Αποτελέσματα 13Κ/2021

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Σάβ Μάιος 06, 2023 12:15 pm

support123 έγραψε:
LIZA7 έγραψε:
support123 έγραψε:
Καλημέρα,

Σωστά έτσι είναι. Τα μόρια μου είναι σωστά. Είναι αυτά που πρέπει να είναι, απλώς εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως επειδή η θέση ήταν ειδική κατηγορία, αν εκεί έχω βάλει τα σωστά δικαιολογητικά. Από το Ασεπ μου είπαν πως εφόσον είμαι στους πίνακες της ειδικής κατηγορίας είναι σωστά.



καλησπέρα
από την στιγμή που είσαι στους πίνακες ειδικής κατηγορίας ,σημαίνει ότι έχεις καταθέσει κάποιο χαρτί που αποδυκνείει την ειδική κατηγορία και γιαυτο σε κατέταξαν εκεί.
αλλα όπως έιπε και ο gery πιο πάνω, θα ξανακοιτάξουν όλα τα χαρτία (όταν έρθει η ώρα της αναπλήρωσης) προκειμένου να διασταυρώσουν/επιβεβαιώσουν , τα μόρια που προκύπτουν από τα χαρτιά αυτά.( δεν ελέγχουν την γνησιότητα των εγγράφων αλλά τα μόρια που προκύπτουν από τα χαρτιά που καταθέσαμε βάση αυτών που ζητούσε η προκύρηξη).
θεωρώ ότι δεν έχεις να φοβάσαι κάτι (ουτε εσύ ούτε εγώ :wink: )


Σε ευχαριστώ πολύ, απλώς αγχώνομαι γιατί ποτέ δε ξέρεις. Σήμερα, κοιτώντας τα δικαιολογητικά που υπέβαλα για την ειδική κατηγορία (ήθελε ΥΔ από όλα τα συγγενικά πρόσωπα ότι δεν έχουν ασκήσει το δικαίωμα και ότι παραιτούνται από αυτό) διαπίστωσα πως ζητούσε και από εμένα ΥΔ που να δηλώνω πως δεν διορίστηκε βάσει των διατάξεων αυτών άλλος δικαιούχος και ότι έχουν προσκομιστεί οι δηλώσεις παραίτησης από το δικαίωμα για διορισμό όλων των λοιπών δικαιούχων. Αυτή την τελευταία ΥΔ δεν την προσκόμισα. Αυτό όμως δεν εννοείτε από την στιγμή που κάνεις αίτηση; Η αίτηση δεν ενέχει και θέση ΥΔ;


Σε αυτό που λες τώρα, δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα.
Πρέπει από τον ασεπ να σου απαντήσουν για το συγκεκριμένο χαρτί αν χρειαζόταν η όχι ή κάποιος από το φόρουμ εδώ μέσα που να είναι ίδια περίπτωση με εσένα αν ξέρει να σου πει.

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 6:14 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό tfv » Δευ Μάιος 08, 2023 5:14 am

Από τους περιορισμούς του άρθρου 28 του ν. 2190/1994, περί ρύθμισης προσλήψεων και υπηρεσιακών μεταβολών κατά τις προεκλογικές περιόδους, εξαιρούνται:
.........
στ) Η έκδοση πράξεων που αφορούν στον διορισμό και την πρόσληψη για την πλήρωση των θέσεων που προκηρύχθηκαν με την υπό στοιχεία 13Κ/2021 προκήρυξη του Α.Σ.Ε.Π., των θέσεων που εγκρίθηκαν στον προγραμματισμό προσλήψεων έτους 2022 και πρόκειται να καλυφθούν από τους πίνακες επιλαχόντων της ως άνω προκήρυξης, σύμφωνα με την παρ. 7 του άρθρου 25 του ν. 4765/2021, των εκατόν πενήντα θέσεων (150) θέσεων σε δήμους, που συστήθηκαν με την περ. δ’ της παρ. 7 του άρθρου 83 του ν. 5021/2023 (Α΄31) για τη στελέχωση των Υπηρεσιών Δόμησης (ΥΔΟΜ) και πρόκειται να καλυφθούν από τους πίνακες επιλαχόντων της υπό στοιχεία 13Κ/2021 προκήρυξης του Α.Σ.Ε.Π., των θέσεων που προκηρύχθηκαν με την υπό στοιχεία 4Κ/2020 προκήρυξη του Α.Σ.Ε.Π. για την παροχή υπηρεσιών του προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι», καθώς και των θέσεων που πρόκειται να καλυφθούν με τη διαδικασία της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 5013/2023 (Α’ 12).

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Τετ Μάιος 10, 2023 2:07 pm

Καλησπέρα
για να μην ανόιξω καινούριο θέμα ,θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει ποιος είναι ο μισθός για κατηγορία ΠΕ σε ΟΤΑ ?
από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ έιδα ότι έιναι 1092 μεικτά?(χωρίς παιδια και μεταπτυχιακό?)
όποιος απο το φορουμ έχει αναλάβει υπηρεσία με την 13κ/2021 και έχει πάρει πρώτο μισθό σαν ΠΕ , θα το εκτιμούσα αν ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας... :)

ioandiorismo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2023 5:34 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό ioandiorismo » Τετ Μάιος 10, 2023 8:25 pm

καθαρά ειναι κάτω από 800Ε, καμιά 780Ε. Χωρίς παιδιά, μεταπτυχιακό και μηδέν προυπηρεσία (ΠΕ)

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Πέμ Μάιος 11, 2023 12:27 pm

ioandiorismo έγραψε:καθαρά ειναι κάτω από 800Ε, καμιά 780Ε. Χωρίς παιδιά, μεταπτυχιακό και μηδέν προυπηρεσία (ΠΕ)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Darchitect
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:54 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό Darchitect » Πέμ Μάιος 11, 2023 6:43 pm

LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα
για να μην ανόιξω καινούριο θέμα ,θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει ποιος είναι ο μισθός για κατηγορία ΠΕ σε ΟΤΑ ?
από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ έιδα ότι έιναι 1092 μεικτά?(χωρίς παιδια και μεταπτυχιακό?)
όποιος απο το φορουμ έχει αναλάβει υπηρεσία με την 13κ/2021 και έχει πάρει πρώτο μισθό σαν ΠΕ , θα το εκτιμούσα αν ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας... :)


Για Μηχανικο ΠΕ, η ανάλυση αποδοχών όντως γράφει 1092 ευρώ μεικτά και τα καθαρά είναι 917,58 ευρώ (χωρίς παιδιά,χωρίς μεταπτυχιακό).Επίσης, ο Δήμος που είμαι εγώ πληρώνει κάθε 12 του μήνα τον μισό μισθό και στις 27 τον άλλο μισό.Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους ΟΤΑ αυτό.

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Παρ Μάιος 12, 2023 8:05 am

Darchitect έγραψε:
LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα
για να μην ανόιξω καινούριο θέμα ,θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει ποιος είναι ο μισθός για κατηγορία ΠΕ σε ΟΤΑ ?
από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ έιδα ότι έιναι 1092 μεικτά?(χωρίς παιδια και μεταπτυχιακό?)
όποιος απο το φορουμ έχει αναλάβει υπηρεσία με την 13κ/2021 και έχει πάρει πρώτο μισθό σαν ΠΕ , θα το εκτιμούσα αν ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας... :)


Για Μηχανικο ΠΕ, η ανάλυση αποδοχών όντως γράφει 1092 ευρώ μεικτά και τα καθαρά είναι 917,58 ευρώ (χωρίς παιδιά,χωρίς μεταπτυχιακό).Επίσης, ο Δήμος που είμαι εγώ πληρώνει κάθε 12 του μήνα τον μισό μισθό και στις 27 τον άλλο μισό.Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους ΟΤΑ αυτό.



σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση!
και εγώ κάπου εκεί υπολόγιζα τα καθαρά χρήματα..

sofiats
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2023 2:18 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό sofiats » Παρ Μάιος 12, 2023 10:02 am

Αν η θέση που μπαίνει κάποιος είναι με προϋπηρεσία, μετράει η προϋπηρεσία στο μισθό;

Giannis6
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2022 11:33 am

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό Giannis6 » Παρ Μάιος 12, 2023 11:10 am

Darchitect έγραψε:
LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα
για να μην ανόιξω καινούριο θέμα ,θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει ποιος είναι ο μισθός για κατηγορία ΠΕ σε ΟΤΑ ?
από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ έιδα ότι έιναι 1092 μεικτά?(χωρίς παιδια και μεταπτυχιακό?)
όποιος απο το φορουμ έχει αναλάβει υπηρεσία με την 13κ/2021 και έχει πάρει πρώτο μισθό σαν ΠΕ , θα το εκτιμούσα αν ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας... :)


Για Μηχανικο ΠΕ, η ανάλυση αποδοχών όντως γράφει 1092 ευρώ μεικτά και τα καθαρά είναι 917,58 ευρώ (χωρίς παιδιά,χωρίς μεταπτυχιακό).Επίσης, ο Δήμος που είμαι εγώ πληρώνει κάθε 12 του μήνα τον μισό μισθό και στις 27 τον άλλο μισό.Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους ΟΤΑ αυτό.


ioandiorismo έγραψε:καθαρά ειναι κάτω από 800Ε, καμιά 780Ε. Χωρίς παιδιά, μεταπτυχιακό και μηδέν προυπηρεσία (ΠΕ)


Τι από τα δύο ισχύει;

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Παρ Μάιος 12, 2023 1:41 pm

Giannis6 έγραψε:
Darchitect έγραψε:
LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα
για να μην ανόιξω καινούριο θέμα ,θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει ποιος είναι ο μισθός για κατηγορία ΠΕ σε ΟΤΑ ?
από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ έιδα ότι έιναι 1092 μεικτά?(χωρίς παιδια και μεταπτυχιακό?)
όποιος απο το φορουμ έχει αναλάβει υπηρεσία με την 13κ/2021 και έχει πάρει πρώτο μισθό σαν ΠΕ , θα το εκτιμούσα αν ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας... :)


Για Μηχανικο ΠΕ, η ανάλυση αποδοχών όντως γράφει 1092 ευρώ μεικτά και τα καθαρά είναι 917,58 ευρώ (χωρίς παιδιά,χωρίς μεταπτυχιακό).Επίσης, ο Δήμος που είμαι εγώ πληρώνει κάθε 12 του μήνα τον μισό μισθό και στις 27 τον άλλο μισό.Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους ΟΤΑ αυτό.


ioandiorismo έγραψε:καθαρά ειναι κάτω από 800Ε, καμιά 780Ε. Χωρίς παιδιά, μεταπτυχιακό και μηδέν προυπηρεσία (ΠΕ)


Τι από τα δύο ισχύει;



εγώ θεωρώ ότι ισχύει ( για ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΕ) αυτό με τα 917,58 ευρώ βάση καποιου πίνακα που έιχα δει στο διαδίκτυο.
γιατί τα 780 ευρώ τα θεωρώ εξευτελιστικά για ΠΕ.Αν παίρνει τόσα ενας ΠΕ, ένας ΤΕ ή ένας ΔΕ πόσα παίρνει?

malatzin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2022 6:48 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό malatzin » Σάβ Μάιος 13, 2023 5:50 pm

Από εδώ μπορείτε να δείτε τον καθαρό μισθό με μια σχετική ακρίβεια
https://www.elke.uoa.gr/SiteContents/EniaioMisthologio

kotonos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2023 7:53 am

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό kotonos » Κυρ Μάιος 14, 2023 1:53 pm

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή βλέπω μία σχετική σύγχυση στο forum, ας ξεκαθαρίσουμε λίγο την κατάσταση.

Καταρχάς, πλην ασφαλώς των ΜΚ και της κατηγορίας εκπαίδευσης που είναι και οι βασικότερες παράμετροι, ο καθαρός μισθός εξαρτάται δευτερευόντως από δύο πράγματα: α) είδος υπαλλήλου (δημόσιος ή δημοτικός) και β) είδος σύμβασης (δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου).

για Μηχανικό ΠΕ που εργάζεται ως δημοτικός υπάλληλος με σχέση δημοσίου δικαίου και βρίσκεται στο ΜΚ1, ο καθαρός μισθός είναι 890 ευρώ. Αν έχει μεταπτυχιακό, τοποθετείται στο ΜΚ3 και ο καθαρός μισθός του είναι 960 ευρώ. Αυτά είναι τσεκαρισμένα 100% διότι α) ανήκω σε αυτή την κατηγορία και β) τα είχα υπολογίσει και μόνος μου από πριν προσληφθώ και απλά το εκκαθαριστικό μισθοδοσίας επιβεβαίωσε τους υπολογισμούς μου.

Στην περίπτωση που κάποιος είναι δημόσιος και όχι δημοτικός υπάλληλος (οι υπόλοιπες παράμετροι παραμένουν ίδιες) οι παραπάνω μισθοί είναι μειωμένοι, διότι οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν και την εισφορά του ΜΤΠΥ (4,5% επί του μικτού μισθου) που οι δημοτικοί υπάλληλοι δεν την έχουν (για όσους ανήκουν στο ΜΚ1 αυτή η μείωση είναι μεταξύ 40 με 50 ευρώ).

Σε περίπτωση που αυτό που αλλάζει είναι η σχέση της σύμβασης, δηλαδή αντί για δημοσίου δικαίου, είναι ιδιωτικού δικαίου, οι καθαροί μισθοί είναι ελαφρά υψηλότεροι, για σύγκριση αντίστοιχων περιπτώσεων (δημοτικοί με δημοτικούς υπαλλήλους και δημόσιοι με δημοσίους υπαλλήλους) για όσους έχουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου σε σχέση με όσους έχουν σύμβαση δημοσίου δικαίου, διότι υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές στις κρατήσεις, υπέρ της σύμβασης ιδιωτικού δικαίου.

Όσα λέγονται για μισθούς κάτω των 800 ευρώ για κατηγορία ΠΕ προφανώς και δεν ισχύουν, πλην της περίπτωσης δημοσίων υπαλλήλων, ΜΚ1, με σύμβαση δημοσίου δικαίου, για τον πρώτο χρόνο ασφάλισης τους και μόνο, όπου εκεί κρατούνται έξτρα χρήματα για το ΜΤΠΥ, οπότε ο μισθός τους παίζει όντως να πέφτει οριακά κάτω από τα 800 ευρώ (π.χ. 780 που έγραψε κάποιος εδώ μέσα).

Θα με ενδιέφερε να απαντήσει (αν επιθυμεί φυσικά) ο συμφορουμίτης Darchitect, ο οποίος αναφέρει πως παίρνει στο δήμο του 917 ευρώ καθαρά, αν είναι σύμβασης ιδιωτικού ή δημοσίου δικαίου (θεωρώ δεδομένο πως έχει προσληφθεί ως μηχανικός ΠΕ από τα γραφόμενά του), διότι αν είναι δημοσίου δικαίου και ΜΚ1, χωρίς ειδικές συνθήκες δήμου (π.χ. παραμεθόριος, όπου εκεί παίρνουν και επίδομα παραμεθορίου) τότε τα χρήματα αυτά δεν γίνεται να είναι σωστά, καθότι σε όλους τους "συνηθισμένους" δήμους, όπου δεν ισχύουν ειδικές συνθήκες, ισχύουν οι ίδιες κρατήσεις για τους μηχανικούς.

Αυτά τα ολίγα :D

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Κυρ Μάιος 14, 2023 6:24 pm

Ο συμφορουμιτης που απάντησε για τα 917 ευρώ μάλλον έχει προσληφθεί με την 13κ/2021 με σύμβαση ΙΔΑΧ.Η συγκεκριμένη προκύρηξη για ΙΔΑΧ θέσεις είναι.
Δηλαδή στην συγκεκριμένη προκύρηξη οι προσληφθέντες σε θέσεις ΟΤΑ με σύμβαση ΙΔΑΧ θεωρούνται δημοτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι? Συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι χαζή αλλά δεν είχα ποτέ αντιληφθεί την διαφορά αυτή.

ioandiorismo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2023 5:34 pm

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό ioandiorismo » Κυρ Μάιος 14, 2023 9:34 pm

Η αναφορά μου ΠΕ_Μηχανικό πρωτοδιοριστο για 780Ε αφορά μόνιμο, δημόσιο, με τις εισφορές του πρώτου έτους ΜΤΠΥ.

kotonos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2023 7:53 am

Re: Αποτελέσματα 13Κ/2021

Δημοσίευσηαπό kotonos » Κυρ Μάιος 14, 2023 9:50 pm

Και εγώ με τη 13Κ/2021 προσλήφθηκα, η οποία αφορούσε κυρίως θέσεις με σύμβαση δημοσίου δικαίου και όχι ιδιωτικού. Για αυτό μου κάνουν εντύπωση τα 917 ευρώ καθαρά που έγραψε και έκανα την ερώτηση.

Ναι, άλλο δημόσιοι υπάλληλοι και άλλο δημοτικοί. Και εγώ πριν μπω, νόμιζα πως είναι το ίδιο πράγμα, αλλά δεν είναι! Υπάρχει κώδικας δημοσίων υπαλλήλων και κώδικας δημοτικών υπαλλήλων. Ουσιαστικά στα περισσότερα πράγματα ταυτίζονται, αλλά υπάρχουν και κάποιες διαφορές. Ο απλός κόσμος θεωρεί πως είναι το ίδιο πράγμα, αλλά αν κάποιος θέλει να είναι ακριβής, τότε αυτά τα δύο είδη υπαλλήλων δεν ταυτίζονται, παρόλο που, όπως έγραψα παραπάνω, τα (πολύ) περισσότερα χαρακτηριστικά και ιδιότητες είναι κοινά.

Όσοι προσλαμβάνονται στους δήμους, καλή ώρα με την 13Κ/2021, θεωρούνται δημοτικοί και όχι δημόσιοι υπάλληλοι. Ανήκουν στα Ν.Π.Δ.Δ. των δήμων, τα οποία είναι διαφορετικά από το στενό δημόσιο.


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες