ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Φεβ 16, 2020 4:15 pm

didinos έγραψε:
knts έγραψε:Εάν έχεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό, λαμβάνεται υπόψη το διδακτορικό, δηλαδή ανεβαίνεις 6 ΜΚ.
Εάν έχεις δύο μεταπτυχιακά λαμβάνεται υπόψη το ένα, δηλαδή ανεβαίνεις 2ΜΚ.


Ερώτηση, που αφορά τη δική μου περίπτωση:
Εάν έχεις δύο μεταπτυχιακά ΚΑΙ διδακτορικό, πόσα ΜΚ ανεβαίνεις; (συναφή όλα)


Μόνο το διδακτορικό προσμετράται. 6ΜΚ

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό didinos » Δευ Φεβ 17, 2020 2:14 pm

didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, είμαι νεοδιόριστος στην 1Κ/2017, εδώ και ένα χρόνο.
Έτυχε να δω τα ένσημά μου στο ΕΦΚΑ (μέσω εφαρμογής ΑΤΛΑΣ) και βλέπω ότι με έχουν δηλώσει με ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 162 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 5ετούς ΘΗΤΕΙΑΣ κ.ά.
Εσάς πώς σας έχουν δηλώσει; Είναι λογικό ή λάθος;


Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Δευ Φεβ 17, 2020 9:44 pm

didinos έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, είμαι νεοδιόριστος στην 1Κ/2017, εδώ και ένα χρόνο.
Έτυχε να δω τα ένσημά μου στο ΕΦΚΑ (μέσω εφαρμογής ΑΤΛΑΣ) και βλέπω ότι με έχουν δηλώσει με ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 162 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 5ετούς ΘΗΤΕΙΑΣ κ.ά.
Εσάς πώς σας έχουν δηλώσει; Είναι λογικό ή λάθος;


Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!

Είσαι σίγουρος γιαυτο? Εγώ που κοίταξα το σύστημα άτλας είναι ενημερωμένο έως τον 4/2016. Ότι έχω τα υπόλοιπα χρόνια δεν το δείχνει. Μήπως δεν είναι ενημερωμένο κ σου δείχνει κάτι παλιότερο?

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό didinos » Τετ Φεβ 19, 2020 12:17 am

maria101980 έγραψε:
didinos έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, είμαι νεοδιόριστος στην 1Κ/2017, εδώ και ένα χρόνο.
Έτυχε να δω τα ένσημά μου στο ΕΦΚΑ (μέσω εφαρμογής ΑΤΛΑΣ) και βλέπω ότι με έχουν δηλώσει με ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 162 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 5ετούς ΘΗΤΕΙΑΣ κ.ά.
Εσάς πώς σας έχουν δηλώσει; Είναι λογικό ή λάθος;


Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!

Είσαι σίγουρος γιαυτο? Εγώ που κοίταξα το σύστημα άτλας είναι ενημερωμένο έως τον 4/2016. Ότι έχω τα υπόλοιπα χρόνια δεν το δείχνει. Μήπως δεν είναι ενημερωμένο κ σου δείχνει κάτι παλιότερο?


Όχι, είναι ενημερωμένο, του 2019 ένσημα.
Αλλά έκανα λάθος, δεν τα είδα από Ερμής αλλά από login εδώ: https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Φεβ 19, 2020 8:31 am

didinos έγραψε:
maria101980 έγραψε:
didinos έγραψε:
Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!

Είσαι σίγουρος γιαυτο? Εγώ που κοίταξα το σύστημα άτλας είναι ενημερωμένο έως τον 4/2016. Ότι έχω τα υπόλοιπα χρόνια δεν το δείχνει. Μήπως δεν είναι ενημερωμένο κ σου δείχνει κάτι παλιότερο?


Όχι, είναι ενημερωμένο, του 2019 ένσημα.
Αλλά έκανα λάθος, δεν τα είδα από Ερμής αλλά από login εδώ: https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml

Μπήκα εδώ που λες κ μου δείχνει μέχρι τον 12/2018 που ήμουν σε ΝΠΙΔ. Από εκεί κ πέρα δεν μου δείχνει κάτι. Από τον 11/2018 έχω διοριστεί στον δημόσιο τομέα κ δεν μου τα εμφανιζει

mpiftekaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:42 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Σάβ Φεβ 22, 2020 8:21 pm

didinos έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, είμαι νεοδιόριστος στην 1Κ/2017, εδώ και ένα χρόνο.
Έτυχε να δω τα ένσημά μου στο ΕΦΚΑ (μέσω εφαρμογής ΑΤΛΑΣ) και βλέπω ότι με έχουν δηλώσει με ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 162 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 5ετούς ΘΗΤΕΙΑΣ κ.ά.
Εσάς πώς σας έχουν δηλώσει; Είναι λογικό ή λάθος;


Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!



Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι στα ένσημα στο ΙΚΑ με έχουν δηλώσει για το Πακέτο κάλυψης 162 Εθελοντών 5ετούς θητείας...!! Είναι σωστή η ιδιότητα αυτή..??
https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml
Ελέγξτε και οι υπόλοιποι από το ανωτέρω site του IKA... Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσουμε με το υπουργείο για διόρθωση... Πρέπει τα ένσημα να αναφέρουν ακριβώς την ιδιότητά μας... σε περίπτωση που αργότερα χρειαστούμε βεβαίωση προϋπηρεσίας για κάποια άλλη προκήρυξη π.χ..! Είναι βασικό λάθος!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Σάβ Φεβ 22, 2020 9:42 pm

mpiftekaki έγραψε:
didinos έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, είμαι νεοδιόριστος στην 1Κ/2017, εδώ και ένα χρόνο.
Έτυχε να δω τα ένσημά μου στο ΕΦΚΑ (μέσω εφαρμογής ΑΤΛΑΣ) και βλέπω ότι με έχουν δηλώσει με ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 162 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 5ετούς ΘΗΤΕΙΑΣ κ.ά.
Εσάς πώς σας έχουν δηλώσει; Είναι λογικό ή λάθος;


Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!



Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι στα ένσημα στο ΙΚΑ με έχουν δηλώσει για το Πακέτο κάλυψης 162 Εθελοντών 5ετούς θητείας...!! Είναι σωστή η ιδιότητα αυτή..??
https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml
Ελέγξτε και οι υπόλοιποι από το ανωτέρω site του IKA... Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσουμε με το υπουργείο για διόρθωση... Πρέπει τα ένσημα να αναφέρουν ακριβώς την ιδιότητά μας... σε περίπτωση που αργότερα χρειαστούμε βεβαίωση προϋπηρεσίας για κάποια άλλη προκήρυξη π.χ..! Είναι βασικό λάθος!

Είσαστε μόνιμοι υπάλληλοι ή ιδαχ? Εγώ που ήμουν μόνιμη 14 μηνες στο δημόσιο τομέα, δεν μου τα εμφανιζει καθολου

mpiftekaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:42 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Κυρ Φεβ 23, 2020 12:10 am

maria101980 έγραψε:
mpiftekaki έγραψε:
didinos έγραψε:
Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!



Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι στα ένσημα στο ΙΚΑ με έχουν δηλώσει για το Πακέτο κάλυψης 162 Εθελοντών 5ετούς θητείας...!! Είναι σωστή η ιδιότητα αυτή..??
https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml
Ελέγξτε και οι υπόλοιποι από το ανωτέρω site του IKA... Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσουμε με το υπουργείο για διόρθωση... Πρέπει τα ένσημα να αναφέρουν ακριβώς την ιδιότητά μας... σε περίπτωση που αργότερα χρειαστούμε βεβαίωση προϋπηρεσίας για κάποια άλλη προκήρυξη π.χ..! Είναι βασικό λάθος!

Είσαστε μόνιμοι υπάλληλοι ή ιδαχ? Εγώ που ήμουν μόνιμη 14 μηνες στο δημόσιο τομέα, δεν μου τα εμφανιζει καθολου


Μόνιμες ήταν οι θέσεις της 1κ/2017... Εσείς δουλεύετε με την 1Κ προκήρυξη; Απευθυνθείτε στο ΙΚΑ και ζητήστε τα ένσημά σας. Εμάς πάντως υπάρχουν ηλεκτρονικά ως τον Δεκέμβρη του 2019, αλλά ένσημα... Εθελοντών!!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Κυρ Φεβ 23, 2020 9:10 am

mpiftekaki έγραψε:
maria101980 έγραψε:
mpiftekaki έγραψε:

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι στα ένσημα στο ΙΚΑ με έχουν δηλώσει για το Πακέτο κάλυψης 162 Εθελοντών 5ετούς θητείας...!! Είναι σωστή η ιδιότητα αυτή..??
https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml
Ελέγξτε και οι υπόλοιποι από το ανωτέρω site του IKA... Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσουμε με το υπουργείο για διόρθωση... Πρέπει τα ένσημα να αναφέρουν ακριβώς την ιδιότητά μας... σε περίπτωση που αργότερα χρειαστούμε βεβαίωση προϋπηρεσίας για κάποια άλλη προκήρυξη π.χ..! Είναι βασικό λάθος!

Είσαστε μόνιμοι υπάλληλοι ή ιδαχ? Εγώ που ήμουν μόνιμη 14 μηνες στο δημόσιο τομέα, δεν μου τα εμφανιζει καθολου


Μόνιμες ήταν οι θέσεις της 1κ/2017... Εσείς δουλεύετε με την 1Κ προκήρυξη; Απευθυνθείτε στο ΙΚΑ και ζητήστε τα ένσημά σας. Εμάς πάντως υπάρχουν ηλεκτρονικά ως τον Δεκέμβρη του 2019, αλλά ένσημα... Εθελοντών!!

Εγώ είχα διοριστεί με την 6κ/2017 στην ΔΕ κατηγορία. Εργάστηκα από τον 11/2018 έως 2/2020. Αποδέχτηκα τον διορισμό στην 8κ/2017 στα δικαστήρια. Ο χρόνος εργασίας στην 1η προκήρυξη δεν φαίνεται καθόλου

ko1234
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 2:06 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ko1234 » Πέμ Ιουν 18, 2020 1:38 pm

Kitsas έγραψε:
knts έγραψε:
Kitsas έγραψε:
Σε ποιον νόμο αναφέρεσαι για να τον έχουμε υπόψιν (μακριά από εδώ)


Στον νόμο 4354/2015 (ενιαίο μισθολόγιο) επί του οποίου έχει εκδοθεί και εγκύκλιος από το γενικό λογιστήριο του κράτους. Η εγκύκλιος αναφέρει ότι θα πρέπει να είναι συναφές το περιεχόμενο του τίτλου σπουδών.
Κι επιτέλους, ας ξυπνήσουν λίγο κάποιοι στα υπηρεσιακά συμβούλια: μιλάμε για συνάφεια, όχι για πλήρη ταύτιση! Ήμαρτον όμως με τον κάθε κοιμισμένο!


Η κατάταξη στα Μ.Κ. της προηγούμενης περίπτωσης πραγματο-ποιείται μόνο όταν το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως προκύπτει από την προκήρυξη της θέσεως κατά την πλήρωση ή την περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας.

Επιπλέον μια διευκρίνιση:
"Σε περίπτωση κατοχής πλέον του ενός των τίτλων των περι-πτώσεων α’ και γ’, οι υπάλληλοι εξελίσσονται στα Μ.Κ. που προβλέπονται για τον ανώτερο τίτλο σπουδών. " Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση κατοχής 2ου μεταπτυχιακού ανεβαίνει κανείς επιπλέον 2 κλιμάκια?? Νομίζω ναι. Σε τέτοια περίπτωση περνάει πάλι από υπηρεσιακό??


Καλησπέρα σας, βλέποντας να μιλάτε για την αναγνώριση προσόντων, ήθελα να ρωτήσω το εξής: ως νεοδιόριστος, όταν κάνεις αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας και μεταπτυχιακού/διδακτορικού εντός του 30ημέρου του ΦΕΚ διορισμού, ποια είναι η ημερομηνία από την οποία μετράει η μισθολογική εξέλιξη? η ημερομηνία της αίτησης αναγνώρισης ή ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμού? Ρωτώ διότι αν είναι η ημερομηνία αίτησης, αν έκανες το λάθος να μην την υποβάλλεις την ίδια μέρα με αυτήν της ορκωμοσίας, προκύπτει η εικόνα να έχει κανείς μισθολογική εξέλιξη με διαφορά λίγων ημερών από την ημερομηνία πρόσληψης - γεγονός που προσωπικά θεωρώ ότι είναι περίεργο... Σας ευχαριστώ πολύ
υγ: η περίπτωσή μου είναι μόνιμος διορισμός αλλά με άλλη προκήρυξη

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Ιουν 19, 2020 6:33 am

ko1234 έγραψε:
Kitsas έγραψε:
knts έγραψε:
Στον νόμο 4354/2015 (ενιαίο μισθολόγιο) επί του οποίου έχει εκδοθεί και εγκύκλιος από το γενικό λογιστήριο του κράτους. Η εγκύκλιος αναφέρει ότι θα πρέπει να είναι συναφές το περιεχόμενο του τίτλου σπουδών.
Κι επιτέλους, ας ξυπνήσουν λίγο κάποιοι στα υπηρεσιακά συμβούλια: μιλάμε για συνάφεια, όχι για πλήρη ταύτιση! Ήμαρτον όμως με τον κάθε κοιμισμένο!


Η κατάταξη στα Μ.Κ. της προηγούμενης περίπτωσης πραγματο-ποιείται μόνο όταν το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως προκύπτει από την προκήρυξη της θέσεως κατά την πλήρωση ή την περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας.

Επιπλέον μια διευκρίνιση:
"Σε περίπτωση κατοχής πλέον του ενός των τίτλων των περι-πτώσεων α’ και γ’, οι υπάλληλοι εξελίσσονται στα Μ.Κ. που προβλέπονται για τον ανώτερο τίτλο σπουδών. " Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση κατοχής 2ου μεταπτυχιακού ανεβαίνει κανείς επιπλέον 2 κλιμάκια?? Νομίζω ναι. Σε τέτοια περίπτωση περνάει πάλι από υπηρεσιακό??


Καλησπέρα σας, βλέποντας να μιλάτε για την αναγνώριση προσόντων, ήθελα να ρωτήσω το εξής: ως νεοδιόριστος, όταν κάνεις αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας και μεταπτυχιακού/διδακτορικού εντός του 30ημέρου του ΦΕΚ διορισμού, ποια είναι η ημερομηνία από την οποία μετράει η μισθολογική εξέλιξη? η ημερομηνία της αίτησης αναγνώρισης ή ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμού? Ρωτώ διότι αν είναι η ημερομηνία αίτησης, αν έκανες το λάθος να μην την υποβάλλεις την ίδια μέρα με αυτήν της ορκωμοσίας, προκύπτει η εικόνα να έχει κανείς μισθολογική εξέλιξη με διαφορά λίγων ημερών από την ημερομηνία πρόσληψης - γεγονός που προσωπικά θεωρώ ότι είναι περίεργο... Σας ευχαριστώ πολύ
υγ: η περίπτωσή μου είναι μόνιμος διορισμός αλλά με άλλη προκήρυξη


Από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης μετράνε αναγνώριση προϋπηρεσίας/μεταπτυχιακού/ (ή) διδακτορικού.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Ιουν 24, 2020 8:15 pm

mpiftekaki έγραψε:
didinos έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, είμαι νεοδιόριστος στην 1Κ/2017, εδώ και ένα χρόνο.
Έτυχε να δω τα ένσημά μου στο ΕΦΚΑ (μέσω εφαρμογής ΑΤΛΑΣ) και βλέπω ότι με έχουν δηλώσει με ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 162 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ 5ετούς ΘΗΤΕΙΑΣ κ.ά.
Εσάς πώς σας έχουν δηλώσει; Είναι λογικό ή λάθος;


Θα μπορούσε κάποιος νεοπροσληφθείς να επιβεβαιώσει εάν έχει και εκείνος το ίδιο ακριβώς πακέτο κάλυψης;; Ευχαριστώ!



Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι στα ένσημα στο ΙΚΑ με έχουν δηλώσει για το Πακέτο κάλυψης 162 Εθελοντών 5ετούς θητείας...!! Είναι σωστή η ιδιότητα αυτή..??
https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml
Ελέγξτε και οι υπόλοιποι από το ανωτέρω site του IKA... Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσουμε με το υπουργείο για διόρθωση... Πρέπει τα ένσημα να αναφέρουν ακριβώς την ιδιότητά μας... σε περίπτωση που αργότερα χρειαστούμε βεβαίωση προϋπηρεσίας για κάποια άλλη προκήρυξη π.χ..! Είναι βασικό λάθος!

Λίγο καθυστερημένα είδα το post και το ίδιο έχω αναρωτηθεί κι εγώ. Στους νεοπροσληφθέντες βάζουν το πακέτο 162 (και αντίστοιχα το 164 για τους κλάδους που έχουν βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα). Την ίδια ερώτηση είχα κάνει κι εγώ σε γραφείο μισθοδοσίας, για ποιο λόγο χρησιμοποιούν αυτά τα πακέτα και όχι το 101 (ή 105 για τα βαρέα), εφόσον ακολουθείται πλέον στο Δημόσιο η ασφαλιστική κάλυψη που έχει και ένας ιδιωτικός υπάλληλος που ασφαλίζεται στον ΕΦΚΑ- πρώην ΙΚΑ. Η απάντηση ήταν εξαιρετικά τεκμηριωμένη.....'αυτό μας είπανε να χρησιμοποιούμε, αλλά κάνε κι εσύ μια ερώτηση στο ΙΚΑ....Τζιμάνια δηλαδή.
Θεωρώ ότι έχει γίνει κάποιο λάθος, που τραβάει χρόνια από την εφαρμογή της νέας εγκυκλίου για την ασφάλιση νεοδιοριζόμενων. Άποψη μου ότι θα πρέπει να αναφέρεται το 101 ή το 105 αντίστοιχα.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Ιουν 30, 2020 12:03 am

Καμιά αναπλήρωση έχει σκοπό να κάνει το ΑΣΕΠ ή περιμένει να σιτεψουν οι οριστικοί;

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Ιουν 30, 2020 5:18 pm

Οι νεοδιοριστοι δικαιούνται τις 10 ημερες αδεια το καλοκαίρι?

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Ιουν 30, 2020 11:36 pm

maria101980 έγραψε:Οι νεοδιοριστοι δικαιούνται τις 10 ημερες αδεια το καλοκαίρι?


Όταν λες 10; από που προκύπτει ο αριθμός αυτός;
Δικαιούσαι άδεια, μετά τη συμπλήρωση διμήνου στην υπηρεσία και ειδικότερα τον πρώτο χρόνο αναλογικό τμήμα των 20 ημερών. Αυτό στο περίπου βγαίνει 1,67 ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής υπηρεσίας. Πιο αναλυτικά:
1ος και 2ος μήνας : καμία ημέρα
3ος μήνας (συμπληρωμένος) : 5 ημέρες
6ος μήνας (συμπληρωμένος) : 10 ημέρες
12ος μήνας (συμπληρωμένος) : 20 ημέρες.
Παραλείπω τους ενδιάμεσους μήνες, υπολογίζονται εύκολα.
Ανά χρόνο υπηρεσίας, προσαυξάνονται οι ημέρες αδείας κατά μία (1), έως μέγιστο τις 25 ημέρες.

Σημαντικό: αν κάποιος νεοδιοριστέος, μπει στην υπηρεσία με τουλάχιστον 5 χρόνια δημόσιας υπηρεσίας (από συμβάσεις για παράδειγμα), δικαιούται άδεια από την πρώτη ημέρα και λαμβάνει εξαρχής 25 ημέρες . (Αν έχει 2 χρόνια, λαμβάνει 22 κ.ο.κ)


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες