ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Ιούλ 02, 2020 3:08 pm

optimus έγραψε:
maria101980 έγραψε:Οι νεοδιοριστοι δικαιούνται τις 10 ημερες αδεια το καλοκαίρι?

Όταν λες 10; από που προκύπτει ο αριθμός αυτός;
Δικαιούσαι άδεια, μετά τη συμπλήρωση διμήνου στην υπηρεσία και ειδικότερα τον πρώτο χρόνο αναλογικό τμήμα των 20 ημερών. Αυτό στο περίπου βγαίνει 1,67 ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής υπηρεσίας. Πιο αναλυτικά:
1ος και 2ος μήνας : καμία ημέρα
3ος μήνας (συμπληρωμένος) : 5 ημέρες
6ος μήνας (συμπληρωμένος) : 10 ημέρες
12ος μήνας (συμπληρωμένος) : 20 ημέρες.
Παραλείπω τους ενδιάμεσους μήνες, υπολογίζονται εύκολα.
Ανά χρόνο υπηρεσίας, προσαυξάνονται οι ημέρες αδείας κατά μία (1), έως μέγιστο τις 25 ημέρες.

Σημαντικό: αν κάποιος νεοδιοριστέος, μπει στην υπηρεσία με τουλάχιστον 5 χρόνια δημόσιας υπηρεσίας (από συμβάσεις για παράδειγμα), δικαιούται άδεια από την πρώτη ημέρα και λαμβάνει εξαρχής 25 ημέρες . (Αν έχει 2 χρόνια, λαμβάνει 22 κ.ο.κ)

Στη σελίδα της ΟΔΥΕ άλλα γράφει. Τον πρώτο χρόνο δεν δικαιούμαστε καθόλου άδεια

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Ιούλ 02, 2020 10:41 pm

maria101980 έγραψε:
optimus έγραψε:
maria101980 έγραψε:Οι νεοδιοριστοι δικαιούνται τις 10 ημερες αδεια το καλοκαίρι?

Όταν λες 10; από που προκύπτει ο αριθμός αυτός;
Δικαιούσαι άδεια, μετά τη συμπλήρωση διμήνου στην υπηρεσία και ειδικότερα τον πρώτο χρόνο αναλογικό τμήμα των 20 ημερών. Αυτό στο περίπου βγαίνει 1,67 ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής υπηρεσίας. Πιο αναλυτικά:
1ος και 2ος μήνας : καμία ημέρα
3ος μήνας (συμπληρωμένος) : 5 ημέρες
6ος μήνας (συμπληρωμένος) : 10 ημέρες
12ος μήνας (συμπληρωμένος) : 20 ημέρες.
Παραλείπω τους ενδιάμεσους μήνες, υπολογίζονται εύκολα.
Ανά χρόνο υπηρεσίας, προσαυξάνονται οι ημέρες αδείας κατά μία (1), έως μέγιστο τις 25 ημέρες.

Σημαντικό: αν κάποιος νεοδιοριστέος, μπει στην υπηρεσία με τουλάχιστον 5 χρόνια δημόσιας υπηρεσίας (από συμβάσεις για παράδειγμα), δικαιούται άδεια από την πρώτη ημέρα και λαμβάνει εξαρχής 25 ημέρες . (Αν έχει 2 χρόνια, λαμβάνει 22 κ.ο.κ)

Στη σελίδα της ΟΔΥΕ άλλα γράφει. Τον πρώτο χρόνο δεν δικαιούμαστε καθόλου άδεια

Ειδικό καθεστώς για τους δικαστικούς υπαλλήλους, δεδομένου ότι στα δικαστήρια ισχύουν οι διακοπές τακτικών δικασίμων (όπως και στους εκπαιδευτικούς). Και αναφέρεται ρητά ότι χορηγείται και στους νεοδιόριστους. Κανονική άδεια δε μπορείς να πάρεις, δηλαδή το υπόλοιπο της, αν αφαιρέσεις τις δέκα ημέρες που μπορείς να πάρεις στη διάρκεια των θερινών διακοπών των δικαστηρίων.

Protagoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Protagoras » Παρ Αύγ 07, 2020 10:45 am

Βγηκε η αποφαση για οσους κινηθηκαν δικαστικα

Γιατί διοριζουν τους 69 και αφηνουν εξω τους 28 ;

Ξερει κανεις ;

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Οκτ 06, 2020 10:57 pm

Είμαι από τους επιλαχόντες της 8κ 2017 για τα δικαστήρια και η τοποθέτησή μου λογικά θα γίνει στο τρίμηνο τετράμηνο το αργότερο, θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καθαρές αποδοχές νεοδιόριστου χωρίς προϋπηρεσία στο δημόσιο και χωρίς μεταπτυχιακό. Εγώ βέβαια είμαι κατηγορίας Τ.Ε., αλλά αν κάποιος μπορεί να απαντήσει έστω και για τις καθαρές αποδοχές από κατηγορία (Π.Ε), χωρίς εμπειρία και χωρίς μεταπτυχιακό, θα μπορέσω να εκτιμήσω και τις καθαρές αποδοχές της κατηγορίας (Τ.Ε.).
Είναι πολύ σημαντικό για μένα γιατί θα έρθω από επαρχία και θα πρέπει να κάνω τον προϋπολογισμό μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Οκτ 07, 2020 9:17 pm

Libesam έγραψε:Είμαι από τους επιλαχόντες της 8κ 2017 για τα δικαστήρια και η τοποθέτησή μου λογικά θα γίνει στο τρίμηνο τετράμηνο το αργότερο, θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καθαρές αποδοχές νεοδιόριστου χωρίς προϋπηρεσία στο δημόσιο και χωρίς μεταπτυχιακό. Εγώ βέβαια είμαι κατηγορίας Τ.Ε., αλλά αν κάποιος μπορεί να απαντήσει έστω και για τις καθαρές αποδοχές από κατηγορία (Π.Ε), χωρίς εμπειρία και χωρίς μεταπτυχιακό, θα μπορέσω να εκτιμήσω και τις καθαρές αποδοχές της κατηγορίας (Τ.Ε.).
Είναι πολύ σημαντικό για μένα γιατί θα έρθω από επαρχία και θα πρέπει να κάνω τον προϋπολογισμό μου.

Εγώ με την ίδια προκήρυξη κατηγορία ΔΕ οι καθαρές αποδοχές είναι 730e με ένα παιδί. Για το παιδί το επίδομα είναι 40€ καθαρά. Άρα χωρίς το τελευταίο είναι καθαρά 690€

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τετ Οκτ 07, 2020 11:34 pm

maria101980 έγραψε:
Libesam έγραψε:Είμαι από τους επιλαχόντες της 8κ 2017 για τα δικαστήρια και η τοποθέτησή μου λογικά θα γίνει στο τρίμηνο τετράμηνο το αργότερο, θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καθαρές αποδοχές νεοδιόριστου χωρίς προϋπηρεσία στο δημόσιο και χωρίς μεταπτυχιακό. Εγώ βέβαια είμαι κατηγορίας Τ.Ε., αλλά αν κάποιος μπορεί να απαντήσει έστω και για τις καθαρές αποδοχές από κατηγορία (Π.Ε), χωρίς εμπειρία και χωρίς μεταπτυχιακό, θα μπορέσω να εκτιμήσω και τις καθαρές αποδοχές της κατηγορίας (Τ.Ε.).

Εγώ με την ίδια προκήρυξη κατηγορία ΔΕ οι καθαρές αποδοχές είναι 730e με ένα παιδί. Για το παιδί το επίδομα είναι 40€ καθαρά. Άρα χωρίς το τελευταίο είναι καθαρά 690€

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, τουλάχιστον ας είναι αυτα από το πρώτο έτος, εγώ φοβόμουν και λιγότερα !!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Δευ Οκτ 19, 2020 8:29 pm

Ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται η απόσπαση δικαστικού υπαλλήλου λόγω υπηρεσιακών αναγκών σε άλλο τμήμα πριν τη μονιμοποίηση του δηλ. Πριν τα δύο χρόνια απ' τον διορισμό του

Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες