:10 pm

Γεια σας παιδιά! Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες και υπομονή σε όσους περιμένουν!
Στις 24/9 κάλεσαν συνολικά 23 άτομα πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι τα γκρουπ πρόσληψης θα είναι τρία. Λόγω Covid μας είχαν χωρίσει σε 3 διαφορετικές αίθουσες οπότε δεν γνωριστήκαμε με όλους τους συναδέλφους. Υπογράψαμε τη σύμβαση εργασίας και κάποια άλλα έγγραφα και δώσαμε τον όρκο. Στη συνέχεια μας ανακοίνωσαν την Διεύθυνση στην οποία αποφασίστηκε ότι θα ανήκουμε(πχ ταμείων, τεχνικής υποστήριξης κλπ). Οι Διευθύνσεις είναι καμιά εικοσαριά αλλά δεν γνωρίζω αν η θέση μας εντάσσεται σε όλες αυτές! Φωτογραφηθήκαμε για να μας εκδώσουν την κάρτα εισόδου στην Τράπεζα. Τέλος, γνωριστήκαμε με τον Διευθυντή, Υποδιευθυντές, Προϊσταμένους κλπ ανάλογα πάντα με τη Διεύθυνση στην οποία μας ανέθεσαν.
Την πρώτη εβδομάδα δεν θα έχουμε καθήκοντα αλλά θα πρέπει να ακολουθούμε κανονικά το ωράριο. (Δευ-Πεμ 7.45 έως 15.15 και Παρ 7.45 έως 14.45). Μετά την πρώτη εβδομάδα θα αρχίσει και η όποια εκπαίδευση θα έχει ο καθένας.
Αν σε κάποια άλλη Διεύθυνση ισχύει κάτι διαφορετικό ευχαρίστως οι συνάδελφοι να με διορθώσουν.
Δυστυχώς στις ερωτήσεις μας για το πότε θα κληθούν τα επόμενα γκρουπ αλλά και για το αν υπήρξε κάποια άρνηση θέσης δεν πήραμε κάποια απάντηση. :( Ελπίζω να λάβετε σύντομα κάποια ενημέρωση!

stavroulakaranik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stavroulakaranik » Παρ Σεπ 25, 2020 3:41 pm

Καλησπέρα! Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες! είναι πολύ χρήσιμες! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν γνωρίζετε αν και οι 23 θα δουλεύετε στο κεντρικό κατάστημα η κάποιοι θα δουλέψουν και στο Νομισματοκοπείο;επίσης σας είπαν πόσο θα διαρκέσει η εκπαίδευση;και τέλος η σύμβαση εργασίας που υπογράψατε αναφέρει τίποτα για δέσμευση για κάποια χρόνια για να παραμείνεις στην Αθήνα; υπάρχει η διετής δοκιμαστική περίοδος που λέγανε;

Deilo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Deilo » Παρ Σεπ 25, 2020 6:30 pm

Γεια και πάλι!
Θα εργαστούν κάποια άτομα και στο Νομισματοκοπείο. Για παράδειγμα υπήρξε συνάδελφος που επιλέχθηκε για το ΙΕΤΑ (Ίδρυμα Εκτύπωσης Τραπεζογραμματίων και Αξιών) οπότε όντως θα εργαστεί στο Νομισματοκοπείο. Δηλαδή εξαρτάται από το αν η Διεύθυνση που σε επέλεξαν στεγάζεται στο κέντρο ή στο Χολαργό.
Δεν μας ανέφεραν πόσο θα διαρκέσει η εκπαίδευση και φαντάζομαι ότι θα διαφέρει από Διεύθυνση σε Διεύθυνση. Δηλαδή αν σε μια Διεύθυνση πήραν ένα άτομο μόνο θα πει ότι είχαν μια ορισμένη έλλειψη θέσης και ίσως το εκπαιδεύσουν πιο άμεσα για τη θέση αυτή. Αν σε κάποια άλλη Διεύθυνση πήγαν πιο πολλά άτομα ίσως χρειάζεται επιπλέον χρόνος να δουν ποιο άτομο θα πάει πού. Πάντως μην φανταστείτε ότι κι εμάς μας λένε τα πάντα. Οι πληροφορίες που έχουμε είναι αρκετά αόριστες.
Για τη σύμβαση εργασίας τώρα ,γράφει "διορισθήκατε προσωρινά" "με το βαθμό του Δόκιμου". Στην ορκομωσία μας εξήγησαν ότι αυτό το "προσωρινά" δεν πρέπει να μας ανησυχεί. Η δόκιμη περίοδος διαρκεί 2 χρόνια. Στο τέλος των 2 ετών παρακολουθούμε ένα σεμινάριο, υπάρχει και κάποιο είδος εξέτασης και στη συνέχεια προαγόμαστε στη μονιμότητα.
Τέλος για την εργασία ή όχι στην Αθήνα, έχω καταλάβει ότι οι βασικές ανάγκες για άτομα είναι όντως στο Κέντρο και στο Χολαργό. Ωστόσο δεν αναφέρεται στη σύμβαση κάτι για δέσμευση παραμονής στην Αθήνα. Επίσης δεν εξέφρασε κάποιος επιθυμία για μετακίνηση εκτός Αθηνών και δεν ξέρω τη στάση της Τράπεζας σε κάποια τέτοια επιθυμία.

sanmartean84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sanmartean84 » Σάβ Σεπ 26, 2020 2:35 am

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πληροφορίες που μας δίνουν και θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω το έξης. Όσοι εργαζόσασταν σε άλλη δουλεία, και παραιτηθήκατε για να πάτε στη Τράπεζα της Ελλάδας, βγάλατε στο μεσοδιάστημα κάρτα ανεργίας, ή δεν χρειάζεται κάρτα ανεργίας για την πρόσληψη;

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Σάβ Σεπ 26, 2020 4:18 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Είναι ιδιαίτερα χρήσιμες. Δεν υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάρτα ανεργίας για να προχωρήσουν στην πρόσληψη. Θα μας το έλεγαν, αν απαιτείτο. Γιατί να θέλουν κάτι τέτοιο;

Αυτό που μου ήρθε στο μυαλό και θα ήθελα να ρωτήσω, όσους ήδη εργάζεστε εκεί, είναι αν υπάρχει κάποιο dress code (π.χ. πουκάμισο/γραβάτα οι άντρες). Μη σας φανεί αστεία ερώτηση, το έχω πραγματικά απορία. :P

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Σάβ Σεπ 26, 2020 4:58 pm

sanmartean84 έγραψε:Καλησπέρα!Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πληροφορίες που μας δίνουν και θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω το έξης. Όσοι εργαζόσασταν σε άλλη δουλεία, και παραιτηθήκατε για να πάτε στη Τράπεζα της Ελλάδας, βγάλατε στο μεσοδιάστημα κάρτα ανεργίας, ή δεν χρειάζεται κάρτα ανεργίας για την πρόσληψη;

Καλησπέρα!

Όχι, δεν χρειάζεται να βγάλεις κάρτα ανεργίας για την πρόσληψη. Μάλιστα επειδή αναρωτιόμουν το ίδιο ακριβώς πράγμα, πριν την πρόσληψη είχα πάρει τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ και μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη μη έκδοση κάρτας ανεργίας. Η κάρτα είναι απλά για να έχεις τα δικαιώματα και τα προνόμια του ανέργου, σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωτική για πρόσληψη. Το μόνο που χρειάζεται είναι την ημέρα που θα ορκιστείς στην ΤτΕ να έχεις ήδη παραιτηθεί ή γενικά να μην εργάζεσαι σε κάποια άλλη εργασία.

Όσον αφορά τις πληροφορίες από τη δική μας ορκωμοσία, ο Deilo τα κάλυψε όλα αναλυτικότατα και ακριβέστατα! Το μόνο που έχω να προσθέσω εγώ είναι ότι δε λάβαμε απάντηση ούτε για το εάν θα πάρουν επιπλέον επιλαχόντες από τους πίνακες κατάταξης, καθώς όπως μας είπαν ούτε γνωρίζουν εάν θα συμβεί κάτι τέτοιο μελλοντικά ούτε έχει παρθεί κάποια απόφαση επί τούτου.

Καλή συνέχεια σε όλους και με το καλό η ορκωμοσία των υπολοίπων!

Blacky1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Blacky1 » Σάβ Σεπ 26, 2020 6:28 pm

Epanouir έγραψε:
Όσον αφορά τις πληροφορίες από τη δική μας ορκωμοσία, ο Deilo τα κάλυψε όλα αναλυτικότατα και ακριβέστατα! Το μόνο που έχω να προσθέσω εγώ είναι ότι δε λάβαμε απάντηση ούτε για το εάν θα πάρουν επιπλέον επιλαχόντες από τους πίνακες κατάταξης, καθώς όπως μας είπαν ούτε γνωρίζουν εάν θα συμβεί κάτι τέτοιο μελλοντικά ούτε έχει παρθεί κάποια απόφαση επί τούτου.

Epanouir σε ευχαριστώ πάρα πολύ που παρόλη τη ''φούρια'' σας με την έναρξη στην τράπεζα μπήκες στη διαδικασία να ρωτήσεις για επιπλέον προσλήψεις για να το γράψεις εδώ. Το εκτιμώ πάρα πολύ φίλε. Επίσης αν μάθεις/μάθετε κάτι για κάποιον/κάποιους που αρνηθεί τη θέση από γενική σειρά (ακραίο σενάριο το ξέρω!), feel free to let us know! Καλή αρχή!

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Κυρ Σεπ 27, 2020 12:04 am

Blacky1 έγραψε:
Epanouir έγραψε:

Epanouir σε ευχαριστώ πάρα πολύ που παρόλη τη ''φούρια'' σας με την έναρξη στην τράπεζα μπήκες στη διαδικασία να ρωτήσεις για επιπλέον προσλήψεις για να το γράψεις εδώ. Το εκτιμώ πάρα πολύ φίλε. Επίσης αν μάθεις/μάθετε κάτι για κάποιον/κάποιους που αρνηθεί τη θέση από γενική σειρά (ακραίο σενάριο το ξέρω!), feel free to let us know! Καλή αρχή!

Δεν κάνει τίποτα! Αν μάθουμε κάτι άλλο στο μέλλον, εννοείται θα ενημερώσουμε. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε όλους με ό,τι κι αν κάνετε!

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες