ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Τρί Απρ 23, 2019 2:28 pm

Απ' όσο θυμάμαι είχε αναφερθεί ότι το ΦΕΚ προβλεπόταν να έχει όλα τα ονόματα όσων έχουν αποδεχτεί την θέση.
Από εδώ και πέρα η διαδικασία λέει ότι περιμένουμε τηλέφωνο για να παραλάβουμε το χαρτί του διορισμού προκειμένου να παρουσιαστούμε; Θυμάται κανείς εντός πόσων ημερών από την δημοσίευση του ΦΕΚ είχε γίνει αυτό στους προηγούμενους διορισμούς;

klearxos2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό klearxos2018 » Τρί Απρ 23, 2019 4:29 pm

Μήπως ξέρει καποιος εάν αναμένεται κ άλλο ΦΕΚ? Υπολείπονται αλλά εκατό ονόματα.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Απρ 23, 2019 6:06 pm

Mx1723 έγραψε:
maria101980 έγραψε:
Mx1723 έγραψε:
Τηλεφώνησα το πρωί και μου είπαν ότι μέχρι αύριο θα σταλεί στο Εθνικό Τυπογραφείο για ΦΕΚ.

Καλησπέρα κ συγχαρητήρια. Ειμαι στα οριστικά στην 8κ/2017. Σε ποιο τηλ. Καλείτε για πληροφοριες σχετικα με φεκ κλπ!?

Μπορείς να καλείς στο 2131307219, 2131307502

Σευχαριστω!

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dorink » Τρί Απρ 23, 2019 8:03 pm

[quote="nuvolari"]Απ' όσο θυμάμαι είχε αναφερθεί ότι το ΦΕΚ προβλεπόταν να έχει όλα τα ονόματα όσων έχουν αποδεχτεί την θέση.
Από εδώ και πέρα η διαδικασία λέει ότι περιμένουμε τηλέφωνο για να παραλάβουμε το χαρτί του διορισμού προκειμένου να παρουσιαστούμε; Θυμάται κανείς εντός πόσων ημερών από την δημοσίευση του ΦΕΚ είχε γίνει αυτό στους προηγούμενους διορισμούς;[/quote]

Στους προηγούμενους διορισμούς, απ' όσο θυμάμαι τους είχαν καλέσει άμεσα, εντος των επομένων 2-3 ημερών από τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Αν κληθεί κάποιος τηλεφωνικώς μέχρι τη Μεγάλη Πέμπτη να πάει να παραλάβει το χαρτί του διορισμού, ας το αναφέρει και εδώ.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Απρ 23, 2019 8:51 pm

Μεσα σε πόσο καιρό απο τα οριστικά βγήκαν τα φεκ διορισμού σας?

PT1648
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό PT1648 » Τετ Απρ 24, 2019 3:11 pm

[quote="dorink"][quote="nuvolari"]Απ' όσο θυμάμαι είχε αναφερθεί ότι το ΦΕΚ προβλεπόταν να έχει όλα τα ονόματα όσων έχουν αποδεχτεί την θέση.
Από εδώ και πέρα η διαδικασία λέει ότι περιμένουμε τηλέφωνο για να παραλάβουμε το χαρτί του διορισμού προκειμένου να παρουσιαστούμε; Θυμάται κανείς εντός πόσων ημερών από την δημοσίευση του ΦΕΚ είχε γίνει αυτό στους προηγούμενους διορισμούς

Στους προηγούμενους διορισμούς, απ' όσο θυμάμαι τους είχαν καλέσει άμεσα, εντος των επομένων 2-3 ημερών από τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Αν κληθεί κάποιος τηλεφωνικώς μέχρι τη Μεγάλη Πέμπτη να πάει να παραλάβει το χαρτί του διορισμού, ας το αναφέρει και εδώ.

Έλαβα κλήση από την υπηρεσία μου πριν από λίγο για να παραλάβω το χαρτί του διορισμού.

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Τετ Απρ 24, 2019 5:49 pm

Να ενημερώσω ότι σήμερα μου τηλεφώνησαν από την υπηρεσία στην οποία διορίζομαι για να με καλέσουν να παραλάβω τον διορισμό μου.

nina2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nina2018 » Τετ Απρ 24, 2019 9:31 pm

Καλησπέρα και καλή αρχή σε όλους! Αν γνωρίζετε, δικαιούμαστε άδεια ως δόκιμοι; Αν όχι, γνωρίζετε αν εξαιρουμαστε κι από την άδεια του Αυγούστου που υπολειτουργουν τα δικαστήρια; Ευχαριστώ πολύ!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Απρ 25, 2019 9:04 am

nina2018 έγραψε:Καλησπέρα και καλή αρχή σε όλους! Αν γνωρίζετε, δικαιούμαστε άδεια ως δόκιμοι; Αν όχι, γνωρίζετε αν εξαιρουμαστε κι από την άδεια του Αυγούστου που υπολειτουργουν τα δικαστήρια; Ευχαριστώ πολύ!

Στο δημοσιο, με το που κλεινουμε 2 μηνες, δικαιουμαστε 2 μερες το μήνα. Αυτο για την αδεια του Αυγουστου δεν το ξέρω. Σε πταισματοδικείο διοριζομαι, εσυ?

nina2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nina2018 » Πέμ Απρ 25, 2019 12:01 pm

maria101980 έγραψε:
nina2018 έγραψε:Καλησπέρα και καλή αρχή σε όλους! Αν γνωρίζετε, δικαιούμαστε άδεια ως δόκιμοι; Αν όχι, γνωρίζετε αν εξαιρουμαστε κι από την άδεια του Αυγούστου που υπολειτουργουν τα δικαστήρια; Ευχαριστώ πολύ!

Στο δημοσιο, με το που κλεινουμε 2 μηνες, δικαιουμαστε 2 μερες το μήνα. Αυτο για την αδεια του Αυγουστου δεν το ξέρω. Σε πταισματοδικείο διοριζομαι, εσυ?

Σε Ειρηνοδικείο.

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό didinos » Πέμ Απρ 25, 2019 4:25 pm

maria101980 έγραψε:

maria101980 Δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Ας επιβεβαιώσει φυσικά και κάποιος παλιός τι γίνεται στην πράξη!
Στους δικαστικούς υπαλλήλους εφαρμόζεται ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλήλων εν αντιθέσει με όλο το υπόλοιπο δημόσιο όπου εφαρμόζεται ο Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων.
Αυτό που λες εσύ είναι στον Κωδ. Δημοσίων. Ωστόσο, δυστυχώς, στον Κωδ.Δικαστικών γράφει στο άρθρο 38 παράγραφος 1:
Ο δικαστικός υπάλληλος, ο οποίος έχει συμπληρώσει πραγματική υπηρεσία ενός (1) έτους, δικαιούται σε κάθε ημερολογιακό έτος κανονική άδεια απουσίας είκοσι πέντε (25) εργάσιμων ημερών.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Απρ 25, 2019 7:59 pm

didinos έγραψε:
maria101980 έγραψε:

maria101980 Δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Ας επιβεβαιώσει φυσικά και κάποιος παλιός τι γίνεται στην πράξη!
Στους δικαστικούς υπαλλήλους εφαρμόζεται ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλήλων εν αντιθέσει με όλο το υπόλοιπο δημόσιο όπου εφαρμόζεται ο Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων.
Αυτό που λες εσύ είναι στον Κωδ. Δημοσίων. Ωστόσο, δυστυχώς, στον Κωδ.Δικαστικών γράφει στο άρθρο 38 παράγραφος 1:
Ο δικαστικός υπάλληλος, ο οποίος έχει συμπληρώσει πραγματική υπηρεσία ενός (1) έτους, δικαιούται σε κάθε ημερολογιακό έτος κανονική άδεια απουσίας είκοσι πέντε (25) εργάσιμων ημερών.

Αρα λοιπόν για ενα χρόνο καθολου αδεια. Παντως 25 ημερες για νεο υπάλληλο ειναι πολυ καλα. Στο δημοσιο ειναι 20 ημ. το χρόνο. Κάποιος είπε για τις 10 ημερες επιπλεον αδεια που δικαιουνται οι δικαστικοί. Ισχύει κατι τετοιο?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Απρ 26, 2019 1:34 am

maria101980 έγραψε:
didinos έγραψε:
maria101980 έγραψε:Στο δημοσιο, με το που κλεινουμε 2 μηνες, δικαιουμαστε 2 μερες το μήνα. Αυτο για την αδεια του Αυγουστου δεν το ξέρω. Σε πταισματοδικείο διοριζομαι, εσυ?

Αρα λοιπόν για ενα χρόνο καθολου αδεια. Παντως 25 ημερες για νεο υπάλληλο ειναι πολυ καλα. Στο δημοσιο ειναι 20 ημ. το χρόνο. Κάποιος είπε για τις 10 ημερες επιπλεον αδεια που δικαιουνται οι δικαστικοί. Ισχύει κατι τετοιο?

Κανονική άδεια μετά το πρώτο δίμηνο.
Άδεια δικαστικών διακοπών έφοσον, τυπικά έχεις υπηρετήσει ένα διάστημα πριν την έναρξη του δικαστικού έτους. Δηλαδή: αν κάποιος αναλάβει υπηρεσία για παράδειγμα Οκτώβρη, ε, είναι λογικό ότι δεν δικαιούται άδεια δικαστικών διακοπών. Επιπλέον, η άδεια αυτή μπορεί να ληφθεί μόνο σε περίοδο δικαστικών διακοπών και δεν μεταφέρεται στο επόμενο έτος.

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό didinos » Παρ Απρ 26, 2019 6:38 pm

knts έγραψε:Κανονική άδεια μετά το πρώτο δίμηνο.
Άδεια δικαστικών διακοπών έφοσον, τυπικά έχεις υπηρετήσει ένα διάστημα πριν την έναρξη του δικαστικού έτους. Δηλαδή: αν κάποιος αναλάβει υπηρεσία για παράδειγμα Οκτώβρη, ε, είναι λογικό ότι δεν δικαιούται άδεια δικαστικών διακοπών. Επιπλέον, η άδεια αυτή μπορεί να ληφθεί μόνο σε περίοδο δικαστικών διακοπών και δεν μεταφέρεται στο επόμενο έτος.

Knts επειδή εμένα μου αρνήθηκαν ήδη αναφέροντας τον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων, θα μπορούσες να μου πεις τι να επικαλεστώ για αυτό μου το δικαίωμα; Σε ευχαριστώ θερμά!

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Κυρ Απρ 28, 2019 5:03 pm

didinos έγραψε: Στους δικαστικούς υπαλλήλους εφαρμόζεται ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλήλων εν αντιθέσει με όλο το υπόλοιπο δημόσιο όπου εφαρμόζεται ο Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων.

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους! Ισχύει προφανώς ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλήλων αν και υπάρχουν γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους που μεταφέρουν και προνόμια του Κώδικα Δημοσίων Υπαλλήλων (όπως π.χ. η άδεια ανατροφής 9 μηνών μετ´ αποδοχών).
Με βάση τον πίνακα της ΟΔΥΕ εγώ καταλαβαίνω ότι κανονική άδεια δικαιούμαστε μετά το κλείσιμο ενός έτους υπηρεσίας, ενώ η 10ημερη καλοκαιρινή άδεια όταν είναι κλειστά τα δικαστήρια χορηγείται κανονικά και στους νεοδιόριστους. Ας περιμένουμε βέβαια και τον φίλο knts να μας δώσει τα φώτα του.

odye.gr/kodikopoiisi_adeias/200717.htm

Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης